Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Oare ce afectiune este ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Mama mea de o saptamana are ganglionul drept mai umflat la gat, diametru umflaturii este de cam 6 cm, cel stang este mai putin umflat, maine se duce la analizele de sange, si apoi medicul de fam o sa-i dea investigatii si ptr problema pe care am spus-o.
Oare ce o fi ! Ca pana sa se duca la investigatii am intrat asa in panica, am o frica din aia tampita. Ca analizele de sange vin marti-miercuri, se duce la medic, si abia apoi mergem la investigatii.

Am citit pe aici:
https://doc.ro/sanat...ze-si-tratament

Se pare ca la cauze spune de infectii, dar poate fi si cancer, tumora. Vad ca acolo scrie de umflarea ganglionilor e pana la dimensiunea unui bob de fasole, ce naiba ca-s 6 cm cam. Aia zic acolo ca daca ganglionul e f tare e vb de tumora, in cazul nostru nu e deloc tare.

Adica daca cineva are vreo parere ?

Edited by MinettoMatoi, 17 January 2021 - 23:56.


#2
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Ar trebui sa faca o analiza la glanda tiroida.Cu sange si ecograf.

#3
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
sau o simpla infectie generica.

Posibil nu simti ganglion ci amigdala si atunci e normal la infectie. Noi cei ce nu avem amigdalele si polipii scosi avem tendinta de a ni se opri "racerile" in gat in loc sa se duca in plamini.

Nu citit de pe net, mergeti la medici. Eventual la 2-3.


Eu am avut 7 ani dureri nevrotice, gat - ureche - dantura. Dupa multe investigatii a ramas ca am nevroza pe trigeaman. Recent, din intamplare am ajuns la un alt medic dentist la urgenta... de atunci nu ma mai doare nimic. Cand l-am intrebat ce a facut ca ma chinuie de 7 ani si deodata dispare durerea mi-a raspuns la modul: "Facem si noi un drenaj complet?", "Si eu puteam sa iti iau doar durerea acuta insa dupa 6 luni veneai iar la mine, asa ca ti-am curatat pana la os".

Deci lasati internetul, si mergeti la medic.

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

 MinettoMatoi, on 17 ianuarie 2021 - 23:55, said:

Mama mea de o saptamana are ganglionul drept mai umflat la gat...
...maine se duce la analizele de sange, si apoi medicul de fam o sa-i dea investigatii...
Pai cum se duce intai la analize si abia apoi la medic? Cine i-a facut trimiterea? A fost consultata inainte de a se prescrie trimiterea?

In medicina succesiunea timpilor e asta: consult clinic ---> diagnostic prezumtiv ---> explorari paraclinice (imagistice si de laborator) ---> diagnostic final ---> tratament

Nu avem de unde sa stim ce intelegi tu prin ganglion mai umflat. Posibil sa fie vorba de ganglionii limfatici, insa la fel de posibil poate fi vorba de glandele salivare (parotida, submandibulara) sau de glanda tiroida. Posibil sa fie si altceva, de ex. un flegmon etc

Cum scriam mai sus, se incepe cu consultul clinic, la medicul de familie. El e cel care va pune diagnosticul prezumtiv si va hotari investigatiile paraclinice necesare.

#5
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
30% infecție, 70% cancer. Take a chance and roll the dice!

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Eco ? RMN ?
Poate fi de la o infectie la parotida. Caz in care va ramane asa.

#7
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
ar putea fi o infectie pe undeva, dar eu as face cum spune Karhu

#8
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008
In primul rand, multa sanatate mamei! Sa treaca cu bine peste toate!

Eu cred ca Google iti face mai mult rau decat bine. Asteapta rezultatele analizelor, discuta cu un medic si vezi de acolo cum mergi.

#9
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

 Karhu, on 18 ianuarie 2021 - 09:12, said:

Pai cum se duce intai la analize si abia apoi la medic? Cine i-a facut trimiterea? A fost consultata inainte de a se prescrie trimiterea?

In medicina succesiunea timpilor e asta: consult clinic ---> diagnostic prezumtiv ---> explorari paraclinice (imagistice si de laborator) ---> diagnostic final ---> tratament

Nu avem de unde sa stim ce intelegi tu prin ganglion mai umflat. Posibil sa fie vorba de ganglionii limfatici, insa la fel de posibil poate fi vorba de glandele salivare (parotida, submandibulara) sau de glanda tiroida. Posibil sa fie si altceva, de ex. un flegmon etc

Cum scriam mai sus, se incepe cu consultul clinic, la medicul de familie. El e cel care va pune diagnosticul prezumtiv si va hotari investigatiile paraclinice necesare.
S-a dus la medicul de familie, i-a dat sa faca analizele, a zis ca dupa ce vin analizele ii da sa faca investigatie si ptr problema aia.
Azi dim s-a dus la analize, pana acuma au si venit, i-a iesit Eozinofile de 3 ori decat normal. daca trebuie sa fie 0,7 pe mm cub, are 1,92 ! Nu stiu de ce asa sus sunt. Dar de acolo e clar, ca scrie printre simptome umflarea ganglionilor superficiali, probabil aia or fi, e umflatura sub mandibula cam cand se termina ea catre gat.

Si nu inteleg corespondenta, am citit aici: https://cancer360.ro...ofile-crescute/

Scrie ca daca sunt intre 1500 si 5000 de din astea pe microlitru (vad ca e tot aia cu mm cub), dar pe buletinul de analize zice ca normal e intre 0.0 si 0,7 pe mm cub.
Cum se face transformarea de la formatul 1500 la 0 virgula ?!

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
A făcut cumva recent vaccinul antigripal?
Știu ca și la mononucleoza se inflamează ganglionii, dar nu știu în ce măsură fac aceasta boala persoanele trecute de prima tinerețe.

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Se face prin impartire la 1000. Practic citesti ca 1.5-5 pe mm cub.

#12
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

 corinadaniela, on 18 ianuarie 2021 - 18:52, said:

A făcut cumva recent vaccinul antigripal?
Știu ca și la mononucleoza se inflamează ganglionii, dar nu știu în ce măsură fac aceasta boala persoanele trecute de prima tinerețe.
Nu a facut vaccinul antigripal. Cu mononucleoza nu stiu.

 AlexEn, on 18 ianuarie 2021 - 18:53, said:

Se face prin impartire la 1000. Practic citesti ca 1.5-5 pe mm cub.
Deci are 1,92 adica 2 in loc de 0,7 maxim.

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Asa pare.

#14
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Am scris medicului de fam si a zis ca sa ne ducem la hematolog ca cica varianta asta ar fi cea mai grava, probabil sa evidentieze un cancer de sange, nu stiu, citisem ca limfomul face parte din cancer de sange.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

i-a iesit Eozinofile de 3 ori decat normal.
Ia cumv ptr tensiune ceva de genul Noliprel, Perindopril ?

Ca astea pot creste eozinofilele de nu se poate. Cealalta alternativa ar fi existenta unui parazit.

#16
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Deja te duci pe cancer360 si alte porcarii....

Hai sa iti spun un studiu: 80% dintre bolnavii de cancer medii si grave care cred cu tarie ca se vor face bine se fac, 90% dintre bolnavii de cand in stadii incipiente care cred cu tarie ca vor muri mor.

Deci, ai cautati de ce se umfla ganglionii? si legatura cu analizele? Care e cauza, care e efectul? Sangele sau ganglionul?

Si mie mi-a zis un medic candva ca am leucemie si mi-a dat interdictie la donare pe viata. Alt medic mi-a zis sa ma duc sa mananc si sa ma culc. Au trecut 12 ani de atunci

#17
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Am fost la medic azi, a zis ca nu ar fi cancer, ca daca era, avea si leucocitele foarte sus, iar alea-s in limite normale, cica ar fi o parazitoza, si ne-a dat sa repetam hemoleucograma la alt lab, cum ca doar unele-s acreditate, a ne ducem la parazitolog si vedem. Ne-a dat sa facem si frotiu de sange periferic. Acuma nu stiu daca e din deget sau din vena ca cica-s doua, nu am stiut si n-am intrebat, am aflat de la telefon cand sa ma programez la Synevo. Nu stiu de care sa cer.

Evident ca m-am linistit. Dar sa vedem, ca a zis ca daca nu iese nimic la parazitologie, poate e ceva cu sangele.

Intrebare: de ce cand am intrat in panica alaltaieri, s-a taiat pofta de mancare ?! Acu a revenit. Inseamna ca totul e de la cap, si aia cu taiatul stomacului e o idiotenie daca cu acelasi stomac poti manca mult sau si f putin adica simti ca atat vrei, nu ca te abtii.

#18
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Intrebare, infectia cu Helicobacter poate urca nr de euzenofile ?! Ca prietenul meu are pozitiv helicobacter si nu are euzenofilele mai sus de normal, mamei i-a iesit tot pozitiv dar are euzenofilele mai mari si nu stiu ce sa cred.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate