Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Placa de baza socket 1200

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Corect , dar eu nu mi-am facut acest sistem ca sa fiu cu ''multimea'' , ci sa imi corespunda doleantelor mele
Eu pun accent pe 4K ( detin receptor sat/cablu 4k , shield tv  4K , tv 4K/60 ) si intr-un viitor apropiat pe 8K  , asa ca.......nu pot fi in randul ''multimii'' cu astfel de doleante
De acea am si specificat  anterior ca e in functie de doleantele fiecaruia si care difera de la user la user
Ce detii tu ca sistem NU se poate generaliza , la fel si in cazul meu si a initiatorului

#20
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,536
  • Înscris: 21.12.2006
@C0c0s1 - mergi pe z490, nu e deloc prea mult pentru acel procesor, ba din contra, e mai bine pentru ca chipsetul Z vine cu avantaje fata de cele inferioare lui. De asemenea alege placa de baza cu un form-factor adecvat carcasei tale: ITX, MATX, ATX. Dupa asta te uiti, mai ales in cazul chipset Z, la VRM sa fie cat mai bun, cu mai multe faze (ex. Gigabyte Z490M vs Gigabyte Z490 UD - prima e inferioara)

Vezi ce gasesti pe stoc, in ziua de azi nu prea mai poti face nazuri:
https://www.compari....z490/?orderby=1

PS. Am 2 sisteme, unul cu Gigabyte Z490m Gaming X +i7-10700K, celalalt cu Asus Z490M-P + i5-10600K. Asus e ma slab dotata si nu are posibilitati de reglaj fin precum Gigabyte. La utilizare normala nu simti diferente, insa in cazul unui stres prelungit Asus reduce frecventele mai repde: VRM mai slab.

Edited by nei-k, 02 January 2021 - 08:33.


#21
c0c0s1

c0c0s1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 15.03.2011

View Postnei-k, on 02 ianuarie 2021 - 08:26, said:

@C0c0s1 - mergi pe z490, nu e deloc prea mult pentru acel procesor, ba din contra, e mai bine pentru ca chipsetul Z vine cu avantaje fata de cele inferioare lui. De asemenea alege placa de baza cu un form-factor adecvat carcasei tale: ITX, MATX, ATX. Dupa asta te uiti, mai ales in cazul chipset Z, la VRM sa fie cat mai bun, cu mai multe faze (ex. Gigabyte Z490M vs Gigabyte Z490 UD - prima e inferioara)

Vezi ce gasesti pe stoc, in ziua de azi nu prea mai poti face nazuri:
https://www.compari....z490/?orderby=1

PS. Am 2 sisteme, unul cu Gigabyte Z490m Gaming X +i7-10700K, celalalt cu Asus Z490M-P + i5-10600K. Asus e ma slab dotata si nu are posibilitati de reglaj fin precum Gigabyte. La utilizare normala nu simti diferente, insa in cazul unui stres prelungit Asus reduce frecventele mai repde: VRM mai slab.

Multumesc de explicatii! O sa merg cu Z490, pare cea mai “future proof” sa zic asa, ramane de vazut ce versiune.

#22
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
Daca prin future proof intelegi 4 luni pana Intel lanseaza Rocket Lake cu placi de baza noi ce supporta PCIe 4.0 atunci dai bice.

#23
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Muritorii de rand nu vor profita cativa ani buni de PCIE4.

#24
c0c0s1

c0c0s1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 15.03.2011

View PostArthos, on 02 ianuarie 2021 - 13:48, said:

Daca prin future proof intelegi 4 luni pana Intel lanseaza Rocket Lake cu placi de baza noi ce supporta PCIe 4.0 atunci dai bice.

Acum daca e sa o luam asa, tot timpul vor aparea tehnologii noi sau imbunatatite. Ma refeream la faptul ca Z490 o sa suporte Rocket Lake. Nu stiu daca ai vazut bugetul de la inceputul topicului, daca nu, iti zic eu ca nu planuiesc sa fac un sistem de 10.000+ lei.

#25
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
@ro_explorer : Cand da Microsoft drumul la DirectStorage pentru fast load & resume or sa se buluceasca sa isi cumpere NVME-uri PCIe 4.0 :>

Da na omul vrea Intel asa ca ori asteapta pentru PCIe 4.0 or mai scoate niste banii pentru o placa de baza noua mai incolo :>

#26
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Lumea inca nu are porturi usb-c la computer (aparut acum 6 ani) si tu vorbesti de pcie4 si utilizare in mainstream ... he heeee ...
Prin 2025 cel mai devreme ai sa vezi pcie4 intrand in mainstream ... pana atunci va fi apanajul entuziastilor.

#27
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010

View PostArthos, on 02 ianuarie 2021 - 16:22, said:

@ro_explorer : Cand da Microsoft drumul la DirectStorage pentru fast load & resume or sa se buluceasca sa isi cumpere NVME-uri PCIe 4.0 :>
...
Pana acum nu a dovedit nimeni utilitatea PCIE gen 4.0.
Oricum, Z490 suporta RAID 0 pe PCIE asa ca cine are nevoie de performanta nu trebuie sa se buluceasca la NVME-uri PCIe 4.0.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LuRjdVPMNU4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sys, 02 January 2021 - 17:50.


#28
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
Aici vorbim de ce ne luam nu de ce nu avem ;> Portul usb-c ti-l da placa de baza, dar presupun ca te referi la cel disponibil pe carcasa .

@sys: Nu vad cine ar pierde juma din capacitatea de stocare pentru Raid 0 in contextul financiar al topicului. Presupun ca nu esti familiarizat cu preturile pentru NVMe-uri PCIe 4.0 : https://www.amazon.d.../dp/B08GS7748F/

Edited by Arthos, 02 January 2021 - 17:57.


#29
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010
In RAID 0 nu se pierde nimic.

#30
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Și eu am 2 SSD-uri NVMe PCIe x4 de 1T fiecare puse în RAID 0 pe placa aia Gigabyte B460 AORUS PRO AC. În RAID 0 capacitatea de stocare se adună pentru fiecare drive adăugat iar bonusul de viteză e semnificativ:

Attached File  NVMe.png   22.63K   10 downloads

Vitezele se apropie de cele ale unui RAM Drive, deși acolo intră în ecuație și driverul software:

Attached File  RAM.png   27.67K   10 downloads

Cert e că dacă ai două sloturi M.2 NVMe atunci merită clar un array RAID 0!

Placa are și USB Type-C dar n-am ce să fac cu el pentru că singurul device de genul ăsta pe care îl am e telefonul și prefer să-l încarc la priză iar pentru transfer de fișiere e mult mai comod WiFi cu AirDroid decât să caut mufa în spatele carcasei...

#31
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
Evident cu 2 ssd-uri lesinate poti depasi unul de la Samsung, iar in ce priveste ram drive-ul ai viteze de DDR2 pe acolo.

Attached File  960evo.png   26.34K   7 downloadsAttached File  ramdrive.png   29.78K   7 downloads

Prefer oricand 1 singur device in locul a 2 in raid 0 care pot da chix oricand chiar si la un update de bios.

#32
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
LoL, auzi la el ”leșinate”! Posted Image Dacă ai bani de aruncat pe Samsung be my guest, cu prețuri din astea a prostit și Steve Jobs plebeii clueless! Dar vorba aia, e prost cine dă nu cine cere! Un SSD Samsung EVO din ăla costă dublu față de restul la aceeași capacitate! Cu un array RAID 0 am depășit vitezele Samsung și am dublat capacitatea de stocare la același preț! Rămâne la latitudinea fiecăruia ce alegere preferă.

Șansele ca un SSD să dea ”chix”, cum spui tu, tind asimptotic către zero. A trecut demult vremea hard diskurilor mecanice care puteau să pice oricând (vorba vine). Încă mai am un calculator cu 4 HDD-uri WD Blue în RAID 0 care au toate peste 33000 de ore de funcționare de-a lungul a 8 ani și n-a dat chix niciunul! Am făcut deja și două update-uri de BIOS la placa asta și surprinzător iar n-a dat chix nimic... Cred că am bulan!

Și referitor la RAM Drive văd că tu îl ai de 8GB, iar la mine e de 24GB! Al meu e alocat dinamic, în sensul că nu blochează din prima toți cei 24GB ci doar pe măsură ce copiez date în el și apoi eliberează memoria când le șterg. Evident asta scade mult viteza de transfer dar merită mai mult să fie dinamic în opinia mea...

#33
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007

View Postrickysyv, on 02 ianuarie 2021 - 00:10, said:

Eu unul nu folosesc calculatorul ca să rulez benchmark-uri așa că prefer să nu arunc bani aiurea pe ce nu folosesc.

i5-ul ăsta 10600K este un upgrade la un i5 2500K de acum 8 ani care încă merge ireproșabil ca să-ți faci o idee cât de des upgradez calculatorul! Posted Image

Exact. Asta e upgrade. Nu pe aceeasi placa schimbi 10700 cu 11700 !!!Posted Image.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate