Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Vibrație Unitate

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
Mundoo

Mundoo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 19.02.2016

View Postshmu, on 23 decembrie 2020 - 17:29, said:

pai ala nu e bay-ul de hdd, ci cele de unitate optica de sus

suruburi anti-vibratii nu cred ca exista per say. cu suruburile alea de ai pus link elimina poate partial, dar trebuie sa pui hdd-ul in alta parte.

ce carcasa ai?
Aceasta este https://www.pcgarage...-300-black-faw/ , am locas de unitate optica dar nu am cum sa-l pun acolo.
Unde crezi ca as mai putea sa-l pun ?

View Postdorin_2k, on 23 decembrie 2020 - 17:53, said:

Daca îți vibrează biroul de la HDD e o mare problema.
Însă nu cred că HDD e cauza.
Pana acum 3 zile am avut un singur SSD M2 NVMe de 250GB dar aveam nevoie de mai mult spatiu, de cand am luat satana asta mica de HDD, a inceput cutremurul.

O sa incerc treaba cu material sub picioarele unitatii ce sta in birou, care credeti ca izoleaza mai bine? Pasla sau buretele?
Vad ca are mai multe feluri de dedeman
https://www.dedeman....ucati/p/1027997
sau
https://www.dedeman....ucati/p/1028007

Cam asa arata situatia cu carcasa https://imgur.com/a/Nkpd2Cd

#20
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostMundoo, on 23 decembrie 2020 - 18:17, said:

Aceasta este https://www.pcgarage...-300-black-faw/ , am locas de unitate optica dar nu am cum sa-l pun acolo.
Unde crezi ca as mai putea sa-l pun ?
mda... nasol. nu prea ai unde.

ai putea cauta un adaptor de la 5.25 la 3.5 (aici ai link catre imagini) poti sa te uiti sa-ti alegi unu.
daca iti iei ceva mai "deschis" poti incerca sa pui hdd-ul "suspendat", daca iti iei unul cu suport de hdd in mijloc, poti folosi suruburile alea de ai pus link la ele.

ca idee, principala problema nu e hdd-ul ci carcasa prost gandita si cu tabla foarte subtire

sincer pt 1tb, parca tot ssd mi-as lua :D

Edited by shmu, 23 December 2020 - 18:23.


#21
Mundoo

Mundoo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 19.02.2016
Da, m-am zgarcit la carcasa și acum cu HDD-ul asta. Asta e ultimul HDD pe care îl cumpăr.
Sincer nu vreau sa ma complic cu toate astea pentru o amarata de vibratie, nu e chiar asa de mare. Sa încerc sa iau din alea de burete sau pasta, cred ca buretele amortizează mai bine?

O întrebare foarte importanta, credeți ca aceste vibrații afectează celalte componente?

#22
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostMundoo, on 23 decembrie 2020 - 18:43, said:

O întrebare foarte importanta, credeți ca aceste vibrații afectează celalte componente?
nu. decat daca te-ai zgarcit si la sursa si ai una handicapata cu lipituri proaste.

#23
Mundoo

Mundoo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 19.02.2016

View Postshmu, on 23 decembrie 2020 - 23:11, said:

nu. decat daca te-ai zgarcit si la sursa si ai una handicapata cu lipituri proaste.
Sursa este un Seasonic, cred ca este decenta https://www.pcgarage...us-bronze-500w/

#24
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 21.12.2006
Ca sa reduci vibratiile si zgomotul generat de HDD poti face urmatoarele:
- din Windows Power Plan editezi planul curent si setezi cat mai mic timpul dupa care HDD e pus in sleep daca nu e utilizat (HDD idle time)
- Din CrystalDisk Info, meniul Advanced Features, Control AAM/APM tragi spre stanga (Silent / Min. Power) ambele slidere, sau doar pe cel care e activ. Practic vei reduce viteza de rotatie si implicit: vibratiile, zgomotul, dar si performanta discului
https://crystalmark....am-apm-control/

#25
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,187
  • Înscris: 27.06.2007

View PostMundoo, on 23 decembrie 2020 - 18:43, said:

O întrebare foarte importanta, credeți ca aceste vibrații afectează celalte componente?

View Postshmu, on 23 decembrie 2020 - 23:11, said:

nu. decat daca te-ai zgarcit si la sursa si ai una handicapata cu lipituri proaste

poate sa-i cauzeze insusi HDD-lui;
vibratiile nu prea sunt indicate mecanici fine din hard disk (mai ales platanelor)
ps. eu l-as scoate din carcasa si l-as alimenta extern sa vad cum se manifesta

Edited by STARTREK1, 24 December 2020 - 08:21.


#26
Mundoo

Mundoo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 19.02.2016
@nei-k  Am pus deja prin Power plan la 10minute dar chiar dacă ma joc pe SSD, n-am observat ca se oprește. N-am programe pe el să ruleze în background.
Cam cât reduce din performanta AAm/APM? N-as dori să am dropuri în jocuri sau alte nebunii.

@STARTREK1 Am garanție 2 ani, daca se duce il rezolv acolo. Oricum dacă începe să facă gălăgie mai mare o sa-l scot din unitate și îl arunc.
Mi-am cam bătut joc de 200 lei, însă nu o să mai pun mana pe un HDD ever.

O sa-l scot afara și încerc sa-l alimentez sa vad dacă mai vibrează.
Ori are ceva HDD-ul ori carcasa, am luat-o pentru mesh-ul din față și numeroasele sloturi de coolere care trag direct aer de afară, are un airflow minunat și era ieftină. Până în 300 lei gasesti numai panarame de carcase ce nu au un mesh să tragă aer rece de afara și îl plimba pe ala cald prin unitate.

#27
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 21.12.2006
Am procedat similar cu un WD SE si viteza a scazut de la 129 Mbs la 105 Mbs, sau ceva de genul. In procente pare mare diferenta, dar in utilizare normala nu se simte. Sunt HDD la 5400 rpm cu viteze mai mici de atat

Poti face test inainte si dupa cu Crystal Disk Mark

Edited by nei-k, 24 December 2020 - 13:32.


#28
Mundoo

Mundoo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 19.02.2016

View Postnei-k, on 24 decembrie 2020 - 07:36, said:

Ca sa reduci vibratiile si zgomotul generat de HDD poti face urmatoarele:
- din Windows Power Plan editezi planul curent si setezi cat mai mic timpul dupa care HDD e pus in sleep daca nu e utilizat (HDD idle time)
- Din CrystalDisk Info, meniul Advanced Features, Control AAM/APM tragi spre stanga (Silent / Min. Power) ambele slidere, sau doar pe cel care e activ. Practic vei reduce viteza de rotatie si implicit: vibratiile, zgomotul, dar si performanta discului
https://crystalmark....am-apm-control/
Se pare ca nu ma lasa sa fac asa ceva https://imgur.com/a/n8WvcVM

#29
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 21.12.2006
Zici ca e ssd :), am avut doar HDD-uri la care cel putin una din setari era disponibila. Se pare ca tehnologia noua limiteaza mai mult posibilitatile de interventie a utilizatorului.

Iti ramane doar varianta de reducere a zgomotului prin procedee mecanice: amortizoare de cauciuc, schimbat locul in carcasa, montat in carcasa externa

#30
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Carcasa are 3.6 Kg.


Carcasa e prevazuta cu 2 locase pt hdd sau ssd. Vezi poate se misca compartimentul ala pt unitati de stocare ori vezi cat de fix sta hdd in sertar.
Eu am un model mai premium si am gasit in cutie niste garnituri de cauciuc.
Poate gasesti ceva sa improvizezi sa stea fix hdd in sertar.
Dar dezactiveaza intai ventilatoarele si vezi daca mai apare zgomotul.


@Mundoo bine ai venit in club!!
Anul trecut de bf am luat un hdd seagate de 1tb de la evomag si dupa 2 saptamani m-am apucat sa instalez win. Imi venea sa-l arunc pe geam. Nu aveam ssd la momentul ala.
Fiind cumparat la interval de 6 ani de la ultimul hdd am crezut ca va fi super silentios ca doar eram in 2019. La alte componente se facusera progrese enorme.
Mi-am luat apoi ssd pt win 10 si mai auzeam ceva zgomot doar cand accesam hdd dar nu deranjant.
Intre timp am mai luat un alt hdd de 1tb wd si e super silentios.
Deci tine si de noroc si in astfel de cazuri mai bine il returnezi in alea 14 zile de retur.


#31
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Am făcut pc-ul acum câțiva ani și îmi luasem o sursă modulară corsair 750 rm, o carcasă cm960, ventilatoare de sistem noctua, nepton 240 răcire cu apă pentru procesor, asta fiind acum 6 ani
Toate silențioase dar când am montat 2 HDD wd Black de 1 tb a început să vibreze carcasa și era un zgomot de fond deranjant. Cu toate că carcasa are bayuri cu piciorușe de cauciuc și multe chestii anti-vibrații, nimic nu funcționa. Atunci am scos hdd-urile și le-am prins cu elastice în partea superioară a carcasei în locul amenajat pentru unitățile de 5,25 inch și zgomotul a dispărut. Am observat că dacă scoteam capacul lateral al carcasei nu mai intrau în rezonanță dar nu puteam sta așa cu pc-ul desfăcut. Acum ar trebui să mă upgradez cu niște ssd-uri și aș scăpa de problema cu elasticul dar așa cum au mers de 6 ani încoace mai merg câțiva ani.

Edited by craciuncostel, 25 December 2020 - 11:18.


#32
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Nu cred ca o sa mearga in cazul lui.
Carcasa are un sfert din sistemul de prindere pt bay 5.25.


@Mundoo iti trebuie asa ceva si il folosesti strict pt stocare
https://www.shopu.ro...ggaAuh0EALw_wcB

Posibil sa existe in alta parte mai ieftin.

#33
Mundoo

Mundoo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 19.02.2016
Sarbatori fericite baieti !
Multumesc ca v-ati facut timp sa imi ascultati probleme.

View Postmariusixy, on 25 decembrie 2020 - 10:31, said:

Carcasa are 3.6 Kg.


Carcasa e prevazuta cu 2 locase pt hdd sau ssd. Vezi poate se misca compartimentul ala pt unitati de stocare ori vezi cat de fix sta hdd in sertar.
Eu am un model mai premium si am gasit in cutie niste garnituri de cauciuc.
Poate gasesti ceva sa improvizezi sa stea fix hdd in sertar.
Dar dezactiveaza intai ventilatoarele si vezi daca mai apare zgomotul.


@Mundoo bine ai venit in club!!
Anul trecut de bf am luat un hdd seagate de 1tb de la evomag si dupa 2 saptamani m-am apucat sa instalez win. Imi venea sa-l arunc pe geam. Nu aveam ssd la momentul ala.
Fiind cumparat la interval de 6 ani de la ultimul hdd am crezut ca va fi super silentios ca doar eram in 2019. La alte componente se facusera progrese enorme.
Mi-am luat apoi ssd pt win 10 si mai auzeam ceva zgomot doar cand accesam hdd dar nu deranjant.
Intre timp am mai luat un alt hdd de 1tb wd si e super silentios.
Deci tine si de noroc si in astfel de cazuri mai bine il returnezi in alea 14 zile de retur.
Banuiesc ca 3.6kg pentru o carcasa este putin. Nu se misca compartimentul, HDD-ul sta ca in menghina in slot-ul de Hardisk, l-am strans calumea plus ca suruburile alea au un fel de plastic ce prezinta aderenta pe metal.
L-am cumparat personal din altex, nu beneficiez de retur.
Ventilatoarele nu au nimic, fac putina galagie ca sunt de 120mm dar daca scot HDD-ul se aude doar sunetul ala de "vant" de la coolere cand ma joc, in rest am instalat Gigabyte Utility si cand nu ma joc le pune pe modul Quiet.

View Postcraciuncostel, on 25 decembrie 2020 - 11:17, said:

Am făcut pc-ul acum câțiva ani și îmi luasem o sursă modulară corsair 750 rm, o carcasă cm960, ventilatoare de sistem noctua, nepton 240 răcire cu apă pentru procesor, asta fiind acum 6 ani
Toate silențioase dar când am montat 2 HDD wd Black de 1 tb a început să vibreze carcasa și era un zgomot de fond deranjant. Cu toate că carcasa are bayuri cu piciorușe de cauciuc și multe chestii anti-vibrații, nimic nu funcționa. Atunci am scos hdd-urile și le-am prins cu elastice în partea superioară a carcasei în locul amenajat pentru unitățile de 5,25 inch și zgomotul a dispărut. Am observat că dacă scoteam capacul lateral al carcasei nu mai intrau în rezonanță dar nu puteam sta așa cu pc-ul desfăcut. Acum ar trebui să mă upgradez cu niște ssd-uri și aș scăpa de problema cu elasticul dar așa cum au mers de 6 ani încoace mai merg câțiva ani.
La mine nu scoate zgomot asa de tare, doar ca daca pun mana pe carcasa se simt vibratiile dar se simt si in birou putin, pe "blatul" unde tin mouse, tastatura etc... nu prea se simt dar daca ating pe margine cu piciorul de birou se simt vibratiile. Biroul e din pal.

View Postmariusixy, on 25 decembrie 2020 - 11:47, said:

Nu cred ca o sa mearga in cazul lui.
Carcasa are un sfert din sistemul de prindere pt bay 5.25.


@Mundoo iti trebuie asa ceva si il folosesti strict pt stocare
https://www.shopu.ro...ggaAuh0EALw_wcB

Posibil sa existe in alta parte mai ieftin.
Hmm, pai si cum e cu rack-ul asta extern? Vad ca se conecteaza prin USB, eu folosesc HDD-ul se ma joc pe el, cred ca nu este aceiasi experienta comparand cu SATA III 600.

Eu as putea sa trag cablul SATA 3 din placa de baza prin orificiul de desfacere al mesh-ului frontal dar nu imi ajunge cablul de alimentare de la sursa sa alimentez HDD-ul. Ma gandeam la o varianta sa pot sa-l tin afara HDD-ul dar sa fie conectat prin SATA 3 pe placa de baza.

#34
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@Mundoo il alimentezi la priza si conectat la un port usb.
E ca un fel de hdd extern. Il folosesti doar pt stocare.


Sa iti incerci norocul si sa cumperi alt hdd?
Nu vad alta solutie. Ideal iti iei un ssd de 500 gb pt instalare jocuri.

#35
Mundoo

Mundoo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 19.02.2016

View Postmariusixy, on 25 decembrie 2020 - 13:25, said:

@Mundoo il alimentezi la priza si conectat la un port usb.
E ca un fel de hdd extern. Il folosesti doar pt stocare.
Am inteles, cred ca mai bine il returnez, cred ca il pot returna daca l-am achizitionat personal, deja mi s-a urat cu dracia asta de HDD.
Mai pun putini bani si imi iau un SSD de 500GB, cred ca imi ajunge.

Ce SSD imi recomandati?

#36
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Probabil si carcasa sa fie de vina.

Portul m2 daca e ocupat iti iei ssd 2.5.
Crucial mx500 sau alt model.

Vezi si pe olx sigilate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate