Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Samsung S21 Ultra

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
7186 replies to this topic

#6967
Akalino

Akalino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 16.01.2023

View Postsashamiha, on 30 martie 2023 - 12:20, said:

Multumesc. Gasit ...

Si acuma pot sa il trimit fara grija ca imi pierd chestii de pe el... Am vazut ca ar cere backup pe un device extern...

Nu am poze multe, dar mi e plin de documente de la birou
Pai trebuie facut backup pe un device extern ca la schimbarea bateriei o sa fie resetat telu din fabrica !!!

#6968
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 18.05.2010

View Postsashamiha, on 30 martie 2023 - 10:48, said:

Salutare,

Se apropie în luna mai 2 ani de la achiziție și aș vrea să profit de schimb baterie, însă nu aș dori să îl și resetez. Citisem pe aici, cu pagini în urmă și nu mai găsesc informația, că aș putea preda telefonul și să îl primesc fără ca din service să mi-l reseteze...
Bănuiesc că trebuie băgat telefonul într-o stare gen safe mode, dar nu mi-ar strica ajutor de la voi...

Multam fain

Fă-ți backup pe un device separat.

#6969
Katos

Katos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 25.09.2017

View PostAkalino, on 30 martie 2023 - 12:52, said:

Pai trebuie facut backup pe un device extern ca la schimbarea bateriei o sa fie resetat telu din fabrica !!!
Eu am schimbat bateria dar nu mi-au resetat telefonul... Dar am activat modul întreținere, poate de-aia.

#6970
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 18.05.2010
Dacă găsesc și alte probleme la telefon și, în procesul de reparare, tehnicianul are nevoie să reseteze telefonul nu te sună să te întrebe dacă ai backup făcut.
Te întreabă doar la recepție când îl predai dacă ai backup făcut și că nu sunt răspunzători de datele pierdute.
Nu merită să te joci cu asta mai ales dacă ai nevoie de datele din telefon.

#6971
swantonbmb

swantonbmb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 30.05.2009
Mi-am schimbat displayul in februarie, de baterie nu am mai zis nimic pentru ca stiam ca oricum o sa imi schimbe si bateria. Am predat telefonul in modul intretinere, dar inainte sa mi-l dea inapoi a trebuit sa il scot din mod intretinere si sa elimin amprenta/parola ca sa mai faca ei nu stiu ce teste. Dar nu mi-au resetat telefonul la setarile din fabrica. Eu oricum aveam back-up facut pe PC prin SmartSwitch in caz ca era nevoie.

#6972
prof28

prof28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 06.01.2011
Salut, am observar ca de ceva timp in timpul convorbirilor video pe messenger (fb) si whatapp se incinge foarte tare imi arata in aplicatie 45 grade, mai are cineva problema asta?

Edited by prof28, 02 April 2023 - 20:12.


#6973
CORSARUL77

CORSARUL77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 18.06.2012
Nu...si folosesc intens in convorbiri pe whatsap

#6974
raulrom1

raulrom1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 20.12.2012
Salutare! De câteva zile nu îmi mai merg aplicațiile de la Altex ei nici Sodexo, a mai întâmpinat cineva această problemă?
Le-am făcut si ultimul update, am dat restart și nimic, arată că încarcă și așa rămâne.
Pe magazin play la recenzii se mai plânge lumea, nu știu ce sa cred și nu vad care ar fi rezolvarea.

Pe cea de la Altex chiar am dezinstalat-o și am instalat-o la loc și tot nu vrea sa funcționeze.
Sunt curios dacă e de la dezvoltator sau e ceva legat și de la Samsung, caz în care ar pr prima problemă soft a telefonului în cei 2 ani si ceva de când îl am.

#6975
raulrom1

raulrom1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 20.12.2012
Am rezolvat problema in urma unui restart la router.
Ciudat mi se păruse ca aplicațiile se încărcau dacă aveam net cu date mobile și pe wi-fi nu, astfel mi-a venit ideea restarutului.

#6976
costyprj

costyprj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 14.10.2014
A primit cineva update-ul pe aprilie,  e disponibil pe ROM? S21 ultra.

#6977
raulrom1

raulrom1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 20.12.2012
Nu, încă nu a venit update-ul aferent lunii în curs (telefon luat de la Altex, ROM). În schimb am văzut numeroase "mini-update-uri" pentru Google Play.

Edited by raulrom1, 11 April 2023 - 08:17.


#6978
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
pe COA > Telekom s-a primit update
Model SM-G998B
Product Code COA

https://doc.samsungm...8b/coa/doc.html

#6979
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Este acum update OTA > ROM pe 998B > Bafta.

#6980
DN12

DN12

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 28.09.2022
Azi am primit și eu actualizarea!

#6981
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009
Salut. Detin un s20+. Daca trec la s21ultra se va vedea diferenta semnificativa? Teoretic este mai bun s21 ultra dar oare merita diferenta de bani?

#6982
CORSARUL77

CORSARUL77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 18.06.2012
Doar la camera.

#6983
raulrom1

raulrom1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 20.12.2012

Vizualizare mesajflorinetzul, pe 14 aprilie 2023 - 12:36, a scris:

Salut. Detin un s20+. Daca trec la s21ultra se va vedea diferenta semnificativa? Teoretic este mai bun s21 ultra dar oare merita diferenta de bani?


#6984
raulrom1

raulrom1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 20.12.2012
Salut, depinde ce îți dorești, teoretic eu nu recomand să se treacă de la o serie la alta. Un alt aspect pe care îl recomand e să se cumpere varianta Ultra, e singura care îți oferă totul și simți cu adevărat că ai un flagship (astfel ai garanția că în medie 2-3 ani ai un smartphone cu care nu o să întâmpini dificultăți).
Cunosc o colegă de muncă care a trecut de la S20+ la S21 Ultra și dacă îmi aduc aminte bine motivele (nici ea nu-și schimbă telefonul anual dar atunci a făcut o excepție) au fost legate de baterie, cameră și ca se ma încingea... și într-un final a ajuns la concluzia mea, cel putin la Samsung (dar nu numai) nu e indicat să iei varianta simpla sau +, pentru a avea totul la superlativ e nevoie de Ultra. Știu pentru unii inconvenientul e mărimea și eu am zis așa la început dar în timp te obișnuiești.

Dețin S21 Ultra și sunt deocamdată "ultra" mulțumit, de aceea am luat decizia să mai trag un an de el (am lăsat un review amplu pe eMag, chiar dacă l-am achiziționat de la Altex, am scris câteva impresii si aici pe forum).

Câteva atu-uri ale lui S21 Ultra: e foarte manevrabil (S22/S23 Ultra îmi par foarte late, dar cum spuneam te obișnuiești),camera este ok (intre timp Samsung doar a adus îmbunătățiri,  nimic wow... acel senzor de 200 mpx e mai mult de marketing, personal aștept senzorul cu diafragma variabilă si mai ales pe cel de 1 inch, atunci va fi o schimbare care să merite cu adevărat trecerea).
Procesorul Exynos (2100 parcă se numea) era în acel an mai ok decât cel Snapdragon care se încălzea și bateria ținea cam la fel. Da, știu povestea Exynos vs Snapdragon, dar în acel an practic nu era vreo diferența sau nu în orice caz foarte mare.

Acum nu știu cum și de unde faci rost de telefon, ma gândesc ca e la mâna a doua, caz în care trebuie să ți cont de uzura lui, câți bani dai, sa fie un deal corect. Cert e ca de ceva timp Samsung oferă 4 ani de update la android și 5 pentru securitate, deci garantat 2 ani te mai poți bucura de el.

Uite eu de exemplu îmi schimb telefonul o dată la 2-3 ani (înainte am avut Note 10+, un telefon deasemenea reușit) astfel dacă îl vând pe Olx sau îl dau la Buy back iau totuși ceva bani și astfel mă bucur de tehnologie noua care chiar ma atrage. Sincer nu ii înțeleg pe colegii care își schimba telefonul anual, dar na acum fiecare decide pe banii lui.

Ca idee, următorul device va fi în ordine S24 Ultra, Fold 5 sau de ce nu (mai ales daca ma vor dezamăgi lansările coreenilor) Iphone 15 Ultra... nu tânjesc după măr, de aceea i-am lăsat și la urmă în preferințe, doua ar fi motivele pentru care as trece la ei: sa dispară acel noch hidos și să aibă și încărcare prin USB C și se pare ca ușor ușor (mai mult forțat) vor intra și ei în rând cu lumea.

Sper ca ti-a fost util ce am scris, numai bine și alegeri inspirate!

Edited by raulrom1, 14 April 2023 - 16:36.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate