Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Nova Power and Gas - fun club - păreri, opinii, experiența de client.

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
4116 replies to this topic

Poll: Topic Nova (53 member(s) have cast votes)

Reguli minime aditionale ale topicului

  1. Topicul este destinat discutiei despre furnizor si serviciile sale (49 votes [59.04%] - View)

    Percentage of vote: 59.04%

  2. Conform regulamentului general, nu se posteaza coduri de afiliere, promotie sau orice alt cod referral (18 votes [21.69%] - View)

    Percentage of vote: 21.69%

  3. Postarea de coduri si/sau link-uri referral se trateaza ca si spam (16 votes [19.28%] - View)

    Percentage of vote: 19.28%

Vote Guests cannot vote

#4051
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008

 toto_riina, on 20 martie 2024 - 16:54, said:

Degeaba tot calculezi pretul per m3, atata timp cat el se calculeaza in kwh, si e in fct. de PCS, care luna asta poate fi 10,94 si in alta luna 11,10, de ex. La ce te ajuta pretul per m3, cand din 2008 nu se mai calculeaza in felul asta?
Concret pe februarie am avut 189 mc.
Pret factura 599 lei.
Daca eram client nou:
Ofertă gaze naturale
Preț gaze naturale: 0.11 lei + TVA/kWh

Valoarea estimată a facturii:
423.69 lei

Partea proasta e ca deja sunt client la nova si titular e mama care beneficiaza de cardde energie.
Deci exclus sa schimb titularul.
Oricum din septembrie se anunta ca vor creste pensiile si acum are 1950 lei. Deci sigur nu o sa mai primeasca cardul de energie.

Pana mea intamplator am intrat azi pe topicul de Hidroelectrica si pt clienti noi e tarif de 0.68 lei indiferent de consum.
Bine ca pe mine nu ma afecteaza si pe majoritatea consumatorilor. Cei mai multi avem consum lunar de maxim 150 kwh. Tariful ramane 0.68 lei.

De curiozitate am intrat pe site la nova la gaze si surpriza si aici au scazut preturile pt clienti noi.

Astia la TV nu au spus nimic.
Stiam doar ca in continuare e pretul plafonat la aceleasi valori.

Acum pt clienti noi e aprox 2.23 lei pt mc gaz.

Edited by mariusixy, 24 March 2024 - 21:06.


#4052
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,940
  • Înscris: 16.01.2023
Trebuie schimbare de titular că la cei vechi e peste 3 lei

Ce acte trebuie pentru încheierea contractului ? Adresa de pe CI e suficient sau viza de flotant sau tb act de proprietate și pt noii titulari ?

Edited by Sterone, 25 March 2024 - 00:10.


#4053
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Clar merita facut contract nou cu toate ca acum se trece la consum de vara.
Chestia e ca o sa avem 1 an pret fix.
Ideea e sa alegem cel mai bun moment pt incheiat contract nou si avem timp berechet pana va fi consum mare la gaze.

#4054
danyro

danyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 28.05.2004
eu am vazut ca pentru gaz, pretul e fix pentru 6 luni de zile...mentionat pe pagina ofertei..nicidecum 12

#4055
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,940
  • Înscris: 16.01.2023

 mariusixy, on 25 martie 2024 - 06:58, said:

Clar merita facut contract nou cu toate ca acum se trece la consum de vara.
Chestia e ca o sa avem 1 an pret fix.
Ideea e sa alegem cel mai bun moment pt incheiat contract nou si avem timp berechet pana va fi consum mare la gaze.

Și nu poți schimba titularii iarăși ?

#4056
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@Sterone in topicul de Hidroelectrica se confirma ca se poate.
Acum realizez ca nu e cazul sa ne agitam prea mult.
Intrebarea care se pune e ce tarif vom avea la prelungirea contractului la gaze sau energie.
Contractul fiind implicit pe 1 an e posibil sa expire anul asta pe timp de vara si apoi sa beneficiem de noul tarif redus.
Daca pretul e fix doar primele 6 luni, atunci sa incheiem contractele prin octombrie ca sa prindem primele 6 luni cu consum de iarna.

Edited by mariusixy, 25 March 2024 - 08:48.


#4057
daddy0307

daddy0307

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.05.2007

View Postdanyro, on 25 martie 2024 - 07:39, said:

eu am vazut ca pentru gaz, pretul e fix pentru 6 luni de zile...mentionat pe pagina ofertei..nicidecum 12

e variabil. contractul se incheie pe 6 luni dar pretul poate fi majorat oricand cu notificare de 30 zile.

#4058
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Hai ca am sunat azi la Nova si am intrebat cand imi expira contractul.
Cica a expirat in martie 2024 si apoi s-a prelungit automat si ca am primit notificare cu noul tarif.
Da si aici cred ca m-a luat de prost spunand ca noul tarif e 0.19 lei/kwh. A crezut ca ma impresioneaza si o sa pun botul ca e un tarif mai mic.
Ieri am vazut tariful de 0.11 lei/kwh pt clienti noi si i-am spus ca ma asteptam ca la prelungirea contractului sa beneficiez de noul tarif mai redus.
Mda nu se poate 🤣🤣🤣
A zis ca se poate sa schimb titularul si sa fac alt contract.

Daca voi spuneti ca tariful asta de aprox 2.2-2.3 lei/mc e valabil doar 6 luni e cam aiurea sa schimb contractul acum pt ca acopera doar perioada cu consum redus de gaze.

Am gasit notificarea primita pe 5 martie:
"Stimate Client,

Nova Power & Gas SRL, furnizorul dumneavoastră de gaze naturale, vă aduce la cunoștință prezenta Notificare.

Guvernul României a decis să aducă noi completări asupra mecanismului de aplicare a schemei de sprijin adresat clienților finali din piața de energie electrică și gaze naturale prin adoptarea OUG 192/2022, publicată în Monitorul Oficial 1274/30.12.2022 adoptat în completarea Legii 357/2022 pentru aprobarea OUG nr.119/2022, care vine în completarea măsurilor stabilite de OUG nr.27/18.03.2022, și stabilește mecanismul de acordare a facilităților consumatorilor de energie electrică și gaze naturale în perioada 1 ianuarie 2023 – 31 martie 2025.

Pentru serviciul de gaze naturale beneficiați de prețul final facturat de:
- maximum 0,31 lei/kWh (TVA inclus), indiferent de nivelul de consum."

Edited by mariusixy, 25 March 2024 - 11:01.


#4059
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 14.04.2009
Oferta la GN cu pret fix 6/12 luni se lasa asteptata...tot inainte cu ultima oferta la GN cu pret fix 1 luna...

Prețul gazelor naturale (kWh): 0.11 RON
Perioada de valabilitate a ofertei 26 Martie - 8 Aprilie 2024


#4060
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Acum se fac profituri uriase la vanzari de gaze si energie.


#4061
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 14.04.2009
Adio, visul frumos cu 31 martie 2026 s-a terminat...

...menținem mecanismul de plafonare a preţurilor la energie şi gaze încă un an, până la 31 martie 2025...

Guvernul României a aprobat, la propunerea Ministerului Energiei, modificări ale OUG 27 care vor duce la scăderea prețului cu care producătorii vând fără a fi supraimpozitați de la 450 lei/MWh la 400 lei/MWh pentru energie electrică, respectiv de la 150 lei/MWh la 120 lei/MWh pentru gaze naturale...

Ministerul Energiei se va asigura, de asemenea, că revenirea la mecanismele pieței libere se va face etapizat și cu asigurarea unui preț corect pentru români. Astfel, în procesul de tranziție la piața liberă, pentru perioada 1 aprilie 2025 – 31 martie 2026 furnizorii de energie electrică și gaze naturale vor publica oferte-tip doar pentru perioade pentru care au achiziționat, la data elaborării ofertei, o cantitate de energie electrică/gaze naturale cel puțin egală cu 50% din consumul clienților din portofoliu...
https://financialint...-gaze-naturale/

#4062
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
La noi piata libera = liber la hotie

#4063
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,940
  • Înscris: 16.01.2023

View Postav_myjob, on 28 martie 2024 - 17:00, said:

Adio, visul frumos cu 31 martie 2026 s-a terminat...

...menținem mecanismul de plafonare a preţurilor la energie şi gaze încă un an, până la 31 martie 2025...

Guvernul României a aprobat, la propunerea Ministerului Energiei, modificări ale OUG 27 care vor duce la scăderea prețului cu care producătorii vând fără a fi supraimpozitați de la 450 lei/MWh la 400 lei/MWh pentru energie electrică, respectiv de la 150 lei/MWh la 120 lei/MWh pentru gaze naturale...

Ministerul Energiei se va asigura, de asemenea, că revenirea la mecanismele pieței libere se va face etapizat și cu asigurarea unui preț corect pentru români. Astfel, în procesul de tranziție la piața liberă, pentru perioada 1 aprilie 2025 – 31 martie 2026 furnizorii de energie electrică și gaze naturale vor publica oferte-tip doar pentru perioade pentru care au achiziționat, la data elaborării ofertei, o cantitate de energie electrică/gaze naturale cel puțin egală cu 50% din consumul clienților din portofoliu...
https://financialint...-gaze-naturale/
iar va fi inflatie crescuta

#4064
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 14.04.2009

View PostSterone, on 30 martie 2024 - 19:56, said:

iar va fi inflatie crescuta
Dar unde inflatie nu e, nimic nu e
Nici soare nu-i, nici viata nu-i

Iar eu ma simt al nimanui.....
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yOqrzQ0JdQA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Jumătate dintre adulţi sunt stresaţi din cauza banilor, iar inflaţia este unul dintre principalele motive...
https://www.digi24.r...-motive-2746701

#4065
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Pentru cei care aveti contracte la pretul nou (cel de acum o luna), mai apare pe factura la ei cu minus reducerea aceea pt. componenta de achizitie, ca acum cateva luni, sau o baga si ei in pretul final, ca cei de la Engie, care iti arata fara vreo reducere?

#4066
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 14.04.2009
Facturile la GN se emit pe 15, dar Nova nu poate aplica dubla masura pentru pret vechi sau pret nou de furnizare...ultima factura la GN pentru consumul aferent lunii februarie nu mai are Diferenta componenta achizitie furnizare Februarie 2024, deci nu mai arata vreo reducere la pretul vechi de furnizare...este de asteptat sa nu mai arate vreo reducere si la noul pret de furnizare...

#4067
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,940
  • Înscris: 16.01.2023

 av_myjob, on 04 aprilie 2024 - 08:43, said:


Dar unde inflatie nu e, nimic nu e
Nici soare nu-i, nici viata nu-i

Iar eu ma simt al nimanui.....
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yOqrzQ0JdQA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Jumătate dintre adulți sunt stresați din cauza banilor, iar inflația este unul dintre principalele motive...
https://www.digi24.r...-motive-2746701

Unde inflatie nu e, nimic nu e - că sa citez și eu din clasici

Întrebarea intrebarilor: se poate face schimbare de contract la preț mai mic fara schimbare de titular ?

#4068
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 14.04.2009

View PostSterone, on 04 aprilie 2024 - 22:43, said:

Întrebarea intrebarilor: se poate face schimbare de contract la preț mai mic fara schimbare de titular ?
Numai daca nu preciza in oferta ca se adreseaza doar clientilor noi...au omis odata si mi-au dat pretul nou fara schimbare de titular...acum nu se mai poate sa obtii pretul mai mic de furnizare decat cu schimbare de titular...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate