Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

Facultate din Bucuresti posibil s...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma
 Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...

apartament vandut de tatal sotiei...
 Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit

Megalopolis (2024)
 

Contract vizionare anterior valabil la alta locuința?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019

 exqusit_drunk, on 11 decembrie 2020 - 06:56, said:

Depinde ce scrie în ce ai semnat. Nu ai un exemplar să-l citești?

Poate nu stie sa citeasca!

#20
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
Ce tot plângeți atat agenții? :))  omul a spus ca a semnat contract cu un agent pentru vizionare apartamentul X. Între timp, el a mai cautat apartamente pe site-uri, ca doar nu o sta sa aștepte sa fie la mana agentului și a găsit și cumpărat apartamentul Y. N-are nimic de a face nici cu contractul, nici cu agentul, nici cu apartamentul X.

Doar nu o scrie în contract ca se obliga ca noua achiziție imobiliara sa fie făcută doar prin agenția respectiva, indiferent de apartament (nu dowr vizionarea lui X), ca asta probabil intra la înșelătorie.

A fost fapta buna a agentului (în speranța unui comision) ca a vrut să-l ajute cu legătură către proprietar, dar legal, nu-l obliga la nimic.

Edited by AlleXyS1, 12 December 2020 - 11:49.


#21
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 01.12.2017
Ai semnat pentru apartamentul 6, in blocul A.
Nu ti-a placut.
Urmeaza apartamentul 7, in blocul B. Se scrie adresa respectiva in anexa la contract, semnezi tu, semneaza si agentul si iti prezinta apartamentul.

Nu mai poti cumpara in viata asta alta locuinta pentru ca ai semnat pentru un apartament?
Ti-a spus numarul proprietarului verbal, sa te dea in judecata. Tot verbal.

#22
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,706
  • Înscris: 22.05.2011

 Andrei-911, on 10 decembrie 2020 - 20:55, said:

Hello.

Am vizionat cu un agent 2 apartamente, pentru care am semnat contract de vizionare. Ulterior, am gasit un anunt pe net si angentul a contactat proprietarul (proprietarul nu voia/vrea sa lucreze cu agenție) si a obținut pana la urma o vizionare. In cadrul acestei vizionari nimeni nu a semnat nimic, nu ne-am inteles in acel moment apoi proprietarul m-a contactat sa lucram fara agenție. Exista vreun risc avand in vedere ca pentru apartamentul respectiv nu s-a semnat nimic?
Multumesc

Am citat postul initial poate nu e clar cum sta treaba.

Initiatorul a semnat un contract in care nu are habar ce scrie... Daca el a gasit anuntul,  ce mai cauta agentul acolo?  Stie agentia sa dovedeasca ca ea a prestat,  initiatorul daca va cumpara e bun de plata.

Urasc agentiile IMO mai rau ca orcine,  dar la fel nu suport imbecilii care semneaza contracte fara sa aibe habar in ce se baga.  Din cauza lor exista jegurile astea de agentii.

#23
lllllll

lllllll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.12.2020
Mergi si cumpara fara griji. Eu am facut asta chiar cand aveam contract si nu s-a sesizat nimeni, nu sta agentul sa scoata extrase de CF dupa fiecare anunt care dispare.

#24
Ecko72Unltd

Ecko72Unltd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.10.2005
Preluat, poate te ajuta

"Orice comision cerut de o agentie care nu are exclusivitate pe o locuinta este ilegal.Iar de obicei,cele care au exclusivitate iau comision doar de la vanzator.
Am lucrat in imobiliare prin 2005-2006,cand eram pustan.Pentru ca nu aveau angajati,m-au trecut ca fiind director de vanzari,cu poze la un birou de mahon si sa mearga treaba.Ei nu aveau nimic la vanzare,dar aveau un program care le arata absolut toate apartamentele la vanzare din momentul respectiv,de pe orice site.Se dadeau anunturi generice(gen “vand apartament calea 13 septembrie,utilat,modernizat bla bla”),iar cand suna telefonul,trebuia sa ii spui ca nu stii daca mai este de actualitate si ca revii cu un telefon.Intre timp il intrebai daca il intereseaza in zona respectiva,bugetul si nr de camere si apoi cautai in zona aia,sunai proprietarii etc
Ma documentasem foarte bine ce am de facut si am fost cu diverse persoane la vizionari,dar unii veneau cu ruleta si masurau absolut tot.Si,de obicei astia erau mai in varsta si banuiesc ca se plictiseau acasa.
Venise la un moment dat un cuplu,cu un copil pe drum,vazut un apartament pe la Dimitrie Cantemir cu Budapesta.Le-a placut enorm,dar simteam ceva putred,ca proprietarul e evreu,sta in Israel si ca dureaza 3-4 luni pana vine in tara,dar se pot face actele cu procura.Vazandu-i tineri si cu copil pe drum,i-am sfatuit sa nu il cumpere,desi as fi castigat cam 3000 de euro comision,iar daca vor sa il ia,sa il ia pe propria raspundere.Daca l-or fi luat,habar nu am.
Treaba nu prea mergea si m-am bagat pe inchirieri.Aici se dadeau ca painea calda,dar pe proprietarii agentiei nu ii interesa,ca sunt bani putini.
Fast forward,satul de promisiuni si de lehamitea “patronilor”,dupa 2 luni am plecat,pentru ca foloseam masina mea in scop de serviciu(primisem de la ei ceva matiz,cu o gaura in usa,ce fusese taxi prin Craiova si suna ca o drujba, la plecare,m-au pus sa platesc factura de telefon in valoare de 1800 lei(practic aveam peste 100 de apeluri pe zi).
In ziua de azi,oricine poate fi agent imobiliar,ca nu se cere nici macar minim de scoala sau cel putin vreo diploma.
Ar trebui sa stiti,ca aceea hartie “contract de vizionare” are valoare juridica 0 si nu poate fi imputata nimanui in cazul in care incalci cele scrise acolo.Sunt doar un fel de baubau,astfel incat ei sa isi poate lua comisionul standard.
Aviz pt cel care a facut postul : Daca pe contractul de vanzare al apartamentului nu apare ca intermediar agentia de imobiliare,poti solicita returnarea comisionului.Daca refuza returnarea comisionlui,amenintat cu plangere pentru obtinere de foloase necuvenite si neindeplinirea obligatilor contractuale.Practic,asta trebuie sa faca o agentie(sa garanteze pentru tot ce inseamna procesul de vanzare)"

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate