Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 

Problema soba!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#91
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Nu exista termen de comparatie intre „sobele„ din magazinele de bricolaj si ce se poate face in situ.
Si aici ma refer la raport pret/confort + cosum...

Edited by anduvirgil, 30 December 2020 - 09:46.


#92
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,471
  • Înscris: 13.02.2006
Eu am asa ceva de 5 ani

https://www.dedeman....65-mm/p/2009443

Merge de rupe si nici nu scoate fum.
Cos de caramida, 5m inaltime-0,5m peste coama casei.
In fine, fiecare cu parerile lui.

#93
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Sunt multe aspecte care trebuie luate in calcul
De la necesarul termic, numarul de focuri pe zi, stabilitate termica etc...
Daca aceasta s-ar incadra in cerintele mele nu as ezita a o cumpara.

Dar, cum intotdeauna exista un dar...in majoritatea locuintelor incalzite cu combustibil solid o asemenea soba nu poate oferi:
- ardere eficienta
- temperatura redusa la cos (sub 150gr)
- consum redus de lemne
- confort termic (variatii de maxim5 gr intre focuri ... la max 2 focuri)
- temperaturi reduse la suprafata sobei pentru a evita accidentarile

O soba ca in exemplul meul (nu conteaza finisajul exterior...teracota, faianta, marnura, piatra caramida, otel, fonta) asigura:
- aerdere eficienta
- temperaturi reduse la cos
- consum redus de lemne
- cel mult 2 focuri la 24 ore
- stabilitate termica in incapere
...etc

Fiecare alege după preferinte si buget.

#94
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

View Postanduvirgil, on 30 decembrie 2020 - 11:34, said:

Sunt multe aspecte care trebuie luate in calcul
De la necesarul termic, numarul de focuri pe zi, stabilitate termica etc...
Daca aceasta s-ar incadra in cerintele mele nu as ezita a o cumpara.

Dar, cum intotdeauna exista un dar...in majoritatea locuintelor incalzite cu combustibil solid o asemenea soba nu poate oferi:
- ardere eficienta
- temperatura redusa la cos (sub 150gr)
- consum redus de lemne
- confort termic (variatii de maxim5 gr intre focuri ... la max 2 focuri)
- temperaturi reduse la suprafata sobei pentru a evita accidentarile

O soba ca in exemplul meul (nu conteaza finisajul exterior...teracota, faianta, marnura, piatra caramida, otel, fonta) asigura:
- aerdere eficienta
- temperaturi reduse la cos
- consum redus de lemne
- cel mult 2 focuri la 24 ore
- stabilitate termica in incapere
...etc

Fiecare alege după preferinte si buget.

Salut Andule,,,Te straduiesti  sa explici ce trebui dar nu esti inteles.O sa apara si  de ce la el merge si la mine nu etc etc probleme Sunt sigur ca soba aia mica de 5 rinduri are cauzele termopanele in primul rind, cos tabla neizolat cu 2 coturi sau este intr-un loc  unde se formeaza curenti.orificiile de comunicare intre fumuri miciSpunea intr-o carte de sobe ca sobele  cu 5 fumuri  au rqandament scazut,atunci ce sa mai zic de cele  din comert 1/2 teracota cu un singur fum  ca arunca  pe cos caldura?cit  despre conditiile de confort ....sa avem pardon ..nimic.

#95
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

View PostDDooGG, on 29 decembrie 2020 - 22:57, said:

Astea-s povesti domnule , ceea ce sustineti ! Doar in cazul in care nu exista aductiunea de aer directa, ar insemna sa iti vina in casa direct si fumul si jarul , dar tocmai ca avand aductiune directa nu se creeaza nici o presiune / depresiune, iar la o soba nu exista cale directa din focar pana la cos , canalul de fum nu este drept in sus ci in etape , serpuit ori in cazul asta vantul de afara se opreste la prima deviere .
Cum aerul poate circula intrun sens  fara sa se opreasca la devieri asa si in sens invers este acelasi efect in cazul situatiei de recul adica de tiraj invers atunci cand presiunea exterioara este sub efectele puternice ale vântului  ce pot pot produce presiuni în jurul caselor de până la 100 Pa.....in timp ce Tirajul coșului de fum variază de la zero la aproximativ 50 Pa.. din cate stiu eu   presiunea unui cos pe ml de cos e undeva la 3-4Pa  pe m ..vedeti cati metri are cosul dvs  si de ce tiraj dispune .. am vrut sa zic  poate fi invins foarte usor de presiunea exterioara in cazul unor situatii de vreme rea ..si mai ales cu existenta unei aductiuni care comunica cu exteriorul ... va fi mult mai usor sa se intample ...
Ori dvs va referiti la seminee ori le confundati grav de tot . O sa va fac un desen ca sa intelegeti si dvs care este contructia unei sobe si care este contructia unui semineu ca se pare ca nu prea stiti cum arata pe dinauntru fiecare .
In pozele de mai jos am desenat cu rosu traseul fumului si la soba si la semineu , dupa ce le vedeti va rog sa-mi explicati prin calcule cat trebuie sa aiba viteza vantul sa poata trece de toate obstacole in cazul sobei si sa rabufneasca in focar impingand si usa de la cenusar , mersi ,


Asta nici nu stiu cum s-o iau dar mai bine nu va bag in seama . Eu am cerut argumente punctual nu gargara de forum si se pare ca nu le aveti .

Nu era gargara de forum... ati intrebat, am raspuns cu parerea mea ...si era un citat care l-am pus intre virgule/puncte ,puncte (atat imi permitea tastatura) ,,,luat de aici ...
https://translate.go...=search&pto=aue
Sait care vi l-am indicat cu acea directionare catre alt topic ...cand mi-ati cerut parerea prima data ...sau nu trebuia sa va bag in seama si era mai bine ..

(La pasajul taiat nu  comentez...  consider ca m-ati jignit gratuit)

Attached Files


Edited by ciobi_mar, 01 January 2021 - 17:23.


#96
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

View Postciobi_mar, on 28 decembrie 2020 - 10:45, said:

Daca zici ca soba cu 5 fumuri functioneaza  bine ...si ai probleme doar la asta cu 3 fumuri ...ar trebui sa verifici cum e focarul unde ard lemnele sau sa ne pui o poza facuta din focar ...
Daca  focarul e inalt doar cat usa de alimentare .. (si nu are o inaltime dupa usa  ca un buiandrug/parapet incat fumul cand se indreapta spre usa sa fie fortat sa faca o plecaciune si sa fie tras de tiraj spre traseul sobei ,cosului.).. fumul va iesi in camera ...

.............si eu si alti au cerut ceea ce este cu scris ingrosat . Daca vrea dialog de ce nu colaboreaza si se tot plinge .
Oare mai are rost sa continuam polologhiii ???

#97
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

View Post71cristian, on 01 ianuarie 2021 - 18:00, said:


.............si eu si alti au cerut ceea ce este cu scris ingrosat . Daca vrea dialog de ce nu colaboreaza si se tot plinge .

Si eu m-am intrebat,,,

View Post71cristian, on 01 ianuarie 2021 - 18:00, said:



Oare mai are rost sa continuam polologhiii ???
Daca te referi la postarea mea de mai sus ..am vrut sa fie doar o lamurire la acea postare...

#98
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

View Postciobi_mar, on 01 ianuarie 2021 - 17:13, said:


(La pasajul taiat nu  comentez...  consider ca m-ati jignit gratuit)
Iaca fiind anul nou trebuie sa fim mai buni si io imi cer iertare ca sa fie bine pt toata lumea .
La multi ani tuturor !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate