Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Care au fost amintirile voastre cu primii operatori de cablu? (grile, canale etc.) (in special Electron MBit la Iasi)

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Prima dată tv pe cablu a fost introdus pe antena colectivă în blocul în care stau. Ulterior, nu toţi au vrut să plătească, aşa că s-a băgat seaparat. Mama nu a vrut pe principiul că nu am să mai învăţ. De parcă mă omoram altfel. Când am văzut Cartoon Network eu + sora am crezut că e ziua desenelor animate.
Ulterior am avut la tatăl meu şi la bunicii materni. Mai recuperam pe acolo ce nu aveam acasă. Şi mi-am făcut cultură cinematografică. Mă uitam la posturile tv Româneşti private, la M.Tv., la posturi străine netraduse - în special la desene animate, dar şi la filme (chiar dacă nu înţelegeam prea mare lucru).
Dacă nu mă uitam la lista de pe Radio - Tv, nici că vedeam subiectul.
Rău îmi pare că nu am avut acasă cablu decât în 1999 şi rău îmi pare că nu am putut înregistra unele chestii (de unde videocasetofon acasă şi la bunicii materni?).

Edited by djl, 31 December 2020 - 01:21.


#38
TVKing

TVKing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 03.08.2014

View Postdjl, on 31 decembrie 2020 - 01:19, said:

Prima dată tv pe cablu a fost introdus pe antena colectivă în blocul în care stau. Ulterior, nu toţi au vrut să plătească, aşa că s-a băgat seaparat. Mama nu a vrut pe principiul că nu am să mai învăţ. De parcă mă omoram altfel. Când am văzut Cartoon Network eu + sora am crezut că e ziua desenelor animate.
Ulterior am avut la tatăl meu şi la bunicii materni. Mai recuperam pe acolo ce nu aveam acasă. Şi mi-am făcut cultură cinematografică. Mă uitam la posturile tv Româneşti private, la M.Tv., la posturi străine netraduse - în special la desene animate, dar şi la filme (chiar dacă nu înţelegeam prea mare lucru).
Dacă nu mă uitam la lista de pe Radio - Tv, nici că vedeam subiectul.
Rău îmi pare că nu am avut acasă cablu decât în 1999 şi rău îmi pare că nu am putut înregistra unele chestii (de unde videocasetofon acasă şi la bunicii materni?).

Frumoasa postare djl. Esti tot asa de pasionat de retro ca si mine! Am facut topicul asta special pentru cablu tv vechi. Si ai venit si tu. Bravo! Daca mai ai sa povestesti, povesteste. Ca imi face placere.

#39
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă îmi amintesc ceva, mai povestesc. 2 dintre televizoare la care urmăream tv prin cablu în anii '90 mai există: unul la bunicii materni, unul care era la tatăl meu, a ajuns la mine, dar trebuie reperat.

#40
TVKing

TVKing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 03.08.2014
LA MULTI ANI 2021! Mai aveti de povestit cu cablul dupa anul 2000 sau nu? Ca as vrea sa mai stiu (in special Electron MBIT Iasi).

#41
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Ibn 2001-2002 pană sa il cumpere rcs
Avea așa primul post din a-uri MTV apoi erau romaneștile apoi tv kalumea  apoi Cartoons după care antena TVR prima ProTV apoi HBO apoi mcm pro7 apoi show tv apoi  fox Kiss apoi realitatea și viva. Teste se făceau pe 471.25 vizibile unde erau amplifui .. noi care eram la al 6-lea splitter abia le copiam. Apărea kabel 1 uneori alteori sat 1  apoi 3 sat apoi M6 și rar apărea rai uno.
După ce la luat rcs grila o știți cu toții.

Edited by Zvartoshu, 02 January 2021 - 03:23.


#42
TVKing

TVKing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 03.08.2014

View Postgabrielhaj1990, on 27 decembrie 2020 - 09:59, said:

Ultima grila pe care mi o amintesc era așa

TVR 1
TVR 2
Pro tv
Acasă tv
National tv
N24 plus
Kiss tv
Etno tv
Favorit tv
Minimax
Cartoon network
Disney Channel
Discovery Channel
Animal Planet
National geographic
Zone reality (cbs reality)
Animaux
Escales
Chasse & Peche
Pro cinema
AXN
Movies 24
Kiss tv
MTV Romania
Vh 1
B1 tv
Realitatea tv
OTV
Romantica
Nu mai știu restul grilei erau vreo 50 canale
+ Canale codate
HBO
Cinemax
AXN scifi
AXN crime
AbMoteurs / Xxl
Și in rest nu mi mai amintesc

Mai era si Prima TV, Eurosport, Electron MBIT Videotext cred. Si altele.

#43
gabrielhaj1990

gabrielhaj1990

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 22.03.2015
Așa este și mi am mai adus aminte tot timpul a fost Rai 1

#44
TVKing

TVKing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 03.08.2014
Si apropo, atunci cand a preluat UPC Electron MBIT, am auzit pe undeva ca a fost vraiste grila de programe, asa ca prindeam si HBO si Cinemax chiar dac anu le-am cerut? E adevarat sau nu faptul ca la Iasi cand MBIT a fost luat de UPC a fost o vraiste in grila de programe?

PS: Chiar stiu ca prindeam RAI 1 pe analogic la MBIT.

#45
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,857
  • Înscris: 11.01.2006
Parca mai era un topic pe aceasta tema .Am postat si eu acolo si sunt multe amintiri interesante.

#46
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
La mine, prima data a făcut o mica rețea un prieten de-al meu la 8 case de mine. Avea 2 antene satelit și 8 receivere. A mai cumpărat un aparat care sa unifice semnalul care ieșea din receivere si a tras un cablu pe stada mea ( 12 case). Erau doar 8 canale disponibile. Apoi după vreo 3 luni am pus toți mana de la mana si l-am ajutat sa investeasca in ceva echipamente. Ajunsesem sa avem 26 de canale. După aceea a început extinderea catre alte case, bineînțeles ca cine vroia sa aiba cablu, platea o taxa de 2 milioane de lei vechi, plus cablu coaxial si spliterele. A continuat să se extinda, bineînțeles ca a mai investit si in echipamente, pana a ajuns sa aiba toată comuna. Asta sa intamplat in 2002. După vreo 2 ani a venit o firma din Velenii de Munte si vazand ca acesta are firma ilegala, ia propus sa ii vândă rețeaua lor, altfel anunță autoritățile. El nu a fost de acord si a fost dat in judecata. Asa ca a vândut-o la un preț mult mai mic decât i se oferise prima data si a scăpat de pușcărie. Imediat după vânzare au început foarte mulți sa renunțe pentru ca prețul a crescut foarte mult. In 2007 firma a fost cumpărata de Upc dar prețul era tot mare si serviciile de slaba calitate. Multi trecusera la antena digitala. In 2013 upc a creat o retea noua și a început să ofere Tv digital și internet. Atunci a început să obțină foarte mulți clienți si de atunci am revenit la ei. In 2020 a ajuns si Digi cu fibra in localitatea mea si a început să vaneze clienți. Eu am rămas la UPC pentru ca am un preț bun

#47
TVKing

TVKing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 03.08.2014

View Postmadalinmdl1, on 05 ianuarie 2021 - 00:06, said:

La mine, prima data a făcut o mica rețea un prieten de-al meu la 8 case de mine. Avea 2 antene satelit și 8 receivere. A mai cumpărat un aparat care sa unifice semnalul care ieșea din receivere si a tras un cablu pe stada mea ( 12 case). Erau doar 8 canale disponibile. Apoi după vreo 3 luni am pus toți mana de la mana si l-am ajutat sa investeasca in ceva echipamente. Ajunsesem sa avem 26 de canale. După aceea a început extinderea catre alte case, bineînțeles ca cine vroia sa aiba cablu, platea o taxa de 2 milioane de lei vechi, plus cablu coaxial si spliterele. A continuat să se extinda, bineînțeles ca a mai investit si in echipamente, pana a ajuns sa aiba toată comuna. Asta sa intamplat in 2002. După vreo 2 ani a venit o firma din Velenii de Munte si vazand ca acesta are firma ilegala, ia propus sa ii vândă rețeaua lor, altfel anunță autoritățile. El nu a fost de acord si a fost dat in judecata. Asa ca a vândut-o la un preț mult mai mic decât i se oferise prima data si a scăpat de pușcărie. Imediat după vânzare au început foarte mulți sa renunțe pentru ca prețul a crescut foarte mult. In 2007 firma a fost cumpărata de Upc dar prețul era tot mare si serviciile de slaba calitate. Multi trecusera la antena digitala. In 2013 upc a creat o retea noua și a început să ofere Tv digital și internet. Atunci a început să obțină foarte mulți clienți si de atunci am revenit la ei. In 2020 a ajuns si Digi cu fibra in localitatea mea si a început să vaneze clienți. Eu am rămas la UPC pentru ca am un preț bun

Apropo, care era grila?

#48
TVKing

TVKing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 03.08.2014
Am dat ieri peste niste clipuri cu TVShop (din Germania). Asta mi-am adus aminte ca il prindeam partajat cu Eurosport. (posibil ca Eurosport de la Electron MBIT sa fie ala din Germania preluat de pe satelit FTA).

Aici clipuri:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9qaGfyypCJg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oA8IW9AKIFM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c14tF245BJ4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0KdVkEeWoMg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hQl42wbg8qg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/faz5XH2r7ws?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0zhPT-eO5Q8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1oyvj55E5S4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jUYZDFGmW2s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
https://www.youtube.com/watch?v=4gtFotrQPHU
https://www.youtube.com/watch?v=Zo-bDOE-vi4

Continuarea la postul anterior

#49
Mitixo8294

Mitixo8294

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 21.12.2020

View PostTVKing, on 05 ianuarie 2021 - 09:32, said:

Am dat ieri peste niste clipuri cu TVShop (din Germania). Asta mi-am adus aminte ca il prindeam partajat cu Eurosport. (posibil ca Eurosport de la Electron MBIT sa fie ala din Germania preluat de pe satelit FTA).
Nu știu dacă am avut TV Shop partajat cu Eurosport atunci... Ce vremuri!

#50
TVKing

TVKing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 03.08.2014

View PostMitixo8294, on 09 ianuarie 2021 - 17:24, said:

Nu știu dacă am avut TV Shop partajat cu Eurosport atunci... Ce vremuri!

cum asa? ia zi!

#51
sorinqk

sorinqk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 08.02.2006
Imi aduc aminte ca la ELECTRON MBIT Radauti aveam la inceput
Rete 4
Canale 5
Italia 1
Cartoon Network
MTV
Europsort
RTL
RTL 2
PRO 7
ARD
M6

Canalul local care la inceput insemna ca intrerupeau M6 (daca imi aduc bine aminte) si difuzau filme de pe VHS, unele si mai ”erotice” Posted Image
Dupa un timp au avut si teletext si emisiunea locala ”Stop Cadru Radautean” care difuza si videoclipuri cu formatiile locale (alea 2-3 Posted Image )

Imi mai aduc aminte cand CNA a inceput sa functioneze si au disparut multe posturi din grila, inclusiv au incetat sa difuzeze filme de pe VHS si sa mai dubleze seriale de la M6.

Cand dispareau posturile sau se schimbau live Posted Image  nu ma miscam din fata televizorului in speranta sa vad pentru cateva minute cat mai multe posturi TV Posted Image

Si am ajuns azi sa nu mai deschid televizorul Posted Image

#52
TVKing

TVKing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 03.08.2014
Stie careva ce era cu canalul Electron MBit videotext? Ca eu am cam uitat.

#53
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004

 CABLE MAN, on 04 ianuarie 2021 - 16:14, said:

Parca mai era un topic pe aceasta tema .Am postat si eu acolo si sunt multe amintiri interesante.

Cred că ăsta era: https://forum.softpe...puturi-anii-90/

#54
TVKing

TVKing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 03.08.2014

 djl, on 28 ianuarie 2021 - 17:49, said:


djl, stiu topicul. dar am facut altul pentru ca ala al tau era cam mort. Si ma intereseaza mai mult istoricul televiziunii prin cablu la Iasi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate