Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

marxismul negru = marxism rusesc?

  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
am vazut toate discutiile de ceva timp despre marxism,  neomarxism etc etc
de foarte multe ori pe forum se proclama faptul ca negrii ar imprumuta chestii marxiste de la marxismul rusesc , egalitatea fortata , lipsa evolutiei pe competente , drepturi multe fara obligatii etc

is si aspecte pe care sustinatorii teoriilor nu le zic pe forum.  de exemplu cand dupa eliberarea de sclavie au vrut negrii sa subjuge albii?  Cand  a existat ceva similar revolutiei bolsevice?  Cand au avut pretentie negri sa impuste si tortureze 50 de milioane de cetateni albi?  votantii albi democrati ce s-au aliat pe la 1950 cu negrii ca sa castige alegerile nu au facut epurari dupa alegeri si nu au facut revolutii ca cea bolsevica desi castigasera alegerile,  si castigasera fix la fel cum bolsevicii rosii au castigat la rusi, adica s-au aliat cu altii ca sa dea jos pe cei de la putere. si nici negrii nu au avut pretentii de ceva de genul desi reusisera sa fie la conducere alaturi de democratii albi
faptul ca is anumite drepturi pentru negrii ce nu au avut sansa sa evolueze , deoarece ce sa vezi ca sclavi nu aveau voie sa fie scolarizati,  ca sa lucreze la firme si sa deprinda niste competente , nu e echivalent cu faptul ca la rusi marxistii au venit si au facut de genul "dati-va voi jos de la putere ca sa ne ridicam noi si sa va tortionam pe toti"
Cand negrii din america au considerat pe albi ca fiind cu totii la fel generalizand si procedand ca marxistii rusi?

sa pricepem ca la capitalism cine nu are competente ca ce sa vezi , neam de neamul lui n-a putut fi la scoala si nu a putut sa isi dezvolte creierul, nu poate lucra nicaieri si sistemul te considera  ceva de care e necesar sa se dezbare , ceva de care e necesar sa se scape, ca de o chestie ce nu e necesara pietii ?  deci vietile oamenilor is ceva expendables?  ne putem lipsi de oameni ce n-au competente?  la fel de bine putem sa ii impuscam nu, ca si asa nu merg repede economiile datorita lor?

#2
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 karax, on 07 ianuarie 2021 - 09:50, said:

am vazut toate discutiile de ceva timp despre marxism,  neomarxism etc etc

Eu am vazut ca rasa galbena o sa cucereasca lumea (si pe albi inclusiv) . Pe muschii/inteligenta/tara  lor :))

Crezi ca si rasa neagra poate face asta ?

#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Daco_Get, on 07 ianuarie 2021 - 09:57, said:

Eu am vazut ca rasa galbena o sa cucereasca lumea (si pe albi inclusiv) . Pe muschii/inteligenta/tara  lor Posted Image)

Crezi ca si rasa neagra poate face asta ?
da ce , la galbeni nu exista si partide ce cer drepturile omului?
sa zicem si ca la galbeni sistemul de educatie e dezvoltat si oamenii is educati sa isi dezvolte creierul

#4
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 karax, on 07 ianuarie 2021 - 10:01, said:

da ce , la galbeni nu exista si partide ce cer drepturile omului?

Revezi intrebarea mea si raspunde la ACEA intrebare !

Poti face lucrul asta elementar ?

Pentru diversiuni apasa tasta 2 .

Edited by Daco_Get, 07 January 2021 - 10:06.


#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
tu ocolesti.  vrei sa zici ca galbenii au reusit sa fie tari datorita lipsei drepturilor omului?

#6
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 karax, on 07 ianuarie 2021 - 09:50, said:

sa pricepem ca la capitalism cine nu are competente ca ce sa vezi , neam de neamul lui n-a putut fi la scoala si nu a putut sa isi dezvolte creierul, nu poate lucra nicaieri si sistemul te considera  ceva de care e necesar sa se dezbare , ceva de care e necesar sa se scape, ca de o chestie ce nu e necesara pietii ?  
In sistemul de invatamant gratuit ???
E greu sa te scoli dimineata si sa te duci la scoala ?

#7
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

 Hunor_66, on 07 ianuarie 2021 - 10:08, said:

In sistemul de invatamant gratuit ???
E greu sa te scoli dimineata si sa te duci la scoala ?
E oprimare a minorului de către majori! Educația se obține prin exploatarea celor mici și privarea lor de ore de somn!

Mai mult majorii dețin monopolul asupra mijloacelor de joc, divertisment și voi bună, frustrându-i pe minori de accesul  la acestea doar pentru a da de lucru  unor profesori, acești cerberi ai satus quo-ului.

Edited by iulian_k, 07 January 2021 - 10:15.


#8
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Adevarul e ca eu n-am inteles cum o putut sa creasca enorm absenteismul scolar dupa 1990...

#9
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
hunore pricepi ce am scris eu sau ?
vorbim de chestiile pe care multi de pe forum vor sa zica gen faptul ca is prea multe drepturi ale omului
si vorbim de faptul ca gratuitatea nu a aparut asa , pe la 1800 ci tarziu, dupa lupte ca sa bage drepturile omului la legile anilor 1950

 Hunor_66, on 07 ianuarie 2021 - 10:11, said:

Adevarul e ca eu n-am inteles cum o putut sa creasca enorm absenteismul scolar dupa 1990...
Cu ce bani sa fie copiii la scoala , cand erau problemele economice ale anilor 90?

#10
ajax2854

ajax2854

    Duke

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,491
  • Înscris: 26.03.2020

 karax, on 07 ianuarie 2021 - 10:01, said:

da ce , la galbeni nu exista si partide ce cer drepturile omului?
sa zicem si ca la galbeni sistemul de educatie e dezvoltat si oamenii is educati sa isi dezvolte creierul

Negri din vest, dupa 70, ar trebui sa tina ciocul mic. Nu au nicio scuza ca nu au mers la scoala.
Aia care au mers, au reusit. Sunt multi negri educati cu joburi bune. Asta e, cine a vrut, a putut, cine nu, BLM, cel mai mizer grup de activisti. Am zis ca greta e cel mai low, astia au atins nivelul maxim.

#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 ajax2854, on 07 ianuarie 2021 - 10:13, said:


Negri din vest, dupa 70, ar trebui sa tina ciocul mic. Nu au nicio scuza ca nu au mers la scoala.
Aia care au mers, au reusit. Sunt multi negri educati cu joburi bune. Asta e, cine a vrut, a putut, cine nu, BLM, cel mai mizer grup de activisti. Am zis ca greta e cel mai low, astia au atins nivelul maxim.
a deci s-au dat niste legi si tu vrei dupa o zi sau ceva gata sa  fie si rezultate?  Creierele se cresc, se devolta cu timpul, o societate scolarizata se realizeaza cu timpul , avand legi permanent ce sa aduca educatie la oameni

#12
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 karax, on 07 ianuarie 2021 - 10:12, said:

hunore pricepi ce am scris eu sau ?
Tu nu pricepi ce-am spus eu.

Quote

si vorbim de faptul ca gratuitatea nu a aparut asa , pe la 1800 ci tarziu, dupa lupte ca sa bage drepturile omului la legile anilor 1950
Si, ce ii face pe cei de azi sa justifice ca nu s-or dus la scoala ?
Scoala primara, gimnaziala si liceu gratis sunt dinainte de 1950.
Cine i-o oprit sa "nu-si dezvolte creierul", sa-si gaseasca o slujba si sa traiasca din bani munciti ?

 karax, on 07 ianuarie 2021 - 10:16, said:

a deci s-au dat niste legi si tu vrei dupa o zi sau ceva gata sa  fie si rezultate?  
Ne aflam in 2020.
Pardon, 2021...
E peste un secol de scoala gratis.
Israelului i-o luat mai putin de un secol sa ajunga de la zero, unde e acum. ;)

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 karax, on 07 ianuarie 2021 - 10:13, said:

vorbim de chestiile pe care multi de pe forum vor sa zica gen faptul ca is prea multe drepturi

Cine a zis asta?
As vrea și eu doua exemple...

#14
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 karax, on 07 ianuarie 2021 - 10:13, said:

Cu ce bani sa fie copiii la scoala , cand erau problemele economice ale anilor 90?
Asa cum se duceau copiii de la tara la scoala, in perioada interbelica, cu sacuiul in spinare.

#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Hunor_66, on 07 ianuarie 2021 - 10:16, said:

Tu nu pricepi ce-am spus eu.

Si, ce ii face pe cei de azi sa justifice ca nu s-or dus la scoala ?
Scoala primara, gimnaziala si liceu gratis sunt dinainte de 1950.
Cine i-o oprit sa "nu-si dezvolte creierul", sa-si gaseasca o slujba si sa traiasca din bani munciti ?
nu pricepi.  vorbim de acuze aduse lui obama sau whatever ca s-a vrut permanentizarea drepturilor si bagarea a cateva legi ce sa ajute pe cei de jos.  sau vrei sa zici ca  economicul s-a rezolvat la america la toate statele si gata nimeni nu are vreo problema?  nu au fost crize economice?  N-au fost crize ale energiei si etc?
1950?  da la albi.  Ca la negri au aparut destul de lent drepturile , nu a fost asa usor
problema e ce ziceam , ca creierul se dezvolta cu timpul , ca si poporul educat, ce se dezvolta cu timpul cu fiecare generatie ce are educatie la multimi

 waterman, on 07 ianuarie 2021 - 10:19, said:

Cine a zis asta?
As vrea și eu doua exemple...
du-te pe topicurile pe care garret si altii se plang de faptul ca negrii is bagati cu forta la slujbe private si la scoli

 Hunor_66, on 07 ianuarie 2021 - 10:20, said:

Asa cum se duceau copiii de la tara la scoala, in perioada interbelica, cu sacuiul in spinare.
really ce exemplu gasesti ?  scoala la 1930 era destul de rara nu ca azi

#16
ajax2854

ajax2854

    Duke

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,491
  • Înscris: 26.03.2020

 karax, on 07 ianuarie 2021 - 10:16, said:

a deci s-au dat niste legi si tu vrei dupa o zi sau ceva gata sa  fie si rezultate?  Creierele se cresc, se devolta cu timpul, o societate scolarizata se realizeaza cu timpul , avand legi permanent ce sa aduca educatie la oameni


https://ro.wikipedia...wiki/Ben_Carson

La vârsta de 33 de ani, a devenit cel mai tânăr director de divizie majoră din istoria spitalului Johns Hopkins, ca director al departamentului de chirurgie pediatrică. El a fost de asemenea co-director al departamentului cranio-facial de la Johns Hopkins.

Asta are si un film. E foarte bun si foarte interesant. L-am vazut.
Mai exista un film despre influenta negrilor in cursa spatiala. Am cautat personajele, sunt reale. Lucrau la NASA, anii 1960.
Mi-am adus aminte. Uite link. Madam avea un creier BRICI. Putem spune la fel despre trogloditii BLM?

https://www.bbc.com/...gazine-39003904

Deci? Despre ce anume trebuie sa vorbim? BLM? Niste trogloditi, ratati si imbecili. Alta intrebare?

Sunt 100% convins, ca aia din BLM, nu au idee despre proprii negri de calitate. Si aia care au ajuns in pozitiile astea, sunt rusinati ca exista BLM. Dar deh, nu au ce sa le faca, ca nu poti sa educi o turma de oameni cu tiktok sau twitter.

Edited by ajax2854, 07 January 2021 - 10:29.


#17
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

 karax, on 07 ianuarie 2021 - 09:50, said:

sa pricem ...
Mai bine incepe cu chestii mai simple:
dexonline.ro Scrierea cu literă mică sau mare
ortografia.ro Majuscula - Scrierea cu majuscula
stiu.ro Ce este majuscula? Ce cuvinte se scriu cu litera mare?
literparc.ro Scrierea cu literă mare (majusculă)

Edited by costeld69, 07 January 2021 - 10:30.


#18
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 karax, on 07 ianuarie 2021 - 10:26, said:

nu pricepi.
[...]
problema e ce ziceam , ca creierul se dezvolta cu timpul , ca si poporul educat, ce se dezvolta cu timpul cu fiecare generatie ce are educatie la multimi
Nu pricepi tu.
Creierul se dezvolta cu scoala si dorinta de a iesi din saracie.
Nu cu welfare, sa stai cu burta in sus si sa-ti vina ajutorul social pe card.
Vikingii daca primeau ajutor social, Sulea Spataru' mai ajungea in Groenland si Canada, si Insulele Britanice etc.

Quote

really ce exemplu gasesti ?  scoala la 1930 era destul de rara nu ca azi
Deci azi e "mai deasa".
Pai si-atunci sa se duca la scoala, sa le creasca creieru'.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate