Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

E ok investitia in aur 24k?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015
Am cativa bani pe care as vrea sa ii investesc, cu posibilitate de castig in viitor. As vrea sa stiu parerea voastra daca este ok sa cumpar intr-o perioada de aproximativ 2 ani un kilogram de aur brut ( neprelucrat ) de 24k. Credeti ca este o investitie buna ?

#2
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Nu este o investitie buna deoarece este prea slaba in randament.

Sunt sute de alternative catre intrec aurul. Eu l-am intrecut lejer.

Apropo, aurul nu creste in valoare, ci se devalorizeaza banii. De fapt nu castigi nimic.
Nu creste in valoare, pentru ca nu produce ceva. Il iei dintr-o groapa din Africa, il topesti, il pui intr-o groapa in Elvetia, apoi pui oameni sa-l pazeasca. Ce am rezolvat cu asta... inca nu s-a descoperit Posted Image.

Edited by AdiTwism, 28 December 2020 - 20:51.


#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,068
  • Înscris: 24.02.2006
de unde-l cumperi si cui vrei sa-l vinzi?

#4
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015

 AdiTwism, on 28 decembrie 2020 - 20:44, said:

Nu este o investitie buna deoarece este prea slaba in randament.

Sunt sute de alternative catre intrec aurul.
Da-mi o idee...

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 11.08.2003
Unde il vinzi?

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Aurul nu produce profit, produce siguranta.

#7
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015

 _Smiley_, on 28 decembrie 2020 - 20:44, said:

de unde-l cumperi si cui vrei sa-l vinzi?
Am vazut ca vinde BNR-ul. De acolo vreau sa-l cumpar, cu vandutul nu stiu....si asta face parte din intrebare....cum vand o cantitate mare in viitor?


De cumparat e usor...de vandut se pare ca e mai greu.

Edited by mariustm32, 28 December 2020 - 20:48.


#8
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 mariustm32, on 28 decembrie 2020 - 20:45, said:

Da-mi o idee...

Daca vrei sa-ti explic cum au devenit oamenii bogati prin investitii si cum poti investi ca ei, atunci poti sa-mi trimiti un mesaj ca sa stiu unele informatii personale, nu in public, apoi ramane de vazut daca ti se potrivesc investitiile. In general oricine poate, investitorii nu s-au nascut cu nimic ciudat, tot 2 maini au, nu exista talent pentru investitii (din nastere).

Edited by AdiTwism, 28 December 2020 - 21:02.


#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,288
  • Înscris: 05.06.2002
AdiTwism, cat de bogat esti?

problema la aur e valorificarea lui.

#10
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 Fane, on 28 decembrie 2020 - 21:12, said:

AdiTwism, cat de bogat esti?

problema la aur e valorificarea lui.

Fane, never talk about how much you make. Nu intrebi o femeie de varsta si un barbat de bani.

Cand vorbesc despre oamenii bogati, ma refer la topul Forbes. Daca ai curiozitatea sa te uiti la varstele lor, o sa observi un trend, sunt batrani (pe cand eu nu, cred ca nici tu). Adica investitiile cresc in timp, nu peste noapte, investitiile nu sunt get rich quick scheme ("dezamagitor" pentru unii). Cine vrea sa fie bogat peste multi ani... e un obiectiv realizat de nenumarati oameni, un obiectiv bun. Cine vrea sa fie tanar si bogat, dream on...

...vorbesc de new money, nu old money.

Edited by AdiTwism, 28 December 2020 - 21:33.


#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,030
  • Înscris: 25.06.2007

 mariustm32, on 28 decembrie 2020 - 20:46, said:

De cumparat e usor...de vandut se pare ca e mai greu.
Se vinde foarte ușor, toți dealerii din vest cumpară, chiar fără sa fii prezent fizic.

 Fane, on 28 decembrie 2020 - 21:12, said:

problema la aur e valorificarea lui.
Cum adică? De ce sa fie?

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,288
  • Înscris: 05.06.2002
in romanania eu nu stiu sa-l poti valorifica la un pret relativ apropiat de cel cu care-l cumperi de la banca.

#13
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 mariustm32, on 28 decembrie 2020 - 20:37, said:

Am cativa bani pe care as vrea sa ii investesc, cu posibilitate de castig in viitor. As vrea sa stiu parerea voastra daca este ok sa cumpar intr-o perioada de aproximativ 2 ani un kilogram de aur brut ( neprelucrat ) de 24k. Credeti ca este o investitie buna ?

Raportat la prețul aurului de acum 1 kg de aur 24k luat cu bucățica, deci câteva grame azi, câteva mâine și tot așa vreme de 2 ani costa vreo 300 - 350.000 lei. Asta ne arată că, in medie, tu spui ca ai avea disponibil pentru investit vreo 160.000 lei pe an deci circa 13.300 lei/lună. Pe langa banii ăștia trebuie și tu să mănânci, să locuiești undeva, să cumperi haine, să mergi in concediu etc, adică ai un venit de macar vreo 17-18.000 lei/lună.
Sincer eu cred că un om care face banii ăștia lunar înțelege că aurul nu este niciun fel de investiție, deoarece îl vinzi la un preț mult mai mic decât prețul de cumpărare, adică pierzi cam o treime - era prin vara un articol in HotNews, din care rezulta că la curs oficial aurul era 260 lei gramul, dar o bancă îl vindea cu 340 lei și îl cumpăra cu 235 lei, deci pe termen scurt - mediu nu mi se pare nicio afacere, se pierde foarte mult.
Astea sunt însă niste informații foarte ușor de aflat, mai ales de un om pe care îl duce mintea sa câștige 17 - 18.000 lei/lună, deci nu știu ce să zic.

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,030
  • Înscris: 25.06.2007

 Fane, on 28 decembrie 2020 - 21:28, said:

in romanania eu nu stiu sa-l poti valorifica la un pret relativ apropiat de cel cu care-l cumperi de la banca.
Îl cumperi de unde il găsești cel mai avantajos și îl vinzi unde primesti cel mai bine.

#15
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 mariustm32, on 28 decembrie 2020 - 20:45, said:

Da-mi o idee...

Nu te lua dupa toti ,,afaceristii'' de net care te prostesc sa investesti in cine stie ce porcarii ca o sa plangi dupa bani.

Daca nu ai astampar cu banii aia, macar baga-i in ceva ce poti intelege, nu in chestii care te depasesc. Ia un apartament si inchiriaza-l.

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,068
  • Înscris: 24.02.2006

 mariustm32, on 28 decembrie 2020 - 20:46, said:

Am vazut ca vinde BNR-ul. De acolo vreau sa-l cumpar, cu vandutul nu stiu....si asta face parte din intrebare....cum vand o cantitate mare in viitor?


De cumparat e usor...de vandut se pare ca e mai greu.
problema principala e spread-ul (diferenta dintre pretul de cumparare si cel de vanzare), destul de mare in cazul aurului. asta presupunand ca ai unde stoca in siguranta aurul.

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,030
  • Înscris: 25.06.2007

 spider8, on 28 decembrie 2020 - 21:45, said:

era prin vara un articol in HotNews
După obosiții ăia te iei? Tu nu poți studia problem singur pe siturile de specialitate?

#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,288
  • Înscris: 05.06.2002

 razor01, on 28 decembrie 2020 - 21:47, said:

Ia un apartament si inchiriaza-l.
asta face tot romanul. cand si coafeza se duce si face ceva cu banii tu e cazul sa faci invers. de actiuni la bursa n-ati auzit? un fond de investitii care-ti inspira incredere sau iti faci chiar tu un portofoliu diversificat.

 Karhu, on 28 decembrie 2020 - 21:45, said:

Îl cumperi de unde il găsești cel mai avantajos și îl vinzi unde primesti cel mai bine.
da, principiul suna bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate