Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Oare ce afectiune este ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
pelecaci

pelecaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 03.06.2008

View PostMinettoMatoi, on 14 februarie 2021 - 23:02, said:



Analiza ptr helicobacter a fost asta de facut:

https://www.synevo.r...materii-fecale/

Nu e psihologic ca euzenofilele-s peste normal adica euzenofilie usoara dupa cum a zis lab-ul, pofta de mancare nu a scazut, nu si-a creionat ea un scenariu de cancer ca nu stia, medicul de familie a zis ca poate sa fie si asta, si de aia trebuie investigat. Poate a scazut in greutate de la helicobacterul pe care-l are, nu stiu ce sa zic.
A zis asa "mai bine sa ne speriem dar sa luam masuri sau sa nu fie nimic, decat sa va ascund si doamne fereste sa fie ceva si sa stam sa nu facem nimic".
Hematoloaga a zis "nu are sens acum sa-i fac biopsie din os pana nu vedem ce iese la parazitologie", de ce a zis din os, nu stiu ce treaba are un eventual limfom cu osul.
De punctie medulara o sa-i zic sa vedem ce zice.
Pofta de mancare nu a scazut !! A slabit mancand la fel, poate de la helico, nu stiu.


nu e un capat de tara o analiza putin modificata.
nu sunt dr., dar din  ce scrie in rezultatul ala de la frotiu nu pare sa fie vreun semnal de alarma. in plus dr. au zis ca ganglionii aia nu sunt mari.

situatia e cu atat mai complexa cu cat ia deja niste tratamente.
ingrijorarea ei mie a suna a ceva emotional, majoritatea avem  o doza de ipohondrie in noi.

raman la parerea ca dupa ce va lamuriti cu hematologia ar fi bine de mers la un  medic bun de gastroenterologie si medicina interna.

#38
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Mda, a zis medica de fam sa repete totusi si acum hemoleucograma dupa 3 sapt adica fata de ianuarie, sa vedem cum e, au revenit eozinofilele la normal.
La procent este 6.7 si maxim admis este 7, la nr este 0,45 si maxim admis e 0,7, Frotiul este okey facut pe 26 ianuarie, deci era inca de atunci dupa cum am pus pe pagina trecuta poza.O fi fost o alergie, cine stie.
Fata de pe 28 ianuarie cand era la procent 11,7 si la nr 0,87, deci peste normal.

Eu am observat ceva:
19 ianuarie analize euzinofile mai sus
26 ianuarie eozinofile putin mai jos
19 feb adica azi, normale. Dimineata la 8 recoldat, la 12,56 venit rezultatele.

Adica de fapt daca la parazitologie totul e ok, si acuma eozinofilele-s okey, cred ca nu mai are sens sa mergem iara la hematolog, ca o sa zica ca e okey cred, adica as da 260 lei ca sa zica ca e okey doar. Ca daca-i iese totul okey, nu mai are de ce sa dea alte investigatii.

Are helicobacter, dar asta e alta treaba, i-a dat azi trat ptr asta medicul de familie, Ospamox si claritromicina cate una la 12 ore sa ia 10 zile. Ca si prietenul meu are helico dar nu avea euzinofilele ridicate, deci nu prea are treaba una cu alta.
Cred ca ar trebui sa anulez consultatia de la hematolog de marti, nu stiu ce sa zic.

Edited by MinettoMatoi, 19 February 2021 - 18:36.


#39
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Păi, ați plecat să cumpărați brânză si v-ați întors cu lumânări?
Ați fost la doctor sa vedeți ce e cu ganglionii și v-au luat ochii eozinofilele!!
Ce tot aveți cu ăle eozinofile, de ați repetat de 15 ori analizele?
Parca problema erau ganglionii?!

#40
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View Postder25, on 19 februarie 2021 - 21:58, said:

Păi, ați plecat să cumpărați brânză si v-ați întors cu lumânări?
Ați fost la doctor sa vedeți ce e cu ganglionii și v-au luat ochii eozinofilele!!
Ce tot aveți cu ăle eozinofile, de ați repetat de 15 ori analizele?
Parca problema erau ganglionii?!
Nu ai prea inteles mare lucru.
Era vorba ca eozinofilele prea sus pot da ganglionii aia, sau de la un cancer de sange sa apara limfom care iar se lasa cu ganglionii aia mai umflati.

#41
pelecaci

pelecaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 03.06.2008

View PostMinettoMatoi, on 19 februarie 2021 - 18:30, said:

Mda, a zis medica de fam sa repete totusi si acum hemoleucograma dupa 3 sapt adica fata de ianuarie, sa vedem cum e, au revenit eozinofilele la normal.
La procent este 6.7 si maxim admis este 7, la nr este 0,45 si maxim admis e 0,7, Frotiul este okey facut pe 26 ianuarie, deci era inca de atunci dupa cum am pus pe pagina trecuta poza.O fi fost o alergie, cine stie.
................................................

Are helicobacter, dar asta e alta treaba, i-a dat azi trat ptr asta medicul de familie, Ospamox si claritromicina cate una la 12 ore sa ia 10 zile. Ca si prietenul meu are helico dar nu avea euzinofilele ridicate, deci nu prea are treaba una cu alta.
Cred ca ar trebui sa anulez consultatia de la hematolog de marti, nu stiu ce sa zic.

iti recomand Compendiu de Ipohondrie Romana facut de Radio Guerilla.
tu incerci sa faci un soi de medicina paralela, pe baza rezultatelor unor analize si din cum s-au tratat altii. mai ramane sa prescrii niste tratamente minune din farmacia tei sectiunea plafar si drumul spre iad e pavat.

helicobacter poate da un cancer de stomac, care e mai posibil la cineva 50+ decat la prietenul tau.
fara evaluare si investigatii la un medic gastroenterolog, va invartiti in jurul cozii precum fumaciosii care cred ca-s protejati de covid daca-si indeasa bucata de carpa pe figura

#42
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View Postpelecaci, on 21 februarie 2021 - 22:55, said:

iti recomand Compendiu de Ipohondrie Romana facut de Radio Guerilla.
tu incerci sa faci un soi de medicina paralela, pe baza rezultatelor unor analize si din cum s-au tratat altii. mai ramane sa prescrii niste tratamente minune din farmacia tei sectiunea plafar si drumul spre iad e pavat.

helicobacter poate da un cancer de stomac, care e mai posibil la cineva 50+ decat la prietenul tau.
fara evaluare si investigatii la un medic gastroenterolog, va invartiti in jurul cozii precum fumaciosii care cred ca-s protejati de covid daca-si indeasa bucata de carpa pe figura
Am fost azi la infectioase, pe partea de parazitologie e totul okey. La hematolog aveam maine dar am anulat dat fiind ca medicul de fam a zis ca daca euzenofilele au revenit la normal, nu mai era cazul sa ne ducem.
Ptr helicobacter are tratament acuma mama, deci vom vedea, 10 zile trebuie sa ia.
A fost si la gastro acum o saptamana si i-a dat sa faca helicobacterul analiza, a facut-o, iesit pozitiv.
Si mie mi-a iesit pozitiv sambata facut analiza, azi rezultat venit, si cred ca f multi au dar habar n-au. Trebuie sa iau si eu acelasi tratament.
Asa ca aia este deocamdata.

Edited by MinettoMatoi, 22 February 2021 - 20:32.


#43
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Nu la toată lumea e periculos helicobacter. Ia tratament doar dacă ai simptome.

Cum ai făcut analiza de helicobacter? Din fecale sau din aerul expirat?

#44
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View Postrickysyv, on 22 februarie 2021 - 22:36, said:

Nu la toată lumea e periculos helicobacter. Ia tratament doar dacă ai simptome.

Cum ai făcut analiza de helicobacter? Din fecale sau din aerul expirat?
Am facut analiza Antigen Helicobacter pylori din materii fecale.
Pai medicul a zis ca e periculos ptr toti ca poate duce la ulcere, gastrite sau chiar mai rar cancere, si ca trebuie luat trat, ca daca ajungem sa avem vreodata simptome nu e bine deloc, nu ma pricep in ramura asta, asa ca am facut ce a zis.
Dar nu ma deranjeaza, cele doua antibiotice (Amoxicilina si claritromicina) nu imi fac probleme cum ii face mamei de se simta mai iritata, simte ceva la stomac, desi acuma i-a mai trecut. Trebuie sa luam 10 zile cate una din fiecare la 12 ore.

#45
pelecaci

pelecaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 03.06.2008

View PostMinettoMatoi, on 24 februarie 2021 - 18:48, said:


Dar nu ma deranjeaza, cele doua antibiotice (Amoxicilina si claritromicina) nu imi fac probleme cum ii face mamei de se simta mai iritata, simte ceva la stomac, desi acuma i-a mai trecut. Trebuie sa luam 10 zile cate una din fiecare la 12 ore.
sa ia probiotice sau Linex

#46
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View Postpelecaci, on 24 februarie 2021 - 22:20, said:

sa ia probiotice sau Linex
Pai avem Linex de luat la 2 ore dupa prima doza de zi, si mai avem omeprazol de luat inainte cu 30 min de masa de dimineata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate