Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

In ce religii se fac pomeni?

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
92 replies to this topic

#1
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 04.03.2020
Salut!
In ce religii se fac pomeni?
La ortodoxi stiu ca se fac, dar nu stiu daca si la alte religii.
La ortodoxi este un obicei sa se faca pomeni pana la pomenirea de 7 ani, apoi sunt ocazionale la anumite sarbatori religioase.

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Ortodocși. În rest, nu mă bag.

Edited by Ann0nyym0us, 09 January 2021 - 01:01.


#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
NU exista religii in care se dau pomeni.
Ce stii TU sunt , sau ai auzit, chestii inventate de POPI lipsiti de credinta care te obliga sa faci anumite ritualuri .

MORTU e mort.... L-ai pus in groapa , sau l-ai incinerat....
E ceva ce a parasit lumea asta. Ca se duce in Rai sau in IAd, e ca la pariuri ...
A fost cineva care sa confirme ? unde ajuns sufletul lui Xulescu ?


Biserica exploateaza de mii de ani prostimea fara de carte, prin diverse tertipuri, si o va face si de aici inainte pentru ca este cea mai comoda metoda pentru cei aflati la putere.
E massmedia lor.
Un popa ordinar din RO iti pupa pantofii pentru orice.
Pentru ca in RO religia suge bani de la stat.


Ia sa le spui ca de maine va gospodariti singuri si nu mai avem treaba cu voi.
Se vor apuca de munca....NU

Pentru ca au fost invatati de mici sa SUGA, la propriu si figurat , ca au aparut prea multe scandaluri in presa.

Edited by keta, 09 January 2021 - 02:24.


#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 keta, on 09 ianuarie 2021 - 02:22, said:


Mai deschide si tu google, vezi ce se intampla in Europa...vezi ce fac alte religii prin lume. Religia noastra ne pastreaza cultura, de altfel,  crestinismul a fost dintotdeauna bun la imbinarea culturii cu religia....
Trebuie sa invatam sa ne protejam  identitatea, alte tari nu au asta, alte tari isi pierd cultura. Si noi ne batem joc.

Edited by jimi91, 09 January 2021 - 02:56.


#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
In ce capitol al Bibliei se face referire la GOOGLE ? sau la Pomeni de natura materiala.?

Edited by keta, 09 January 2021 - 03:07.


#6
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007

JustXXL said:

1610146625[/url]' post='27375890']
Salut!
In ce religii se fac pomeni?
La ortodoxi stiu ca se fac, dar nu stiu daca si la alte religii.
La ortodoxi este un obicei sa se faca pomeni pana la pomenirea de 7 ani, apoi sunt ocazionale la anumite sarbatori religioase.


Toate religiile au forme de pomenirea mortilor. Cultul mortilor este o credinta universala,  existenta in orice religie,  din cele mai vechi timpuri ale omenirii. Se pierde in negura trecutului.   Este mai putin importanta forma de pomenire,  loc in care exista diferente mari intre religii,  dar ceea ce uneste practicile de venerare a mortilor este caracterul ritualic al pomenirii.   A pomeni inseamna  a reaminti.   Omul moare de doua ori.   Odata moare atunci cand existenta lui fizica inceteaza.  A doua oara moare atunci cand moare ultimul om care l-a cunoscut in viata.   Aceasta a doua moarte este inceputul vesniciei.   Pomana nu este scopul,  ci mijlocul de a pomeni pe cineva.   Pe vremuri,  pomana insemna o reuniune a celor care l-au cunoscut pe decedat in viata.  La acea reuniune se punea o masa pentru a coagula atmosfera necesara pomenirii celui trecut la cele vesnice.   Se povestea si se pomenea numele decedatului.   Pentru ca doar asa numele acestuia mai putea fi rostit si neuitat.   Prin pomenire.   Prin amintirea lui.    Masa, vinul,  mancarea,  serveau ca suport pentru pomenire.   Erau niste chestiuni utilitare in parte,  dar si parte a ritualului necesar pomenirii.   In lumea moderna  a pomeni pe cineva mort s-a formalizat iar oamenii au uitat,  sau nu ma stiu scopul pomenirii. Mancarea si ritualul a luat locul amintirii intr-o inertie a traditiei,  mai mult mimetic decat spiritual.  

Pomana,  pomenirea,  se face in suflet,  nu in stomac.   Atunci cand vorbesti despre un om care nu mai este pe pamant,  il tii in viata ca spirit. Viata lui este in amintirile noastre.  De aceea,  atunci cand pomenim pe cineva decedat,  cand ii pomenim numele,  cand ne intalnim si spunem ceva in care este si el,  sau si ea,  aceasta este pomenirea adevarata,  in spiritul traditiei si in acord cu linia lunga pierduta in timpuri a cultului mortilor,  a cultului stramosilor. Nu stim daca exista viata dupa moarte,  pentru ca nimeni nu s-a mai intors de acolo sa ne spuna.   Pastram traditia pomenirii nu pentru comunitate si pentru “lume”.   Ci pentru ei,  bietii de ei,  dragii de ei de care ne este atat de dor incat ne plange sufletul atunci cand le pronuntam numele.   Putem sa mancam un covrig si sa luam o gura de apa,  este pomana daca in timpul acesta ii pronuntam numele celui care nu mai este.    Pomenirea lor ne face bine la suflet, pentru ca chiar daca nu stim nimic despre viata vesnica, a-i pomeni inseamna a nu-i uita.  
Oamenii care au lasat ceva in urma lor vor trai pomeniti mult timp.   Dar cei care au fost doar niste oameni obisnuiti,  ganditi-va,  la 40 de ani dupa ce-au murit,  cine oare le va mai pronunta numele inaintea uitarii lor vesnice?

Edited by manitu, 09 January 2021 - 03:36.


#7
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 jimi91, on 09 ianuarie 2021 - 02:55, said:

Religia noastra ne pastreaza cultura,

Pastreaza un cacat, in afara sa se imbogateasca prin tehnici monopoliste, BOR srl nu da doi lei pe cultura romaneasca, nu promoveaza decat politicieni si oameni cu bani, atat ii intereseaza.

#8
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 keta, on 09 ianuarie 2021 - 03:02, said:

In ce capitol al Bibliei se face referire la GOOGLE ? sau la Pomeni de natura materiala.?

In Biblie se gasesc doar cateva dintre invataturile religiei crestine.

Probabil nu ai auzit dar dogma crestina are la baza multe alte izvoare complementare.

#9
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 jimi91, on 09 ianuarie 2021 - 02:55, said:

Mai deschide si tu google, vezi ce se intampla in Europa...vezi ce fac alte religii prin lume. Religia noastra ne pastreaza cultura, de altfel,  crestinismul a fost dintotdeauna bun la imbinarea culturii cu religia....
Trebuie sa invatam sa ne protejam  identitatea, alte tari nu au asta, alte tari isi pierd cultura. Si noi ne batem joc.
adica alea de ling moaste si apoi se prostitueaza prin europa, reprezinta cultura?

#10
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
In religiile flamanzilor?

Daca stau sa ma gandesc bine, nu e chear asa budism, hinduism aduc daruri in temple iar din ele sunt hraniti preotii si saracii.
cred ca numai la noi se face chef ca la nunta.

#11
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Mie imi place ca se dau cu parerea toti cei care n-au citit o boaba in vata lor despre istoria religiilor :)

#12
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Istoria religiilor e ceva si BOR srl e altceva, e diferenta ca de la Dumnezeu la Satana.

#13
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 17.05.2014
Pomana porcului - în amintirea porcului sacrificat.Fie-i șoricul fraged!
Pomană electorală -în amintirea primarului pesedist votat.Fie-i obiceiul lăudat!
La pomenile din satul meu e de fală, iar invitații sunt aleși pe sprânceană. Pomanagiii săraci sunt serviți în regim de urgență și expediați cu buzele și barbile unsuroase spre casele lor cu un colac în mână.Poftim cultură!

#14
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 daniMMM, on 09 ianuarie 2021 - 09:58, said:

Istoria religiilor e ceva si BOR srl e altceva, e diferenta ca de la Dumnezeu la Satana.

Mister, subiectul topicului este legat de practici de cult. Aceastea s-au pastrat doar in masura in care au fost validate sau ingaduite de cei responsabili cu conducerea si administrarea cultului respectiv.

Cand am spus istoria religiilor, m-am referit in primul rand la intelegerea si asimilarea notiunilor specifice cultelor despre care discutam.

Ceea ce faceti multi dintre voi cu aceste postari lipsiste nu doar de cunostintele elementare ci chiar de intelegerea textului reprezinta o permanenta aflare in treaba.

Edited by razor01, 09 January 2021 - 10:09.


#15
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

 JustXXL, on 09 ianuarie 2021 - 00:57, said:

ortodoxi
NU

 Ann0nyym0us, on 09 ianuarie 2021 - 01:01, said:

Ortodocși
DA

#16
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 razor01, on 09 ianuarie 2021 - 10:08, said:

Mister, subiectul topicului este legat de practici de cult. Aceastea s-au pastrat doar in masura in care au fost validate sau ingaduite de cei responsabili cu conducerea si administrarea cultului respectiv.

Cand am spus istoria religiilor, m-am referit in primul rand la intelegerea si asimilarea notiunilor specifice cultelor despre care discutam.

Ceea ce faceti multi dintre voi cu aceste postari lipsiste nu doar de cunostintele elementare ci chiar de intelegerea textului reprezinta o permanenta aflare in treaba.
si cum s-a facut aceasta ingaduire a conducatorilor? Nu cumva dupa interese personale, si financiare?

#17
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
La baptisti si adventisti va spun sigur ca nu se fac.

#18
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Eu asa ma bucur cand ii vad pe tubatii aia din biserici fara masti pe bot si inghirlanindu-se la apa sfintita guitand ca nu pastreaza ceilalti distanta (cum ar veni sa li se faca culoar spre robinetul de apa sfinitia). Daca aia se curata de covid, cred ca creste iq-ul poporului roman cu minim 10 puncte.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate