Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

In ce religii se fac pomeni?

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
92 replies to this topic

#19
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postjimi91, on 09 ianuarie 2021 - 02:55, said:

Mai deschide si tu google, vezi ce se intampla in Europa...vezi ce fac alte religii prin lume. Religia noastra ne pastreaza cultura,
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
pe care cultură? a cepei sau a usturouilui?

#20
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostJustXXL, on 09 ianuarie 2021 - 00:57, said:

Salut!
In ce religii se fac pomeni?
La ortodoxi stiu ca se fac, dar nu stiu daca si la alte religii.
La ortodoxi este un obicei sa se faca pomeni pana la pomenirea de 7 ani, apoi sunt ocazionale la anumite sarbatori religioase.
ce intelegi prin pomeni?
in toate religiile gasesti anumite acte de comemorare sau aducere aminte a celor care au murit, gesturi pioase, simbolice si care nu tin de un ritual aparte, in sine.
daca este sa vorbim de un cult al mortilor, nu cred sa mai existe in afara ortodoxiei, poate si a catolicismului, exclus protestantismul.
deci depinde la ce te referi si ce vrei sa stii.

pomenirea mortilor nu are nimic de-a face cu buzunarul popii si nici cu superstiile babesti care infloresc peisagistica.

este vorba de o conceptie cu privire la un drum pe care il are sufletul dupa moarte si anumite rugaciuni care se fac la intervale de timp prestabilite.

#21
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postmanitu, on 09 ianuarie 2021 - 03:35, said:

Toate religiile au forme de pomenirea mortilor. Cultul mortilor este o credinta universala,  existenta in orice religie,  din cele mai vechi timpuri ale omenirii. Se pierde in negura trecutului.  
Asa este, findca toate acele religii in care exista cultul si pomenirea mortior sunt religii pagane.

#22
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postpacopaco1967, on 09 ianuarie 2021 - 12:18, said:

Asa este, findca toate acele religii in care exista cultul si pomenirea mortior sunt religii pagane.
evreii sunt pagani? ce zici?

#23
rodion22

rodion22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.11.2020

View Postodastramosilor, on 09 ianuarie 2021 - 12:02, said:

ce intelegi prin pomeni?
in toate religiile gasesti anumite acte de comemorare sau aducere aminte a celor care au murit, gesturi pioase, simbolice si care nu tin de un ritual aparte, in sine.
daca este sa vorbim de un cult al mortilor, nu cred sa mai existe in afara ortodoxiei, poate si a catolicismului, exclus protestantismul.
deci depinde la ce te referi si ce vrei sa stii.

pomenirea mortilor nu are nimic de-a face cu buzunarul popii si nici cu superstiile babesti care infloresc peisagistica.

este vorba de o conceptie cu privire la un drum pe care il are sufletul dupa moarte si anumite rugaciuni care se fac la intervale de timp prestabilite.
Tu nu știi cât costa o pomana la ortodocși de vorbești de gesturi simbolice.

#24
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Așa e, după ce a murit soacră-mea, o habotnică pe rit vechi, a mea nevastă, care avea finanțele casei pe mînă, a golit tot contul meu (trebuiau să fie adunați banii pentru reconstrucția casei care se dărîmă) și s-a împrumutat de la banca ei cu 25000 Lei, toți cheltuiți pe la popi, pomeni și taxiuri (soacra era din altă localitate din județ). I-am tăiat accesul la contul meu (eu nu l-am avut în al ei), iar acum o mai desparte 1mm de divorț.

Edited by silverflower, 09 January 2021 - 12:44.


#25
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postodastramosilor, on 09 ianuarie 2021 - 12:23, said:

evreii sunt pagani? ce zici?
Le-a sus clar isus , "lasa-ti mortii sa-si ingroape mortii".

#26
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postsilverflower, on 09 ianuarie 2021 - 12:38, said:

- Așa e, după ce a murit soacră-mea, o habotnică pe rit vechi, a mea nevastă, care avea finanțele casei pe mînă, a golit tot contul meu (trebuiau să fie adunați banii pentru reconstrucția casei care se dărîmă) și s-a împrumutat de la banca ei cu 25000 Lei, toți cheltuiți pe la popi, pomeni și taxiuri (soacra era din altă localitate din județ). I-am tăiat accesul la contul meu (eu nu l-am avut în al ei), iar acum o mai desparte 1mm de divorț.

Maica-maiculita...

Imi pare rau.

Dar nu se intrezarea cat de religioasa este doamna atunci cand v-ati cunoscut? Sau nu te gandeai sa se ajunga la asa ceva?

Personal, am evitat pe cat am putut de mult in viata asta gagicile prea religioase sau ai caror parinti erau prea-prea religiosi. Se vede destul de repede.

Putea sa fie si zana-zanelor; cand auzeam de duminici la slujba, de pomelnice, de vreun duhovnic la care se duce, de facut pelerinaje si de tot felul de rugaciuni, adio si la revedere.

Edited by cattavencu, 09 January 2021 - 13:41.


#27
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postrodion22, on 09 ianuarie 2021 - 12:32, said:

Tu nu știi cât costa o pomana la ortodocși de vorbești de gesturi simbolice.
e drept canu stiu cate obieciuri are fiecare zona a tarii si care-s mofturile unora.

View Postpacopaco1967, on 09 ianuarie 2021 - 12:48, said:

Le-a sus clar isus , "lasa-ti mortii sa-si ingroape mortii".
Iisus o fi zis El, dar ce te faci ca Biserica a invatat altceva? Asta, desigur, pana sa apara (neo)protestantii.

#28
rodion22

rodion22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.11.2020
ma nene ce tot o tragi cu zonele tarii , toti fac pomeni acum sa se faleasca sau sa "nu ii rada lumea" , inainte merge cu o coliva colaci si prosoape ,acum trebuie restaurant catering etc

#29
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postpacopaco1967, on 09 ianuarie 2021 - 12:48, said:

Le-a sus clar isus , "lasa-ti mortii sa-si ingroape mortii".

View Postodastramosilor, on 09 ianuarie 2021 - 13:48, said:


Iisus o fi zis El, dar ce te faci ca Biserica a invatat altceva? Asta, desigur, pana sa apara (neo)protestantii.
Cacaia biserica ? Aia plina de pagani ce au aderat la crestinism murdarind crestinismul curat ?
Neoprotestantii nu au apelat la ritualuri pagane gen pomana sau pastele mortilor .

#30
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postrodion22, on 09 ianuarie 2021 - 14:19, said:

ma nene ce tot o tragi cu zonele tarii , toti fac pomeni acum sa se faleasca sau sa "nu ii rada lumea" , inainte merge cu o coliva colaci si prosoape ,acum trebuie restaurant catering etc
pai asta spun si eu, chestii care n-au de-a face cu buzunarul popii, conduce popa restaurantul?
si nu prea au de-a face nici cu morala ortodoxa, sunt oameni care traiesc in afara biserii si fac si ei cum face toata lumea sa nu para ca nu-s crestini.
eu vorbeam de cultul mortilor ca ritual. E cu totul altceva.

View Postpacopaco1967, on 09 ianuarie 2021 - 14:21, said:

Cacaia biserica ? Aia plina de pagani ce au aderat la crestinism murdarind crestinismul curat ?
îhî Posted Image

View Postpacopaco1967, on 09 ianuarie 2021 - 14:21, said:

Neoprotestantii nu au apelat la ritualuri pagane gen pomana sau pastele mortilor .
cinste lor, numai ca vreo 15 secole crestinii de peste tot au practicat credinta intr-un mod pe care protestantismul o neaga.

#31
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostdaniMMM, on 09 ianuarie 2021 - 07:22, said:


Eu sunt de acord cu tine...biserica e o institutie, dar, da, ne pastreaza cultura. Gandeste-te ce s-ar intampla daca ar darama biserica si ar ridica o moschee in locul ei :)...frumos, nu ?

View Postketa, on 09 ianuarie 2021 - 03:02, said:

In ce capitol al Bibliei se face referire la GOOGLE ? sau la Pomeni de natura materiala.?

Peste tot e diferit....sunt obiceiuri si obiceiuri, depinde de zona. La mine se taie o craca de mar si se impodobeste cu dulciuri, legate cu ata rosie.... Craciunul, unde scrie ca trebuie sa facem Craciunul ? E o traditie cu origini pagane, iar biserica a venit si a imbinat religia cu aceasta traditie.

#32
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postjimi91, on 09 ianuarie 2021 - 15:49, said:

Peste tot e diferit....sunt obiceiuri si obiceiuri, depinde de zona. La mine se taie o craca de mar si se impodobeste cu dulciuri, legate cu ata rosie.... Craciunul, unde scrie ca trebuie sa facem Craciunul ? E o traditie cu origini pagane, iar biserica a venit si a imbinat religia cu aceasta traditie.
Nu am nimic cu traditia si ce s-a mostenit din vechi
Sunt anumite ritualuri pe care nu le pot explica, pentru ca nu le inteleg sensul, asta OK

Dar cand vine prealuminatul / fericitul / preablagoslovitul si-ti spune in fata ca trebuie sa dai bani.. atiunci sunt cu toporul pe el.
De cand s-a facut biserica stapan pe finantele mele si de unde a dobandit acest drept
Ce este cu acest MONOPOL al bisericii asupra statului.
Biserica "calareste" statul si nimeni nu are sange in coaie sa ia masuri.









Edited by keta, 09 January 2021 - 16:48.


#33
rodion22

rodion22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.11.2020

View Postjimi91, on 09 ianuarie 2021 - 15:49, said:

. La mine se taie o craca de mar si se impodobeste cu dulciuri, legate cu ata rosie....
peste tot era asa
acum se tine doar la unele sate obiceiul asta
deci , din ce sat esti/?
ca te dadeai mare orasean pe contul care ti a fost bannat

Edited by rodion22, 09 January 2021 - 17:45.


#34
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postrodion22, on 09 ianuarie 2021 - 17:45, said:

peste tot era asa
acum se tine doar la unele sate obiceiul asta
deci , din ce sat esti/?
ca te dadeai mare orasean pe contul care ti a fost bannat

Cred ca ma confuzi

Doi, daca stiu de acest obicei inseamna ca sunt de la tara ? Posted Image)

View Postketa, on 09 ianuarie 2021 - 16:47, said:


Nu zic ca n-ai dreptate...de fapt, nu stiu daca ai in totlitate. Adevarul e ca depinde de popa...sunt popi si popi. Pe unii ii simti ca sunt mai apropiati de Dumnezeu, altii nu prea sunt Posted Image). Cam asta e adevarul.
Iar biserica, da, e doar o institutie...dar, avem nevoie de ea.

Ne pastreaza identitatea

Eu nu vreau asa ceva in Romania...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UC2VQjSgpso?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by jimi91, 09 January 2021 - 18:55.


#35
rodion22

rodion22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.11.2020
ca ii pasa romaniei de ce vrei tu

#36
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 04.03.2020
@odastramosilor, cand spun pomana ma refer la obiceiul de a face o masa unde vine preotul sa cante si sa pomeneasca pe cel mort.
Sau cand duci mancare la vecini, binecuvantata de preot la anumite perioade de timp, pana la pomenirea de 7 ani.
Personal nu cred ca mancarea aia il ajuta pe mort in vreun fel, este doar o fapta buna.
Pacat insa ca nu se da pomana la cei cu adevarat in nevoie, cei saraci.
Pomana merge la rude si vecini.

Edited by JustXXL, 09 January 2021 - 19:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate