Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

DiY - Placă încălzită pentru animăluțele care dorm afară.

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006

View Posttomaso, on 29 noiembrie 2020 - 21:25, said:

[ https://memetemplatehouse.com/wp-content/uploads/2020/08/winter-is-coming-game-of-thrones-meme-template.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Și odată cu iarna vine și frigul.

.............................

Felicitari pt initiativa, eu la catel i-am luat o camasa de forta sa ii tina de cald...
A ros tot sistemul de irigatii (si cele externe si cele ce intra in pamant...ma rog, capacele rotative) , a ros baraca si apoi a trecut la cusca, pana la primavara cred ca o dovedeste,
Si astea in conditiile in care are drept jucarii o perehe de "adidas" la propriu (smanglita cand nu eram atent) si cateva alte rechizite de la raionul cu catei,
Astept 2 ani cum a zis vererinarul sa ii treaca pofta de ros...daca o sa mai am casa pana atunci.

#20
Anti-Samsarul

Anti-Samsarul

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.11.2020
Dupa ce mi-am vazut rudele cum ii fac cusca din OBS si cu incalzire prin calorifer (centrala!Posted Image ) cățelului, sa vad postarea asta ma unge pe suflet.

Foarte tare ideea, mai ales daca stai la munte si te loveste frigul cand esti plecat. Parca ne simtim toti mai bine sa stim ca in caz de ceva (mai ales cu pandemia...) macar temperatura e asigurata. Mai ales in cazul de fata, e arhi-asigurata.

#21
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Cățelușa mea fură ciorapi și îi îngroapă în grădină.   O sa am o recoltă la primăvară .. he he!!

#22
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Posttomaso, on 30 noiembrie 2020 - 00:05, said:

Cățelușa mea fură ciorapi și îi îngroapă în grădină.   O sa am o recoltă la primăvară .. he he!!
Nu prea te joci cu ea ! Obisnuiam sa il ''bat'' in gluma  cu o sapca pe fund foarte usoara cand era mic , am gasit-o in cusca la el dupa 1 luna facuta praf , avea ciuda pe ea Posted Image !

Edited by Alltrack, 30 November 2020 - 00:18.


#23
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
As zice ca cainii si pisicile sunt destul de bine protejati contra frigului si tot ce au nevoie ar fi pastrarea caldurii corporale. As face o cusca dubla bine izolata, cu polistiren si tot ceea ce este nevoie, iar pe jos as pune ceva din fleece pentru confort. As face o cusca cu doua "camere", una mai mica in care sa se ghemuiasca mai bine si o "veranda" mai mare, intre ele usita batanta, la fel si catre exterior. Pe "veranda" pot sta mancarea si apa daca este suficient spatiu.

#24
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Posttomaso, on 29 noiembrie 2020 - 21:25, said:

Și asta este tot! Veți avea animăluțe mai sănătoase și mai fericite. Veți scăpa de asaltul acestora atunci când disperate de frig dau năvală în casă.  Nu vă mai doare sufletul știind că vor sta în frig,  poate cu blănița udă,  la -5 grade.   

Io zic ca gresesti aici. Cainii au 2 randuri de "haine", unul de puf care se indeasa iarna pentru izolatie si altul cu fire groase pentru ruperea capilaritatii. Practic, la stratul de puf nu prea ajunge apa si cainele are "program propriu de centrifugare" care indeparteaza apa de pe stratul superior al blanii mult inainte sa inghete.
Cainii is animale care traiesc bine-merci si la Polul Nord, asa ca nu vad de ce le-ai face incalzire in pardoseala. Important ii sa aiba mancare suficeinta, sa aiba loc de miscare si sa-i tii doar afara. O cusca cu podea de lemn ii mai mult decat suficienta pentru a se simti ca noi la 25oC.  

Chiar si daca-i faci o zona izolata (polistiren, spuma poliuretanica etc) unde sa stea, fara incalzire, are efect negativ asupra cresterii blanii cand temperaturile scad si o sa-l vezi cand iese de acolo ca incepe sa tremure. Asta nu face deloc bine pentru sanatatea lui, ca nu se adapteaza la timp proportional cu racirea vremii.
La fel se intampla si cu cainii tinuti in apartament, ca pe unii trebuie sa-i imbraci sa-i poti scoate afara iarna.

Ai grija cu cablurile de alimentare, ca ei nu stiu ca ala-i cu curent si unii rod orice le pica in gura.

#25
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
cine vrea câine încălzit, să-l ia-n casă!
câinii de talie mare, care se pretează pt statul în curte - NU AU NEVOIE de paranoia noastră!!!

câinelui din curte i se-ndeasă blana pe măsură ce temperaturile scad
(primăvara năpârlesc, scăpând de blana inutilă)

dacă voi interveniți în acest sistem bine pus la punct de mama-natură, numai bine NU faceți!!!

io am 2 setteri (8/4 ani) și un maidanez (?nimeni nu știe câți ani - e adoptată)
au o cușcă mare într-o magazie, în care au dormit DOAR când temperaturile au scăzut sub -10*C
în rest dorm pe terasă, la ușă - să ne vadă cum dansăm în familie!!!

știu că vă roade să vă arătați îndemânarea pt DIY, dar găsiți alt domeniu..., dacă vă iubiți câinii!!!

#26
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,435
  • Înscris: 13.02.2006
Eu il fac pentru pisica....

#27
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
...și apoi te vei plânge de prea mult păr în mâncare...

#28
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,435
  • Înscris: 13.02.2006
....pisica sta afara, nu intra in casa....

#29
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
a!
deci ea va dormi la căldurică, iar șoriceii vor dansa pe masă :P

#30
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

View PostReactor2015, on 29 noiembrie 2020 - 21:38, said:

Eu Ă®i puneam un calorifer din ăla mic Ă®n cușcă :D
Câine lup.

Ieșea afară și dormea Ă®n zăpadă. Chiar mă amuzam pe chestia asta.

Atunci i-am dat caloriferul la minim posibil, era doar călduț. Se lipea el singur când avea chef.
am vazut si eu odata cum dormea ciobanescul la poarta pe zapada, cu zapada depausa pe blana.
Atat de bine izoleaza blana, incat nu se topea zapada depusa!

Unii caini nu au nevoie de incalzire. Unii chiar iubesc frigul - Husky si alte rase.
In schimb , un catel de talie mica, cu par , fara blana, e terminat afara. Din pacate al meu nu poate sta nici macar in cusca din veranda inchisa . Cum prinde usa deschisa , racheta in plapuma in pat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate