Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Placa de baza socket 1200

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
c0c0s1

c0c0s1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 15.03.2011
Salut,

O recomandare de placa de baza cu socket 1200 pt urmatoarea configuratie?

I5 10600k
Rtx 2060
Ram 3200 mhz

Ma gandeam la Z490-P de la Asus sau Z490 Gigabyte, dar poate e prea mult pt procesorul asta.

Multumesc.

Edited by c0c0s1, 01 January 2021 - 14:00.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De ce sa fie prea mult.
Ia o placa de baza buna, o ții mai mult in timp, faci upgrade ulterior doar  la procesor...

#3
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Incearca si alege o pl de baza cu Z490 avand un raport pret/dotarii echitabil
Intotdeauna este mai bine sa ''ai de unde'' decat sa stai sa cauti/faci tot felul de ''scheme'' , fiindca pl de baza nu e dotata cu cea ce cauti
In plus din cate am citit pe net , pl de baza cu Z490 pot fi compatibile si cu noua generatie de procesoare - i7 11xx - asa ca.......pt tine poate fi un posibil upgrade la cpu pe viitor - https://thetinytech....h-z490-chipset/

#4
c0c0s1

c0c0s1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 15.03.2011

 waterman, on 01 ianuarie 2021 - 14:08, said:

De ce sa fie prea mult.
Ia o placa de baza buna, o ții mai mult in timp, faci upgrade ulterior doar  la procesor...

Ai dreptate, asa ma gandeam si eu. Si sa pun un i7 10700k acum, e prea mult pt placa video. Voiam si alte pareri. Ms!

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai bine scazi la placa video sau la memoria Ram(iei capacitate mai mica si mai adaugi ulterior)
Si iti iei placa + cpu de top. Nu fa aici economie.

#6
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
O perioada proasta pentru achizitii, componentele care sunt in topuri in gamele de pret cele mai interesante *cazul tau - pana in 1000 lei* nu se mai gasesc ori apar la vanzare cu preturi aberante *vezi MSI Z490 Tomahawk, cu un pret de ~ 8XX lei in zilele bune, acum ai toate "sansele" sa o gasesti la pret aproape dublu.
In particular, placile alese de tine stau cel mai prost, in acea gama de pret, la capitolul overclocking (ca doar de aia iti iei un procesor din seria K si un chipset Z490). Asa ca mai cauta teste pe internet, fixeaza-te pe o placa si cumpar-o cand ajunge la un pret "normal".

#7
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
c0c0s1 - care e bugetul alocat ?
Idealul este sa iti cumperi o pl de baza potenta/dotata , fiindca ea este baza sistemului si cu cat e mai potenta/dotata cu atat poti jongla apoi la restul de componente - cpu/memorie/gpu
Pentru inceput un 16Gb dual channel este suficient pentru viitorul sistem , poti mai incolo sa mai adaugi inca 16Gb dual channel
Ca procesor te sfatuiesc tot un i5 10xxx si la fel pe viitor , in plus la pl de baza pentru inceput poti merge pe iesirea video incorporata ( neaparat cu HDMI2.0 daca vrei sa redai 4K/60 ) si in timp sa iti strangi ceva banii pt seria RTX 3000
Nu uita si piata sh-urilor , unde poti gasi componente de top si cu garantie , dar cu preturi mai mici decat in magazin
Neaparat sa cumperi pe componente si NU per sistem , din cauza ca garantia per componenta poate fi de cel putin 2 ani si ajungand pana la ''pe viata/999 luni''
Per sistem nu ti-se ofera decat 2 ani si atat , in plus daca vrei ceva sa upgradezi pe perioada garantiei , daca nu o faci la service-ul lor autorizat , pierzi garantia
Trebuie sa mergi pe ideea ca tot ce cumperi in prezent , vei folosi cel putin 2 , 3 ani de acum incolo
Legat de sursa ...nu te zgarci si sa cumperi surse slabe de sub 600W , fiindca in cazul in care iti vei face un upgrade in viitor la un gpu mai potent , automat si sursa trebuie sa o schimbi
Intr-adevar aceasta platforma - socket 1200 -  nu este una ieftina per general , fiind de ultima generatie si stii ca tot ce este nou - costa
Insa cel putin 2,3 ani poti sta linistit per general

#8
c0c0s1

c0c0s1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 15.03.2011

 220v, on 01 ianuarie 2021 - 15:50, said:

Mai bine scazi la placa video sau la memoria Ram(iei capacitate mai mica si mai adaugi ulterior)
Si iti iei placa + cpu de top. Nu fa aici economie.

Placa video o am deja. Momentan consteuiesc in jurul ei, iar memoria ram nu e foarte scumpa.

 mannick, on 01 ianuarie 2021 - 16:17, said:

O perioada proasta pentru achizitii, componentele care sunt in topuri in gamele de pret cele mai interesante *cazul tau - pana in 1000 lei* nu se mai gasesc ori apar la vanzare cu preturi aberante *vezi MSI Z490 Tomahawk, cu un pret de ~ 8XX lei in zilele bune, acum ai toate "sansele" sa o gasesti la pret aproape dublu.
In particular, placile alese de tine stau cel mai prost, in acea gama de pret, la capitolul overclocking (ca doar de aia iti iei un procesor din seria K si un chipset Z490). Asa ca mai cauta teste pe internet, fixeaza-te pe o placa si cumpar-o cand ajunge la un pret "normal".

Da, am vazut ca preturile nu sunt deloc bune, si asta unde gasesti ceva pe stoc.

 wather, on 01 ianuarie 2021 - 16:54, said:

c0c0s1 - care e bugetul alocat ?
Idealul este sa iti cumperi o pl de baza potenta/dotata , fiindca ea este baza sistemului si cu cat e mai potenta/dotata cu atat poti jongla apoi la restul de componente - cpu/memorie/gpu
Pentru inceput un 16Gb dual channel este suficient pentru viitorul sistem , poti mai incolo sa mai adaugi inca 16Gb dual channel
Ca procesor te sfatuiesc tot un i5 10xxx si la fel pe viitor , in plus la pl de baza pentru inceput poti merge pe iesirea video incorporata ( neaparat cu HDMI2.0 daca vrei sa redai 4K/60 ) si in timp sa iti strangi ceva banii pt seria RTX 3000
Nu uita si piata sh-urilor , unde poti gasi componente de top si cu garantie , dar cu preturi mai mici decat in magazin
Neaparat sa cumperi pe componente si NU per sistem , din cauza ca garantia per componenta poate fi de cel putin 2 ani si ajungand pana la ''pe viata/999 luni''
Per sistem nu ti-se ofera decat 2 ani si atat , in plus daca vrei ceva sa upgradezi pe perioada garantiei , daca nu o faci la service-ul lor autorizat , pierzi garantia
Trebuie sa mergi pe ideea ca tot ce cumperi in prezent , vei folosi cel putin 2 , 3 ani de acum incolo
Legat de sursa ...nu te zgarci si sa cumperi surse slabe de sub 600W , fiindca in cazul in care iti vei face un upgrade in viitor la un gpu mai potent , automat si sursa trebuie sa o schimbi
Intr-adevar aceasta platforma - socket 1200 -  nu este una ieftina per general , fiind de ultima generatie si stii ca tot ce este nou - costa
Insa cel putin 2,3 ani poti sta linistit per general

Nu am stabilit un buget. Dar nici nu vreau sa ajung in 8000 lei.
Placa video o am deja, un rtx2060.
Configuratia gandita de mine e urmatoarea:
Placa de baza z490
16Gb RAM 3200mhz
Sursa searsonic/Corsair 650W
I5 10600k pt overclock

#9
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Legat de sursa  personal merg pe idea - sa ai de unde , decat sa schimbi - macar un 750W
Ce tv sau monitor ai , cu rtx-ul 2060 esti cam ''limitat'' la maxim 1920 x 1080p in jocuri
Vrei 4K in jocuri , atunci iti trebuie un RTX 2080 Ti macar , de acea ti-am scris de seria 3000 de la nvidia
Eu de regula prefer ca pl video sa fie ultima componenrta pe care o cumpar
Tu din start te-ai ''limitat'' la niste componente si nu zic ca nu poti sa le schimbi pe parcurs , dar mai bine cumperi de la bun inceput ......decat sa schimbi pe parcurs
Ti-am mai scris ca trebuie sa te gandesti pt urmatorii 2,3 ani , dar daca deja ai limitare de buget , atunci.......
NU poti aveaa CALITATE/PERFORMANTA cu PRETURI MICI , de acea ti-am scris sa iei in calcul si piata sh , unde poti gasi componente de top si cu garantie la preturi mai mici decat in magazin

#10
c0c0s1

c0c0s1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 15.03.2011

 wather, on 01 ianuarie 2021 - 20:33, said:

Legat de sursa  personal merg pe idea - sa ai de unde , decat sa schimbi - macar un 750W
Ce tv sau monitor ai , cu rtx-ul 2060 esti cam ''limitat'' la maxim 1920 x 1080p in jocuri
Vrei 4K in jocuri , atunci iti trebuie un RTX 2080 Ti macar , de acea ti-am scris de seria 3000 de la nvidia
Eu de regula prefer ca pl video sa fie ultima componenrta pe care o cumpar
Tu din start te-ai ''limitat'' la niste componente si nu zic ca nu poti sa le schimbi pe parcurs , dar mai bine cumperi de la bun inceput ......decat sa schimbi pe parcurs
Ti-am mai scris ca trebuie sa te gandesti pt urmatorii 2,3 ani , dar daca deja ai limitare de buget , atunci.......
NU poti aveaa CALITATE/PERFORMANTA cu PRETURI MICI , de acea ti-am scris sa iei in calcul si piata sh , unde poti gasi componente de top si cu garantie la preturi mai mici decat in magazin

Nu tin neaparat sa joc in 4K, nu pot sa zic ca sunt un gamer atat de inrait. Inteleg ce spui si sunt de acord cu tine si legat de sursa, video etc dar asta, la preturile de azi, chiar si in piata sh duc bugetul peste 8000 lei. Piata sh la placi de baza\video e foarte sus ca pret din cauza stocurilor. Momentan caut sa fac un sistem mediu si din ce am vazut, bugetul ajunge undeva la 5000-6000 lei si imi lasa si margine de upgrade daca e nevoie. Sursa de 650W cred ca duce si un upgrade la placa video.

#11
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Eu am luat de Black Friday o placă de bază Gigabyte B460 AORUS PRO AC și merge brici cu același procesor și placă grafică menționate de tine. Tot sistemul a fost un pic peste 5000 de lei pentru că am luat și două SSD-uri NVME PCIe x4 de 1TB fiecare, altfel era mult mai ieftin.

#12
c0c0s1

c0c0s1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 15.03.2011

 rickysyv, on 01 ianuarie 2021 - 22:17, said:

Eu am luat de Black Friday o placă de bază Gigabyte B460 AORUS PRO AC și merge brici cu același procesor și placă grafică menționate de tine. Tot sistemul a fost un pic peste 5000 de lei pentru că am luat și două SSD-uri NVME PCIe x4 de 1TB fiecare, altfel era mult mai ieftin.

Problema la placa asta este ca nu suporta frecvente mai mari de 3000 pt memoria RAM.

#13
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Nu suporta mai multe :
- OC , avand in vedere ca tu ai ales un procesor cu posibilitati de OC ( surfix ''K" )
- Magistrala doar de 16 pipeline ( B460 ) in loc de 24 pipeline ( Z490 )
Legat de ''perechea'' procesor + gpu ales , uite aici ''coeficientul'' de intarziere dintre cele doua componente - https://pc-builds.co...0Yf137lu/16/100 - calculat la 16Gb ram sistem ( ei recomanda 32Gb si macar un RTX 2080 Ti )

#14
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008

 c0c0s1, on 01 ianuarie 2021 - 23:25, said:

Problema la placa asta este ca nu suporta frecvente mai mari de 3000 pt memoria RAM.

Exact, pentru că la i5-ul ăla nu se vede nicio diferență între frecvențele memoriilor mai rapide. Merge beton așa cum e. Dacă vrei să merite memoriile de 3200 atunci ia-ți i7 sau mai bine i9. Îți explică și video-ul ăsta cum stă treaba cu frecvența memoriilor:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/D_Yt4vSZKVk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
c0c0s1

c0c0s1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 15.03.2011

 rickysyv, on 02 ianuarie 2021 - 00:05, said:



Exact, pentru că la i5-ul ăla nu se vede nicio diferență Ăźntre frecvențele memoriilor mai rapide. Merge beton așa cum e. Dacă vrei să merite memoriile de 3200 atunci ia-ți i7 sau mai bine i9. Îți explică și video-ul ăsta cum stă treaba cu frecvența memoriilor:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/D_Yt4vSZKVk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Stiu cum sta treaba, ideea e ca pt 200 lei in plus merita sa lasi loc de upgrade, la asta ma refeream.

#16
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Eu unul nu folosesc calculatorul ca să rulez benchmark-uri așa că prefer să nu arunc bani aiurea pe ce nu folosesc.

i5-ul ăsta 10600K este un upgrade la un i5 2500K de acum 8 ani care încă merge ireproșabil ca să-ți faci o idee cât de des upgradez calculatorul! :)

#17
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Pentru calculul sursei , in functie de ce componente vei folosi - https://pc-builds.com/psu/

Rickysyv - NU exista o regula generala si fiecare isi alcatuieste viitorul sistem in functie de bugetul alocat si ce doleante are
Personal ma repet si in cazul tau - Prefer sa am de unde , decat sa ma blochez in nu stiu ce situatii
Am un sistem in care am investit peste 10.000 lei in timp e adevarat ( i9-10900K/32Gb ddr4 3000Mhz/rtx 2080 ti/m2 ssd 256gb + hdd 2Tb/sursa 850w/asus z490 hero wifi s.a )
Tocmai in idea ca daca vreau sa joc cel mai tare joc din prezent sa nu se blocheze sistemul din varii motive , idem si in cazul conversiei video s.a
In plus , cu cat ai un procesor mai performant si mai multa memorie de sistem cu atat nu vei ''schiopata'' in multi-tasking-uri ( vizualizare multimedia/descarcare/copiere fisiere ....in paralel )
CALITATEA/PERFORMANTA COSTA si daca pui pe primul plan PRETUL , atunci........

Edited by wather, 02 January 2021 - 00:28.


#18
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Bineînțeles că prețul e un factor important. Oricine își poate face un calculator cu cele mai scumpe componente dacă prețul nu intră în ecuație. Doar faptul că ai cheltuit 10 mii de lei pentru un calculator te situează între mai puțin de 3% din utilizatori.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate