Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

Asortarea curelei pantaloni / ceas

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
adigalateanuu

adigalateanuu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 11.01.2021
Salut. Deci am un ceas care are cureaua din piele  bleumarin mai inchis, cam 7/10 din negru asa...si cureua de la pantaloni tot un albastru dar un 4/10 din 10 din negru. Spre exemplu daca dau cu o crema de pantofi negri, o pot innegri putin? Adica sa fie mai asemanatoare. Si o sa o port zilnic, la blugi de culoare albastra. Are ceva daca difera nuantele? Ms anticipat. Toate cele bune!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă în rest ești asortat, și ești îmbrăcat la costum, mai zici...

Dacă nu, nu te mai stresa degeaba.
Eticheta aia o aplici când  vrei și tu să arăți dandy.

Dacă ai blugi, nu mai e stress cu asortatul.
Doar te duci la muncă, nu la dineu la Palatul Regal.

Și cum să dai cu cremă de pantofi pe cureaua de la pantaloni ?
Nu crezi că te murdărești după aia ?

Caută o curea cât mai aproape de cea de la ceas, deși cred că te stresezi degeaba.

Edited by waterman, 15 January 2021 - 09:49.


#3
adigalateanuu

adigalateanuu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 11.01.2021
Ok mersi mult. Pai cureaua ceasului e mai inchisa si daca as lua o curea de panatloni nuanta aia ar da nasol. Gen de la un 4/10 blugii la un 7/10 cureaua...prea brusc

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pune poze cu ambele.
Așezate una lângă alta.

Sau pune mâna cu ceasul lângă curea și fă o poză.

Ai primit vreo reclamație de la vreo colegă că diferă nuanțele sau ești de felul tău mai pretențios ?

Dacă tot te asortezi, vezi că ceasul ăla nu prea merge cu blugi...

Quote

Black tie / White tie – tradiția spune că nu ești obligat să porți ceas la o ținută black tie. Iar dacă-l porți, să nu-l verifici în public. Un eveniment formal e unul care depășește granițele timpului, prin urmare ar trebui să te pierzi în atmosfera acestuia. Dacă vrei să porți ceas la această ținută, alege unul de costum, clasic, cu un cadran minimalist și cu o curea de piele.
Costum business – pentru ținutele business, alege un ceas simplu, clasic, auriu sau argintiu, cu un cadran deloc complicat. Unii bărbați sunt de părere că la un costum nu poate fi purtat un ceas dive, însă acesta poate fi abordat la o variantă de ținută ceva mai puțin formală și conservatoare. Însă numai dacă are curea de piele.
Ținută sharp casual – aici vorbim despre cămăși cu nasturi pe guler, pantaloni khaki, dark denim, haine sport (fără cravată), pantofi de piele etc. Genul de ținută pe care ai purta-o la un job casual sau la o întâlnire. În această zonă, poți aborda ceasuri mari, cu mai multe funcții și ceva mai complicate, din gama pilot, racing sau field.
Ținută casual – la hainele casual (tricouri polo, jeanși, etc) merg toate tipurile de ceasuri, mai puțin cele pentru costum. Dacă urmează să faci activități fizice, ar fi bine să te orientezi către un ceas field.

Sursa
https://www.academia...sul-cu-hainele/

#5
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,629
  • Înscris: 12.06.2010
Intai asortezi femeia cu masina sau invers. Apoi treci la detalii.

#6
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 07.04.2017
Cauti alta curea.  Nu ai cum sa schimbi nuanta cu crema de ghete, ce idee nastrusnica! Vezi ca pe  la firme   mai scumpe exista curele in reversibile, cu doua .culori.  Bine, nu cred ca merita investitia pt blugi, dar la tinuta clasica( costum ) ar fi o idee in viitor. Sfatul meu e, daca esti asa atent la detalii, incepe cu alea standard. Adica negru cu negru inclusiv incaltaminte, maro, etc. Intai ai piesele importante si mai scumpe, adica incaltaminte si curea si dupa cureaua la ceas. Nu pot vorbi pt alte persoane, dar pt mine e mult mai deranjant unu asortat tot la un eveniment gen nunta, botez, deci ceva macar un pic formal dar fara ciorapi si in costum decat ce descrii tu, cu doua nuante  de albastru...

Edited by SharonCollins, 15 January 2021 - 23:55.


#7
Rhandy

Rhandy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 18.07.2012
De ce sa schimbi culoarea curelei de la pantaloni? Poti sa iti iei o curea de ceas cu aceiasi culoare cu cea de la pantaloni o schimbi si gata. Mie de exemplu nu imi plac  curelele de piele imi plac bratarile.

Mi-am luat unul singur ceas cu curea pentru ca mi-a placut ceasul si din pacate nu merge sa ii pun bratara😟

Sau iti mai cumperi o curea de pantaloni sa aiba aceiasi culoare cu cea de la ceas. Desi personal nu vad problema ca au culori diferite. E chiar asa deranjant?

Edited by Rhandy, 20 January 2021 - 12:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate