Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare

arii
 Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 

Salam de 70 de lei/kg

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#1
botoxy

botoxy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 25.04.2017
Am luat cel mai scump salam din supermarket asa de curiozitate.Salam de sibiu cu 70 de lei /kg. Deci la banii astia costa dublu cat kg de porc natural crescut acasa de om normal intr-un an, nu intr-o luna cu antibiotice si hormoni ca aia din magazine.
Dar ca si gust nu mi se pare mai bun.Adica nu e chiar nemancabil cum sunt restul salamurilor care au gust de mushama,dar nici nu iti face pofta asa cum iti face un carnat de porc de casa sau o sunculita de casa. In aceste conditii mi se pare prosteala maxima sa ceri pret dublu

#2
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
Depinde cat a costat calu'!

#3
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,267
  • Înscris: 05.01.2004
Salamul de Sibiu este un produs de nisa. Si este, cum ar spune francezii, un "gout acqueri".
De aceea unora le place la nebunie, iar altora li se pare groaznic.
Si tot de asta costa cat costa.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Salamul de Sibiu este un produs crud-uscat. Nu ai cum sa compari cu pretul carnii proaspete, ca pierde la greutate prin uscare.
Pe de alta parte, mare parte a mezelurior produse in RO sunt porcarii. Eu nu pot manca asa ceva, decat  daca imi este foarte foame.

Edited by pasilla, 11 December 2020 - 20:47.


#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Pentru ca n-ai luat in considerare costurile cu procesarea, tva-ul, etc.

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,488
  • Înscris: 10.08.2005

 botoxy, on 11 decembrie 2020 - 20:31, said:

Am luat cel mai scump salam din supermarket asa de curiozitate.Salam de sibiu cu 70 de lei /kg. Deci la banii astia costa dublu cat kg de porc natural crescut acasa de om normal intr-un an, nu intr-o luna cu antibiotice si hormoni ca aia din magazine.
Dar ca si gust nu mi se pare mai bun.Adica nu e chiar nemancabil cum sunt restul salamurilor care au gust de mushama,dar nici nu iti face pofta asa cum iti face un carnat de porc de casa sau o sunculita de casa. In aceste conditii mi se pare prosteala maxima sa ceri pret dublu
Tot de curiozitate, cum arata o felie ?

#7
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,888
  • Înscris: 15.04.2007

 botoxy, on 11 decembrie 2020 - 20:31, said:

Am luat cel mai scump salam din supermarket asa de curiozitate.Salam de sibiu cu 70 de lei /kg. Deci la banii astia costa dublu cat kg de porc natural crescut acasa de om normal intr-un an, nu intr-o luna cu antibiotice si hormoni ca aia din magazine.
Dar ca si gust nu mi se pare mai bun.Adica nu e chiar nemancabil cum sunt restul salamurilor care au gust de mushama,dar nici nu iti face pofta asa cum iti face un carnat de porc de casa sau o sunculita de casa. In aceste conditii mi se pare prosteala maxima sa ceri pret dublu
Megaimage ? Ai prins oferta.Feliat la tipla ? De regula e 45-60 kilu la baton.A ramas doar numele.Gustul la luat cu el impuscatul.

#8
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

 botoxy, on 11 decembrie 2020 - 20:31, said:

Am luat cel mai scump salam din supermarket asa de curiozitate.Salam de sibiu cu 70 de lei /kg. Deci la banii astia costa dublu cat kg de porc natural crescut acasa de om normal intr-un an, nu intr-o luna cu antibiotice si hormoni ca aia din magazine.
Dar ca si gust nu mi se pare mai bun.Adica nu e chiar nemancabil cum sunt restul salamurilor care au gust de mushama,dar nici nu iti face pofta asa cum iti face un carnat de porc de casa sau o sunculita de casa. In aceste conditii mi se pare prosteala maxima sa ceri pret dublu

Data viitoare sa iei salam de vara la 10 lei kilu', si sa ne spui cum a fost.

#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,064
  • Înscris: 28.10.2006
@initiator
Se pare ca nu ai vizitat si "galeria" supermarket-ului!
La Cora "al meu" e pe culoarul de intrare un magazin SUPER BIO/ECO/NATURAL/SIBI/BAZNA, chiar nu are importamta, unde preturile sunt afisate numai per 100 grame, ca sa nu lesini efectiv in fata vitrinei. Si vand "porcarii" cica 100% naturale, prea bun, prea ca la tara!
Problema(nu a clientului) este ca produsele sunt NEGRE de cat stau in vitrina, ca nu le cumpara nimeni.
Io m-am invatat si chiar daca de circa 2 ani cumpar carne de la magazin, ca nu mai ne da voie sa taiem porcul acasa, fac "porcarii" la mine in ograda. Poate mai proaste calitativ(oare???) decat cele cu multe zerouri la pretul de la CORA, dar sunt sigur ca nu bag chimicale in mancare.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 victord36, on 11 decembrie 2020 - 20:54, said:

Gustul la luat cu el impuscatul.
Mda. Si eu poftesc la un salam de Sibiu comunist !
M-as multumi si cu unul de Bacau, dar imi pun pofta in cui. Ce e acum pe piata, e necomestibil.

Edited by pasilla, 11 December 2020 - 21:05.


#11
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006

 pasilla, on 11 decembrie 2020 - 21:02, said:

Mda. Si eu poftesc la un salam de Sibiu comunist !
dar salamul de vara dat prin faina si tinut intre geamurile duble comuniste, agatat in cui si tinut 3 luni ca sa semene cu ala de sibiu ai uitat? :))) Nu-mi zice ca nu stii reteta

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
O stiu, dar acum nu mai iese....si nu sunt vinovate geamurile.

Edited by pasilla, 11 December 2020 - 21:07.


#13
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,888
  • Înscris: 15.04.2007

 pasilla, on 11 decembrie 2020 - 21:02, said:

Mda. Si eu poftesc la un salam de Sibiu comunist !
M-as multumi si cu unul de Bacau, dar imi pun pofta in cui. Ce e acum pe piata, e necomestibil.
Nu numai tu,dar si aia din RFG.

Mozaic de Agricola parca are un iz de bun.

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Stai ca vin pufanii si ne explica cum am pierdut simtul gustului din cauza varstei :)

#15
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,888
  • Înscris: 15.04.2007

 viceroy56, on 11 decembrie 2020 - 21:00, said:

@initiator
Se pare ca nu ai vizitat si "galeria" supermarket-ului!
La Cora "al meu" e pe culoarul de intrare un magazin SUPER BIO/ECO/NATURAL/SIBI/BAZNA, chiar nu are importamta, unde preturile sunt afisate numai per 100 grame, ca sa nu lesini efectiv in fata vitrinei. Si vand "porcarii" cica 100% naturale, prea bun, prea ca la tara!
Problema(nu a clientului) este ca produsele sunt NEGRE de cat stau in vitrina, ca nu le cumpara nimeni.
Io m-am invatat si chiar daca de circa 2 ani cumpar carne de la magazin, ca nu mai ne da voie sa taiem porcul acasa, fac "porcarii" la mine in ograda. Poate mai proaste calitativ(oare???) decat cele cu multe zerouri la pretul de la CORA, dar sunt sigur ca nu bag chimicale in mancare.
Galeria Cora si toate galeriile sant pentru astia fara ograda.

#16
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 pasilla, on 11 decembrie 2020 - 21:02, said:

Mda. Si eu poftesc la un salam de Sibiu comunist !
,

Eu il vedeam numai in Neckermann .Pentru nemti era chilipir pe vremea aia.

#17
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005

 botoxy, on 11 decembrie 2020 - 20:31, said:

Am luat cel mai scump salam din supermarket asa de curiozitate.Salam de sibiu cu 70 de lei /kg.

Nu l-ai luat pe cel mai scump. De Mangalița nu era? Este peste 80 - 90 lei kg. Au la lidl o versiune de ~ 200 grame de la pikok din carne de porc de Mangalița cu 20 lei batonul, 100 lei kg. Bun dar exagerat ca preț.
Nu are sens să compari gustul de porc de țară afumat cu ce este în comerț asta e clar. Totodată numărul celor care mai pregătesc porcul la țară este foarte scăzut și gusturile vechi se vor uita.
Eu astăzi am afumat cârnații, o vreme perfectă, ploaie și frig, miros a coș de fum chiar și după baie. Am tăiat porcul ieri și zilele astea mă ocup de cărnuri. Ce să spun, abia aștept să mănânc o slănină cu ceapă și cârnați plus mușchi afumat.

Edited by craciuncostel, 11 December 2020 - 21:28.


#18
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,888
  • Înscris: 15.04.2007
Nu era.Plateau marci grele pentru un baton in shop la Mamaia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate