Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plata cu cardu si bacsisu

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte
 

Afumatori pe acoperisul blocului. Mit sau realitate.

* * * - - 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
19 răspunsuri în acest subiect

#1
probabil15

probabil15

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.362
  • Înscris: 30.05.2010
O cunostinta, locatara a unui bloc din Berceni (Sectorul 4) se plange ca de cativa ani, unuii cetateni si-au construit afumatori pe acoperisul blocului si din cauza asta este un miros infernal in apropierea craciunului. Nu as pune multa baza in ce spune fiind genul pensionar reclamagiu, dar totusi daca e adevarat?
Eu refuz sa cred ca in anul 2020 oamenii din Bucuresti afuma carnea pe bloc.

#2
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.777
  • Înscris: 29.10.2017
Orice e posibil, unii si-au amenajat gratare in gradinitele din spatele blocului

#3
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.859
  • Înscris: 06.10.2008
Am vazut eu gratar de restaurant, de ala vechi cu horn, ridicat pe acoperis. Deci da e posibil, depinde cum arata acoperisul si izolatia.

Eu sunt curios daca in Bucuresti mai exista asa ceva:

Fișiere atașate


Editat de sandu222, 03 decembrie 2020 - 21:21.


#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.829
  • Înscris: 12.01.2018
trage-o tura pe la carnati.sa ne spui cum sunt

#5
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.916
  • Înscris: 25.12.2016
Nu se mai poate face gratar in gradina blocului de ani de zile, se dau amenzi mari si s-au potolit pana si tiganii care aveau obiceiul acesta. De afumatoare pe bloc nici vorba. Cel putin nu in Bucuresti. prin alte orase poate or exista.

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.181
  • Înscris: 10.07.2013
Fișier atașat  0000000000000000000000000000000afumatoare-2020.jpg   68,47K   130 download-uri

Nu este o veste noua....unii si-au facut afumatori din frigidere defecte.Posted Image

Editat de xmanyacs77, 03 decembrie 2020 - 21:21.


#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.215
  • Înscris: 15.05.2008
la ce poluare este si cand se da foc la cauciucuri si gunoaie ar fi inutila contruirea de asa ceva

#8
Pudu

Pudu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 549
  • Înscris: 20.10.2020
In Bucuresti nu am auzit de asa ceva. Nici nu ai acces pe acoperis. Dar am citit o stire despre o afumatoare pusa intr-un balcon de la ultimul etaj, intr-un oras (nu mai retin care anume). Insa chiar si acel caz era prezentat ca o ciudatenie.

Probabil ca pensionarul care i-a spus povestea initiatorului a vrut sa rada putin de el. :)

#9
dan2626

dan2626

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 731
  • Înscris: 14.02.2009
are si un roman afumatoare in Canada aproape de Toronto . A luat amenda , dar tot o mai foloseste cateodata.

#10
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.560
  • Înscris: 18.10.2011

 probabil15, on 03 decembrie 2020 - 21:04, said:

O cunostinta, locatara a unui bloc din Berceni (Sectorul 4) se plange ca de cativa ani, unuii cetateni si-au construit afumatori pe acoperisul blocului si din cauza asta este un miros infernal in apropierea craciunului. Nu as pune multa baza in ce spune fiind genul pensionar reclamagiu, dar totusi daca e adevarat?
Eu refuz sa cred ca in anul 2020 oamenii din Bucuresti afuma carnea pe bloc.
Teava n-are, sa bata omu tau, poate se potoleste? Eiiii...

#11
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 590
  • Înscris: 21.09.2020
Poate sa faca pe acoperis, de ce n-ar putea?

#12
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.566
  • Înscris: 26.06.2003
Intr-un bloc din Militari administratorul si inca cativa clampai de-ai lui au facut afumatoare in uscatorie.
Acum vreo 15 ani se intampla asta, nu intelegeam de ce miroase a afumatoarea bunicului de la tara pe toata scara.

La stiri am vazut o faza cu un nebun din sectorul 1 care crestea porci in curtea full de gunoaie, ii taia si vindea carnea la negru. Sangele si toate deseurile de la taiere se aruncau pe strada sa ajunga la canalizare.
Se poate orice.

#13
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.755
  • Înscris: 30.07.2006
Am mai auzit de asemenea cazuri.

#14
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.149
  • Înscris: 11.04.2015

 botoxy, on 03 decembrie 2020 - 21:19, said:


Auzi, dar până unde trebuie să țină această "libertate"? Când m-am mutat, am fost acuzat de unii vecini că sunt reclamangiu, pentru că le sesizez că nu e ok să arunce gunoiul pe geam, să-l țină pe casa scării, sau să depoziteze tot felul de prostii pe casa scării, cutii goale, haine, papuci (o familie își ține încălțările, vreo 10 perechi de pantofi, afară, pe casa scării), sau să amenajeze spații de fumat pe casa scării.

Și chiar mă gândeam într-o perioadă dacă nu sunt eu prea pretențios. Dar mi se par lucruri care țin de o normalitate de bază, de igienă, nu de bunăstare. Când trăiești la comun, trebuie mereu să-ți pui problema "dar cum ar fi dacă am face toți așa?". Nu trebuie să existe excepții, să faci tu unele lucruri pentru că te crezi mai cu moț. Asta am încercat să le explic și specimenelor de vecini care se cred pe bătătură. Că doar ei sunt tâmpiți, așa, iar dacă am face și noi cum fac și ei, nu le-ar putea conveni.

Editat de althea, 04 decembrie 2020 - 06:39.
editare citat (mesaj sters din cauza limbajului)


#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă ar fi adevărat, ar face reclamație.
Punct
Care e de fapt dezbaterea ?

#16
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.989
  • Înscris: 22.01.2013
daca nu mai sunt targuri de craciun, nu mai are lumea de unde sa ia afumatura bio. :)

#17
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.358
  • Înscris: 31.07.2017
genul de post caer ma face sa ma gandesc cu groaza ca romanii cresc cei mai multi porci din gospodarie in uniunea europeana. gata, fratilor, sa incetam cu cultul asta nebun al porcului, are supermarketul tot ce iti trebuie fara bataie de cap si deranj!

#18
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.916
  • Înscris: 25.12.2016

 kopac, on 04 decembrie 2020 - 08:07, said:

romanii cresc cei mai multi porci din gospodarie in uniunea europeana
Traim cu porcul in apropiere, ca in Evul Mediu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate