Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

DiY - Placă încălzită pentru animăluțele care dorm afară.

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
[ https://memetemplatehouse.com/wp-content/uploads/2020/08/winter-is-coming-game-of-thrones-meme-template.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Și odată cu iarna vine și frigul.

Dacă avem animăluțe dragi pe care suntem nevoiți să le lăsăm afară,  există o soluție ieftină,  simplă și foarte eficientă pentru ca acestea să nu sufere de frig.
Cotețul le apără de precipitații,  sunt mai ferite,  dar frigul le chinuie.  

Iată cum puteți să faceți o placă încălzită în circa 2-3 ore de muncă.    Este simplu și nu aveți nevoie de cine știe ce unelte sofisticate.

Există un film cu niște inserții care se încălzesc atunci când sunt conectate la curent electric.  
Temperatura este de circa 33-39 grade  și radiază uniform pe toată suprafața.   Aceste filme termice sunt rezistente în timp,  țin mai mult de 10 ani și pot fi modelate (tăiate cu foarfeca) pentru dimensiunea optimă.

Puterea electrică a unui metru pătrat de film termic este de circa 100w.
Dacă vom cumpăra un m2  de film la 50cm lățime,  avem pentru cel puțin 4 plăci.     Sau dacă vrem să facem plăci pentru câini mai mari,  putem să facem  2-3 plăci.

Materiale necesare:

- Placaj stratificat încleiat pentru a nu fi afectat de apă.   Sau OSB ori parchet (HDF).   Grosime 10-12mm.  
(exclus PAL,  MDF - nu rezistă la mediul umed)

- Folie termica film încălzire  100w/m2   50cm lățime
http://incalzire-web.../m2-50cm-latime

- Cablu electric cu ștecher (3 x 1mm2)  .  De preferat a fi dintr-o singură bucată,  orice înăditură,  prelungire, va crește riscul de curentare.

- Un tub mic cu silicon.

-  Mochetă egală cu suprafața plăcii din lemn.  

- Prenadez pentru lipirea mochetei deasupra filmului,  ca protecție.

- 4 picioare de plastic/cauciuc  (H>12mm)

- 2 coliere metalice pentru cablu și câteva holzșuruburi de  3,5 x 8 -10mm lungime.


Puțină discuție despre puterea necesară.
O placă de 65 x 65 cm poate găzdui un segment de film cu dimensiunile de 50x50cm.    Asta înseamnă că puterea va fi de 25w,  încălzind 0,25m2.
Arhisuficient pentru un câine de talie medie  12-15Kg. Sau trei pisici.  

Consumul este foarte mic. Presupunând că ținem placa în priză  24/24 ore,  de la 1 noiembrie până la 1 aprilie,  adică 6 luni,   costul energiei va fi calculat astfel:

183 zile x 24 ore x 0,025KVA/oră  = 109,8 KVA  =  65-70 lei.   Adică mai puțin de 40 bani la 24 ore. Cred că nu mai are rost să spun nimic în plus pe tema costurilor.

Făcută în regim DiY, o placă de 65x65cm/25w   va costa (prețul aproximativ al materialelor) cel mult 50-60 lei.


Indicații constructive:

Se frezează un canal de 3-4mm grosime și 6 adâncime.   La atelierul de tâmplărie de unde cumpărați materialul lemnos cereți să vă tragă o tăietură cu pânza de circular la 5-6mm adâncime.    Apoi se dă o gaură de 8mm (puțin peste grosimea cablului).

Se lipesc prin cositorire firele așa cum vedeți în imagini.    Apoi se pune silicon peste lipituri și peste fire. Rostul este de protecție.  

Se pune filmul termic,  se prinde în câteva holtțuruburi  (capse,  cuie ...  etc).   Apoi, se pune mocheta deasupra și se lipește bine de margini. Ar fi bine să prindeți și mocheta  pentru o rezistență sporită.

Și asta este tot! Veți avea animăluțe mai sănătoase și mai fericite. Veți scăpa de asaltul acestora atunci când disperate de frig dau năvală în casă.  Nu vă mai doare sufletul știind că vor sta în frig,  poate cu blănița udă,  la -5 grade.   

Pentru cine este mai atehnic mă ofer voluntar să îi dau oricâte indicații dorește.  Pe acest post sau pe privat,  indiferent cum.

#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
pentru asigurarea integritatii filmului, ar merge pus un geam de dimensiunea placii de placaj, peste care as pune mocheta.
pisicile lui fi-miu au ros antenele de la router, cablul ala, lasat "liber" la ~220, ii poate da idei cainelui... parerea mea, dar ca idee si realizare, 9,85 ;)

#3
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Eu îi puneam un calorifer din ăla mic în cușcă :D
Câine lup.

Ieșea afară și dormea în zăpadă. Chiar mă amuzam pe chestia asta.

Atunci i-am dat caloriferul la minim posibil, era doar călduț. Se lipea el singur când avea chef.

#4
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Am făcut prima placă de tipul acesta acum  7-8 ani. Niciun  incident.   A nins-o,  a plouat,  a fost spălată în cadă cu dușul după ce o cățelușă a vărsat tocana pe mocheta .....   Posted Image

 Reactor2015, on 29 noiembrie 2020 - 21:38, said:

Eu îi puneam un calorifer din ăla mic în cușcă Posted Image
Câine lup.

Ieșea afară și dormea în zăpadă. Chiar mă amuzam pe chestia asta.

Atunci i-am dat caloriferul la minim posibil, era doar călduț. Se lipea el singur când avea chef.

Ai punctat ceva foarte important!!!!

Am uitat să spun că puterea filmului nu trebuie să fie mai mare de 100w/m2.
Există și mai puternice,  de 220w/m2. Dar se încălzesc atât de tare încât îi deranjează și nu vor dormi pe placă.

Eu am făcut această eroare la început și pe urmă am refăcut totul cu un film de putere mai mică,  astfel încât animăluțele să simtă o căldură normală,  ca și când ar sta lipite de un alt animal.   Cel mult 38-39 grade. Iarna fiind mai rece,  temperatura resimțită nu va depăși 36-37 grade,  ceea ce este perfect.

Edited by tomaso, 29 November 2020 - 21:43.


#5
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,396
  • Înscris: 13.02.2006
Ar merge si o perna electica pusa intre doua straturi de gresie.Sub gresia de jos polistiren ca sa nu se piarda caldura catre podeaua custii.
Si neaparat cablul protejat in copex metalic sau cablu armat.
Pisica mea a ros cablul de la alimentatorul de la laptop!!

Edited by rinaldoparaipan, 29 November 2020 - 21:47.


#6
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
nu circoteam pe marginea impermeabilitatii, se vede ca ai luat toate precautiile, ci la faptul ca animalul, ar putea fi tentat sa zgarie mocheta pina ajunge la film, sau, asa cum am mai scris, sa nu-l apuce rosul de cablu. sunt singurele temeri "drob de sare" pe care le-as avea la constructia ta. faptul ca tu ai un caine cumintzel care a menajat lucrarea, toata stima pentru el ;) dar mai stii ce sturlubatici pot avea altii ?!?! :D

#7
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 r_murphy, on 29 noiembrie 2020 - 21:35, said:

pisicile lui fi-miu au ros antenele de la router, cablul ala, lasat "liber" la ~220, ii poate da idei cainelui...

Cunoaștem ...  :)

Câinii rod plastic și chestii moi.   Antenele de router sunt perfecte de mestecat în iernile geroase, trece timpul mai repede.
Cablul este cu manta pvc,  se întărește la frig, nu mai este atât de apetisant.  

Pentru câini mari și care au prostul obicei să distrugă tot ce prind în jur,  se poate pune peste film o bucată de tablă din aluminiu sau cupru.  Prinsă cu șuruburi.    Apoi mocheta.
Iar cablul poate fi trecut printr-o manta metalică flexibilă,  se găsește peste tot.   Prinsă în coliere,  dublată cu tablă,  și rezultă o placă extra tunată hardcore,  dar la fel de eficientă pentru scopul propus.

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 r_murphy, on 29 noiembrie 2020 - 21:35, said:


pisicile lui fi-miu au ros antenele de la router, cablul ala, lasat "liber" la ~220, ii poate da idei cainelui... parerea mea, dar ca idee si realizare, 9,85 Posted Image
Copexul metalic rezolvă problema.

#9
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,396
  • Înscris: 13.02.2006
Gata, m-am hotarat.
Ii fac si eu lu Ghinghirica o chestie din asta.

#10
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Unui ciobanesc german pui cu multi ani in urma i-am facut ...nu cusca ci palat ! Se anuntau minus 20-25 de grade ! Avea peste 100 de kile (palatu') .
Scandura de 2 cm cu 2cm de polistiren extrudat si cu OSB de 22 mm + mocheta pe jos . Intentionam sa-i iau si lampa cu infrarosu !
Nu a stat in cusca decat pana a facut varza mocheta pe care mi-o aducea bucati in fata usii apoi se urca si statea pe cea mai mare gramada de zapada !
Asa in ciudaPosted Image !
Depinde si de ce fel de blana discutam , cei cu blana foarte scurta cred ca ar aprecia caldura !

Edited by Alltrack, 29 November 2020 - 22:10.


#11
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,396
  • Înscris: 13.02.2006
Exact , dar exact acum 10 ani, in curte s-a pripasit o catea.Tin minte data fiindca e legata de un eveniment in familie.
Catea care a si fatat chiar in ziua de Craciun.
Cum tocmai imi instalasem o eoliana (atunci m-a prins microbul), m-am gandit sa incalzesc cusca.
Am luat din targ doua huse electrice auto pe care le-am cuplat la baterii.
Cand ieseam din casa, cateaua doar scotea capul din cusca sa vada daca ii dau ceva de mancare.Daca nu, acolo statea.
Bineinteles ca puii isi faceau nevoile in cusca si au si ros husa.Noroc ca eau doar 24V.
Asa mi-a venit ideea cu gresia si polistirenul.
Pana in primavara, sistemul a functionat brici.

Edited by rinaldoparaipan, 29 November 2020 - 22:25.


#12
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,569
  • Înscris: 31.01.2010
Am rezolvat simplu cu o rezistenta de incalzit de 2Kw ramasa de la un cuptor electric alimentata la 48Vac redresat printr`o dioda in ideea de a putea ridica temepratura cind va fi foarte frig afara.
Este prinsa pe tavanul custii si comandata de un termostat, cind afara sint peste 7C se opreste alimentarea.
Cusca este izolata cu polistiren extrudat de 5cm.
Momentan clientul se simte bine in ea, ilincalzeste pe spate, Teckelii sint mai sensibili la frig.

 tomaso, on 29 noiembrie 2020 - 21:43, said:



Am uitat să spun că puterea filmului nu trebuie să fie mai mare de 100w/m2.
Există și mai puternice,  de 220w/m2. Dar se încălzesc atât de tare încât îi deranjează și nu vor dormi pe placă.


Se pune o dioda in serie si se reduce la jumatate puterea disipata.

Edited by Ion_Bumbu, 29 November 2020 - 22:27.


#13
botoxy

botoxy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 25.04.2017
Asta e dyii de hipster milenial :D
Cum sa incalzesti cainele bai frate?
Cainii is facuti sa stea in frig si in soare de miliarde de ani de la natura si acuma vi tu sa schimbi normalitatea lucrurilor?
Am mai citit o perla din asta cu gatitul de mancare la caini.
Cand o sa intelegeti ca voi le faceti mai mult rau decat bine? Cainele o sa se simta bine pe moment dar cand apare situatie neprevazuta o sa sufere pentru ca nu mai este suficient de calit. Este la fel si la oameni care dorm in cutii cu centrale dar organismul uman nu este facut de la natura sa stea cu centrala si atunci cand iese afara in frig se imbolnaveste mai usor decat cineva care sta la teracota si e calit natural.
Confortul se plateste dar voi il platiti si cu bani si cu sanatate.

#14
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,396
  • Înscris: 13.02.2006
Da, corect. Si oamenii traiau acu' 10.000 ani in pesteri imbracati doar cu o blana.
Si cainii is facuti sa stea in frig si in soare de miliarde de ani.
Adica cam de cand s-a format Terra.Si inaintea dinozaurilor.

Edited by rinaldoparaipan, 29 November 2020 - 22:39.


#15
botoxy

botoxy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 25.04.2017
Tranzitia de la blana la haine a fost facuta treptat si organismul a avut timp sa se adapteze genetic dar tranzitia de la incalzire pe foc la incalzire electrica se face brusc de aceea toti astia care se incalzesc la centrale sunt lesinati.

#16
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
@botoxi
Ai zis 3 mari prostii dar si o chestie adevarata !
Cainii de rasa au suferit in timp modificari , nu mai sunt salbatici .
Mancarea gatita are rostul ei e chiar recomandata daca stii...ce si...cum .
Tu stai iarna in pestera sau la cort ?

Intr-adevar incalzirea cainilor poate distruge echilibrul termic , asta am facut eu deoarece ii tin in casa in mod majoritar si se simte cand merg pe munte cu ei cand temperatura e mult sub 0 grade .

Edited by Alltrack, 29 November 2020 - 22:44.


#17
botoxy

botoxy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 25.04.2017
Bine eu ziceam de caini adevarati, nu ciuaua si alti caini de jucarie care daca ii scoti afara mor direct.

Cainii au bacterii nervoase in burta care manca orice virus nasol care intra acolo si le protejeaza organismul.
Daca tu il menajezi cu mancare buna atunci acele bacterii se sinucid ca nu mai au ce sa faca, si apoi cand se mai nimereste sa manance prostii se imbolnaveste ca nu mai are cine sa il protejeze

#18
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Colegu' nu am mai ras atat de tare de mult timp , ca eu nu prea rad ! Multumesc mult !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate