Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 

Stocuri pe termen scurt

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#73
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

 pumbacu90, on 21 ianuarie 2021 - 08:06, said:



Nu stiu cum e pe platforma aia, dar pe ce am incercat eu (xtb, etoro si trading212) sunt cam aceleasi principii, in mare. Fiecare are un levier specificat (ex: 1/3, 1/5 etc), uneori variaza si in functie de platforma.

Sa zicem ca iau amzn cu 1:5, si cumpar exact o actiune - sa zicem ca e 3000$. Pt fiecare 100$ pe care ii face in plus sau in minus amzn, eu castig sau pierd 500, fiindca lever-ul e 1:5. Stop loss sau take profit iti setezi tu unde vrei, uneori sunt limitari, iar depinde de platforma, altele iti pun automat, dar poti edita. Dar daca nu mai ai bani pe langa pozitia aia in cont, si amzn scade de la 3000 la 2400, la majoritatea brokerilor ti s-ar inchide automat pozitia, chiar si daca nu ai pus tu stop loss, fiindca deja ai pierdut 3000$ (600 * 5). Altfel, daca mai ai, si nu e niciun stop loss, ai drum liber sa pierzi si mai mult Posted Image

Oricum, ar fi sugerat sa citesti sau sa vezi ceva materiale de la platforma respectiva, ar trebui sa aiba ceva tutoriale. Eu de ex, am observat mici diferente intre XTB si eToro, de ex la XTB automat cu orice pozitie (cfd) pe care o am, imi variaza inclusiv restul banilor (buying power) pe care ii am in cont, dar la eToro e cumva inclus in pozitie, ceea ce pare mai normal - gen, tocmai am acum 2 pozitii pe fb si amzn, si mai am 3$ buying power, indiferent ce se intampla cu alea (desigur, daca nu le inchid, sau daca nu sunt inchise automat).

Toata schema asta mi se pare highly riscantă, e un fel de adrenaline kick, si in plus iti ia timp- mult timp, sa pariezi zi de zi. Sau faceți la săptămâna?

Ma intreb daca cei care scriu aici si fac chestia asta cu actiuni pe termen scurt, o fac cu sume mari de peste 50k sau cu bani de buzunar de sub 5k?...

Eu prefer să învestesc pe termen lung. Chiar sa si "uit" de acele acțiuni. Desi la cat de bine merge piata, nu rezist sa nu ma uit in fiecare zi...


#74
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

 alina263, on 21 ianuarie 2021 - 09:33, said:

Toata schema asta mi se pare highly riscantă, e un fel de adrenaline kick, si in plus iti ia timp- mult timp, sa pariezi zi de zi. Sau faceți la săptămâna?

Ma intreb daca cei care scriu aici si fac chestia asta cu actiuni pe termen scurt, o fac cu sume mari de peste 50k sau cu bani de buzunar de sub 5k?...

Eu prefer să învestesc pe termen lung. Chiar sa si "uit" de acele acțiuni. Desi la cat de bine merge piata, nu rezist sa nu ma uit in fiecare zi...

Absolut,  eu raspundeam la o intrebare de pe celalalt topic, astea-s mai mult un soi de pariuri in opinia mea, doar ca mi se par o idee mai profitabile  Posted Image
https://forum.softpe...g/page__st__414

Depinde de strategie, poate sa iti ia mult timp sau nu foarte mult, dar pentru mine ia putin timp cu companii mari, in care am incredere (e.g. asta pe amzn), probabil o sa o las acolo 1 saptamana-2, am  stop loss si take profit, o verific rar, sa zicem o data pe zi. Daca e ceva actiune speculativa, o verific mai des si e mai "stresant". La mine, doar cu bani de "buzunar", maxim 2-3% fata de portofoliul pe termen lung. Mai e si varianta de options, sunt cateva postari pe aici, eu nu le-am studiat.

Edited by pumbacu90, 21 January 2021 - 10:14.


#75
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

 pumbacu90, on 21 ianuarie 2021 - 08:06, said:


ah, deci la tine un cdf e cat pretul actiunii? cam mult :)

am mai citit putin, inteleg ca la un turbo nu poti pierde decat ce ai investit. E adevarat ca poti pierde foarte repede totul Posted Image, dar macar poti investi   paria sume mici si foarte mici. Pana la urma am luat unul cu stoploss la 3100, la 1.61 euro bucata.

 Machmaldus, on 21 ianuarie 2021 - 09:33, said:

Toata schema asta mi se pare highly riscantă, e un fel de adrenaline kick, si in plus iti ia timp- mult timp, sa pariezi zi de zi. Sau faceți la săptămâna?

Ma intreb daca cei care scriu aici si fac chestia asta cu actiuni pe termen scurt, o fac cu sume mari de peste 50k sau cu bani de buzunar de sub 5k?...

Eu prefer să învestesc pe termen lung. Chiar sa si "uit" de acele acțiuni. Desi la cat de bine merge piata, nu rezist sa nu ma uit in fiecare zi...

e prima oara cand cumpar un derivat de-asta speculativ, mai mult sa vad cum functioneaza si pentru ca acum sunt sigura ca Amazon o sa creasca. Am cumparat 100 de buc la 1.61 euro bucata.

Edited by chique, 21 January 2021 - 13:18.


#76
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 chique, on 21 ianuarie 2021 - 13:18, said:

e prima oara cand cumpar un derivat de-asta speculativ, mai mult sa vad cum functioneaza si pentru ca acum sunt sigura ca Amazon o sa creasca. Am cumparat 100 de buc la 1.61 euro bucata.

Anticipezi deci earnings report peste estimarile analistilor?

#77
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

 chique, on 21 ianuarie 2021 - 13:18, said:

ah, deci la tine un cdf e cat pretul actiunii? cam mult Posted Image

am mai citit putin, inteleg ca la un turbo nu poti pierde decat ce ai investit. E adevarat ca poti pierde foarte repede totul Posted Image, dar macar poti investi   paria sume mici si foarte mici. Pana la urma am luat unul cu stoploss la 3100, la 1.61 euro bucata.



e prima oara cand cumpar un derivat de-asta speculativ, mai mult sa vad cum functioneaza si pentru ca acum sunt sigura ca Amazon o sa creasca. Am cumparat 100 de buc la 1.61 euro bucata.

sincer imi place riscul la nebunie Posted Image dar sa fie la sigur Posted Image  . Daca nu as fi atat de lenesa, m-as baga si eu. Poate cand o sa am mai multa muza la dispozitie si nervi.
Vad ca AMZ are conjunctie, mai ales acum de cand Jack Ma a disparut. Povestea un neamt acum cateva zile cum a ajuns la inchisoare in China si cu afacerea ruinata, doar pt ca s-a exprimat negativ la adresa guvernului si mai avea si afacere infloritoare, deci prea multa concurenta pt chinezi. Am si eu ceva actiuni chinezesti in portofoliu...ma uit cam cu grija la ele...dar cresc frumos, si nu doresc sa le vand.

Mult noroc in continuare- caci ce am observat eu, norocul sta la baza, plus un pic de strategie si un pic de risc :)

#78
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

 figo1988, on 21 ianuarie 2021 - 13:47, said:


Anticipezi deci earnings report peste estimarile analistilor?

pai estimarile la EPS pentru Q4 sunt $7.17, iar EPS trimestrul trecut au fost $12.37. Deci da, cred ca o sa bata de departe estimarile, dar nu pe asta ma bazez. Si in Q3 a batut de departe estimarile si totusi nu a crescut spectaculos raportat la actiunea de pret anterioara. Estimarile sunt loterie, de cele mai multe ori.

Eu ma bazez pe grafic :).

#79
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
deci prostia de turbo pe care am dat 161 de euro, mi-a produs intr-o ora 44.5 euro, in vreme ce actiunea AMZN, pe care am dat $ 3100 a produs in acelasi interval de timp 41.33 euro. Noroc ca-s mai mult control freak decat adrenaline junkie, caci pericolul sa devii addicted la turbo e mare.

Edited by chique, 21 January 2021 - 17:32.


#80
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

 chique, on 21 ianuarie 2021 - 13:18, said:

ah, deci la tine un cdf e cat pretul actiunii? cam mult :)

Aa nu, era mai simplu pt exemplu, 190$ am pus pe ei, momentan e pe profit 67$

#81
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Chestiile astea pe ce piața se tranzacționează? Trebuie sa recunosc că nu știu cine ar vrea sa fie pe partea opusa a tranzacției fara sa ceara niciun premium. O să fac niște calcule cu opțiuni din curiozitate. E și limita de timp pe turbo-urile astea?

#82
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

 figo1988, on 22 ianuarie 2021 - 07:57, said:

Chestiile astea pe ce piața se tranzacționează? Trebuie sa recunosc că nu știu cine ar vrea sa fie pe partea opusa a tranzacției fara sa ceara niciun premium. O să fac niște calcule cu opțiuni din curiozitate. E și limita de timp pe turbo-urile astea?

Nu stiu de turbo-uri, dar iti spun de cfd-uri. Nu sunt pe nicio piata anume, sunt un soi de pariuri, si cam fiecare broker de asa ceva are un disclaimer legat de ce procentaj de retail traders pierd bani la ei din asa ceva (in general e mare, intre 70 si 85%). Nu e neaparat sa fie cineva de cealalta parte, brokerii castiga din comisioane, spreads, si imprumutand banii clientilor la altii. In plus, e un mic premium, in general daca iei ceva pe directia trendului, e un comision zilnic ("swap") mai mare decat in directia inversa - in general, e un procentaj foarte mic din pozitie, dar daca il tii deschis mai multe saptamani / luni, incepe sa conteze. Iarasi, cand ei nu mai pot hedge-ui corespunzator, e frecvent sa nu permita un leverage foarte mare, sau sa opreasca temporar trade-urile noi pe un anume instrument (de ex, cand bitcoinul crestea foarte  rapid acum 2 saptamani, multi au sistat cumparatul cu leverage)

Edited by pumbacu90, 22 January 2021 - 11:24.


#83
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

 figo1988, on 22 ianuarie 2021 - 07:57, said:

Chestiile astea pe ce piața se tranzacționează? Trebuie sa recunosc că nu știu cine ar vrea sa fie pe partea opusa a tranzacției fara sa ceara niciun premium. O să fac niște calcule cu opțiuni din curiozitate. E și limita de timp pe turbo-urile astea?

sunt scoase de banci si sunt foarte populare in Germania, Olanda, Belgia. Platesti un premium, cum nu, si in plus, efectul de levier functioneaza in favoarea emitentului, caci cand scade, scade mai repede decat creste (pentru ca procentele se aplica la o valoare mai mare a principalului). Iti pun 2 poze, sa vezi cum arata pe platforma mea (De Giro). Eu le gasesc la "produse de levier (cu levier?)"

ps: nu m-am potolit si mi-am mai luat 100 pe AMD (= 74 euro). Astea-s pariurile mele sezonul asta, Amazon si AMD. Cel pe care-l luasem ieri pe AMZN si care avea la un moment dat un castig de 60 de euro, acum are + 4 euro Posted Image . Amazonul a scazut intre timp sub 2 procente.

Vad ca iau in considerare si cursul pre-market.

Attached Files



#84
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 29.01.2019
La mine cfdurile sint ilegale, asa ca stau pe options.


E vineri, si 8 din optiunile pe care le-am vindut prin Decembrie se termina azi. 4 calls pe MA si A care clar expira, si 4 puts, pe LEN, TOL, AMCX si DISCA. Si astea 4 vor expira, atit timp cit nu cad mai mult de 5-10% azi. Noroc ca au crescut saptaminile trecute, pentru ca azi pare ca va fi o zi mai rosie.

Pe 19 Februarie am 15 contracte care se termina si probabil ajung cam la 20 cu ce vind zilele astea, fiind a 3-a vineri a lunii, e long-term si volumele de options sint mai mari. La riscul pe care il iau de obicei, cam 80% de contracte vor expira, deci probabil voi avea 3-5 contracte pe care voi fi obligat sa le execut atunci.


#85
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005

 rigmarole, on 22 ianuarie 2021 - 15:18, said:

deci probabil voi avea 3-5 contracte pe care voi fi obligat sa le execut atunci.

Intrebare : cum se face executia in sine (atunci cand trebuie exercitata optiunea) , tehnic vorbind , ca nu imi e clar .

Trebuie sa urmaresti tu , te anunta platforma , se executa ordinul automat ?
Daca nu ai bani in cont si nici margine ?

#86
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 29.01.2019

Se executa automat (am scris cam gresit ca "le" execut).

Daca ai vindut 1 contract de call si vineri esti in the money, luni dimineata vezi 100 de actiuni mai putin si cash in cont.
Daca ai vindut 1 contract de put si esti in the money, luni dimineata vezi 100 de actiuni mai mult si cash disparut din cont.

De fapt, pentru American style options asta se poate intimpla si inainte de expirare, dar mie nu mi s-a intimplat niciodata ca proprietarul de option sa o execute in avans. Pentru European style comparatorii nu pot sa le execute in avans.

Cu cit esti un client care prezinta mai putin risc pe lista brokerului, cu atit poti face mai multe pe banii lor.
Daca nu ai bani si nici margine, in general nu te lasa sa vinzi un put.

Eu cam tot ce vind e covered. E o metoda de a scoate 1-3% anualizat din cash, si la fel, cam 1-3% anualizat din ce stocuri ai. Asta e doar o estimare, pentru optiuni putin riscante cu un delta in jur de 15%-20%. Daca vinzi la un delta de 30%-40% poti scoate mai mult, dar cu risc de executare mai mare.

Cam tot ce am scris aici e despre vinzare de options, nu de cumparare.


#87
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 15.10.2018
Am vandut azi Call Option-ul pe DBX la un ROI de ~70% :)
Era mai bine daca luam Call pe AMC sau GME :D

#88
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
Am mai mentionat pe aici actiunea asta in ultimele luni, Blue Prism (PRSM). E unul din competitorii principali ai UI Path si mult subevaluata fata de ei (cam de 15-35 ori daca luam price/sales, depinzand de evaluarea UI Path cand se va lista).

Eu cred ca au evaluarea asta mult mai mica fiindca sunt pe un OTC market si lumea nu a prea auzit de ei. Pe masura ce se va face tot mai mare valva cu UI Path, cred ca e o sansa buna sa creasca si ei.

Acum cateva saptamani au scos un articol despre asta si seeking alpha.

https://seekingalpha...buy-uipaths-ipo

Eu o sa mai iau luni.

#89
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

 pumbacu90, on 13 februarie 2021 - 22:18, said:

Am mai mentionat pe aici actiunea asta in ultimele luni, Blue Prism (PRSM). E unul din competitorii principali ai UI Path si mult subevaluata fata de ei (cam de 15-35 ori daca luam price/sales, depinzand de evaluarea UI Path cand se va lista).

Eu cred ca au evaluarea asta mult mai mica fiindca sunt pe un OTC market si lumea nu a prea auzit de ei. Pe masura ce se va face tot mai mare valva cu UI Path, cred ca e o sansa buna sa creasca si ei.

Acum cateva saptamani au scos un articol despre asta si seeking alpha.

https://seekingalpha...buy-uipaths-ipo

Eu o sa mai iau luni.

dar ai vazut ce grafic ciudat are? :)

cand se listeaza UiPath?

#90
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
Eu m-am apucat sa studiez serios analiza tehnica, m-a prins foarte tare. Nu mai spun ca daca acum o luna -doua cand mi-am cumparat portofoliul actual, stiam ce stiu acum, as fi ales mult mai bine punctele de intrare. Si inca nu stiu foarte multe, ca-s abia la inceput :).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate