Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Recomandare bormasina

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,631
  • Înscris: 08.03.2017
HR 2630 in stoc
https://www.lorenaco...630-hr2630.html


"Nu pt SDS Plus ma intereseaza ci pt Bormasina"
Stai asa ca iti caut eu ...Posted Image
https://www.shopexpe...6/Burghie-beton

Edited by ldpe, 03 December 2020 - 10:55.


#38
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,498
  • Înscris: 24.02.2017
20 de lei doar transportul pentru un burghiu ??  Bai mai las-o naibii ....   Parca imi cumpar TV cu LED .....

#39
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,631
  • Înscris: 08.03.2017
Transportul e fixat de firma de curierat nu de ei iar pentru ei este fix acelasi lucru ca-ti aduc 327 de burghie sau 1 , deplasarea este fix aceeasi . Si eu transport una alta dar la mine e mai nasol - platesti drumul dus/intors Posted Image , vezi, se poate si mai rau .

Edited by ldpe, 03 December 2020 - 14:52.


#40
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Am decis să rămân în buget, așa că am mers pe Bosch PBH 2100 RE. Vine și cu burghie, mi se pare că e o afacere bună. Oamenii prin comentarii spun că au dat găuri în beton cu ea, văd cum se descurcă.
Cât despre calitate, dacă e la fel ca mașina de înșurubat pe care o am deja, tot în Ungaria produsă, ar fi excelent.

#41
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 15.07.2020
Eu iti recomand ceva ce am achizitionat recent de la Stanley :

https://www.emag.ro/...zEaAoOIEALw_wcB

#42
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,498
  • Înscris: 24.02.2017
Pai tu compari Stanley cu scumulator cu Bosch SDS Plus ???   nu au nici o legatura......

#43
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 24.10.2019

View PostBogotta, on 03 decembrie 2020 - 20:20, said:

Pai tu compari Stanley cu scumulator cu Bosch SDS Plus ???   nu au nici o legatura......

Dai gaura cu stanga si cu un ciocan ii faci percutie cu dreapta. Posted Image

#44
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,869
  • Înscris: 22.02.2014
Ieftin si bun pentru beton https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#45
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,689
  • Înscris: 31.01.2010
Da, eventual pentru demolat nu gaurit.

#46
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View PostSmurfK, on 03 decembrie 2020 - 16:08, said:

Am decis să rămân în buget, așa că am mers pe Bosch PBH 2100 RE. Vine și cu burghie, mi se pare că e o afacere bună. Oamenii prin comentarii spun că au dat găuri în beton cu ea, văd cum se descurcă.
Cât despre calitate, dacă e la fel ca mașina de înșurubat pe care o am deja, tot în Ungaria produsă, ar fi excelent.
Ai facut o alegere foarte buna. Eu am una Bosch asemanatoare, PBH-200FRE...Nu are functia de numai percutie, dar o am de 17 ani, dau gauri in orice beton, fara probleme...si are 2 mandrine interschimbabile rapid. Una pentru SDS Plus si alta cu cheie pentru burghie normale (metal, lemn).
S-o stapanesti si folosesti cu placere, vei fi foarte multumit de ea!

#47
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,631
  • Înscris: 08.03.2017
"PBH-200FRE."
Diferenta ca al tau este cu materiale exceptionale iar cel nou e cum e dar numai la 300 si de lei nu e Posted Image
Exact cum era Makita HR2450 vs HR 2470 - 2450 a fost unul dintre cele mai fiabile rotopercutoare care s-au vandut pe la noi vs 2470 desi mai nou ii cade mandrina intr-o veselie dar au "reparat" situatia cu 2630 la care i-au reproiectat percutia si au redus din forta , de la 2,7 J la 2,4J
Hilti de exemplu nu are valori de percutie care sa te faca sa spui wow , pun pe motor de 800W un 2J dar ...merg de te plictisesti fata de chinezarii care te dau pe spate cu 2200W si 4,7J

Edited by ldpe, 04 December 2020 - 09:18.


#48
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Recunosc ca si pe mine m-a mirat pretul asta, stiind ca pe a mea am dat in 2003 vreo 630Lei (echivalat la banii de acum). Am cumparat-o atunci, cu banii pe care i-as fi dat unei firme sa-mi instaleze centrala (tot sistemul de incalzire) la apartament de bloc si...mi l-am instalat singur :)
Se pare ca nimic nu mai e (nu se mai face) cum a fost candva...vad asta si la centrale.

#49
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,498
  • Înscris: 24.02.2017

View Postdanpet, on 04 decembrie 2020 - 09:52, said:


Se pare ca nimic nu mai e (nu se mai face) cum a fost candva...vad asta si la centrale.


Pai si nu e normal ? Vrei sa iti cumperi un obiect si sa te tina toata viata ? Ai inebunit ? Cine mai cumpara pe urma lucruri noi ? Aia care le produc ce fac cu ele ? Stocuri ? Apoi somaj in masa ? Nu se poate. In industria auto e la fel. O masina trebuie schimbata dupa 5-6 ani. Nu mai tin motoarele peste milionul de km cum era la Mercedes Cobra. Rugina se instaleaza mai repede. etc.

Nemaivorbind ca mai exista un principiu , si anume ca un lucru cu cat este mai complicat si mai sofisticat, cu atat se va strica mai rapid. Iar acum cam tot ce avem este supertehnologizat, incapand cu smartphoneul pe care il avem cu totii in buzunarul de la spate. Un procesor de 1000 de ori mai slab pus intr-un PC in anii 50 era transportat cu avionul si era mare cat 3 dulapuri.

#50
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,631
  • Înscris: 08.03.2017
"Un procesor de 1000 de ori mai slab pus intr-un PC in anii 50 era transportat cu avionul si era mare cat 3 dulapuri."
Dar e si reversul medaliei - logistica la transportul a 3 dulapuri de pc dadea de lucru la zeci de persoane Posted Image

#51
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postldpe, on 04 decembrie 2020 - 09:15, said:

Diferenta ca al tau este cu materiale exceptionale iar cel nou e cum e dar numai la 300 si de lei nu e Posted Image

Nu prea mușc asta cu "pe vremea mea...". Eu tot ce-am avut am de prin vremurile noastre, marea parte chinezești, de la telefoane și până la diverse scule, au mers excelent. Țeapă am luat mai des cu producătorii no-name. Că acolo nu prea au bine pus la punct controlul calității și m-am trezit cu chestii proaste.
Dar dacă Bosch zice că scula aia dă găuri în beton, tind să cred. Că nu ține să o folosești zilnic, în regim profesional, aici s-au tăiat costurile, la materiale, dar sunt încrezător că au know-how suficient încât să nu ai situații absurde, când ți se strică în două zile. Nici lor nu le-ar conveni asta, că nu le convine să înlocuiască mii de scule de-astea ieftine pentru că se strică în perioada de garanție. Că o să mă țină trei ani și nu 10, cum ține una care costă dublu, asta e. Nu mă deranjează aspectul ăsta.

Și scule proaste au existat dintotdeauna. Diferența e că alea vechi erau gândite pentru a fi reparate, iar astea noi pentru a fi schimbate când își dau sfârșitul. Ca și preț, tot acolo ieși. Țin minte că ajunsesem să calculez cât am cheltuit cu un TV vechi, pe care l-am tot reparat. Concluzia a fost că era mai bine dacă aș fi luat unul nou de prima oară când s-a stricat și nu mai era în garanție.
Și ce e interesant, e că textul ăsta "ce scule bune se făceau", l-am auzit mereu când mă duceam cu o ceva la reparat. "Pfuai, asta e sculă bună..." zicea meșterul, ignorând cumva că eram deja a treia oară la el în anul respectiv, cu același televizor.

#52
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,689
  • Înscris: 31.01.2010
Masina aia este cu bataie pneumatica deci da gauri in beton fara probleme.
Ideea este ca nu`i nevoie de energie mare pentru casa, cit are aia este absolut suficient.

#53
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
A trecut ca prin brânză unde aia de înșurubat se împotmolea. Nu știu exact dacă era beton sau cărămidă, cert e că mi-am făcut treaba cu ea. Sunt foarte mulțumit momentan, mi-am montant chestiile ce le aveam de montat.

#54
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,689
  • Înscris: 31.01.2010
Depinde cum era praful scos, rosu, caramida, albicios si matunt, beton, albicios si nisipos...tencuiala, mortar.
S`o folositi sanatos vreme indelungata!

Edited by Ion_Bumbu, 06 December 2020 - 18:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate