Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cum si de unde sa invat programare de la zero?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Am inceput sa invat bazele programarii in C++, mi s-a spus ca nu conteaza limbajul de programare pentru ca ar fi cam acelasi lucru iar prima data trebuie sa stiu algoritmii.
  Vreau sa lucrez ca freelancer sa vad cum ma descurc, sunt sanse ca apoi sa lucrez la vreo firma daca nu am o diploma de licenta?
  Stiu doi mentori din Romania (Petru de la Wellcode si Cristian Dascalu) dar nu obtin o diploma asa ca va trebui sa fac si alte cursuri precum linkacademy sau altele(nu cunosc).
  As vrea sa obtin si o calificare dar nu am timp sa fac o facultate sau sa trec prin toate nebuniile ce se mai studiaza.
  De pe siteuri straine care imi pot oferi si o diploma s-ar putea sa imi fie putin mai greu pentru ca trebuie sa traduc ce nu inteleg sa dau back si sa repet.


  Eu cunosc urmatoarele variante:
  - unul din cei doi mentori din Romania
  - de pe siteuri straine precum linkacademy
  - din carti de algoritmi in limba engleza
  - tutoriale youtube

  Cei care lucrati deja in domeniu sau sunteti freelanceri de unde ati invatat primii pasi in programare?
  Pot deveni full stack developer invatand pe cont propriu sau dintr-un program de mentorat?

Edited by smiley2, 27 December 2020 - 11:41.


#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Tu deocamdata nici nu intelegi fenomenul.

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ce mentor este Dascalu ?  In afara de youtube unde mai face cate un clip si vorbeste una alta, are si firma ce pregateste lumea in IT ?
PS: Era unu pe aici, halflife, se pricepe din ce a zis, ia legatura cu el. Posted Image

PS2: Daca faci asta pentru bani, abandoneaza. Trebuie sa intelegi o gramada de chestii , o sa ai stres mult, nervi, nopti nedormite si rezultate nesfatisfacatoare, e foarte mult de munca. Trebuie sa fi pasionat, sa faci din placere, altfel o sa fie un chin.

#4
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Si l-ati ajutat f mult cu raspunsurile astea... care e faza cu voi "programatorii" romani, va e teama de concurenta sau care e faza? Vad pe multe forumuri straine cum oamenii chiar incearca sa se ajute unii pe altii, numai pe forumurile romanesti vad sfaturi de bine gen "abandoneaza", "nu intelegi, las-o ca nu-i de tine", etc.

@OP: urmareste pe udemy cand au orice curs cu 9.90€ si cumpara-ti de acolo un curs cu "bootcamp" in nume (c++ bootcamp, python bootcamp, javascript bootcamp, etc). Incepe cu ala, apoi vezi mai departe. Nu vei deveni programator dupa un singur curs, dar vei invata destul de multe, mai ales ca esti incepator.

Edited by Lowrider, 27 December 2020 - 11:57.


#5
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Incerc sa primesc raspunsuri pertinente dar am primit pana acum doar descurajari.
Programare vreau sa invat pe langa si in limita timpului disponibil deci o iau pas cu pas si stiu ca nu imi va fi usor.
Daca nu voi castiga bani din priceperea mea atunci voi invata pentru mine si nimic nu e pierdut chiar daca voi investi niste bani intr-un astfel de curs.

#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,264
  • Înscris: 06.01.2007
Si pe mine ma intereseaza subiectul. Cel mai bine stiu C#, dar din ce vad eu, daca nu stii cel putin 3-4 limbaje din spectre diferite, nu prea ai cum sa ridici pretentii.
Plus ca mai sunt si alte cunostinte necesare de design al codului, tot felul de bune practici fara de care, chiar daca stii limbajele, nu faci mare branza.
Dar, de putut se poate, depinde si de ce varsta ai.
Eu mi-am pus in gand sa ma intalnesc cu o cunostinta (un baiat cu 20 de ani mai tanar ca mine) care fac freelancing sa vad exact cum se pune problema, zice el ca a inceput sa-i mearga bine.
As fi dispus sa invat inca 2-3 limbaje la un nivel acceptabil, daca as sti ca fac ceva cu ele.

Si pe mine m-ar ajuta niste informatii de la cei care fac asa ceva.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Eu am trecut prin asta.
Daca te trezesti de la o varsta ca vrei sa faci mai multi bani si crezi ca stai acasa facand mii de euro ca freelancer, nu-i o idee buna sa te apuci de programare. Daca faci asta gandindu-te la bani, abandoneaza. Si eu cand m-am bagat in asta, visam la cai verzi pe pereti, 2-3k euro in tara, lucru de acasa, proiecte pe platforme de unde o sa fac o gramada de bani si alte kkt-uri.
Fa ce iti place.

#8
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
@Lowrider, din astfel de cursuri la udemy pot obtine si o diploma de licenta adica o calificare ca te pricepi sa faci ceva?

@TruculMagic, pana la urma doar incerc si sunt dispus sa invat nu? Am 28 de ani deci nimic nu e pierdut, si acum as incepe o facultate precum cea de Calculatoare dar voi invata multe lucruri inutile iar eu as vrea sa stiu programare si pentru mine, sa creez siteuri, sa le optimizez sau sa fac alte lucruri.

Daca se poate de ce sa nu obtin si o calificare pentru un job, sa lucrez ca freelancer sau pot invata pentru mine la un nivel minim-mediu?

Edited by smiley2, 27 December 2020 - 12:08.


#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
https://forum.softpe...ebui-sa-le-tie/


Eu zic in felul urmator, sunt destule topicuri deschise pe acesta arie si subariile aferente din care ai ce invata.

Vrei mentor sa te tina de mana ?

Edited by MarianG, 27 December 2020 - 12:02.


#10
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
" iar prima data trebuie sa stiu algoritmii.".. io zic ca este gresit, aia se cer pentru olimpiadele de informatica. => nu insista pe algoritmi, dupa ce mai prinzi puteri , daca o sa mai fie nevoie  te poti intoarce sa aprofundezi..nu pleaca nicaieri. Bafta

Edited by danb1961, 27 December 2020 - 12:04.


#11
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Vino si cu solutie daca spui ca nu am nevoie la inceput de algoritmi.

#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,264
  • Înscris: 06.01.2007
Meseria mea e alta. Din ea pot trai la un nivel decent, fara probleme.
Dar am fost pasionat de programare si mi-ar placea sa pun in valoare chestia asta.
Programarea e un domeniu frumos, implica pasiune. dar la un anumit nivel devine industrie. Nu sunt dispus sa invat sau sa programez ca un robot fara sa castig ceva de pe chestia asta. Cel putin nu la varsta mea.

#13
Jerusalem77

Jerusalem77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 19.12.2020
Am eu o solutie.

Du-te la un liceu cu profil de informatica si apoi urmeaza cursurile unei facultati de profil - automatica, telecomunicatii, matematica informatica , etc

Apoi vezi cu ce ochi o sa privesti mentorii de pe youtube.

#14
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,264
  • Înscris: 06.01.2007

View PostMarianG, on 27 decembrie 2020 - 12:01, said:

Vrei mentor sa te tina de mana ?
Tu crezi ca nu e important?
Ma rog, daca nu ne impotmolim in definitia termenului, vorbim despre o persoana cu experienta care a facut si face lucrul asta, care sa te indrume sa ai un start rapid.
Un exemplu simplu. Candva am incercat si eu sa-mi fac un cont pe o platforma de freelancing si nici macar asta n-am reusit sa fac, ma intrebau tot felul de chestii de care habar n-aveam. De exemplu ma intrebau daca vreau sa fiu programator de back-end sau front-end. Fuck-it! Ce naiba e aia? Asa ceva nu se invata in cartile de C++/C#.

#15
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pana la 28 ce ai invatat si cu ce te-ai ocupat de vrei sa te reprofilezi ? :)

#16
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Conteaza asta sau am spus eu ca vreau sa lucrez la Google sau Facebook?
Daca faci facultatea de medicina si nu vei lucra pe domeniu ce faci, nu trebuie sa te reprofilezi? Un exemplu ar fi acel prezentator de la TVR 1.
Nu am chef sa intru in astfel de amanunte, eu am cerut un sfat daca poti sa-l dai da-l daca nu lasa.

Edited by smiley2, 27 December 2020 - 12:17.


#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View Postmaccip, on 27 decembrie 2020 - 12:09, said:

Tu crezi ca nu e important?
Ma rog, daca nu ne impotmolim in definitia termenului, vorbim despre o persoana cu experienta care a facut si face lucrul asta, care sa te indrume sa ai un start rapid.
NU neaparat.
Important este sa indrume si sa-ti dea peste mana cand o apuci gresit.
Daca menotrul spune invata si intelege cum functioneaza X,  nu inseamna ca trebuie sa-mi bage el informatiile in cap. Daca exista intrebari, el e acolo sa clarifice amanunte, dar generalitatile ar trebui sa fie descoperite pe cont propiu.

#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postsmiley2, on 27 decembrie 2020 - 12:15, said:

Conteaza asta sau am spus eu ca vreau sa lucrez la Google sau Facebook?
Daca faci facultatea de medicina si nu vei lucra pe domeniu ce faci, nu trebuie sa te reprofilezi? Un exemplu ar fi acel prezentator de la TVR 1.
Nu am chef sa intru in astfel de amanunte, eu am cerut un sfat daca poti sa-l dai da-l daca nu lasa.

Am vrut sa imi fac o idee. Esti constient ca iti trebuie ani de invatare ? O sa ai 30 ani si slabe sanse de angajare pe programare, chiar daca o sa inveti. Programarea nu-i usoara si nu se rezuma la hello world! . Evident poti sa intri pe baze de date sau ceva web, dar nu stiu ce vrei sa faci.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate