Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Samsung S21 Ultra

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
7186 replies to this topic

#1
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,026
  • Înscris: 23.01.2010
Da, gata s-a lansat si mult asteptatul S21 !

Am zis sa creez un topic separat pentru S21 Ultra ca sa nu ne amestecam cu S21 Plus sau S21 pentru ca la un moment dat o sa fie debandare mare.

Eu sincer sunt foarte nemultumit din cauza faptului ca Samsung a decis sa renunte la slotul pentru card, mai nou si la incarcator(rusine Samsung pentru asta), usor chiar devin Apple si ei sau mai bine zis au devenit deja.
Inca nu l-am precomandat dar cred ca o sa o fac foarte curand chiar daca nu mai exista slot pentru card si incarcator, poate voi alege versiunea de 512 GB sau cea de 256 GB dar mai putin, clar nu!

Ca si specificatii, pe mine unul nu prea ma da pe spate, poate si din cauza ca detin un S20 Ultra iar diferenta dintre ele nu este chiar de la cer, la pamant.

Aici gasiti toate specificatiile, am pus link separat pentru ca nu are rost sa le insir aici.

Haideti sa ne dam pareri si sa discutam despre acest nou flagship aici in comentarii dar sa o facem intr-un mod strict civilizat!

Attached File  Captură de ecran 2021-01-14 233815.png   900.31K   44 downloadsAttached File  samsung-galaxy-s21-ultra-5g-1.jpg   89.78K   44 downloads
Attached File  Captură de ecran 2021-01-14 234017.png   667.33K   31 downloads

Edited by Dany_Darke, 15 January 2021 - 08:59.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Sincer, nu am mai folosit carduri de memorie in telefon de multa vreme...
1. Memoria disponibila e (mult) mai rapida
2. Gasesti deja cu destula memorie integrata

Imi place insa ca au renuntat la incarcator, dupa ce au facut miso de Apple doar acum un an... jack, microsd, incarcator :lol: Dar e de bine.

#3
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,026
  • Înscris: 23.01.2010
Legat de card, nu e vorba doar de viteza ci si de faptul ca un card il poti scoate din telefon si sa-l pui intr-un adaptor ca mai apoi sa descarci sau sa faci ce vrei cu el dar cu memoria telefonului nu poti face nimic fara sa ai un laptop langa tine.

Rusine mare oricum pentru faza cu incarcatorul, faza legata de card o mai trec cu vederea ca oricum am ales 512 GB....nu ma pot abtine sa nu-l precomand, e boala veche la mine :D
Sper sa nu-mi para rau pentru alegerea facuta!

#4
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011

 AdL84, on 15 ianuarie 2021 - 02:11, said:

Legat de card, nu e vorba doar de viteza ci si de faptul ca un card il poti scoate din telefon si sa-l pui intr-un adaptor ca mai apoi sa descarci sau sa faci ce vrei cu el dar cu memoria telefonului nu poti face nimic fara sa ai un laptop langa tine.


Si daca il bagi in adaptor, nu mai ai nevoie de laptop sau cum?

#5
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,026
  • Înscris: 23.01.2010
Poate il bag intr-un adaptor SD, apoi in camera, apoi in telefon sa vad poze/filmari, la final in laptop daca e nevoie si tot asa....sper ca ai prins ideea ;)

#6
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,026
  • Înscris: 23.01.2010
Gata, l-am precomandat ca nu m-am putut abtine. Posted Image
L-am ales pe cel negru de 512 GB, ca si ram nu stiu cat are pentru ca nu specifica nicaieri in comanda, doar am vazut in specificatii ca versiunea de 512 GB are 12 sau 16 GB ram, al meu cat o fi avand, nu stiu.....sper totusi sa fie cel de 16.
Pe 29 Ianuarie il primesc acasa!

Ca si cadou pentru precomanda primim castile Galaxy Buds Pro si un rahat de tag Samsung....iar inscrierile incep pe 28 Ianuarie si termina pe 28 Februarie, pentru precomenzi plasate intre 14 si 28 Ianuarie!

Attached File  Captură de ecran 2021-01-15 003510.png   1.58MB   177 downloadsAttached File  Captură de ecran 2021-01-15 005231.png   1.28MB   163 downloadsAttached File  Captură de ecran 2021-01-15 005737.png   464.17K   96 downloads

#7
_RBT_

_RBT_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,353
  • Înscris: 19.01.2015
La specificatii pare a fi mai slab decat S20 Ultra in special pentru faptul ca are ecran de 6,8' in loc de 6,9' cat are flagship-ul precedent.

Aici puteti vedea si comparatia dintre ele: https://m.gsmarena.c...&idPhone2=10040

PS: Asa macar odata cu aparitia lui S21 Ultra vor mai lasa din pret treptat la S20 Ultra care dupa parerea mea merita mai mult decat noul S21 Ultra care si el vine tot fara slot de microSD card, o mizerie.

Edited by Robert201, 15 January 2021 - 06:02.


#8
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
mai pui o husa si o folie de sticla mai serioasa le faci caramizi in toata regula

#9
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

 Robert201, on 15 ianuarie 2021 - 06:00, said:

La specificatii pare a fi mai slab decat S20 Ultra in special pentru faptul ca are ecran de 6,8' in loc de 6,9' cat are flagship-ul precedent.

Aici puteti vedea si comparatia dintre ele: https://m.gsmarena.c...&idPhone2=10040

PS: Asa macar odata cu aparitia lui S21 Ultra vor mai lasa din pret treptat la S20 Ultra care dupa parerea mea merita mai mult decat noul S21 Ultra care si el vine tot fara slot de microSD card, o mizerie.

Stai liniștit că iese în curând noua tableta de la Samsung și o să poți să mergi cu tabloul la ureche. Pentru 0,1 inch, afirmi că este un model mai slab?  Micro SD-ul iși trăiește ultimele clipe. Sper să îl scoată definitiv de pe toate modelele.

#10
emilcioran99

emilcioran99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 07.06.2012

 Robert201, on 15 ianuarie 2021 - 06:00, said:

noul S21 Ultra care si el vine tot fara slot de microSD card, o mizerie.

Si mie mi se pare o mare magarie scoatea slotului de card.
Si nu din pricina capacitatii suplimentare de stocare (ai 512 pe telefon si nu cred ca reuseste cineva sa-i "umple" pe toti) ci din alt punct de vedere.
Ce te faci daca din varii motive se "prajeste" softul si trebuie rescris?
Sau daca trebuie sa dai un factory reset?
Ai pierdut tot ce aveai pe telefon, nu?
Asta ma duce cu gandul la faptul ca trebuie sa il setezi sa-si faca back-up non stop sau sa-l setezi sa urce non stop undeva in cloud (Google Drive, One Drive, etc) tot ce ai in el, dar pentru asta trebuie sa fii nonstop intr-o zona cu semnal cel putin "normal". Ce faci daca esti pe munte sau intr-o localitate cu semnal slab sau... sau... Posted Image

Edited by emilcioran99, 15 January 2021 - 07:33.


#11
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007

 emilcioran99, on 15 ianuarie 2021 - 07:33, said:

Si mie mi se pare o mare magarie scoatea slotului de card.
Si nu din pricina capacitatii suplimentare de stocare (ai 512 pe telefon si nu cred ca reuseste cineva sa-i "umple" pe toti) ci din alt punct de vedere.
Ce te faci daca din varii motive se "prajeste" softul si trebuie rescris?
Sau daca trebuie sa dai un factory reset?
Ai pierdut tot ce aveai pe telefon, nu?
Asta ma duce cu gandul la faptul ca trebuie sa il setezi sa-si faca back-up non stop sau sa-l setezi sa urce non stop undeva in cloud (Google Drive, One Drive, etc) tot ce ai in el, dar pentru asta trebuie sa fii nonstop intr-o zona cu semnal cel putin "normal". Ce faci daca esti pe munte sau intr-o localitate cu semnal slab sau... sau... Posted Image

Nu e neaparat vorba de semnal.... 0,5TB costa destul pe Google Drive/One Drive....

Pe Google Drive ai 2 variante:
1) 200GB la 140 Ron/an
2) 2 TB la 500 Ron/an

Dupa ce ca telefonul costa cat jumatate de rinichi, mai trebuie sa platesti si un serviciu cloud...

#12
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Samsung + Microsoft= love. Samsung cloud va migra cat de curand la One Drive iar utilizatorul daca doreste mai multa memorie, plateste pentru cloud.
Usor,usor smartfoanele vor lua drumul imprimantelor, preturi mai mici la achizitia produsului si mai multe cheltuieli legate de servicii.

#13
theodinu2003

theodinu2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 12.03.2020
Salut! Si eu am dat comanda! Oare cand ne putem astepta sa fie livrate?

Sper sa nu mai fie probleme ca anul trecut cu termenul de livrare!

#14
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
Apreciez ca au remediat problemele camerei foto, avute la generatia anterioara.
Teoretic acum avem autofocus rapid si precis, mod Macro real (nu carpeli).

Se pare ca zoom-ul va fi excelent si bine stabilizat chiar si cu telefonul tinut in mana la peste 30X.

Ecranul de tip LTPO cu refresh rate adaptativ este iar un castig, la fel ca rezolutia maxima pe 120Hz.

Ce nu imi place: eliminarea slotului de card si faptul ca se incarca maxim la 25W. (astea sunt 2 downgrade-uri)

Edited by pykko, 15 January 2021 - 08:45.


#15
yanqemil

yanqemil

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 22.08.2009
Eu va pot spune ca l-am comandat 512gb black de la vdf (in continuare site-ul lor este praf, voucherul nu a putut fi folosit, punctele nu, oferta personalizata e comuna la toata lumea..dar asta e).

Aveam abo de 14 eur/luna adica 336 eur in 2 ani. Daca il luam la liber, respectiv 1425 eur costul total dupa 2 ani(tel+abo) ar fi fost 1771 eur.

L-am luat cu 625 eur avans platit + 600 eur in 24 rate+ 408 eur abo (17 eur/luna/24 luni) total dupa 2 ani = 1633 eur.

Per total dupa 2 ani ies cu 138 eur mai putin decat daca l-as fi luat la liber. E maximul ce se poate obtine de la vodafone ro.

Sa nu aud ca zice cineva ceva de rate. Daca selectezi "fara rate" reducerea din pretul la liber este exact zero la orice abonament ai vrea sa prelungesti si costul total dupa 2 ani, fara rate ar fi fost mai mare.



#16
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Pretul maxim pe care ma lasa inima sa dau pe un telefon e 50% din salariu pe o luna(de obicei tin minim 4 ani un telefon).... Deci pana nu o sa castig 14.000 Ron lunar sau pretul o sa scada la sub 50% din salariu meu o sa zic pass.

#17
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005

 swayzak_master, on 15 ianuarie 2021 - 06:10, said:

mai pui o husa si o folie de sticla mai serioasa le faci caramizi in toata regula

Eu ma intreb unde il va tine...fiindca intr-un buzunar normal mai mult sta pe afara.Nu stiu cit este de rezistent daca te apleci avindu-l in buzunar.Un vanzator de la Auchan imi zicea deunazi ca a avut un caz de telefon rupt in doua cind posesorul s-a aplecat.

#18
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

 iliemirea, on 15 ianuarie 2021 - 08:28, said:

...
Usor,usor smartfoanele vor lua drumul imprimantelor, preturi mai mici la achizitia produsului si mai multe cheltuieli legate de servicii.
În ultimii ani aproape s-au dublat, chiar triptlat prețurile unui flaghsip. De unde atâta prețuri mici?

Subscriu la faptul că este o prostie renunțarea la card de memorie. Cine susține altfel nu știe ce vorbește sau nu are nevoie de card de memorie.
Folosesc simultan două MacBookPro, unul din vechea generație cu HDMI, USB normal, cititor de carduri, etc și unul nou care are numai USB-C. La început am zis că e ușor să folosesc un hub și gata. Nici nu se compară cu situația de a avea totul direct pe dispozitiv, cu toate conexiunile. La fel și la telefoane cu mufa jack și mai nou văd cu alimentator și slot pentru card de memorie.
Apropos, telefonul vine măcar într-o cutie? Sau îl vând într-o folie de plastic și aia e? :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate