Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Problema soba!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#37
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 liviustefan89, on 26 decembrie 2020 - 18:31, said:

Am cenusar la soba,
ne-am mai linistit un pic :)
fa cum au zis colegii, incepe cu surcele, asigura tiraj si nu fa focut in conditii meteo nefavorabile.
toti ne-am lovit de asta.

#38
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Intrebare de baraj : cum e confectionat cosul de fum ? Este termoizolat sau doar teava goala ?

#39
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

 liviustefan89, on 26 decembrie 2020 - 17:57, said:

Deci cosul are 4m de la cot in sus. Problema e ca scoate fum si cand e soba incinsa, cand e jar putin in soba si bag ceva lemne cand nu se aprinde in mod normal ar trebui sa ramana lemnul nears, insa daca nu arde imi baga fumul in casa!
Eu am incercat sa raspund ..dar nu este clar ce vrea sa spuna...apoi vine cu raspuns ambigu..

 liviustefan89, on 26 decembrie 2020 - 18:31, said:

Am cenusar la soba, problema e ca fumul care iese in casa nu tine de cont de usa cenusarului, a iesit si cu usa deschisa dar si inchisa! legat de lemne, e aceeasi problema fie uscate sau verzi tot mai scoate cateodata fum!
Mai incerc o data ..
Daca nu rade de noi  cand spune ba ca merge, ba ca nu merge ..sau ne spune doar jumatati de adevar ...logica ma duce  spre o functionare slaba a sobei si a cosului
-ne spune ca,,, cosul incepe cu o latura orizontala de 1 m..asta inseamna diminuare tiraj ..vorba colegului de mai sus nici nu stim ce cos este daca e izolat ..
-apoi ca soba are 3 fumuri  ..aici sar putea sa fie un neajuns in constructia ei ,,,pentru o functionare buna la o soba cu 3 fumuri  ...fumul 2  cel care se ocupa cu coborarea ..ar trebui sa fie mai larg decat celelalte  ..altfel acest fum se va incalzi si se va satura si se va inchide oarecum, nu va permite fumului fierbinte sa coboare ,(fiind fierbinte vrea sa stea sus) ...de  aici si incetinirea tirajului de iese fum in camera ..

Edited by ciobi_mar, 26 December 2020 - 19:05.


#40
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Deci este clar:
expresia "cite odata" ne lamureste ca soba functioneaza corespunzator dar , asa cum este si firesc,citeodata mai scoate si cite un mic fum.Poate ca-i vremea mai mohorita, poate lemne prea multe de odata, poate camera mica, tiraj insuficient , lemne mai umede, motive sunt o multime.
Orice soba are meteahna ei influentata tocmai de factorii enumerati mai sus.
De aceea este bine de invatat cum sa lucrezi cu ea, si nu o sa ai probleme.
Ce este cert , ca daca folosesti lemne verzi , care mai ieri cinta cucul in padure in respectivul copac, sa nu te astepti decit la fum, funingine , depunere pe zonele inguste, condens din abundenta pe horn indiferent ca este sau nu izolat, si nu in ultima instanta randament scazut la arderea lemnului.Lemnul ud/verde te ajuta doar psihologic , ca arde greu dar arde prost, atit.
Caldura in sobe si in suflet.
Craciun linistit!!!

#41
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,951
  • Înscris: 14.10.2008
Mie mi se pare ceva normal, si soba de teracota din copilarie de la tara mai scotea fum uneori, in special cand batea vantul tare afara.

Cosul avea un suber cum ii ziceti pe aici, o tava ce se scotea la inceputul focului si se baga cand se mai ducea jarul, la final, pentru a limita pierderea de caldura pe cos.

#42
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Expresia:" pune tabla", se refera exact la astuparea iesirii spre horn,era facuta o fanta in care se introduce/cea o tabla si obtura iesirea pentru ca tirajul camerei prin soba cu hornul racea incaperea.
Adica iesea aer prin horn, aer cald , si in locul aerului iesit automat trebuia sa intre aer in camera, de unde, de afara, de la -1....-10gr, o fericire, mai ales cu usile si geamurile de dinainte de aparitia termopanelor.
Asa ca aia cu idei de a pune ventilatoare si aerisiri care mai de care mai inventive, este bine sa doarma o noapte intr-o camera cu soba cu usa cenusarului deschisa, afara sa bata vintul si sa fie -10gr .Or sa se incalte si cu fesul de frig....

#43
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

 XTH, on 26 decembrie 2020 - 21:00, said:

Expresia:" .............. este bine sa doarma o noapte intr-o camera cu soba cu usa cenusarului deschisa, afara sa bata vintul si sa fie -10gr .Or sa se incalte si cu fesul de frig....

Ma ierti ca am rupt din context treaba asta dar e musai in perioada asta putin aer proaspat noaptea Posted Image . Acum cind ne-am infruptat din porc , am potolit setea cu vin , bere si ne-am indulcit cu prajituri , avem nevoie de aer proaspat noaptea Posted Image . Si inca petrecerea mai continua o saptamina Posted Image

#44
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
@XTH sunt (nascut si) crescut la tara, la casa. Am avut sobe in casa pana acum 15 ani cand am pus centrala pe lemne. In prezent mai am doar una soba functionala.
Eu cred ca stiu cum se face focul in soba si mai ales stiu cum erau construite sobele din casa la acea vreme pentru ca eu le curatam toamna dupa culesul viei si porumbului.
Referitor la scoaterea chederului de jos de la fereastra ma refer la acea garnitura de cauciuc care etanseaza intre fereastra care se deschide si toc.
Nu ma refeream la garnitura si bagheta care tine foaia de sticla.

@liviustefan89 cred ca are soba gatuita prin acel cot + burlan orizontal care , desi sunt de diametru 130mm, nu fac fata debitului de gaze cand se baga lemne peste jar. Sau vreo caramida cazuta aiurea intr-un fum.

O solutie ar fi adaugarea a cate unui lemn cand este deja jarul format.

Edited by grifonul_alb, 26 December 2020 - 22:55.


#45
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
La orice realimentare cu lemne, daca mai este foc in sobă și / sau dacă timpul de realimentare este mare , va ieși fum in încăpere.
Fumul va căuta calea cea mai scurta ..care este pe ușa sobei.
Daca scoate fum după ce se realimenteaza înseamă că este o problema de tiraj. O problema ar mai fi cantitatea de lemne la realimentare. Din punctul meu de vedere o realimentare pe jar nu trebuie să depășească 1/3 din maxim.

#46
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Nu are voie sa scoata fum la nici o realimentare, indiferent cit , si cu cit o  incarci.
La primul foc , la aprindere pina se incalzeste, e posibil, dupa...deloc, daca este facuta cum trebuie.
Nu confunda cu centralele pe lemne, unde, adevarat , iese fum.Alea nu au focar inaltat  cum este la teracota, unde focarul este mai inalt fata de usa sobei cu cel putin o caramida pe lat unde se formeaza si sta patura de fum.

#47
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

 grifonul_alb, on 26 decembrie 2020 - 22:54, said:

@liviustefan89 cred ca are soba gatuita prin acel cot + burlan orizontal care , desi sunt de diametru 130mm, nu fac fata debitului de gaze cand se baga lemne peste jar. Sau vreo caramida cazuta aiurea intr-un fum.

O solutie ar fi adaugarea a cate unui lemn cand este deja jarul format.
Dupa soba ..Are 2 coturi la 90*..primul la iesirea din soba... continua cu acel burlan orizontal de 1ml.. apoi musai inca un cot  sa conecteze cele 4 burlane care merg spre coama casei ...din care se va scutura funiginea..
Acel burlan  si acele coturi se vor umple primele cu funigine..daca nu au ceva deja ..

 liviustefan89, on 26 decembrie 2020 - 16:12, said:

Salutare, Am problema cu o soba de teracota care scoate fum, in principiu pe langa usa sobei, dar are toane in anumite zile cand scoate, deci nu scoate mereu. Soba e noua, facuta de sobar, are 5 randuri de 45x45 cu 3 fumuri!

Cosul de fum pleaca de la capacul sobei cu un cot, de 90gr 130mm, un burlan transversal de aprox 1m, iar in sus 4 burlane de 1m ce trec de coama casei, problema asta ma exaspereaza ca de cand a inceput sa scoata fum mi. a ingalbenit peretii, am chemat sobarul.

A desfacut capacul sa uitat a zis ca nu are nimic si la pus la loc, cosul a zis ca e in regula nici el nu are explicatii insa nici eu, desi am 2 gauri in pereti pentru a trage aer soba inca mai scoate fum, cu toate ca nu am nimic infundat!

Precizez ca soba trage foarte bine, arde ca o racheta, nu scoate fum cand deschid usa sa bag lemne, insa are toane cand baga fum pe langa usa de alimentare cu lemne.

Chiar nu stiu ce sa-i mai fac!

 XTH, on 27 decembrie 2020 - 09:58, said:

Nu are voie sa scoata fum la nici o realimentare, indiferent cit , si cu cit o  incarci.
La primul foc , la aprindere pina se incalzeste, e posibil, dupa...deloc, daca este facuta cum trebuie.
Nu confunda cu centralele pe lemne, unde, adevarat , iese fum.Alea nu au focar inaltat  cum este la teracota, unde focarul este mai inalt fata de usa sobei cu cel putin o caramida pe lat unde se formeaza si sta patura de fum.
De unde Stii d-ta ca e facuta cum trebuie

Edited by ciobi_mar, 27 December 2020 - 15:50.


#48
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Intuim d'le Marin ...plecam de la premisa ca este facuta corect.
Eu nu m-as lega asa mult de iesirea aia orizontala, tuburile alea grofate, da, se pot infunda repede .
Da, repet, din expresia, " cite odata" scoate fum., ea lucreaza bine, dar , ..cala soba, mai apare si cite un puf mic ...de fum.

#49
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

 XTH, on 27 decembrie 2020 - 16:23, said:

Intuim d'le Marin ...plecam de la premisa ca este facuta corect.
Eu nu m-as lega asa mult de iesirea aia orizontala, tuburile alea grofate, da, se pot infunda repede .
Da, repet, din expresia, " cite odata" scoate fum., ea lucreaza bine, dar , ..cala soba, mai apare si cite un puf mic ...de fum.
Mi sa parut ca sunteti mai categoric in  exprimare ca si cum ati sti ceva .. si nu e vorba de  "cate un puf mic de fum " ...proprietarul zice asa ..in primul post ..
"ma exaspereaza ca de cand a inceput sa scoata fum mi. a ingalbenit peretii,"
Din cate se vede  acolo sunt multe compromisuri./..d-ta spui de un focar inalt care nu permite fumului sa iasa in camera(aici ai indicat bine problema) ..dar oare e asa ..;a o soba inalta de doar 5 randuri..(cand o soba are  7 randuri inaltime)o fi focarul normal de inalt ...sau   fumurile...dar din ce zice proprietarul  se pare ca aceasta conditie a focarului mai inalt in care sa stea fumul (acea camera de  gaze)  nu prea exista ..de asta  iese fum  si cand soba e incinsa...
...care au experiente cu sobe si au dat cu parerea  si au spus ce ar putea fi ...cam toate duc la lipsa de tiraj////tirajul il asigura traseul cosului...

#50
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Problemele semnalate sunt 2:
- aductiune aer insuficienta
- cos neizolat ( si lipsa cocos )
Sa vedem daca mai binevoieste OP sa intre pe topic .

#51
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

 grifonul_alb, on 26 decembrie 2020 - 22:54, said:

Referitor la scoaterea chederului de jos de la fereastra ma refer la acea garnitura de cauciuc care etanseaza intre fereastra care se deschide si toc.
Nu ma refeream la garnitura si bagheta care tine foaia de sticla.
Te-am inteles de prima data si ti-am spus ca nu este bine . Laso asa si nu mai dezvolta subiectul.

#52
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009

 liviustefan89, on 26 decembrie 2020 - 16:27, said:

Cosul are destul peste coama casei, gandeste. te ca are 4m, treaba cu vantul posibil sa fie o sa iau o palarie anti vant, insa nu inteleg un lucru, in momentul cand iese fum pe langa usa, daca deschid geamul nu mai iese pic de fum, desi are 2 gauri catre exterior!

Problema de tiraj...1 de la admisia de aer, 2 posibil cos partial infundat si /sau neizolat

#53
liviustefan89

liviustefan89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 20.10.2010
Deci ca sa fiu mai inteles, soba nu duce probleme de tiraj, nu scoate gram de fum atunci este alimentata cu lemne nici cand e jar nici cand e foc cu lemne in soba. La primul foc adica la aprindere se face cu cateva surcele si lemne uscate urmand pe parcurs lemne partial verzi. Repet, are toane cand iese fum, in anumite zile, nu mereu insa trebuie sa stau cu ochii pe ea ca pe butelie ca incepe sa iasa mult fum pe langa usa sobei, imi aduc aminte ca intr. una din zile in loc sa iasa pe langa usa sobei, fumul a inceput sa iasa pe la imbinarile teracotei unde a fost chituita, unde chitul a inceput sa crape. Cosul nu este izolat, condens nu am.
Offtopic : Mai am o soba facuta de acelasi sobar de 3 ani, pe 7 randuri cu 5 fumuri, de la aceasta soba iese un olan de pamant pana la exterior care se prelungeste cu un burlan orizontal de 50cm (120mm), un cot de 90gr si 2 burlane de tabla in sus, cosul asta nu depaseste coama casei , in ciuda acelei sobe aceasta nu scoate fum decat putin si atunci cand este alimentata cu lemne pana se incalzeste, in rest alte probleme nu sunt.
M-am gandit ca pentru soba cu 5 randuri la varianta sa. i pun un olan de de pamant de 120mm (negasind de 130), sa. i mai scurtez putin din acel burlan orizontal de 1m, ma gandesc ca poate ajuta cu ceva!

#54
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009
La asemenea coșuri sa nu ai pretenții,termopane ai restul sunt mofturiNu zic cos profesional dar din cărămidă da,nu tabla de 120

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate