Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Recomandare cabina dus walk-in

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
IPR

IPR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 22.12.2006
Salutare tuturor,

Recent am achizitionat un apartament intr-un bloc nou care in momentul de fata este inca la stadiul de constructie urmand a fi gata la sfarsitul anului viitor. Constructorul permite cumparatorilor customizarea si alegerea instalatiilor sanitare. Eu as dori sa optez pentru o cabina de dus walk-in  cu geam fix. Propunerea lor a fost sa utilizez solutia cu rigola, insa tin minte din timpul vizionarilor ca alti constructori au spus ca vor evita solutia aceasta cu rigola din cauza dezavantajelor si problemelor ulterioare . Nefiind un expert as vrea sa cer parerea celor de aici ce solutie tehnica se preteaza mai bine. Multumesc.

Am atasat o poza cu propunerea constructorului:

Attached Files


Edited by IPR, 30 November 2020 - 09:26.


#2
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Eu nu as alege nimic fara usa. Am avut ocazia sa stau cu airbnb vreo 3 zile intr-un apartament cu o parte fixa si restul liber. Dadeam cu mopul mai mult decat stateam efectiv sub dus. Ce dezavantaje poate aduce rigola? Se infunda? Exista sarpe de desfundat, domnul musculor, tuns zero pentru sotie. Partea cea mai nasoala este ca multi habar nu au sa dea panta corecta la gresie si iti sta apa pana in closet.

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Eu am astfel de dus. Acolo neaparat geam cu usa dintr-un capat in altul cum a zis si colegu. Perdeluta aia e fix-pix, apa se scurge pe jos si se imprastie oricum. Iar daca nu pe perfecta sau cu panta de scurgere, sa vezi cum se duce apa peste tot in baie.
Eu zic cu rigola si un sistem bun de sifon, astfel incat sa nu ai probleme. Ca oricum dupa ce scurgerea iese din apartamentul tau...nu mai ai ce sa faci. Si pune rigola din inox, aia din plastic se sparge in timp.
La fel, daca pui sistem de usa, eu ti-as recomanda sistem culisant, nu cu usa batanta. Astfel salvezi niste spatiu in baie atunci cand intri-iesi. Si poti pune lejer un covoras de baie cand intri in dus fara sa te incomodeze usa.
Eventual, cat tine dusul, sa fie la un nivel cu 1 cm sub restul nivelului baii. Astfel incat sa nu ai probleme cu scurgerile de apa pe sub rama dusului
Ceva de genul asta, doar ca la tine va fi din perete in perete.
https://www.dedeman....negru/p/3036510
https://www.dedeman....90-cm/p/3033732

Uite, asa ceva
https://www.hornbach...861/produs.html

Edited by tehnics, 30 November 2020 - 10:01.


#4
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Sau macar un prag imbracat in gresie.

#5
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Decat cu prag mai bine iti cumperi o cabina de dus. Unde stam in chirie avem prag si peste acesta pusa sticla. Nu are rost sa iti zic de panta gresita la acel prag de se aduna apa la rama sticlei si sunt pete de mucegi in siliconul vietii...

#6
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

 IPR, on 30 noiembrie 2020 - 09:26, said:

Salutare tuturor,

Recent am achizitionat un apartament intr-un bloc nou care in momentul de fata este inca la stadiul de constructie urmand a fi gata la sfarsitul anului viitor. Constructorul permite cumparatorilor customizarea si alegerea instalatiilor sanitare. Eu as dori sa optez pentru o cabina de dus walk-in  cu geam fix. Propunerea lor a fost sa utilizez solutia cu rigola, insa tin minte din timpul vizionarilor ca alti constructori au spus ca vor evita solutia aceasta cu rigola din cauza dezavantajelor si problemelor ulterioare . Nefiind un expert as vrea sa cer parerea celor de aici ce solutie tehnica se preteaza mai bine. Multumesc.

Am atasat o poza cu propunerea constructorului:

Cea mai eleganta si sigura solutie este cea mai scumpa si putin inalta cadita de dus pe care ti-o permiti Posted Image


https://www.germanqu...rue&price=-1500


Eu nu cred ca dezvoltatorul il va pune pe ''dorel'' sa execute dusul walk-in ca in clipul de mai jos

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XenMfMN8eXI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau un dus walk-in la nivelul gresiei cu cadita ingropata.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_1l1Zvt-8-Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mircea812, 30 November 2020 - 11:16.


#7
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

 ammaus, on 30 noiembrie 2020 - 10:47, said:

Decat cu prag mai bine iti cumperi o cabina de dus. Unde stam in chirie avem prag si peste acesta pusa sticla. Nu are rost sa iti zic de panta gresita la acel prag de se aduna apa la rama sticlei si sunt pete de mucegi in siliconul vietii...
Tocmai de aia ziceam ca sa faca tot spatiul ala la un nivel mai jos cu 1-2 cm,

#8
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
initiator,daca vrei sa vezi ce am facut eu,te astept,iti dau foto in privat,nu te lua dupa altii,e cea mai faina solutie,peretele e scump,dar meritaaaaa

#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

 ceanu1980, on 30 noiembrie 2020 - 13:16, said:

nu te lua dupa altii
dar de ce crezi ca altii nu au solutii  ?
Pune poze aici sa vedem si noi...

#10
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007
vezi la Hornbach niste solutii ok, dar te va duce la vreo 1500-1700 lei totul

#11
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
culisanta e  greu de intretinut,chiar si acele balamale se duc cu timpul,precum balamalele de la un capac wc
de ce as face publica baia mea
nu am rigola si regret asta acum
initiatorul trebuia sa dea detalii de marimea baii,nu am vazut geam
eu am un sg perete de sticla si nu iese apa din el
cum vad initiatorul neinteresat de solutiile oferite,mai bine ne abtinem

Edited by ceanu1980, 30 November 2020 - 22:23.


#12
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 realnick, on 30 noiembrie 2020 - 13:49, said:

vezi la Hornbach niste solutii ok, dar te va duce la vreo 1500-1700 lei totul
La Brico is mai ieftine.

#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

 ceanu1980, on 30 noiembrie 2020 - 22:16, said:

culisanta e  greu de intretinut,chiar si acele balamale se duc cu timpul
zici tu ? eu am culisanta, asa am cumparat casa, si de 8 ani nu are nici o problema.
o culisanta de calitate, nu are probleme.
A, daca pui una de 3 lei, da, aia intr-adevar iti face numai probleme...

#14
IPR

IPR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 22.12.2006
Multumesc tututor celor care au raspuns, din pacate fiind prins cu achizitia nu am reusit sa mai intru pe forum. Baia nu are geam exterior (ventilatie interioara). Dimensiunile baii sunt 2.83mX 1.78m. Am discutat telefonic cu seful de santier care imi tot baga pe gat solutia din poza cu rigola si geam, dar maine merg pe santier si incerc sa ii explic ce s-a scris pe aici incercand sa inteleg ce poate realiza echipa de Dorei pe care o are in subordine.

#15
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Daca el insista, tu spune-i ca nu. Daca tot e custom, sa o faca cum vrei tu.
Eu i-as propune sa ii platesc extra cabina de dus, doar sa stiu ca e asa cum vreau eu, nu cum vrea el. Ca pana la urma, tu ai sa folosesti baia nu el. Si daca ai probleme, tu ai sa injuri, nu el.

#16
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
solutia la tine e simpla,cauti sticla de latimea ideala pt tine,lasi doar cat ai nevoie de acces
poti cauta sau face la comanda cu banda mata pe mijloc,peretele i-l pui pe o bucata de granit,marmura,quart sau ce vrei de 3 sau 5,acea bucata pusa din perete in perete,inclinatia si pardoseala facute bine si nu iese apa nicaieri
solutia asta am considerat-o cea mai ieftina si practica,e naspa rau ca nu ai geam
peretele e destul de gros in a face raft in el sau cum se cheama acea gaura

#17
IPR

IPR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 22.12.2006
Revin cu impresii dupa vizita in santier. Un pic dezamagit.   Ca urmare a compartimentarii baii , cadita pentru cabina de dus nu poate fi mai lata de 70 de cm din cauza peretelui alfel vine exact in dreptul usii de acces . Am atasat o poza cu compartimentarea baii pentru a intelege mai bine. Am umblat zilele astea prin magazine dar nu prea sunt variante de cada in podea cu latimea de 70. Sefu de santier mi-a spus acelasi lucru insa spune ca ar mai exista posibilitatea unei cabine mici cu deschidere usilor in triunghi dar nu am vazut nimic momentan. Prin urmare trebuie sa ma intorc la solutia lor cu geam si podea in panta, sau clasic cu cada normala. Posted Image

Attached Files



#18
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
pe acel perete se va depude piatra si mizerie, la greu.
un perete, imbracat in faianta e mult mai indicat. si un prag, daca sti ca stropesti la greu!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate