Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Care au fost amintirile voastre cu primii operatori de cablu? (grile, canale etc.) (in special Electron MBit la Iasi)

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
TVKing

TVKing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 03.08.2014
Craciun fericit tuturor! Am deschis acest topic din motivul ca poate toti aveti amintiri cu prima voastra grila de televiziune prin cablu (in special vizez Electron MBIT din Iasi). Va rugam frumos impartasiti-va amintirile cu primii operatori de televiziune prin cablu aici (grile, canale, amanunte etc.).

#2
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015
La mine in zona a fost Eurocable ( a fost cumparat intre timp de Digi ). A fost peste masura asteptarilor mele la capitolul internet. Sa treci de la dial-up la cablu...e ca de la  caruta la Tesla. Pe langa asta, baietii nu erau foarte pregatiti in retelistica si toata reteaua eurocable era setata in asa fel incat daca "sheruiam" un folder cu filme de exemplu, il vedeau toti abonatii eurocable...si faceam schimb de fisiere intre noi cu 40-50 Mbps intre noi. Pana s-au prins aia si ne-au taiat macaroana. In cablu tv nu a excelat nicicum. Erau vreo 30 de programe....cele mai aiurea. Dar totusi pe vremea aceea erau aur.

Edited by mariustm32, 26 December 2020 - 09:47.


#3
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019
astral telecom 16KB/s câteva canale tv

#4
TVKing

TVKing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 03.08.2014
Apropo, mi-am adus aminte de un canal de teleshopping. Acela era TV Shop. Nu stiu daca era varianta pentru Regatul Unit sau pentru Scandinavia sau Germania, dar tin minte ca era partajat cu EuroSport. (asta la Electron MBIT in Iasi). Ce era cu TV Shop? As vrea sa stiu mai multe despre el. Si de unde preluau Eurosport-ul cu tot cu ala, chit ca stiu ca il luau de pe satelit cred. As vrea sa stiu.

#5
gabrielhaj1990

gabrielhaj1990

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 22.03.2015
Electron Mbit am avut și noi la Radauti tot aceeași firmă care era și la Iași, Pașcani, Fălticeni, Tulcea, Broșteni etc buna firma na aveau posturi na exotice prin grila.

Animaux
Escales
Chasse & Peche
Fără traducere


#6
BogdanI33

BogdanI33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 03.01.2019
1994 Cony-Sat cu 8 canale în grilă: TVR 1, TVR 2, Animal Planet, EuroSport, RTL, Show TV, RaiUno și RaiDue.
În 1998 și-a schimbat numele în CCC Blue Telekom, dar grila s-a îmbunătățit considerabil.
În 2005 și-a schimbat numele din nou în Lidas Produs Com, dar a apărut și concurența (Media Sud și RCS&RDS).
Între timp Media Sud a fost cumpărată de RCS&RDS...dar Lidas încă rezistă.

#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Analog, ulterior cumparata de upc. Porci, calitate proasta a semnalului, cu interferente, nu dadeau internet in prima faza. Apoi au dat, dar nu mai stiu ce viteza, mica in orice caz. Cozi interminabile la casierie care era la parterul unui bloc. Costul pe luna nu era mic. rds si upc si-au impartit orasul in doua si nu ofereau servicii in zona celuilalt. Au fost apoi amendate ambele companii cu sume mari, dar dupa multi, multi ani.

#8
TVKing

TVKing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 03.08.2014
Puteti raspunde va rog la postul ala in care am mentionat TV Shop? Ca astept raspunsul.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003
Bucuresti, kappa, undeva prin 93' purici, putine canale toate cu diverse probleme dar pe atunci nu le bagai in seama.
Am rezistat doar 2 luni pana a venit o firma serioasa (CVR) si de atunci a fost alta treaba.

#10
liviu121314

liviu121314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 12.09.2017
Am avut Clicknet initial si se misca decent pentru jocuri miniclip si messenger yahoo,dupa au venit cei de la Airbytes, pentru 14 lei aveam net super, au fost preluati de digi care au pastrat pretul initial pina au bagat fibra

#11
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,127
  • Înscris: 21.05.2019

 TVKing, on 26 decembrie 2020 - 08:34, said:

Craciun fericit tuturor! Am deschis acest topic din motivul ca poate toti aveti amintiri cu prima voastra grila de televiziune prin cablu (in special vizez Electron MBIT din Iasi). Va rugam frumos impartasiti-va amintirile cu primii operatori de televiziune prin cablu aici (grile, canale, amanunte etc.).

Primul operator: Cony Sat. Grila avea cateva prosturi:
Italia 1, rete 4, canale 5, rtl, pro 7, sat 1, mtv, eurosport si un canal propriu :)

#12
TVKing

TVKing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 03.08.2014
Nu vreau sa fac SPAM. Doar va rog sa spuneti raspunsul la postul ala in care am mentionat TV Shop.

#13
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,127
  • Înscris: 21.05.2019
LE: Eurosport UK, la inceput era partajat cu un program de teleshoping. Asta in prima decada a anilor 90...Stiu ca il prindeam la COny Sat, cand se lansase tv prin cablu!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YlryeEcueAg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j09TeoWq-QA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by silcar, 26 December 2020 - 13:50.


#14
TVKing

TVKing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 03.08.2014

 silcar, on 26 decembrie 2020 - 13:49, said:

LE: Eurosport UK, la inceput era partajat cu un program de teleshoping. Asta in prima decada a anilor 90...Stiu ca il prindeam la COny Sat, cand se lansase tv prin cablu!

Cu Quantum Channel in anii 90 (prima decada). EU am prins perioada cu TV Shop. Ce era cu TV Shop si la ce ora intra in TV Shop?

#15
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,127
  • Înscris: 21.05.2019
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f8PSOuKfEpM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
TVKing

TVKing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 03.08.2014

 silcar, on 26 decembrie 2020 - 13:52, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f8PSOuKfEpM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Il stiu clipul. Am intrebat doar ce era cu TV Shop fiindca am prins perioada aceea, eu fiind nascut in 2001. Tin minte vag ident-ul de la TV Shop (perioada 2002-2005).

Aici am un screenshot cu TV Shop 2002-2005 cred de pe un clip de Youtube (ala cu Zapping RCS 2002-2005). Stiti ce era cu canalul ala?

Attached Files


Edited by TVKing, 26 December 2020 - 13:59.


#17
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,127
  • Înscris: 21.05.2019

 TVKing, on 26 decembrie 2020 - 13:59, said:

Il stiu clipul. Am intrebat doar ce era cu TV Shop fiindca am prins perioada aceea, eu fiind nascut in 2001. Tin minte vag ident-ul de la TV Shop (perioada 2002-2005).

Aici am un screenshot cu TV Shop 2002-2005 cred de pe un clip de Youtube (ala cu Zapping RCS 2002-2005). Stiti ce era cu canalul ala?

Cred ca era un post de teleshoping la nivel european. CUm era Quantum in anii 90...

#18
TVKing

TVKing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 03.08.2014
Apropo, ce erau cu canalele proprii operatorilor de cablu in anii 90? Ca am auzit ca pana si Electron MBIT a avut un asa-zis Post Local in anii 90 care difuza emisiuni inregistrate si filme de pe VHS. Ce erau cu canalele alea?

Am gasit un deliciu: Grila operatorului CATV Electron MBIT in Octombrie 2002. Ce parere aveti?

 silcar, on 26 decembrie 2020 - 13:52, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f8PSOuKfEpM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

silcar, daca mai ai de povestit, povesteste ca imi face placere! De testele receptoarelor de satelit pe vreme proasta ce ziceti?

Attached Files


Edited by TVKing, 26 December 2020 - 14:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate