Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Bmw 520 g30 vs Mercedes c class w205

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 18.05.2014

 DragusPatrick, on 04 decembrie 2020 - 12:46, said:

Ambele vin cu 12 luni garanție sau 15mii km

Mercedesul ar trebui sa fie eligibil pentru garantie extinsa de producator din datele pe care ni le-ai dat (pana la +2 ani, conditii de elibgibilitate aici.) Poti explora optiunea?
Cele 12 luni sint garantie de dealer sau Junge Sterne / Premium Selection?

Ambele motoare au distributie pe lant care, conform procedurilor de service, necesita demontarea motorului pentru inlocuire. Durabilitatea distributiei depinde mult de intervalele la care au fost facute schimburile de ulei.

9G-Tronic de pe Mercedes e foarte buna... Mercedes isi face propriile cutii de viteze. Nu o stiu pe cea de la BMW.

Mercedes vs BMW: putere (kW) 143 vs. 140, cuplu (Nm) 400 @ 1600-2800 rot/min vs. 400 @ 1700-2500 rot/min. Tinand cont si de masele diferite, ai un raport mai bun CP/kg la Mercedes in cazul asta, ceea ce s-ar traduce si printr-un comportament mai dinamic al Mercedesului (in modul Sport+, desigur Posted Image).

In rest, masinile sint din segmente diferite.

Daca ai clarifica problema garantiei extinese de producator, plus intervale de service la un an, Mercedes e mai noua, mai putin rulata si cu un motor mai bine dimensionat pentur masa masinii. As alege Mercedesul.

Insa, probabil noul C-Klasse va fi lansat in 2021 pe cand G30 e lansat in 2017. Deci cu BMW vei fi "la moda" mai mult timp de acum incolo. Pe de alta parte, W205 e un model matur.

Edited by sdf8923jfsd, 04 December 2020 - 15:12.


#20
DragusPatrick

DragusPatrick

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.06.2019
sdf8923jfsd - Multumesc pentru părere, o sa sun dealer-ul sa întreb despre garanție.

Va las și niște poze cu bmw-ul sa vedeți despre ce este vorba.

Attached Files



#21
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 18.05.2014

 DragusPatrick, on 04 decembrie 2020 - 15:55, said:

sdf8923jfsd - Multumesc pentru părere, o sa sun dealer-ul sa întreb despre garanție.
Trebuie sa suni direct la o reprezentanta Mercedes-Benz.
Daca ai VIN-ul masinii (presupun ca ai acces la istoricul de service, factura si brief-uri - inteleg ca masina a fost importata din Germania), te poti inregistra pe Mercedes me si verifica situatia garantiei.

#22
DragusPatrick

DragusPatrick

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.06.2019
Cu încă o întrebare va deranjez. Când am văzut mașina nu am analizat foarte in detaliu infotaiment-ul așa ca nu știu dacă are park ASSIST, distronic, lane ASSIST etc. Mi-au trimis un mail cu lista de opțiuni însă nu știu cum ar trebuie sa apăra opțiunile astea scrise :)) din ce îmi aduc aminte văzusem prin infotaiment ceva de pedestrian alert sau ceva de genul, mai era ceva pe acolo cu mașina și un cerc in jurul ei. Agentul de vânzări cu care am vorbit nu știe sa îmi spună și luni va ajunge la mașina. Din curiozitate as vrea sa ma informez pana la următoare vizita având in vedere ca mașina nu este foarte dotata

#23
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Comparatia e de mere cu pere.Apoi seria 5 cu motor de 2 litri,vad ca e sport national.Eu as lua c-ul dintre cele 2...

#24
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 18.05.2014

 DragusPatrick, on 04 decembrie 2020 - 17:29, said:

Cu încă o întrebare va deranjez. Când am văzut mașina nu am analizat foarte in detaliu infotaiment-ul așa ca nu știu dacă are park ASSIST, distronic, lane ASSIST etc. Mi-au trimis un mail cu lista de opțiuni însă nu știu cum ar trebuie sa apăra opțiunile astea scrise Posted Image) din ce îmi aduc aminte văzusem prin infotaiment ceva de pedestrian alert sau ceva de genul, mai era ceva pe acolo cu mașina și un cerc in jurul ei. Agentul de vânzări cu care am vorbit nu știe sa îmi spună și luni va ajunge la mașina. Din curiozitate as vrea sa ma informez pana la următoare vizita având in vedere ca mașina nu este foarte dotata
Toate optiunile apar in Wartungsheft. Ala e documentul oficial, care trebuie sa se regaseasca printre actele masinii. Poti intre timp sa intri pe un site de VIN decoder, dar nu-s informatii oficiale.

#25
DragusPatrick

DragusPatrick

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.06.2019
Mi-au trimis o lista cu următoarele opțiuni doar ca nu văd nici acolo legat de sisteme de siguranta

Attached Files



#26
DragusPatrick

DragusPatrick

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.06.2019
Mai devreme am fost sunat de la tiriac auto și mi-au spus ca au promit un e Classe care s-ar încadra in bugetul meu. Motor 2.0, 194 de cai, la fel interior bej, virtual cockpit, distronic, park assist, lane assist, și alte chestii pe care nu le mai rețin, in schimb km cam mulți, 140.000. Este cineva pe aici care a mai condus modelul sa îmi dea o părere? Mi s-a mai părut puțin ciudat faptul ca mașina o voi putea viziona începând de joi. Nu cumva domnii de la tiriac o aranjează pana atunci?:))

#27
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Dintre ambele c classe as alege-o pe aia cu km mai putini in detrimentul dotarilor lane assist si alte prostii (punctul meu de vedere). Dintre seria 5 si classe c trebuie sa dai cate o tura cu ambele. Eu nu as lua clasa c fiindca  am 1.89 insa seria 5 cu 2 litri iar nu as lua. Cred ca c-ul ar fi mai placut la condus cu conditia ca stai bine in el si nu e prea mic.

In general mercul e si mai fiabil. Sunt si exceptii desigur.

#28
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

 DragusPatrick, on 04 decembrie 2020 - 18:53, said:

Mai devreme am fost sunat de la tiriac auto și mi-au spus ca au promit un e Classe care s-ar încadra in bugetul meu.

Scuze daca ai postat cumva si n-am vazut dar care e de fapt bugetul tau?

#29
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
mă bag și io ca musca: cum drakku de n-au reușit să amplaseze ergonomic ecranul cela? :o
stă ca o sulă sculată-n mijlocul bordului..., și-ți acoperă și 25% din parbriz...

mergi cu ambele, în care te simți „acasă”  - AIA-I !!!

#30
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
@gushpi sa stii ca nu te incurca cu nimic. Pare a fi la fel ca pe seria 6 si nu ma incurca deloc. Eu cel putin vad toata partea de jos a parbrizului, am 1.80m inaltime.
In pozele puse, unghiul e foarte jos.
Cam asa e de la nivelul ochilor, Chiar daca te lasi mai pe spate, sa stii ca nu iti mananca din parbriz
Gandeste-te ca nu e mai sus decat "cupola" de la ceasurile de bord

Attached Files


Edited by Andreysc7, 05 December 2020 - 02:22.


#31
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
pe bune? compari interiorul ala plasticos din C class cu seria 5 de la BMW? cand te urci data viitoare in Mercedes incearca sa atingi plasticele alea dure din care este facuta plansa de bord, acelasi piano ca si in masinile low cost.
BMW-ul ala din pozele postate de tine este mult peste C Class din mai multe puncte de vedere si observ ca G30-ul a fost asamblat in Germania la Dingolfing ceea ce este un lucru bun. Ca si posesor de ambele marci iti spun sincer ca indiferent ce o sa alegi, motoarele sunt exceptionale, fiabile, dar placerea de a conduce o sa o simti la volanul unui BMW. Deschide portiera la BMW si studiaza cu atentie cat de bine este antifonata si ce greutate are pe cand la Mercedes zici ca este o foita de tabla acoperita de ceva plastic. Uita-te la micile detalii care fac diferenta.

#32
DragusPatrick

DragusPatrick

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.06.2019
Încerc sa răspuns tuturor 😄

Bugetul este de 30.000 TVA inclus fiindcă mașina o iau pe firma și nu ar fi rău sa îl decontez.

Sincer c Classe mi s-a părut mai bine asamblat la interior, poate faptul ca are km putini și nu au început sa scârțâie plasticele, doar ca poate prea monoton.

Și eu ma gândeam ca seria 5 cu motor de 2.0 ar fi leneș dar nu este deloc. Pana la urma eu caut o mașina confortabila cu care sa ajung unde am nevoie, nu sunt deloc împătimit al vitezei și credeți-mă, g30-ul ăla chiar trage bine in sport.

Eu am 1.77 și in jur de 80kg. Nu știu dacă a fost din cauza ca aveam geaca pe mine :)) dar c Classe mi s-a părut super mic la interior. Cam asta m-a făcut sa ma orientez spre g30-ul ăla. In materie de confort nu prea am văzut o mare diferența între ele, poate la scaune fiind mai mari și poate puțin mai confortabile. Nu ma grăbesc și aștept sa fac un test drive și cu un e Classe care ma aștept sa fie destul de confortabil și spațios.

Din punctul meu de vedere nu cred ca am nevoie de motor 3.0. In oraș merg destul de liniștit, iar in afara orașului un 2.0 este suficient pentru câteva Depășiri.

#33
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Depinde de ce cauti la acea masina.Mercedes poate e mai banal,e posibil ca BMW sa aiba mai multe gadget-uri...

#34
DragusPatrick

DragusPatrick

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.06.2019
Mie întotdeauna mi-a plăcut minimalism-ul din Mercedes și faptul ca la interior par mașini bine făcute. In BMW-uri mai noi nu am avut ocazia sa urc decât într-un X5 din 2014 care nu m-a dat pe spate. Dar fiindcă lucrez in IT, recunosc ca sunt atras de tehnologie și Gadget-uri intr-o mașina și cam asta m-a atras la BMW. In timp ce verificăm mașinile pe acolo am avut ocazia sa urc într-un glc 2020 cu sistemul nou de infotaiment și bord digital, care mi s-a părut peste BMW, dar modele respective îmi depășesc cu mult mult bugetul :))

Per total nu prea ma interesează clasa masinii, eu caut o mașina confortabila, spațiu decent la interior, fiabila pe care sa o țin in jur de 3-4 ani. Nu se pune problema întreținerii, merg pe principiul ca o mașina bine întreținută nu va crea probleme majore, In special revizii motor/cutie. Doar ca m-au cam speriat puțin prietenii cu BMW-ul, ca au probleme la pompa de ulei, se spune ca acest BMW are probleme la arborele cotit.

#35
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012
Ce motoare si ce an fabricatie au bmw-urile prietenilor?
Mergi linistit pe 520.
Nu suporta comparatie cu clasa c.

Edited by the_same, 06 December 2020 - 08:56.


#36
DragusPatrick

DragusPatrick

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.06.2019
Cel cu pompa de ulei are motor 3.0 și dacă nu ma insel an de fabricație 2014

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate