Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Problema soba!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#73
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Dar mai este o chestie ca tot sunt gaze poate ma incalzesc cu ele centralizat . Dar cu aductiunea de aer inauntru pentru inprospatare ramine in picioare . Inca ma mai gindesc daca este in discutie situatia mea.

 odastramosilor, on 28 decembrie 2020 - 22:59, said:

aham si videaza camera ! Posted Image Posted Image Posted Image
atunci s-ar explica unde se duce mare parte din timpul meu, mereu ma plang ca n-am timp, iese pe horn cred ca Posted Image
Acum i-mi dau seama unde te duci !!!
Ce era o data era o data si punct . Au aparut termo- panele . De ce ??? Ca sa te adaptezi DACA ai soba pe lemne si sa nu te doara capul de propiul dioxid de carbon si nu numai ( a se citi ce-am scris cu perioada de sarbatoriPosted Image ) este nevoie de aer proaspat . Acum ca el este rece sau cald este alta problema . M-am plictisit ma bag la somn .

Edited by 71cristian, 28 December 2020 - 23:14.


#74
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018
Se aluneca pe o panta aiurea ...legandu-se  a i u r e a de termopane..chiar si cu termopane   ..fara soba ,,trebuie asigurat un minim de oxigen in camera pentru trai ..sunt normative pentru asta ..
Deci daca nu ai soba tot trebuie facute 3 schimburi  de aer pe ora ..oricum o  faci si fara sa te gandesti ca deschizi usa de 3 ori  si ai improspatat aerul din camera..

http://legislatie.ju...mentAfis/130775

aici gasiti detalii despre ventilatia naturala ..
la care circulaţia aerului are loc pe baza diferenţei de presiune sau/şi de temperatură ce rezultă între interiorul şi exteriorul incintei. Ea poate avea loc prin neetanşeităţile uşilor şi ferestrelor, prin deschiderea acestora, prin asigurarea efectului de tiraj al aerului, etc
Ventilarea naturalǎ se defineşte ca fiind operaţia de înlocuire a aerului dintr-o
încǎpere de un numǎr de ori, în timp de o orǎ, ca urmare a acţiunii independente sau
simultane a factorilor naturali (presiunea termicǎ şi presiunea vântului).
, principiul
de realizarea ventilaţiei este următorul: aerul interior, mai cald decât cel exterior, este mai uşor şi
are tendinţa de a se ridica la partea superioară a incintei. Ca urmare rezultă o diferenţă de
densitate a aerului şi deci o suprapresiune în zonele mai înalte ale incintei (clădirii), respectiv
o depresiune în zonele mai joase ale incintelor. Aerul va părăsi incinta , fiind înlocuit în
acelaşi timp de aerul rece exterior care pătrunde
http://retele.elth.u...ea naturala.pdf

Edited by ciobi_mar, 28 December 2020 - 23:40.


#75
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

 odastramosilor, on 28 decembrie 2020 - 22:59, said:

aham si videaza camera ! Posted Image Posted Image Posted Image
atunci s-ar explica unde se duce mare parte din timpul meu, mereu ma plang ca n-am timp, iese pe horn cred ca Posted Image
Acuma exagerezi ca sa impui un pct de vedere invechit .
Ma gandesc ca nu de tampiti au facut astia de la centralele termice tubulatura dubla , pe o parte intra aerul necesar arderii , pe cealalta iesi gazele rezultate din ardere . La fel si o soba de calitate la fel trebuie sa fie, nu ce aveau bunicii tai si strabunicii ( scuza-ma dar stiu cum erau casele la tara pe vremuri , bagai palma sub usa de la intrare , iar pe langa canaturile ferestrelor te tragea curentu si se punea sul de " ciorap " ) .
In zilele de azi casele se fac destul de ermetice tocmai pt a nu avea pierderi de energie , totul pt un consum mic de materie prima , izolatie fonica etc => eu la casele astea ma refer cand spun de aductiunea aerului necesar arderii, de afara direct in focar .
Oricare tip de casa ar fi , sa zicem ca e casa batraneasca , tot la fel sustin ca trebuie executata soba pt ca altfel se creeaza curenti de aer RECE si daca tot ai soba banuiesc ca vrei si confort .
In final fiecare face cum doreste , clar pt unii este dificila montarea aductiunii daca nu e gandita de la inceput , daca s-a facut proiectul sobei pe repede inainte sa fie gata, dar sa sustii cu tarie ca nu este necesar , ma abtin si las " expertii " sa continuie .

 ciobi_mar, on 28 decembrie 2020 - 23:30, said:



aici gasiti detalii despre ventilatia naturala ..
la care circulaţia aerului are loc pe baza diferenţei de presiune sau/şi de temperatură ce rezultă între interiorul şi exteriorul incintei. Ea poate avea loc prin neetanşeităţile uşilor şi ferestrelor, prin deschiderea acestora, prin asigurarea efectului de tiraj al aerului, etc
Ventilarea naturalǎ se defineşte ca fiind operaţia de înlocuire a aerului dintr-o
încǎpere de un numǎr de ori, în timp de o orǎ, ca urmare a acţiunii independente sau
simultane a factorilor naturali (presiunea termicǎ şi presiunea vântului).

Imi si imaginez cum va treziti noaptea din ora in ora sa deschideti geamul ca sa aveti oxigen cand la polul opus puteati dormi linistit cu geamurile inchise ermetic , fara aer rece si fara poluare fonica . Posted Image
Ok , e bine ca sunt mai multe pareri , astfel cititorul poate sa gandesca singur in baza argumentelor pro si contra cum sa procedeze .

 ciobi_mar, on 28 decembrie 2020 - 23:30, said:


de realizarea ventilaţiei este următorul: aerul interior, mai cald decât cel exterior, este mai uşor şi
are tendinţa de a se ridica la partea superioară a incintei. Ca urmare rezultă o diferenţă de
densitate a aerului şi deci o suprapresiune în zonele mai înalte ale incintei (clădirii), respectiv
o depresiune în zonele mai joase ale incintelor. Aerul va părăsi incinta , fiind înlocuit în
acelaşi timp de aerul rece exterior care pătrunde

Sincer eu , unul , nu-mi doresc aer rece iarna in casa . Pt treaba asta sunt alte solutii mult mai bune decat sa deschid geamul/usa larg . Sunt acele aparate de ventilatie cu recuperare caldura care aduc oxigen si scot aerul viciat .

Dpmdv solutia cu erul tras din incapere si geamul crapat inseamna risipa de materie prima , risipa de lemn . Poate pe unii cade padurea insa sunt convins ca nu planteaza puieti la cat exploateaza .

#76
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,733
  • Înscris: 29.02.2004

 DDooGG, on 29 decembrie 2020 - 00:31, said:

pe logica dumitale
- casele noi si sobele sunt incompatibile
- eu trebuia sa mor asfixiat de mult

si nu, in casele batranesti nu bagi palma, taranii erau sensibili la curent la fel ca si acuma

deci nu stiu cine exagereaza....

ma rog, sanatate!

#77
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

 DDooGG, on 29 decembrie 2020 - 00:31, said:

Imi si imaginez cum va treziti noaptea din ora in ora sa deschideti geamul ca sa aveti oxigen cand la polul opus puteati dormi linistit cu geamurile inchise ermetic , fara aer rece si fara poluare fonica . Posted Image

Da m-am gandit ca e posibil  sa primesc replica asta....(de fapt de asta nici nu am vrut sa deschid acest subiect ...in care se poate ajunge la polemica usor)

Asa cum se poate dormi noaptea fara schimburi de aer  ..tot asa si soba poate arde  1 ora... hai o ora jumatate  ... daca e intebuintata cum trebuie si are un cos bun .,.. eu de exemplu am un cos de 12m ...si  trebuie sa stau cu usa de la cenusar inchisa ,,,si e deajuns aer  pentru ardere  ce il trage prin neetansietatea usii...deci aerul din camera e tras cu portia si ajunge pentru tot parcursul arderii ..si cum aici am calculatorul ...mai intru ...mai ies ...se completeaza aerul necesar ... nu sa simtit niciodata vreo deficienta ..

 DDooGG, on 29 decembrie 2020 - 00:31, said:

Dpmdv solutia cu erul tras din incapere si geamul crapat inseamna risipa de materie prima , risipa de lemn . Poate pe unii cade padurea insa sunt convins ca nu planteaza puieti la cat exploateaza .
Am mai raspuns dar nu cred ca ati inteles ...o soba cu acumulare nu incalzeste pe timpul arderii ...abia dupa cateva ore  isi face efectul ...

Si  eu in ultimii ani am ars doar deseuri de lemn cumparate de la santierul naval ...nu am cumparat   lemne  de padure de peste 20 de ani ..

Edited by ciobi_mar, 29 December 2020 - 01:50.


#78
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,733
  • Înscris: 29.02.2004

 ciobi_mar, on 29 decembrie 2020 - 01:39, said:

Si  eu in ultimii ani am ars doar deseuri de lemn cumparate de la santierul naval ...nu am cumparat   lemne  de padure de peste 20 de ani ..
Posted Image
din cele ramase de pe vremea romanilor? Posted Image

#79
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

 odastramosilor, on 29 decembrie 2020 - 00:55, said:

pe logica dumitale
- casele noi si sobele sunt incompatibile
- eu trebuia sa mor asfixiat de mult

si nu, in casele batranesti nu bagi palma, taranii erau sensibili la curent la fel ca si acuma

deci nu stiu cine exagereaza....

ma rog, sanatate!
Pai vedeti ca nu ati inteles ce inseamna aductiunea aerului direct in focar ?

 ciobi_mar, on 29 decembrie 2020 - 01:39, said:

Am mai raspuns dar nu cred ca ati inteles ...o soba cu acumulare nu incalzeste pe timpul arderii ...abia dupa cateva ore  isi face efectul ...

Foarte corect insa , in timpul arderii daca vrei sa stai in confort , nu poti pt ca aerul rece de afara este prezent in incaperea in care stai .
Eu am inteles perfect ce spuneti dvs dar nu pot fi de acord din moment ce exista o solutie la aceasta inconvenienta ( parerea mea e ca este o inconvenienta prezenta aerului rece direct de afara in incapere ) .
Ma gandesc ca nu asteptati 0 grade in casa ca sa faceti focul deci pe undeva exista o constanta , chiar daca e o fluctuatie a temperaturii nu e asa de mare incat sa-ti permiti pierderea caldurii .
Dvs mergeti pe sistemul vechi cu mici imbunatatiri si aici ma refer la cos nu la altceva , eu prefer varianta moderna care aduce mai multe avantaje dpmdv . Nu e gresita nici una din situatii.

O soba bine construita tine caldura si o cedeaza spre incapere mai mult timp , astfel si cosul ramane aproximativ cald daca si numai daca este termoizolat , asta inseamna ca poti face urmatorul foc in conditii optime fara nici un disconfort in cazul aductiunii aerului de ardere direct in focar .

Edited by DDooGG, 29 December 2020 - 14:24.


#80
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Ex: soba pe colt, aer din exterior, cos izolat (10 cm vata bazaltica), se incalzeste de la primul rand de caramida (de la nivelul pardoselei), incalzeste direct 20 mp si indirect 6 mp, dt temp interioara max 5 gr la 1 foc/2 ore (tot recomand sa faca 2 focuri pentru o varitatie si mai mica a temp interioare...dar e greu), 2 focuri / 24 ore la temp ext sub -5 gr, ...etc

Deci ce sa aleg ...o soba care mentine constanta temperatura interioara sau una ce raspunde dupa cateva ore, una care consuma oxigen din exterior sau una cu admisie aer din interior,  cos izolat sau  cos neizolat,....va las sa decideti.

#81
liviustefan89

liviustefan89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 20.10.2010
Revin, mi. a iesit din nou fum in casa, am ajuns la capatul rabdarilor. I. am pus si acea palarie antivant "cocos" si vad ca tot scoate fum. Chiar nu mai stiu la ce sa. mai apelez!

#82
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Deschideți ușa/ geam cat arde focul, închideți hota când arde focul, izolați coșul, deschideți ușa cenusarului.....


#83
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

 liviustefan89, on 29 decembrie 2020 - 14:56, said:

Revin, mi. a iesit din nou fum in casa, am ajuns la capatul rabdarilor. I. am pus si acea palarie antivant "cocos" si vad ca tot scoate fum. Chiar nu mai stiu la ce sa. mai apelez!

Strico dao naibi si refao altfel . Cheama-l tot pe mesterul care ti-a facuto sau pe altcineva si spunei sa nu o mai faca cum este aceasta . Asa este ca e iarna dar mereu o sa te plingi si o sa ai pereti si mai negri.

#84
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Pune o poza cu toata soba , o imagine de ansamblu, una cu focarul, facuta catre sus si-n adincime, cu burlanul afara , tot asa, mai de ansamblu, sa se poata vedea si elemente de acoperis.
Cit este camera aia de mare?este baie?sau bucatarie?

#85
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

 DDooGG, on 28 decembrie 2020 - 18:59, said:

Nu e vorba de polemica domnule . pe mine ma intereseaza pct dumnitale de vedere cat si argumentele pt care esti impotriva aductiunii de aer direct in focar .

Nu am zis nicaieri ca sunt impotriva ..am zis ca nu sustin asta ..cum nici nu-mi place sa  recomand ceva ..e alegerea fiecaruia ce vrea sa faca ..

 DDooGG, on 28 decembrie 2020 - 18:59, said:


Pt ca asa cum am spus , pe mine ma intereseaza confortul in principal , adica nu vreau sa simt aer rece si nici sa focaresc toata ziulica , de ex cateodata motai dupa ce aprind focul , daca adorm de-a binelea , vreau sa ma stiu in siguranta de asta am optat sa am aportl de aer direct in soba si sa nu stau cu usa / geamul deschise .
Am vazut multe stiri cum au murit unii cu monoxid de carbon , de asta as dori sa aflu argumentele dvs , daca se poate , daca nu ... nu-i bai !
De asta nu as fi deacord ca ,,,,cosul sa comunice cu exteriorul la baza ...fiindca  exista posibilitate de tiraj invers ...cand bate vantul sau viscoleste ..si te trezesti cu bufnituri  si fum in camera in care motai...

 DDooGG, on 29 decembrie 2020 - 14:29, said:



Foarte corect insa , in timpul arderii daca vrei sa stai in confort , nu poti pt ca aerul rece de afara este prezent in incaperea in care stai .
Eu am inteles perfect ce spuneti dvs dar nu pot fi de acord din moment ce exista o solutie la aceasta inconvenienta ( parerea mea e ca este o inconvenienta prezenta aerului rece direct de afara in incapere ) .

Dvs mergeti pe sistemul vechi cu mici imbunatatiri si aici ma refer la cos nu la altceva , eu prefer varianta moderna care aduce mai multe avantaje dpmdv . Nu e gresita nici una din situatii.


....În ciuda faptului că  aderenții săi sunt adesea puternici din punct de vedere vocal, nu există dovezi științifice care să sugereze că aprovizionarea cu aer exterior, fie direct către camera de ardere, fie indirect prin intermediul spațiului de locuit, este fiabilă și eficientă
Alimentarea directă cu aer poate inversa direcția de curgere dacă vremea este expusă la o presiune negativă care depășește tirajul coșului de fum . Gazele de evacuare fierbinți care trec printr-o conductă de aer de ardere constituie un potențial pericol de incendiu. Efectele presiunii forței vântului în jurul clădirilor pot fi mult mai puternice decât presiunile produse de tirajul coșului de fum. Tirajul coșului de fum variază de la zero la aproximativ 50 Pa (0,2 in. Coloană de apă) în instalațiile rezidențiale normale, în timp ce efectele puternice ale vântului pot produce presiuni în jurul caselor de până la 100 Pa.....

#86
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

 ciobi_mar, on 29 decembrie 2020 - 22:16, said:

De asta nu as fi deacord ca ,,,,cosul sa comunice cu exteriorul la baza ...fiindca  exista posibilitate de tiraj invers ...cand bate vantul sau viscoleste ..si te trezesti cu bufnituri  si fum in camera in care motai...

Astea-s povesti domnule , ceea ce sustineti ! Doar in cazul in care nu exista aductiunea de aer directa, ar insemna sa iti vina in casa direct si fumul si jarul , dar tocmai ca avand aductiune directa nu se creeaza nici o presiune / depresiune, iar la o soba nu exista cale directa din focar pana la cos , canalul de fum nu este drept in sus ci in etape , serpuit ori in cazul asta vantul de afara se opreste la prima deviere .
Ori dvs va referiti la seminee ori le confundati grav de tot . O sa va fac un desen ca sa intelegeti si dvs care este contructia unei sobe si care este contructia unui semineu ca se pare ca nu prea stiti cum arata pe dinauntru fiecare .
In pozele de mai jos am desenat cu rosu traseul fumului si la soba si la semineu , dupa ce le vedeti va rog sa-mi explicati prin calcule cat trebuie sa aiba viteza vantul sa poata trece de toate obstacole in cazul sobei si sa rabufneasca in focar impingand si usa de la cenusar , mersi ,

 ciobi_mar, on 29 decembrie 2020 - 22:16, said:


....În ciuda faptului că  aderenții săi sunt adesea puternici din punct de vedere vocal,
Asta nici nu stiu cum s-o iau dar mai bine nu va bag in seama . Eu am cerut argumente punctual nu gargara de forum si se pare ca nu le aveti .

Attached Files


Edited by DDooGG, 29 December 2020 - 22:54.


#87
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

 DDooGG, on 29 decembrie 2020 - 22:57, said:

Astea-s povesti domnule , ceea ce sustineti ! Doar in cazul in care nu exista aductiunea de aer directa, ar insemna sa iti vina in casa direct si fumul si jarul , dar tocmai ca avand aductiune directa nu se creeaza nici o presiune / depresiune, iar la o soba nu exista cale directa din focar pana la cos , canalul de fum nu este drept in sus ci in etape , serpuit ori in cazul asta vantul de afara se opreste la prima deviere .
Ori dvs va referiti la seminee ori le confundati grav de tot . O sa va fac un desen ca sa intelegeti si dvs care este contructia unei sobe si care este contructia unui semineu ca se pare ca nu prea stiti cum arata pe dinauntru fiecare .
In pozele de mai jos am desenat cu rosu traseul fumului si la soba si la semineu , dupa ce le vedeti va rog sa-mi explicati prin calcule cat trebuie sa aiba viteza vantul sa poata trece de toate obstacole in cazul sobei si sa rabufneasca in focar impingand si usa de la cenusar , mersi ,


Asta nici nu stiu cum s-o iau dar mai bine nu va bag in seama . Eu am cerut argumente punctual nu gargara de forum si se pare ca nu le aveti .
Gata imi ajunge .... ma opresc aici ....

#88
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

 liviustefan89, on 29 decembrie 2020 - 14:56, said:

Revin, mi. a iesit din nou fum in casa, am ajuns la capatul rabdarilor. I. am pus si acea palarie antivant "cocos" si vad ca tot scoate fum. Chiar nu mai stiu la ce sa. mai apelez!
Eu sunt curios cat a costa minunatia asta de soba cu tot cu horn ?

 anduvirgil, on 29 decembrie 2020 - 14:40, said:

Ex: soba pe colt, aer din exterior, cos izolat (10 cm vata bazaltica), se incalzeste de la primul rand de caramida (de la nivelul pardoselei), incalzeste direct 20 mp si indirect 6 mp, dt temp interioara max 5 gr la 1 foc/2 ore (tot recomand sa faca 2 focuri pentru o varitatie si mai mica a temp interioare...dar e greu), 2 focuri / 24 ore la temp ext sub -5 gr, ...etc

Deci ce sa aleg ...o soba care mentine constanta temperatura interioara sau una ce raspunde dupa cateva ore, una care consuma oxigen din exterior sau una cu admisie aer din interior,  cos izolat sau  cos neizolat,....va las sa decideti.
Depinde de buget si comoditate .

#89
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Costurile pentru materiale sunt similare.
Pentru exemplul de mai sus materialele au costat in jur de 1200 lei.



#90
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,507
  • Înscris: 13.02.2006
Cu banii astia cumparai una gata facuta din Dedeman.
Scapai de mizerie la constructie, cost manopera, etc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate