Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
OCEANIA NATIONS CUP 2024

Recomandare router portabil wifi

Plata internaționala

Problema cheie/inchidere centrali...
 Casa pe structura de lemn (timber...

In ce an ati facut scoala de sofe...

Problema masina de spalat

Achiziție lentile ochelari o...
 Alegere rucsac 20 litri

Pareri legate de tunel solar - su...

Recomandare birou copii de 6 si d...

Ieșire din indiviziune teren...
 Imprimanta A4 si A3 cu scanner

Morți stupide (Italia)

Vom ajunge la deflatie?

Partaj succesoral
 

Unitra 75W , schimbare difuzoare

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#37
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020
Deci difuzoarele de medii sunt pe 100mm (4inch) ?
Cele de bass stiu si sigur ca sunt pe 25cm (10inch).

Vreau sa fiu sigur de dimensiuni , sa nu comand dimensiunea gresita.

#38
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,744
  • Înscris: 23.10.2006
Pune mana si scoate-le din cutie. Pe spatele lor scrie exact ce fel de difuzor este, pe baza la ce scrie acolo, comanzi exact aceleasi difuzoare Tonsil.

#39
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View PostIon_de_la_Raion, on 04 decembrie 2020 - 12:24, said:

Cum e ala ? Apropo de lasat la maxim reglajele de la boxele Unitra, asa am ars eu tweeterele si un midrange de la 2 boxe Unitra de 75 acum vreo 35 ani. Erau legate la un amplituner tot Unitra si care avea si el inaltele la maxim. Imi placeau inaltele.

Bass-ul pernos...nu stiu cum sa iti explic, nu simteai ca o pocnitura, bubuitura. Ia o placa de 50x50cm usoara si de material dur, ceva ca un dosar de carton, dar mai dur poate, si du-o cu mana brusc spre o masa, cand ajunge la cativa mm de masa, se creaza o perna de aer, cam asa se simte bass-ul pernos, nu simti ca pe bubuitura, ci ca pe ceva moale, parca auzi aer care se comprima.

Pai tweetere la maximum si din boxe si din amp posibil sa fi dat un +15dB. In ziua de azi lumea se vaita daca vreo boxa are vreo 2dB mai mult pe inalte, aproape despre jumate din branduri se zice ca sunt "bright" desi rar care depasesc +3dB pe inalte.
Controlul de inalte de pe Unitre cum este, mareste volumul tweeterului in intregime, sau este cu panta, cum sunt reglajele de ton din amp-uri si nu se suprapune exact cu zona redata de tweeter? Eu, de ex, am niste boxe Elac si MA un pic bright de la 2.5kHz in sus, controlul de pe amp se simte de la 4kHz in sus, deci nu ma ajuta prea mult. Am incercat altele si mi s-au parut la fel, in afara de Wharfedale, care erau la polul opus, se auzeau prea infundat.


sh0t_, 1inch = 2.54cm, e simplu, deci e cum ai zis tu. Sa ne spui ce a iesit dupa ce le schimbi, eventual niste poze.

Edited by Notsure, 04 December 2020 - 19:15.


#40
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,376
  • Înscris: 26.02.2008
Filtru , de bazã, al userului shambala unitrele de 75

In locul rezistențelor cu steluțã cu rol de atenuare, folosesc potențiometre L-Pad de la monacor

A doua schemã este originala pt Unitrele ( Altus) de 75, 90 si 140 tot cu L-Pad.  Ei au renunțat la comutatoare fixe

Attached Files


Edited by orlandobarbulescu, 04 December 2020 - 19:49.


#41
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Am inteles.

M-a batut si pe mine gandul sa pun niste L-pad-uri, dar mi-e sa nu fac vreo prostie, nu m-am bagat niciodata pe nimic electronic, n-am schimbat nici macar un condensator la viata mea. E clar ca pentru mine ar fi singura varianta, controlul din amp neputand sa ma ajute, iar alte boxe am mai incercat si au zone diferite care ma deranjeaza. Astea par a fi bright un pic, dar sunt pe tot spectrul. As da cu un -3dB in tweetere daca as putea.

Edited by Notsure, 04 December 2020 - 20:56.


#42
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020
O sa pun poze cand le termin.

#43
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,376
  • Înscris: 26.02.2008
Tw au 100db. Cu siguranță trebuiesc atenuate.  Chiar si mediile.

Edited by orlandobarbulescu, 04 December 2020 - 22:04.


#44
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,376
  • Înscris: 26.02.2008
Chiar recent am primit aceste difuzoare și am alte cutii pt ele de 72 litri cu gaură de BR 7,5 cm. Pt început o să iau o teava de pvc de 75mm să mă joc cu lungimea.  Deocamdata pot spune ca suna mai bine decât în Unitrele originale. Dar am mult de umblat la filtre. Mediile sună totuși strident, ca o pâlnie. Vedem.

#45
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Chiar e recomandat de umblat la filtre. Condensatorii aia originali erau foarte prosti.
Si probabil trebuie si ajustate frecventele de taiere , pana la urma filtrele alea ar trebui reproiectate.

#46
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,376
  • Înscris: 26.02.2008
Nu folosesc filtrele originale ci ale lui șambala de mai sus. Am sa schimb mediile cu altele sa aud cum sună

Edited by orlandobarbulescu, 05 December 2020 - 11:47.


#47
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020
Daca ati putea sa mi recomandati niste amplificatoare ptr. unitre
Am auzit ca site-ul asta e bun , dar nu stiu ce sa aleg
power-zone.ro (amp-uri sh cu garantie)

Daca se poate pana in 400 lei.

Edited by Dany_Darke, 05 December 2020 - 15:00.


#48
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postorlandobarbulescu, on 05 decembrie 2020 - 09:34, said:

Chiar recent am primit aceste difuzoare și am alte cutii pt ele de 72 litri cu gaură de BR 7,5 cm. Pt început o să iau o teava de pvc de 75mm să mă joc cu lungimea.  Deocamdata pot spune ca suna mai bine decât în Unitrele originale. Dar am mult de umblat la filtre. Mediile sună totuși strident, ca o pâlnie. Vedem.

In loc sa ma ajuti pe mine sa pun niste rezistoare pe tweetere, te joci cu Unitre, desi banuiesc ca ai alte boxe mai bune deja.


sh0t_: https://power-zone.r...aha_AX_392.html

#49
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020
E ceva de difuzoarele astea ?
https://www.emag.ro/...k/pd/DWS85KBBM/
https://www.emag.ro/...k/pd/DYRB68BBM/
se potrivesc pe unitre?

Luam originalele...... dar sunt 700 lei medii + bass 2 buc

#50
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
fiecare difuzor e calculat pt un anumit volum al incintei. Parametri TS. Nu se folosesc difuzoare la intamplare ,doar pe considerentul ca se potrivesc ca diametru.
Constructia incintelor acustice e o treaba atent calculata. Ca nu au facut-o ca la carte aia pe Unitrele alea e alta poveste.
Plus ca punand alt tip de difuzoare filtrajul de pe Unitre nuu mai corespunde.

Edited by edigee, 08 December 2020 - 11:30.


#51
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020
foarte multi au schimbat difuzoarele fata de cele originale , asa ca m-am gandit sa le schimb si eu pentru cele care le am eu sunt stricate.
Vroiam sa stiu daca se potriveau.

Din review-uri par bunicele la pretu lor difuzoarele.

#52
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020
la raspuns in frecventa , sunt destul de similare cu cele originale..

#53
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Asta nu te duce prea departe. E doar pentru triere.
Trebuie sa cauti ceva pt compresie pe bass pt ca parca asa erau Unitrele. Ce zicea edigee, cu parametrii T/S.
Volumul e mai putin important pe compresie. Poti avea abateri rrlativ mari de la vol recomandat pt difuzoare fara o influenta majora asupra sunetului.

Restul reglajelor sunt usoare.

Edited by underb, 08 December 2020 - 13:17.


#54
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Daca incinta nu are bass reflex, nu inseamna automat ca e pe compresie, cred, din cauza ca are gauri in ea. Pe compresie eu stiu ca este cu incinta inchisa, ceea ce are efect complet diferit fata de o incinta cu gauri mari in ea.

Cat despre difuzoare, sh0t_, o data ca frecventa poate se potriveste pe hartie si nu chiar perfect in realitate, dar daca nu esti pretentios, sa zicem, dar apoi e si sensibilitatea, care reala d-zeu stie cat o fi, ca pot aparea diferente de 2, 3, chiar 4dB intre ce e pe hartie si ce e in realitate, iar daca difuzorul se aude cu 4dB mai incet decat celelalte, poate dezechilibra sunetul. Sau il poate imbunatati daca iti convine tie. Spun asta ca om paralel cu constructia de boxe, sunt persoane mai pricepute pe aici.

Eventual vezi pe forumuri si comentarii pe la difuzoarele mai stift, ieftine, daca sunt oameni care le-au integrat cu oarecare succes si mergi pe mana lor.

Repet, daca esti nostalgic. Daca nu, ia niste boxe SH sau ieftine noi si ai terminat cu balciul. Ca maine-poimaine parca te vad ca vii sa intrebi de condensatori pe aici dupa ce ai rezolvat cu difuzoarele.

Edited by Notsure, 08 December 2020 - 14:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate