Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Intrebare salariu IT.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
no_imagination1991

no_imagination1991

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.11.2020
Va salut. Am si eu o nedumerire. Lucrez in IT de 2 ani in momentul de fata, mentionez ca nu am facultate in domeniu.

Asa un background scurt si foarte basic:
Cand inca eram in vechiul domeniu, am incercat Python, am facut niste scriptulete marunte, am invatat cat de cat care e treaba cu programare procedurala/OOP, mi-a placut instant. Am vrut sa merg mai departe. Am inceput sa invat pe langa serviciu, in final ajungand la C, deoarece mi-ar fi placut pe atunci sa ajung la zona embedded. Dupa vreo 6 luni si vreo 5 interviuri am reusit sa intru la un internship la o firma de outsourcing, unde am invatat mai departe. Fast forward, am ramas in firma dupa internship, am facut automatizare de teste in Python pe proiectul pe care am fost. Dupa ce proiectul s-a terminat, am fost bagat la un training destul de brutal, cu C++ care nu mi s-a parut deloc usor dupa Python si putinul C pe care il stiam, dar mi-a placut tare mult, iar acum am fost asignat pe un proiect ca "C++ junior dev".
Nelamurirea mea este ca i-am auzit mai demult pe altii, tot tinerei in domeniu, vorbeau intre ei de niste salarii inimaginabile pentru mine. 8500 - 9000, ba chiar 10000 ron net.

Pe atunci ma gandeam, oi fi eu fara experienta , fara facultate, poate ca chiar atat se da unuia ca mine, si n-am mai bagat in seama. Eu eram doar bucuros ca am ajuns in domeniu si ca invat incontinuu si imi extind skillsetul. De placut imi place foarte mult.
Din nou, mai recent auzisem tot de sume similare, deja incepe sa ma deranjeze facandu-ma sa ma simt "tras pe sfoara", abia acum, dupa 2 ani. La internship eram doar cu jumatate de norma, dupa aceea pe primul proiect full-time, pana in ziua de azi iar salariul a ramas acelasi.
Initial eram multumit avand in vedere situatia. Fara experienta, fara faculta in domeniu, mna, prospatura completa in domeniu. Dar dupa toate povestile auzite, nu stiu... Ori atat se plateste unul in situatia mea, ori m-au "fraierit"? Mai e si chestia ca, eu am evoluat mult, salariul nu. Stresul exista, deadline-uri sunt, tichetele vin, etc. S-a mai intamplat sa fac si overtime de cateva ori pentru ceva bugfix-uri sau meetinguri cu clientul afterhours.
Va zic sincer cat iau, 3500 ron, net.
Analizati voi situatia va rog, dupa toate miturile (sau nu), eu nu-mi dau seama daca e OK pentru o persoana ca mine, nefiind cu facultate in domeniu daca salariul meu e just sau nu. Nu c-as vrea 10.000 ron pe luna, doamne-feri, dar ma gandeam la un ~ 1000 eur net.
Lucrez la o firma de outsourcing, din pacate nu pot sa zic exact care, din motive obvious.  Este o firma din Transilvania. Si-asa am dat destul de multe detalii.

Multumesc frumos.

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Esti platit prost dintr-un singur motiv: esti praf si nu stii sa faci nimic.
Obvious.

#3
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Ai salariul mic pentru ca ai 2 ani in piata muncii ca tester defapt si esti la o firma din Transilvania care baniesc ca nu e in Cluj ca ai fi mentionat, nu de alta dar Clujul e mandrie mare acolo. :) Solutia e simpla te duci la altii iei interviul si iti dau 1000E sau mai stai acolo pana inveti destul cat sa iei mia de euro tot la altii. In firma in care ai inceput din internship, daca nu ai o mega corporatie in care sa te plimbi prin diverse proiecte, nu poti creste serios pentru ca toata lumea te va sti de ala de era in internship care nu stia sa foloseasca un linter si facea baga python la Testare.

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007
10 mii e apa de ploaie in domeniu daca stii sa faci chestii, sa produci bani. tu nu prea stii. stai acolo sa faci ceva experienta si zbori in alta parte la mai bine.

#5
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
@no_imagination1991, pentru doi ani experiență eu consider că 3500 lei net, este o sumă justă. Eu angajez chiar pentru mai puțin.
Pe lângă acei bani, mai ai alte beneficii? Beneficiezi de scutirea de impozit?

Ca încheiere, ce îți pot spune după aproape 20 ani în domeniu, este că cel mai bun moment ca să îți negociezi salariul, este la... angajare.
Tu poți să ai pretenții mai mari, după 4-5 ani de cumulat experiență solidă, în "câmpul muncii", nu bagaj teoretic.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 bv01, on 23 noiembrie 2020 - 07:55, said:

....Eu angajez chiar pentru mai puțin.....Beneficiezi de scutirea de impozit?

daca intrebi asa ceva, fie nu angajezi in domeniu, fie n-ai reusit sa intelegi nici macar prima linie din primul post al topicului.

#7
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
@_Smiley_ Argumentează te rog, se pare că cunoști mai bine cum merge treaba.

#8
neobluenet

neobluenet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 13.08.2004
@bv01: OP nu are facultate in domeniu. Ca sa fie scutit de impozit trebuie sa termine Automatica, Informatica sau Telecomunicatii.

#9
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Uite că nu e chiar așa. Trebuie să termine o facultate. Oarecare. Punct. Tocmai de aceea am întrebat, dar na, @_Smiley_ știe mai multe. Poate ne spune și nouă.

Edited by bv01, 23 November 2020 - 08:30.


#10
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001

 bv01, on 23 noiembrie 2020 - 07:55, said:

@no_imagination1991, pentru doi ani experiență eu consider că 3500 lei net, este o sumă justă. Eu angajez chiar pentru mai puțin.
Pe lângă acei bani, mai ai alte beneficii? Beneficiezi de scutirea de impozit?

Ca încheiere, ce îți pot spune după aproape 20 ani în domeniu, este că cel mai bun moment ca să îți negociezi salariul, este la... angajare.
Tu poți să ai pretenții mai mari, după 4-5 ani de cumulat experiență solidă, în "câmpul muncii", nu bagaj teoretic.
folosește timpul pe care îl ai ca să stăpânești limba română. nu e greu deloc.
"eu consider că este o suma justă". no virgulă.
"cel mai bun moment este la angajar. no virgulă.

dă mai multe credibilitate aserțiunilor de tipul "eu angajez".

#11
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Ești amuzant. Posted Image
Apropo, eu stăpânesc aproape la perfecțiune limba română. Dar, alții... care na, să zicem că-s blogheri, nu prea. Mai verifică ;)

Edited by bv01, 23 November 2020 - 09:06.


#12
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

 neobluenet, on 23 noiembrie 2020 - 08:28, said:

@bv01: OP nu are facultate in domeniu. Ca sa fie scutit de impozit trebuie sa termine Automatica, Informatica sau Telecomunicatii.
S-a schimbat legea. Nu mai conteaza facultatea, conteaza pozitia pe care lucreaza in momentul respectiv. Acum 1-2 ani parca au schimbat-o (nu mai stiu).

#13
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Cand am condus interviuri, am avut parte de oameni care au facut ceva similar. Au invatat ceva limbaj de programare care le-a permis sa faca niste automatizari in firmele unde erau si lumea a fost fericita. Problema a fost cand am inceput sa-i intreb ce e o lista, ce e un arbore, apoi ce e un pointer si mai departe trecand la niste intrebari despre OOP.

Puteau sa-mi raspunda, dar o faceau cu o oarecare ezitare - asta spre diferenta de oamenii care mancau programare pe paine si care mi-au raspuns la intrebarile astea in 5 minute.

Apoi i-am rugat sa facem un algoritm pentru ceva problema la care lucram zilele alea la servici. Din nou cei care au facut doar un pic de programare s-au miscat greoi - mi se pare ca ei nu sunt obisnuiti sa-si imparta problemele in subprobleme, nu stiu, sa-si faca un fel de desfasurator: initial facem asta, apoi facem asta, pe urma luam rezultatele sa obtinem asta. Din nou, cei experimentati sunt mult mai flexibili, mai rapizi. Stiu imediat sa identifice macar primul pas si in 5 minute le vine o idee care acopera tot domeniul.

#14
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
3500 ron e un salar bun e un salar la valoarea softurilor produse.
Aia cu 9000 ron de regulă fentezaă diverse chestii supraevalueză serviciile produse.
3500 ron ia unul care produce automobile sau hrană, deci chestii fără de care se moare rapid.

#15
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Ca sa-ti evaluezi corect nivelul salariului raportat la piata muncii sunt cateva detalii care conteaza mult si pe care nu le-ai precizat:
-orasul e poate cel mai important. La Cluj nivelul e total diferit fata de Alba-Iulia sau poate chiar Brasov
- ce varsta ai? Daca ai peste 30 si ai experienta in programare doar de 2 ani , multi vor ezita sa te angajeze
- ai sau nu facultate? ce facultate? am imteles ca nu ar fi in domeniu dar pt un angajator poate conta enorm daca ai facut istorie sau electronica
Cea mai simpla metoda sa te autoevaluezi e sa aplici la job-uri in domeniu, sa te duci la interviuri si sa vezi ce oferte poti obtine.
Daca ai unele dezavantaje precum varsta sau facultate lipsa sau in domeniu umanist dar esti bazat pe ceea ce poti face ai putea incerca o astfel de abordare la negocierea salariului: ''ok, accept un salariu mai mic pe perioada de proba, dar dupa ce va arat ce pot incepem negocierea de la suma x''
In Bucuresti de exemplu 3500 de ron pt un programator cu 2 ani experienta e foarte putin.

#16
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,061
  • Înscris: 30.07.2006

 bv01, on 23 noiembrie 2020 - 07:55, said:

@no_imagination1991, pentru doi ani experiență eu consider că 3500 lei net, este o sumă justă. Eu angajez chiar pentru mai puțin.
Pe lângă acei bani, mai ai alte beneficii? Beneficiezi de scutirea de impozit?

Fara facultate, mai greu. Posted Image

 binox, on 23 noiembrie 2020 - 09:54, said:

In Bucuresti de exemplu 3500 de ron pt un programator cu 2 ani experienta e foarte putin.

Faci suport la Oracle pe dublu banilor, fara sa scrii o linie de cod.

Edited by marius.bunu, 23 November 2020 - 09:57.


#17
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012

 cipri2bau, on 23 noiembrie 2020 - 09:53, said:

3500 ron e un salar bun e un salar la valoarea softurilor produse.
Aia cu 9000 ron de regulă fentezaă diverse chestii supraevalueză serviciile produse.
3500 ron ia unul care produce automobile sau hrană, deci chestii fără de care se moare rapid.

Software-ul este folosit ]n absolut toate ramurile industriale. :))
Fără software, ăla care produce automobile, probabil că ar fabrica sape și lopeți.
La fel în medicină, industria alimentară (nu integral aici).

 marius.bunu, on 23 noiembrie 2020 - 09:58, said:

Fara facultate, mai greu. Posted Image

OP a zis că nu are facultate în domeniu, dar chiar dacă are orice facultate, tot mai trebuie niște condiții.

#18
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007

 marius.bunu, on 23 noiembrie 2020 - 09:58, said:

Fara facultate, mai greu. Posted Image



Faci suport la Oracle pe dublu banilor, fara sa scrii o linie de cod.

Ce tip de support zici ? pare interesant


Eu lucrez support tehnic(level2) software tot asa firma de outsorcing si iau 4k lei dupa 1 an dar puteam sa iau si dupa 4 luni daca luam niste teste mai devreme.

Si eu sunt interesat sa caut in alta parte.

Nu scriu coduri/scripturi etc.. doar mare parte documentatie

Edited by FREESH, 23 November 2020 - 10:23.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate