Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Young Boys Berna - CFR Cluj (10.12.2020, 19:55)

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

Poll: Young Boys Berna - CFR Cluj (10.12.2020, 19:55) (15 member(s) have cast votes)

Ce pronostic dati pt. Young Boys - CFR?

  1. castiga Young Boys (8 votes [53.33%] - View)

    Percentage of vote: 53.33%

  2. egalitate (2 votes [13.33%] - View)

    Percentage of vote: 13.33%

  3. castiga CFR (5 votes [33.33%] - View)

    Percentage of vote: 33.33%

Vote Guests cannot vote

#55
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,395
  • Înscris: 06.02.2008

View Postutopium, on 12 decembrie 2020 - 18:22, said:

Nu e nici o intrare periculoasa, nici unul dintre arbitrii care au comentat faza nu au zis ca ar fi dat 11 metri la asa ceva ..

Crãciunescu a zis cã n-ar fi dat. Nici Ilie Dumitrescu n-ar fi dat. Dar ãștia nu sunt aceeași care îl înfierau pe Colțescu cã e rasist? :D Primul se contrazicea cu Radu Paraschivescu deși ãla e lingvist iar Crãciunescu e nimeni în drum în ce privește cuvintele și sensul lor.
Porumboiu, de exemplu, a fost de altã pãrere.

„Trebuie sã vedem ce spune regulamentul. În momentul în care un jucãtor lovește balonul și apoi lovește un adversar cu mâna, dacã mingea e în joc, atunci este clar cã e loviturã liberã directã. În cazul de fațã, 11 metri. Nu este cel mai clar penalty, sub nicio formã. Eu vorbesc strict regulamentar”, a explicat Porumboiu, la Digi Sport Special."

Nu cã ar mai conta, dar subiectivismul fanilor e ridicol. E așa de greu de recunoscut cã dupã ce a jucat mingea l-a lovit pe adversar în cap? Jucãtorii de câmp sunt penalizați identic dacã fac un tackling, ating mingea dar apoi și adversarul. Fault și loviturã liberã..

#56
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 13 decembrie 2020 - 20:39, said:

Stiu ca te stradui din rasputeri sa ma combati de vreo 13 ani si tu chiar crezi ca-ti iese.

Da, sunt 13 ani de cand ridicolul a capatat o noua forma. Si nu o zic eu, ci mai tot forumul. ;)

Quote

Eu ti-am spus ce ma intereseaza pe mine ca si sustinator al echipei. Ce te intereseaza pe tine, care nu esti fan al echipei, ci chiar dimpotriva (tu ne explicai acum 2 ani ca CFR nu va mai lua titlul prea curand si de atunci l-a mai luat de 2 ori), e prea putin relevant.

Stiu ca e frustrant ca mereu se intampla ce zic eu atunci cand ne contrazicem si nu ce zici tu ... sper ca nu ma faci sa caut citatul unde ziceai ca nu doar ca nu va mai lua CFR titlul (dupa ce l-au luat in 2018), dar nu va mai face in general performanta si vor intra in insolventa.

Pai dorinta ta cuprinde o fractura logica, si ti-am demonstrat destul de clar de ce. Recunosti si tu din moment ce incerci sa schimbi subiectul discutiei cand faceam o previziune ca CFR-ul s-ar putea sa intre pe o panta descendenta, ceea ce se intampla sau oricum se va intampla. Una e predictia  care cuprinde doza aferenta de hazard, si alta e fractura logica de care dai dovada atunci cand incerci sa argumentezi ceva. ;)

Quote

In plus e absurd sa folosesti asa zisa ta "logica" pentru a intelege ce imi doresc eu de la echipa ... ce legatura are logica cu dorintele cuiva? E treaba mea daca imi doresc ceva ilogic. Ar fi trebuit sa intelegi in 13 ani ca nu gandim la fel (la fel cum ar fi trebuit sa intelegi ca la o competitie de logica intre noi doi ai pierde, dar hai sa trecem peste asta - sau daca chiar iti doresti sa devii si mai frustrat, o rezolvam in privat, intram pe zoom si rezolvam teste de logica in paralel ca sa vedem cam pe unde e fiecare dintre noi Posted Image)

Nu ti-a contestat nimeni dreptul de a avea o dorinta, doar ti-am atras atentia ca dorinta ta cuprinde o neconcordanta logica. Doresti consolidarea  echipei, insa nu-ti doresti ceva ce ajuta (poate cel mai mult) la acea consolidare. Trebuie sa fii intr-un fel anume sa poti spune asa ceva si sa nu vezi nicio problema. :)

#57
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcaiuscorneliu, on 13 decembrie 2020 - 21:15, said:

Nu că ar mai conta, dar subiectivismul fanilor e ridicol. E așa de greu de recunoscut că după ce a jucat mingea l-a lovit pe adversar în cap?
Si tu zici ca aia a fost o lovitura? Posted Image O mangaiere poate. I-a lustruit freza un pic ...

View Posttoniq, on 13 decembrie 2020 - 22:11, said:

Pai dorinta ta cuprinde o fractura logica, si ti-am demonstrat destul de clar de ce.
Nu e nici o fractura logica ... nu imi doresc in mod special sa obtin chestii care nu consider ca sunt cu adevarat meritate. Nu vreau ca fiica-mea sa ia locul 1 la un concurs de pian cand eu stiu ca nu-l merita ... vreau mai intai sa munceasca constant ca sa-l merite, apoi poate sa-l ia. Sigur ca in meciul de la Berna CFR a jucat mai bine, dar pe ansamblu s-au prezentat mai prost (in special in meciurile cu Roma, unde au luat bataie cel mai rau dintre toti, sigur, stim ca au avut problemele de rigoare cu COVID-ul si accidentarile, dar din cele 6 meciuri doar in doua putem zice ca au jucat bine, primul cu TSKA si ultimul cu Berna, desi as zice ca si in primul au avut noroc si nu meritau sa-l castige cu 2-0). In conditiile date sunt multumit si cu cele 5 puncte pe care le-au facut, dar luand toate cele 6 meciurile in considerare nu meritau mai mult. Nici anul trecut nu meritau sa faca 10 puncte in grupe, le-au facut cu noroc, dar totusi au avut mai multe meciuri bune.

Edited by utopium, 13 December 2020 - 22:27.


#58
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 13 decembrie 2020 - 22:14, said:

Nu e nici o fractura logica ... nu imi doresc in mod special sa obtin chestii care nu consider ca sunt cu adevarat meritate. Nu vreau ca fiica-mea sa ia locul 1 la un concurs de pian cand eu stiu ca nu-l merita ... vreau mai intai sa munceasca constant ca sa-l merite, apoi poate sa-l ia. Sigur ca in meciul de la Berna CFR a jucat mai bine, dar pe ansamblu s-au prezentat mai prost (in special in meciurile cu Roma, unde au luat bataie cel mai rau dintre toti, sigur, stim ca au avut problemele de rigoare cu COVID-ul si accidentarile, dar din cele 6 meciuri doar in doua putem zice ca au jucat bine, primul cu TSKA si ultimul cu Berna, desi as zice ca si in primul au avut noroc si nu meritau sa-l castige cu 2-0). In conditiile date sunt multumit si cu cele 5 puncte pe care le-au facut, dar luand toate cele 6 meciurile in considerare nu meritau mai mult. Nici anul trecut nu meritau sa faca 10 puncte in grupe, le-au facut cu noroc, dar totusi au avut mai multe meciuri bune.

Hai ca ai schimbat partitura, acuma nu mai vrei sa se califice CFR-ul in primavara europeana fiindca (tineti-va bine cu totii!!!), tu consideri ca CFR-ul nu merita! Posted Image  Posted Image
Serios, credeam ca mai ridicol nu se poate, dar uite ca in postarea asta mi-ai demonstrat ca se poate. De 13 ani imi tot demonstrezi, zi de zi, ca se poate si mai ridicol! Ma inclin in fata ta, maestre! Posted Image

#59
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Eu stiu ca tu esti preocupat mai mult de atacuri la persoana si ca intelegi doar ce doresti. Ideea e ca e mai important mai intai sa ajungem in punctul in care sa meritam acea calificare si sa avem si sanse sa facem ceva daca ne calificam. Acum important mi se pare ca in urmatoarele doua sezoane sa adunam la coeficient inca vreo 8-9 puncte, ca sa ajungem pe la 25 de puncte. Asta ar insemna si ca bugetul ar fi stabil, patronul si-a cam recuperat investitia si ca poate sa se gandeasca sa mareasca bugetul anual de investitii/salarii. Sezonul asta s-au cam adus jucatori liberi de contract sau foarte ieftini, iar cei mai vechi imbatranesc si ei ... pe termen lung, trebuie sa vina mai multi jucatori tineri dar talentati.

Momentan e bine ca ne-am consolidat pozitia in top 3 si ca echipa joaca bine cu Iordanescu ;)

#60
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009
Eu sunt preocupat de discutii, insa doar cu persoanele rezonabile care urmaresc cautarea/stabilirea realitatii. Am incercat si cu tine la inceput pe privat, apoi mi-am dat seama ca esti bolnav (scuza-ma, dar dupa 13 ani de cand am de-a face cu tine nu am alt cuvant sinonim) si e pierdere de timp, tu nu esti capabil, psihologic vorbind, sa recunosti o situatie care ti-e defavorabila. Si zic asta dupa experienta de 13 ani, de cand am discutat tone de pagini pe softpedia. Plus ca nu sunt singurul care iti spune asa ceva, cam pe toate topicurile pe unde ai intrat ai intampinat aceeasi reactie/concluzie a userilor. Sigur, au existat si situatii evidente cand ai avut dreptate, daca ai observat eu nu te-am contrazis orbeste si cu privire la situatiile evidente, insa aceste situatii au fost cvasimajoritar in legatura cu probleme care nu interferau cu interesele tale. Atunci cand discutam ceva ce te afecteaza, inevitail nu esti in stare sa recunosti acea situatia ca este defavorabila. Precum exemplul de fata, tu, ca fan CFR, nu esti in stare sa recunosti ca neaccederea in primavara europeana este o pierdere pt club, tu incerci sa minimalizezi, ba chiar esti in stare sa sugerezi ca nici nu era de dorit o astfel de calificare. Deci tu, ca in foarte multe alte randuri, iti bati joc de interlocutor, ii jignesti inteligenta si bunul simt. Ce rost are o astfel de discutie cu tine? Daca tu iti bati joc de mine, cum ai vrea sa te tratez? Daca asa esti si in realitate nu vreau sa am de-a face cu astfel de oameni.

#61
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Daca ai fi urmarit ce am scris eu pe subiectul asta inca de la inceput de sezon (de prin august-septembrie), am zis cu mult inainte sa ajunga in grupe care trebuie sa fie scopul echipei pe urmatorii ani si ce m-ar multumi anul asta. Iar pe anul asta si-au facut planul (5 puncte in grupe, adica o victorie si doua egaluri, e deja o prestatie buna in grupe pentru o echipa din urna 3, peste 7 deja e foarte buna).

Interpretarea ta ca minimalizez neaccederea in primavara europeana e doar o mai veche frustrare de-a ta, eu am fost realist de la inceput si stiam ca o accedere in primavara europeana pentru a doua oara consecutiv ar fi fost ceva "miraculos". care se intampla rar si in vremurile cand Romania avea coeficient de top 10-15 in Europa si echipele romanesti puteau ajunge mult mai usor in fazele superioare (stii tu, vremurile cand aveam 6 echipe in Europa). In conditiile actuale, cu Romania pe locul 28, e ceva greu de realizat, chiar daca CFR a fost la 5 minute sa reuseasca Posted Image

Uite ce ziceam la sfarsitul lui august:

View Postutopium, on 27 august 2020 - 00:36, said:

Daca ar aduce fiecare echipa romaneasca macar 4-5 puncte pe sezon si cea mai buna pe la 10, ar fi deja bine (CFR are anul asta 2.5 puncte deja).
CFR a adus 9.5 puncte la coeficientul Romaniei sezonul asta (doua treimi din punctele Romaniei practic). Celelalte trei echipe din pacate nu si-au facut treaba si au adus toate trei impreuna 5.5 puncte ...

Edited by utopium, 14 December 2020 - 23:13.


#62
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009
Din nou te intreb, ce legatura are ce scrii tu mai sus cu ce spuneam eu? Tu inca incerci sa ”demonstrezi” ca nu era de dorit ca CFR sa se califice in primavara europeana, chiar daca si-a facut planul cu accederea in grupe. Probabil de aia au scos flacari pe nas toti din staff-ul echipei, iar fanii vostri au protestat fata de UEFA, fiindca nu era de dorit o calificare in continuare. In continuare iti bati joc de interlocutor, discutie, logica si bun simt!

#63
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Nu, nu incerc sa demonstrez ca nu era de dorit o calificare europeana, ci ca nu era realist din start sa speri sa o obtii. E o mare diferenta intre a avea niste asteptari realiste si a spera la o calificare norocoasa.

Singurul care isi bate joc de interlocutori esti tu, pentru ca te faci ca nu pricepi ce spun Posted Image Daca tu te bazezi in viata pe castiguri norocoase e problema ta, eu nu ma bazez pe asta, ci am un plan clar si stiu ce trebuie sa fac ca sa ajung unde doresc. De aia am si cam reusit sa fac mai multe decat mi-am propus in viata, ca n-am stat sa astept castigurile norocoase, ci mi-am creat niste baze solide, care sa-mi asigure succesul. Si asta cred ca trebuie sa faca si echipa ...

Edited by utopium, 15 December 2020 - 02:22.


#64
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 15 decembrie 2020 - 02:21, said:

Nu, nu incerc sa demonstrez ca nu era de dorit o calificare europeana, ci ca nu era realist din start sa speri sa o obtii. E o mare diferenta intre a avea niste asteptari realiste si a spera la o calificare norocoasa.

Singurul care isi bate joc de interlocutori esti tu, pentru ca te faci ca nu pricepi ce spun Posted Image Daca tu te bazezi in viata pe castiguri norocoase e problema ta, eu nu ma bazez pe asta, ci am un plan clar si stiu ce trebuie sa fac ca sa ajung unde doresc. De aia am si cam reusit sa fac mai multe decat mi-am propus in viata, ca n-am stat sa astept castigurile norocoase, ci mi-am creat niste baze solide, care sa-mi asigure succesul. Si asta cred ca trebuie sa faca si echipa ...

Sigur ca nu pricep ce spui, asa cum nu pricepe nici restul lumii pe toate topicurile unde erau toti sunt consternati de aberatiile tale.  Deci tu vrei o consolidare a clubului, insa paradoxal nu te intereseaza o calificare in primavara europeana care, culmea, ar fi ajutat cel mai mult la consolidarea clubului si ar fi oferit premize mai puternice pt calificarile ulterioare. Ai dat cu logica de toti peretii.Posted Image
Ma rog, ai schimbat de vreo 3 ori motivele si datele problemei, pt ca ridicolul sa fie sublim, asa cum doar tu stii sa-i dai forma perfecta.

#65
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Doar tu stii de ce ar trebui sa avem aceleasi pareri despre un subiect, iar daca nu le avem, sa afirmi ca interlocutorul are probleme cu logica, ca si cum parerile si dorintele cuiva ar trebui sa aiba legatura cu logica (si nu orice logica, aia a ta) Posted Image Probabil asta e mecanismul tau de aparare, cand nu ai argumente, inseamna ca celalalt are probleme cu logica Posted Image

Edited by utopium, 15 December 2020 - 22:10.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate