Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Xiaomi Mi 11/11 Pro

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
1214 replies to this topic

#793
David7Cristian

David7Cristian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 24.02.2022
Salut,
Mi-am comandat si eu de pe Tradingshenzhen Mi11 pro, cu firmware xiaomi.eu. Este primul meu Xiaomi si chiar sunt curios ce poate. L-am luat la 2600 lei. Intrebarea mea este urmatoarea: In situatia aceasta, telefonul vine cu servicii Google preinstalate? In caz ca doresc la un moment dat, pot sa trec pe global rom (asta daca merita).

Multumesc!

#794
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 30.03.2009

View PostDavid7Cristian, on 24 februarie 2022 - 14:47, said:

...

Nu exista rom global pentru modelul acesta, în schimb cu Xiaomi.eu vei avea Google preinstalat cu meniu asemănător celor globale.
Oricum, la banii ăștia, nu există momentan o variantă mai bună.

Edited by Ciubex, 24 February 2022 - 18:04.


#795
David7Cristian

David7Cristian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 24.02.2022
Mutumesc mult pentru raspuns!

As mai avea o intrebare. Actualizarile sunt OTA sau va trebuii sa le fac manual?


#796
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,427
  • Înscris: 16.05.2007
avem actualizari la foc automat.

Attached Files



#797
soulfan

soulfan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.02.2012

View PostDavid7Cristian, on 24 februarie 2022 - 14:47, said:

Salut,
Mi-am comandat si eu de pe Tradingshenzhen Mi11 pro, cu firmware xiaomi.eu. Este primul meu Xiaomi si chiar sunt curios ce poate. L-am luat la 2600 lei. Intrebarea mea este urmatoarea: In situatia aceasta, telefonul vine cu servicii Google preinstalate? In caz ca doresc la un moment dat, pot sa trec pe global rom (asta daca merita).

Multumesc!

Salut! Ma tenteaza si pe mine de ceva vreme. Stii cumva daca e livrat direct la adresa ? (gen fara posta, taxe etc) Sau poti lasa un scurt review aici? Intretimp a aparut si global miui pentru 11 pro . merci

#798
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 30.03.2009
Nu există rom global pentru mi11 pro pt că este lansat doar în China.
Și da, TradingShenzhen livrează la ușă.

#799
David7Cristian

David7Cristian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 24.02.2022
Confirm ce spune Alxdava.
Momentan nu mi-a sosit telefonul.Imi apare ca ar fi prin Olanda.
Astazi se fac 14 zile de cand am dat comanda. Sper sa ajunga saptamana asta.

#800
soulfan

soulfan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.02.2012
De vreo saptamana pe trading shenzen apare si optiunea global mi si m-am gandit ca o fi aparut.
Anyways ...multumesc pentru raspunsuri

Edited by soulfan, 07 March 2022 - 15:25.


#801
Andyyx0

Andyyx0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 25.07.2011
Pentru cei cu 11Pro si 11Ultra, in viitorul foarte apropiat vom avea Pixel Experience Oficial.
evasi0n si-a achizitionat 11 Pro si deja a inceput sa lucreze la ROM. (pana acum a oferit suport la Mi 9, majoritatea i-au folosit device tree-ul)
S-a facut strangere de fonduri pe telegram pentru a cumpara Akash un 11Ultra. (la fel si el, a oferit suport la Mi 9, iar in prezent la toata seria Mi 10, Pro si Ultra)

Practic, aceste doua modele impart acelasi software, deci se vor intampla lucruri frumoase.

#802
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Salutare. Azi îmi expira orele și pot debloca bootloader-ul la un mi 11 pro. O sa pun xiaomi eu stable, dar as avea o întrebare legata de twrp. Pe site-ul xiaomi.eu, scrie asta

"TWRP install via fastboot command
Code:
fastboot boot twrp.img"

Din câte știu eu, comanda respectiva doar bootează în twrp, nu și instalează. Cum instalez ulterior twrp?

#803
Andyyx0

Andyyx0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 25.07.2011

View Posthoratziu, on 08 martie 2022 - 08:47, said:

Salutare. Azi îmi expira orele și pot debloca bootloader-ul la un mi 11 pro. O sa pun xiaomi eu stable, dar as avea o întrebare legata de twrp. Pe site-ul xiaomi.eu, scrie asta

"TWRP install via fastboot command
Code:
fastboot boot twrp.img"

Din câte știu eu, comanda respectiva doar bootează în twrp, nu și instalează. Cum instalez ulterior twrp?

TWRP nu avem momentan pentru A12.
Trebuie sa descarci ROM-ul, il dezarhivezi si dai run la acel script. (neaparat fisierul care scrie format data)

#804
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006

View PostAndyyx0, on 08 martie 2022 - 09:05, said:



TWRP nu avem momentan pentru A12.
Trebuie sa descarci ROM-ul, il dezarhivezi si dai run la acel script. (neaparat fisierul care scrie format data)

Adica metoda corecta e asta?

Quote

OLD FASTBOOT GUIDE

Steps to install xiaomi.eu ROM for first time from China ROM (All your data and files on internal storage will be deleted!)
- Update ROM to the latest via updater app first..
- Unlock your bootloader by Mi Unlock tool https://en.miui.com/unlock/
- Download our ROM zip file BETA or STABLE
- If you are on windows: Right click on downloaded zip - Settings - Unblock zip content
D9NcJZp.png
- Unpack downloaded zip file in the PC
- Reboot your device to fastboot mode (press volume down + power)
- Connect to PC via USB cable
- Run fastboot installation script from unpacked zip according your PC operating system

For Windows OS ./windows_fastboot_first_install_with_data_format.bat
For Linux ./linux_fastboot_first_install_with_data_format.sh
For MacOS ./macos_fastboot_first_install_with_data_format.sh

- After reboot its done (first boot may take up to 15min)
- if flashing process stuck on setting slot a, just press Enter


#805
Andyyx0

Andyyx0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 25.07.2011

View Posthoratziu, on 08 martie 2022 - 09:13, said:

Adica metoda corecta e asta?

Da, fix asa.
Sa verifici inainte mufa sa iti citeasca telefonul si cat timp se instaleaza sa nu fie miscat. De pe forum-uri s-au plans multi de hard brick.

#806
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006

View PostAndyyx0, on 08 martie 2022 - 09:38, said:



Da, fix asa.
Sa verifici inainte mufa sa iti citeasca telefonul si cat timp se instaleaza sa nu fie miscat. De pe forum-uri s-au plans multi de hard brick.

Multumesc!

#807
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Am reușit azi. Chestie ciudata: mi unlock a văzut telefonul, i-am făcut unlock dar ulterior fastboot-ul nu-l mai vedea și nu puteam sa instalez nimic. Am rezolvat cu pașii de aici de la "Fastboot Don’t See My Phone": https://xiaomiui.net...and-fixes-5236/

Poate ajuta pe cineva.

#808
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Xiaomi mi 11 pro miui 13: Nu pot deschide atașamentele din mail-uri în aplicația gmail. Mai are cineva problema asta?

#809
Andyyx0

Andyyx0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 25.07.2011
M-a mancat si pe mine ieri sa bag ultima versiune de MIUI 13. (Avand inainte o versiune cu A11 din septembrie).
Confirm si eu ^.
Si asta nu e doar la gmail, ci orice aplicatie. Am dat acces sa deschida prestabilit aplicatiile, dar tot in browser le deschide..

#810
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006

View PostAndyyx0, on 10 martie 2022 - 08:58, said:

M-a mancat si pe mine ieri sa bag ultima versiune de MIUI 13. (Avand inainte o versiune cu A11 din septembrie).
Confirm si eu ^.
Si asta nu e doar la gmail, ci orice aplicatie. Am dat acces sa deschida prestabilit aplicatiile, dar tot in browser le deschide..

Sunt mai multe bug-uri pe care le-am găsit în 4, 5 ore de butonare:
1. Nu vede rețeaua wifi 5ghz
2. Cel cu atașamentele e-mail, dar asta se rezolva cu factory reset (din setările telefonului)
3. Cel mai problematic pentru mine: după ce accept un apel în maskna fiind cu telefonul conectat la Bluetooth, dacă ascultam YouTube de exemplu, nu mai revine sunetul după ce închid. In aplicație piesa merge, dar in boxele mașinii nu se aude nimic.

Am xiaomi mi10 cu android 11 de ceva timp și n-am observat nicio diferența între 11 și 12, sa fiu sincer.

Întrebarea e: cum revin la Android 11? Am încercat azi sa instalez twrp și apoi sa bootez în el, dar nu reușeam sa copiez romul pe telefon. Era văzut de pc, dar nu puteam copia. Mi-a luat vreo 5 ore sa îl scot din starea aia. Am încercat cu mi flash, rom de China care practic nu a făcut nimic (ceea ce e bine, ca uitasem sa selectez s anu blocheze inapoi bootloaderul :)) ), de vreo 2 ori a refuzat sa între în fastboot, ma mir ca nu i-am făcut hard brick, sincer. Pana la urma am instalat iar miui 13 prin metoda fastboot și și-a revenit, dar am transpirat un pic.

Edited by horatziu, 10 March 2022 - 18:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate