Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 

Nova Power and Gas - fun club - păreri, opinii, experiența de client.

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
4121 replies to this topic

Poll: Topic Nova (53 member(s) have cast votes)

Reguli minime aditionale ale topicului

  1. Topicul este destinat discutiei despre furnizor si serviciile sale (49 votes [59.04%] - View)

    Percentage of vote: 59.04%

  2. Conform regulamentului general, nu se posteaza coduri de afiliere, promotie sau orice alt cod referral (18 votes [21.69%] - View)

    Percentage of vote: 21.69%

  3. Postarea de coduri si/sau link-uri referral se trateaza ca si spam (16 votes [19.28%] - View)

    Percentage of vote: 19.28%

Vote Guests cannot vote

#4069
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 16.01.2023
Și dacă la un loc de consum am pe cineva aflat sub tutela specială și eu sunt tutorele, ce mama ei de schimbare de titular o sa fie când tot eu fac documentatia și tot eu inițiez procesul de schimbare ? Adevărul că un nume se schimba, restul rămâne identic ca înainte. Presupun că și cei ocrotiți prin tutela specială au dreptul de a contracta prin reprezentant legal.

În ce gluma de societate trăim !...

Edited by Sterone, 04 April 2024 - 23:10.


#4070
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014

Vizualizare mesajav_myjob, pe 04 aprilie 2024 - 22:35, a scris:

Facturile la GN se emit pe 15, dar Nova nu poate aplica dubla masura pentru pret vechi sau pret nou de furnizare...ultima factura la GN pentru consumul aferent lunii februarie nu mai are Diferenta componenta achizitie furnizare Februarie 2024, deci nu mai arata vreo reducere la pretul vechi de furnizare...este de asteptat sa nu mai arate vreo reducere si la noul pret de furnizare...
Pai asta voiam sa stiu, DE CE acum nu mai arata ca atunci si acea sectiune cu "diferenta componenta achizitie furnizare"? Din cauza ca acum, la aceasta oferta, noul pret este sub plafon, fata de pretul de acum cateva luni/anul trecut? Sau din alte cauze?

#4071
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,274
  • Înscris: 14.04.2009

View Posttoto_riina, on 05 aprilie 2024 - 06:40, said:

Pai asta voiam sa stiu, DE CE acum nu mai arata ca atunci si acea sectiune cu "diferenta componenta achizitie furnizare"? Din cauza ca acum, la aceasta oferta, noul pret este sub plafon, fata de pretul de acum cateva luni/anul trecut? Sau din alte cauze?
Si vechiul pret este tot sub plafon..."diferenta componenta achizitie furnizare" scadea oricum de la luna la luna pana a ajuns 0 (zero) pe luna februarie la pretul vechi de furnizare de 0.179 Lei / kWh care dadea un pret final cu TVA sub plafonul de 0.31 Lei / kWh si fiind 0 (zero) nu mai avea rost sa apara pe factura...

Motivul este clar, Nova a achizitionat GN din ce in ce mai ieftin, iar cu ultimul OUG care suprataxeaza vanzarea de GN peste 125 Lei / MWh pretul de achizitie la GN va ramane sub 125 Lei / MWh cel putin pana la 31.03.2025...

View PostSterone, on 04 aprilie 2024 - 23:07, said:

Și dacă la un loc de consum am pe cineva aflat sub tutela specială și eu sunt tutorele, ce mama ei de schimbare de titular o sa fie când tot eu fac documentatia și tot eu inițiez procesul de schimbare ? Adevărul că un nume se schimba, restul rămâne identic ca înainte. Presupun că și cei ocrotiți prin tutela specială au dreptul de a contracta prin reprezentant legal.

În ce gluma de societate trăim !...
Schimbare de titular si in cazul asta si poti semna in locul noului titular...si poti reveni oricand la vechiul titular printr-o noua schimbare de titular si tot asa de cate ori se iveste un pret mai mic de furnizare...

#4072
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,274
  • Înscris: 14.04.2009
Ca in SUA, cladirile noi nu vor mai putea fi racordate la reteaua de GN...cladirile existente pana la un moment X (stabilit de ligislatie) vor putea sa mai arda gazu' in continuare (centrale pe gaz)...

Comisia precizează că Directiva care prevede eliminarea treptată până în 2040 a cazanelor/sistemelor de încălzire alimentate cu combustibili fosili nu interzice sistemele de încălzire pe gaz din clădirile existente...
https://www.digi24.r...formare-2748565

#4073
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,274
  • Înscris: 14.04.2009
Nova ar vrea si nu prea sa lanseze oferta de pret fix la GN pentru 12 luni...

Attached Files

  • Attached File  Nova.png   128.84K   71 downloads


#4074
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,071
  • Înscris: 20.06.2009
Cum ai ajuns la ofertele astea?

#4075
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,274
  • Înscris: 14.04.2009

View Postcrislacor, on 06 aprilie 2024 - 19:59, said:

Cum ai ajuns la ofertele astea?
Ofertele sunt afisate in browser timp de fractiuni de secunda apoi sunt ascunse, asa ca am dat refresh de mai multe ori la pagina cu oferte si am oprit incarcarea paginii apasand pe X (butonul de refresh pune un X cat timp pagina este in incarcare) pana cand am reusit sa obtin pagina de oferte incomplet incarcata ca in imaginea de mai sus...

#4076
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 16.01.2023
Deci avantajul ar fi daca ar menține prețul, dacă îl schimbă la 3o de zile pierzi mai mult timpul

#4077
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,274
  • Înscris: 14.04.2009
Nova defileaza si urmatoarele 2 saptamani cu aceeasi oferta la GN cu pret fix 1 luna...

Prețul gazelor naturale (kWh): 0.11 RON
Perioada de valabilitate a ofertei 9 Aprilie - 22 Aprilie 2024


#4078
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 16.01.2023
Până la urmă ce stabilitate are oferta ? A trecut o luna cu prețul fix menținut ? Sunt curios daca e momeala sau au de gând să mențină prețul mic.

Totuși, daca socoteau că vor tine prețul mic, se lăudau direct cu preț fix pe 6 luni, nu pe 30 de zile.

#4079
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,274
  • Înscris: 14.04.2009
Oricum e loterie la GN cu pret de furnizare fix 30 de zile...am aplicat la prima ora la oferta de GN cu "Prețul gazelor naturale (kWh): 0.125 RON" si am intrat in furnizare cu data de 15.03.2024, urmand sa primesc prima factura pe 15.04.2024...intre timp, oferta s-a imbunatatit la "Prețul gazelor naturale (kWh): 0.11 RON"...nu am primit notificare de pret nou marit, deci voi avea cel mai probabil cel putin 2 luni la pretul initial de furnizare...contractul e pe 6 luni, deci dupa 5 luni ma astept sa fiu notificat cu pretul nou, asta inseamna cam pe 15.08.2024...daca lucrurile merg bine cu ofertele de GN la pret fix ca anul trecut, voi incheia un contract de furnizare GN cu pret fix 6/12 luni in jurul datei de 1.08.2024...

#4080
lalutcosmin

lalutcosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 21.01.2009

 kelppa, on 14 ianuarie 2022 - 13:29, said:

Sa ne zici cum decurg lucrurile, dacă se misca ok la schimbare. La Eon am fost cu gg, acum nova(și ee)  iar în martie expira contractele. Probabil ca va fi Hidro dar la gaz ma întorc la Eon dacă au diferența mare de preț. Ăștia de la Eon au și abonament zilnic.

Sunt ok cei de la Nova? Am vazut ca au pret bun la gaz si m-ar tenta sa ma mut de la eon.

#4081
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,274
  • Înscris: 14.04.2009

View Postlalutcosmin, on 14 aprilie 2024 - 20:54, said:

Sunt ok cei de la Nova? Am vazut ca au pret bun la gaz si m-ar tenta sa ma mut de la eon.
Cand vor da drumul la oferta de GN cu pret fix 6/12 luni, categoric va merita un contract de furnizare GN la Nova...oferta actuala la GN la 0.11 Lei / kWh e foarte buna, dar pretul e fix 30 de zile, dupa care poate fi crescut oricand, e o loterie deci poate fi recomandata doar cu atentionarile de rigoare...

De exemplu, am avut furnizare la GN pret fix 1 an cu 0.179 Lei / kWh iar pretul final cu TVA la EON ajunsese mai bun decat la Nova prin ianuarie-februarie...am aplicat la oferta de furnizare GN de 0.125 Lei / kWh la prima ora, contractul a intrat in furnizare in 15.03.2024 si deabia azi ar urma sa primesc prima factura...

#4082
lalutcosmin

lalutcosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 21.01.2009
Si acum esti la Nova?

#4083
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,274
  • Înscris: 14.04.2009

View Postlalutcosmin, on 16 aprilie 2024 - 09:03, said:

Si acum esti la Nova?
Da, tot la Nova...am primit ieri ultima factura la GN la pretul de furnizare 0.179 lei / kWh...Diferenta componenta achizitie furnizare Martie 2024 apare din nou pe factura...a rezultat pentru luna martie un pret unitar cu TVA de 3.01259 lei / m3 (Distrigaz Retele Sud)...

Pe noul contract la GN la pretul de furnizare 0.125 lei / kWh am primit factura cu un consum 0 (zero), distribuitorul nefurnizand niciun index nou fata de indexul de transfer din 15.03.2024...

#4084
daddy0307

daddy0307

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.05.2007
2,33 lei/mc la delgazgrid cu noul contract cu 0,125 lei

#4085
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,274
  • Înscris: 14.04.2009

View Postdaddy0307, on 16 aprilie 2024 - 12:28, said:

2,33 lei/mc la delgazgrid cu noul contract cu 0,125 lei
Iti apare pe factura "Diferenta componenta achizitie furnizare Martie 2024" ?

La mine, la consum zero nu apare "Diferenta componenta achizitie furnizare Martie 2024", insa calculat la un consum de 1 m3 iese 2.458 lei / m3 (Distrigaz Retele Sud)...

Am facut o simulare pentru Iasi (delgazgrid) si Distribuție 0.05278 RON (delgazgrid) versus Distribuție 0.04908 RON (Distrigaz Retele Sud)...pe factura trebuie sa apara "Diferenta componenta achizitie furnizare Martie 2024" ca sa iasa 2,33 lei/mc la delgazgrid cu noul contract cu 0,125 lei...

#4086
daddy0307

daddy0307

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.05.2007

View Postav_myjob, on 16 aprilie 2024 - 13:16, said:

Iti apare pe factura "Diferenta componenta achizitie furnizare Martie 2024" ?

nu. doar pret gaze, tarif distributie si cost transport

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate