Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Conținut de apa în lapte de vaca

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Pai, am întrebat la DSV, și același răspuns l-am primit.

#38
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pai nu ti-am zis ca nu se poate. faptul ca beneficiarul laptelui iti spune dumitale ca ai pus 15% apa e o gogoasa, o smecherie ca sa te ciupeasca la bani.
inca odata iti zic, intreaba-i concret cum pot determina ei aia 15% apa adaugata.

#39
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013
pentru initiator:
-jigodia care-ti colecteaza laptele vrea fie sa scape de tine , fie sa te faca sa accepti mai putini bani...ai un lapte chiar de calitate, nu-ti face tu sange rau pentru asta ...sau poate inainte vaca dadea mai putin lapte dar cu o cantitate mai mare de grasime ceea ce este normal si el era obisnuit ,sa zicem, cu un 3,9 % de la tine...a facut si el regula de 3 simple in stil mioritic si ti-a servit 2,5 % apa. Sfatul meu este sa pui valoare adaugata laptelui ... faci o retea de livrare la particulari si/sau sa faci branza si/sau sa cresti un porc cu laptele si-l vinzi.

pentru "speriatii" de lapte:
-cum credeti voi mai "desteptilor" ca a supravietuit omenirea in ultimii 10.000 de ani daca este laptele atat de toxic ?!? mai bine va ganditi ca laptele pleaca de la crescator cu 3,5-4 %, hotii din industria de prelucrare a laptelui scot untul si smantana si-l aduc la 1 % (reusesc asta nu cu metoda clasica de centrifugare...folosesc solventi organici care dizolva grasimile si apoi distileaza laptele amestecat cu "diluant" pentru a putea extrage grasimile )...si ca sa ne vanda lapte "integral" la 3,5 % adauga o emulsie din grasime animala...nu ati vazut cum pute un lapte expirat acum ?!? pai laptele ceausist putea fi consumat si dupa 2 saptamani pe post de lapte batut...si te mai miri de ce este plin la Oncologie...

-pentru cateva "capete luminate":
UE spune asa:
Lapte integral (112): laptele care nu a fost supus unui tratament termic sau unui tratament autorizat cu efect echivalent într-o unitate de prelucrare a laptelui și al cărui conținut în grăsimi este fie cel natural, de cel puțin 3,50 %, fie a fost adus la valoarea de cel puțin 3,50 % [Regulamentul (CEE) nr. 1411/71 al Consiliului din 29 iunie 1971 (JO L 148, 3.7.1971, p. 4)].

#40
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
M-am gândit și eu la asta. Acum, nu le mai dau porția zilnica de tarate pana nu rezolv problema, dar un 3.7 fără tarate su huruiala de porumb, mi se pare bun.

#41
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Astăzi am primi răspuns la o noua analiza....
3.9 și densitate 1,029!!!!!
Gura mami lor de smecheri, dacă nu le pui pe fata proba contrarie, te tepuiesc la maxim.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate