Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Dupa 14 zile de carantina

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
ChickenMeister

ChickenMeister

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.11.2017
Salut!
Mama mea a luat covid de la locul de munca, a avut simptome relativ usoare (dureri musculare, dureri de cap, tuse aproape seaca).Suntem in izolare de 9 zile, simptomele au inceput sa ii dispara incet incet iar eu nu am avut niciun simptom.Dupa 14 zile de carantina eu pot pot sa merg acasa la prietena mea(ma refer la statul acolo fara masca)?
Tin sa mentionez ca si ea a stat acasa toata perioada asta, si mama s-a izolat in alta camera in zilele astea, iar suprafetele pe care mama le atingea erau dezinfectate, si eu ma dezinfectam des pe maini.

 ChickenMeister, on 27 noiembrie 2020 - 18:15, said:

Salut!
Mama mea a luat covid de la locul de munca, a avut simptome relativ usoare (dureri musculare, dureri de cap, tuse aproape seaca).Suntem in izolare de 9 zile, simptomele au inceput sa ii dispara incet incet iar eu nu am avut niciun simptom.Dupa 14 zile de carantina eu pot pot sa merg acasa la prietena mea(ma refer la statul acolo fara masca)?
Tin sa mentionez ca si ea a stat acasa toata perioada asta, si mama s-a izolat in alta camera in zilele astea, iar suprafetele pe care mama le atingea erau dezinfectate, si eu ma dezinfectam des pe maini.
Pun intrebarea asta pentru ca am vazut pe unele site-uri ba ca e ok pe altele ca nu e ok, vreau sa aud si parerea voastra

#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
Dupa 14 zile poti circula liber in limitele legilor in vigoare.

#3
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Da, poti, dupa cele 14 zile de izolare.
Esti in evidenta DSP deja?

#4
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Daca ai posibilitati, fa un test, atunci toata lumea v-a sta linistita, mai ales prietena ta sau familia ei. Nu de alta, iau covid din alta parte si apoi spun ca din cauza ta :)

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
eu as mai sta o saptamana departe de ea

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Fii un pic paranoic si mai stai o saptamana. Presupun ca nu fuge cu altul daca nu va vedeti 3 saptamani. Iar daca da, atunci n-ai pierdut nimic. :)

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
daca tu ai luat boala in ultima zi in care mama ta a fost contagioasa si tu n-ai niciun simptom?

#8
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007

 mercur68, on 27 noiembrie 2020 - 18:38, said:

Daca ai posibilitati, fa un test, atunci toata lumea v-a sta linistita, mai ales prietena ta sau familia ei. Nu de alta, iau covid din alta parte si apoi spun ca din cauza ta Posted Image
acel test va fi pozitiv, cel mai probabil! ce va rezolva? nimic!
dupa infectare, sau in cazul lui- contact direct cu un infectat, testele pcr raman pozitive chiar si 3 luni! se presupune ca raman resturi de virus/adn care pozitiveaza testul, desi omul nu mai este contagios!
mai sigur ar fi un test de anticorpi! asa stie ca a depasit boala si ca are imunitate!

#9
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Aberezi.
Pana acum oamenii internati in spital se externau dupa 2 teste negative.
Daca ar fi pozitive 3 luni de zile cum s-ar mai fi externat fara sa stea 3 luni in spital?

#10
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Sunt teste pozitive 3 luni in cazuri foarte rare, nu e regila ci exceptia.

#11
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
Au existat cazuri putine sa iasa pozitivi dupa mai mult de 2 luni.
Oricum, dupa 2 saptamani de boala nu mai esti contagios chiar daca testul va fi pozitiv.


 mercur68, on 27 noiembrie 2020 - 18:38, said:

Daca ai posibilitati, fa un test, atunci toata lumea v-a sta linistita, mai ales prietena ta sau familia ei. Nu de alta, iau covid din alta parte si apoi spun ca din cauza ta :)
Da. Isi face test care probabil va fi pozitiv si va mai sta 14 zile in carantina. Daca dupa 14 zile mai face un test pozitiv, inca 14 zile.

#12
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
De prin iulie- septembrie oamenii se externeaza dupa 10 zile  ( daca nu e o forma grava).

Am inteles ca daca nu faci anticorpi esti pozitiv si dupa 14 zile, chiar daca nu ai simptome. Pt a sta linistit, daca PCR-ul iese pozitiv, fa si un test de anticorpi. Daca nu ai poarta masca si stai izolat.

#13
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
Dupa 14 zile esti inca pozitiv in proportie de 99% cu sau fara anticorpi

Edited by dan1980_25, 27 November 2020 - 20:03.


#14
ChickenMeister

ChickenMeister

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.11.2017

 Taxon, on 27 noiembrie 2020 - 18:35, said:

Da, poti, dupa cele 14 zile de izolare.
Esti in evidenta DSP deja?
Da, sunt din prima zi

 richi_e, on 27 noiembrie 2020 - 19:23, said:

acel test va fi pozitiv, cel mai probabil! ce va rezolva? nimic!
dupa infectare, sau in cazul lui- contact direct cu un infectat, testele pcr raman pozitive chiar si 3 luni! se presupune ca raman resturi de virus/adn care pozitiveaza testul, desi omul nu mai este contagios!
mai sigur ar fi un test de anticorpi! asa stie ca a depasit boala si ca are imunitate!
Si eu am citit peste tot ca testul inca e pozitiv chiar daca u

 dan1980_25, on 27 noiembrie 2020 - 19:55, said:

Au existat cazuri putine sa iasa pozitivi dupa mai mult de 2 luni.
Oricum, dupa 2 saptamani de boala nu mai esti contagios chiar daca testul va fi pozitiv.



Da. Isi face test care probabil va fi pozitiv si va mai sta 14 zile in carantina. Daca dupa 14 zile mai face un test pozitiv, inca 14 zile.
Asta voiam sa zic si eu, ma voi interesa sa fac un test de antiocorpi la finalul carantinei

#15
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007

 Nenea Zap, on 27 noiembrie 2020 - 19:37, said:

Aberezi.
Pana acum oamenii internati in spital se externau dupa 2 teste negative.
Daca ar fi pozitive 3 luni de zile cum s-ar mai fi externat fara sa stea 3 luni in spital?
nu aberez!
protocoalele medicale se tot schimba, pana la urma e o boala care inca nu e inteleasa!
asa se procedeaza!
lucrez in domeniu, cam stiu ce vorbesc!

#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
In Italia, 3 săptămâni se sta în izolare în caz de contact direct cu o persoană infectată.

#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 richi_e, on 27 noiembrie 2020 - 20:15, said:

lucrez in domeniu, cam stiu ce vorbesc!

Medic ?
Ai putea sa detaliezi dacă nu sunt indiscret ce înseamnă “in domeniu” ?

#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Cumpăra-ți tu teste antigen, și fă-ți acasa. E 200 lei setul de 5, în sistem oricum dai mai mult pe o testare. Și dacă ieși pozitiv, bagi automat alte 14 zile, chiar dacă testul e la inițiativa și banii tai.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate