Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Care au fost amintirile voastre cu primii operatori de cablu? (grile, canale etc.) (in special Electron MBit la Iasi)

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#55
TVKing

TVKing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 03.08.2014

 gabrielhaj1990, on 04 ianuarie 2021 - 08:35, said:

Așa este și mi am mai adus aminte tot timpul a fost Rai 1

AM UITAT sa mentionez ca mai era ERT, CCTV 9, TVR Iasi, Taraf TV, TV BIT, arte, M6, TV5, TVR Cultural si altele. Astea le stiu de la Iasi.

#56
TVKing

TVKing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 03.08.2014
Mi-am adus aminte ca prin 2003-2004 la Electron MBIT Iasi au fost aparitii exotice precum canalele Animaux, Escales, Chasse & Peche si AB Moteurs/XXL din pachetul AB Sat France, dar si TIJI (canal de desene animate). Este adevarat?

#57
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 30.03.2019
Daca ti-ai adus aminte, mai are rost sa intrebi daca este adevarat?

#58
TVKing

TVKing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 03.08.2014
nu. doar vreau sa aflu cum a fost cu televiziunea prin cablu in Iasi - istoric. Atata tot.

#59
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 22.01.2004
Primul cablu TV instalat in apartament (Bucuresti, Ozana) a fost in anul 1994 daca nu ma insel. Firma se numea Eurosat, care mai tarziu a fost cumparata de Analog si intr-un final au ajuns la RCS.

Locuind la marginea Bucurestiului, au ajuns destul de tarziu cu cablul la noi in zona. In fiecare zi ii vedeam pe angajatii de la Eurosat cum trageau magistrala si apoi cablau cate un bloc... Ma uitam sa vad oare la ce bloc au ajuns, iti dadeai seama la ce bloc au ajuns dupa cablul negru care se monta pe acoperis si lega blocurile intre ele ca o panza de paianjen. Incercam sa estimez cand ajunge cablul si la mine. A durat destul de mult, cam vreo luna pana sa ajunga si la noi cu montarea.

Eram la liceu cand au venit sa cableze si cand am ajuns acasa... WOW! De la TVR1, TVR2, Canal 31 (care a fost inainte de Pro tv), bulgarii (1 si 2) si rusii, ajunsesem la 20 de programe! Aveam un televizor alb-negru cu 6 pozitii programabile dar foloseam receiverul unui video recorder ca sa prind toate canalele si sa schimb de pe unul pe celalalt.

Ce imi mai amintesc din grila era asa:

1. TVR1
2. TVR2
3. C31
4. Super Channel
5. Cartoon Network
6. TNT
7. MTV
8. Eurosport
9. DSF
10 Rai 1
11 Rai 2
12 Italia 1
13 Rete 4
14 Canale 5
15 CNN
16. Tele 7 abc
17. Antena 1
18. RTL
19. PRO 7
20. Canalul propriu

Semnalul era destul de bun, nu aveam nici un splitter, aveam un singur televizor. Cateodata se intampla sa cada semnalul complet, se remedia cel tarziu a doua zi. O singura data, intr-o iarna mai grea,  a fost intrerupt complet vreo 3 zile. Daca ploua sau era zapada multa, nu se mai vedeau o parte din canale, doar purici.

Cu toate astea vedeam televiziunea prin cablu ca fiind ceva extraordinar. Cand internetul nu exista, sa vezi instant ceea ce vad altii in strainatate mi se parea ceva fantastic. Pierdeam nopti intregi la televizor. Pana atunci inchiriam casete video cu filme, cand a bagat televiziunea prin cablu nu prea am mai inchiriat ca erau multe filme traduse pe canalul propriu.

Abia tarziu, in ianuarie 1997 ne-am luat primul televizor color, un LG parca. Deja bagasera programe noi, cred ca ajunsesem la vreo 28 de programe. Astral si Kappa aveau cele mai multe, dar nu erau la mine in zona. Eram invidios pe cei care aveau Astral si vedeau mai multe chestii Posted Image Pe cei de la Kappa eram invidios fiindca prin 1999 incepusera sa bage si internet prin cablu, la un pret exorbitant, dar era internet! Abia prin 2001 am avut si eu internet, dialup, dar asta nu tine de televiziunea prin cablu Posted Image

Am fost printre primii care si-a luat decodor de HBO, la putin timp de la lansarea postului, prin 1998 sau 1999. Era o cutie cat un receiver de satelit care s-a stricat de vreo 8 ori, veneau aia de fiecare data sa o schimbe, se alimenta la curent si avea rol si de receiver, puteai schimba programele din ea si se lega la intrarea video de la televizor. Se incalzea foarte tare, probabil asta e motivul pentru care ceda asa de repede.

Ma bucur ca am prins acea perioada, cand nu aveai totul la indemana si faptul ca aveai acces la ceva ce acum ni se pare perfect normal era de parca descopereai o comoara. Nu prea mai este nimic in momentul de fata care sa ma mai impresioneze si sa ma mai bucure atat de tare asa cum m-am simtit atunci, si la urmatoarele momente cheie cand au mai aparut tehnologii noi in viata mea: telefonul mobil, internetul, internetul broadband, internetul mobil.

#60
Yonutx

Yonutx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 08.10.2009
Nu exista TNT pe atunci.
A aparut in 2017, inlocuind TCM.

#61
Tankx

Tankx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 23.02.2021
Într-un mic orășel de provincie, unde locuiam pe atunci la părinți, Cony_Sat a inceput sa întindă cablu coaxial, prin 1993, parcă. Știu că i-a așteptat lumea cu pâine și sare, atât de mare bucurie a fost că se extinde rețeaua în zona de case (blocurile fuseseră bransate deja cu un an în urmă). Posturile tv erau puține, dar macar se vedea cum trebuie. Erau atunci în voga posturile italiene a lui Berlusconi - TG1, TG2, etc...acolo ne uitam la filme, învățasem și italiană uitandu-ne la filmele alea..
Internetul insa a pătruns mult mai târziu, ne-am chinuit mult timp cu internet dial-up de la Romtelecom, modemurile formau numărul, începeau să chițăie și abia dacă reușeai să transmiți un e-mail cu ochii pe ceas, sa te deconectezi imediat.
Un prieten care și-a deschis cafenea  internet-games prin 1995 se conecta cu o antenă pusă pe un stâlp, cu Astral Telecom (preluată ulterior de UPC) în alt oras aflat la 15 km distanta iar viteza era de cca 128-256kbs, uluitoare pentru acea dată.
Nici acum nu înțeleg cum putea da internet la mare multe PCuri simultan, cu banda aia, mulți oricum jucau Counter Str.
Era spectaculos că lumea chir isi dădea întâlniri pe MIRC, ieșeau, era alta viață.

#62
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 29.04.2010

View PostYonutx, on 21 martie 2021 - 06:46, said:

Nu exista TNT pe atunci.
A aparut in 2017, inlocuind TCM.
Ba era, sefu. La inceputul anilor 90, postul se numea TNT Classic Movies. Apoi spre finalul anilor 90 a fost redenumit TCM, ca sa revina iar dupa cativa ani la aceeasi denumire de TNT. Poate erati prea mici, si nu mai retineti istoricul.

#63
Yonutx

Yonutx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 08.10.2009
Pe 1 septembrie 1998, Turner Broadcasting a lansat Cartoon Network/TNT Classic Movies în România, Polonia și Ungaria în limba engleză.

Asa ca in 1994 cand a zis Alexis ca si-a instalat cablul, nu exista.

#64
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,231
  • Înscris: 22.02.2017
Yonutx, aberezi, stai jos ai nota 4!

#65
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 29.04.2010

View PostYonutx, on 21 martie 2021 - 13:12, said:

Pe 1 septembrie 1998, Turner Broadcasting a lansat Cartoon Network/TNT Classic Movies în România, Polonia și Ungaria în limba engleză.

Asa ca in 1994 cand a zis Alexis ca si-a instalat cablul, nu exista.
Exista si inainte, tot partajat cu Cartoon Network. Ca nu era lansat in Romania oficial TNT, asta nu inseamna ca nu avea licenta de emisie pe cablu. Asculta de la astia mai batrani, ca inca tinem minte, nu suntem senili.

#66
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Uite că exista în 1995 T.N.T. şi pe la noi: https://forum.softpe...2#entry10880376

#67
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,128
  • Înscris: 21.05.2019
Exista TNT, eu l-am prins partajat cu Cartoon Network! Si se numea cum zic si colegii de mai sus TNT CLASSIC MOVIES.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7QWX3-zLbHM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#68
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Dar au fost în paralel şi T.C.M. şi T.N.T.?

#69
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,861
  • Înscris: 11.01.2006
Nu.

View PostTVKing, on 17 martie 2021 - 10:17, said:

Mi-am adus aminte ca prin 2003-2004 la Electron MBIT Iasi au fost aparitii exotice precum canalele Animaux, Escales, Chasse & Peche si AB Moteurs/XXL din pachetul AB Sat France, dar si TIJI (canal de desene animate). Este adevarat?

Da,au fost introduse si in CRAIOVA de TERRA SAT ,la noi au mai fost si ACTION ,canal de filme de actiune si chiar SANTE VIE ,canal de medicina cerut de un doctor din CRAIOVA,care insa nu facea parte din pachetul AB SAT.
Am receptionat chiar si MCM 2,insa ca urmare a faptului ca MTV INTERNATIONAL s-a reorganizat si pentru 6 luni pe frecventa lui a aparut MCM 2,care mi-a placut foarte mult ,fiind un canal de muzica retro.
Tot in CRAIOVA ,de-a lungul anilor ,pe langa TF1,FRANCE 2 ,FRANCE 3[acesta din urma pentru putin timp] si M6 au mai fost si RTL 9 si TELE MONTE CARLO.
RTL 9 in anii 90s era un post foarte dragut si impreuna cu M6 difuza multe filme sexy frantuzesti,RTL 9 vinerea dupa miezul noptii ,iar M6 duminica noaptea.
M6 difuza si foarte multe emisiuni muzicale ,inclusiv concerte :celebrul DANCE MACHINE etc

Edited by CABLE MAN, 24 March 2021 - 15:54.


#70
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,861
  • Înscris: 11.01.2006
Din pachetul AB SAT au mai fost introduse in CRAIOVA : PARIS PREMIERE,MANGAS si ENCYCLOPEDIA,mi-am adus aminte mai tarziu.

Edited by CABLE MAN, 24 March 2021 - 16:02.


#71
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,231
  • Înscris: 22.02.2017
Chasse et Peche a fost si la UPC digital, iar AB Moteurs/XXL pe analog tot la UPC in Bucuresti pe C50 in extra.

#72
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă nu au fost şi T.C.M. şi T.N.T. în acelaşi timp, existau 2 T.N.T. cu programe diferite prin 2000 şi un pic?    :huh:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate