Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Intrebare salariu IT.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Eu in Timisoara ofer 4000 roni net in academia de Windows Server, si nu prea gasesc oameni cu un minim de gandire tehnica formata. Fac cate o academie de 12 oameni la 6 luni, si imi trebuie 3 luni sa gasesc 12 care sa nu fie paraleli si cu un minim de cunostinte legate de computere.

In domeniul meu, OS, infrastructura, DevOps, IaaS si Security :

Academie pana la 2 ani experienta - 4000 ron net
intre 2 si 5 ani experienta - intre 4k si 7k net
Intre 5 si 15 ani experienta - pana in 10k
Peste 15 ani experienta - peste 10k pana in 15k

Asta in Timisoara, la o corporatie, cu scutirea de impozit inclusa.

Edited by Catean, 23 November 2020 - 10:36.


#20
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019

View PostCatean, on 23 noiembrie 2020 - 10:31, said:

Eu in Timisoara ofer 4000 roni net in academia de Windows Server, si nu prea gasesc oameni cu un minim de gandire tehnica formata. Fac cate o academie de 12 oameni la 6 luni, si imi trebuie 3 luni sa gasesc 12 care sa nu fie paraleli si cu un minim de cunostinte legate de computere.

In domeniul meu, OS, infrastructura, DevOps, IaaS si Security :

Academie pana la 2 ani experienta - 4000 ron net
intre 2 si 5 ani experienta - intre 4k si 7k net
Intre 5 si 15 ani experienta - pana in 10k
Peste 15 ani experienta - peste 10k pana in 15k

Asta in Timisoara, la o corporatie, cu scutirea de impozit inclusa.
putin ptr aia cu experienta

#21
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Salariu mare sau nu, trebuie sa intelegem ca foarte putina lume e interesata. Am incercat si eu sa invat cativa oameni, nu le-a placut.

Pentru mine o zi in care stau doar la calculator e cea mai frumoasa. Nu am intalnit pe nimeni ca mine si asta zice totul. Salariul devine mare, vad ca, doar sa convinga niste oameni sa stea la birou cateva ore pe zi chiar daca nu le place - macar atat. Sa si aiba pasiune pentru programare deja devine acel 1% din 1%.

#22
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,059
  • Înscris: 30.07.2006

View PostFREESH, on 23 noiembrie 2020 - 10:21, said:

Ce tip de support zici ? pare interesant

E-Business suite, de exemplu.

Oricum iti baga training vreo 6 luni pana sa intri efectiv sa lucrezi pe tickete.

Si e naspa, ca esti in prima linie, numai cu clienti mari  ca sunt produse scumpe, nu le cumpara o firma obisnuita.

Dar depinde de om..daca nu e de tine, in maxim 1 an te cari, daca nu, poti sta cu anii sa lucrezi pe suport.
Am cunostinte care sunt de 13 ani acolo

Edited by marius.bunu, 23 November 2020 - 10:41.


#23
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostWebbbob, on 23 noiembrie 2020 - 10:38, said:

putin ptr aia cu experienta
Se poate si mai mult, dar sunt exceptii. Sincer nu am reusit sa dau de oameni cu adevarat pasionati pana acum, in cei 4 ani de cand sunt in Romania.

#24
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Pai ma gandesc ca e si support mai back-end nu neaparat in prima linie sa lucreze probleme grave cu clienti dificili ca platesc ei X suma

View PostCatean, on 23 noiembrie 2020 - 10:43, said:

Se poate si mai mult, dar sunt exceptii. Sincer nu am reusit sa dau de oameni cu adevarat pasionati pana acum, in cei 4 ani de cand sunt in Romania.


La brasov sunt mai multi pe domeniu IT

#25
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,059
  • Înscris: 30.07.2006

View Postjm2010, on 23 noiembrie 2020 - 09:09, said:

S-a schimbat legea. Nu mai conteaza facultatea, conteaza pozitia pe care lucreaza in momentul respectiv. Acum 1-2 ani parca au schimbat-o (nu mai stiu).

S-a marit numarul facultatilor pentru care primesti scutire, dar si firma trebuie sa indeplineasca anumite conditii , nu doar angajatul.

De ex, ai terminat Informatica si esti IT-ist la o banca, nu primesti acea scutire.

#26
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
In general cat timp esti angajat la o firma de outsourcing salariul tau net va fi cu cca  2000 ron mai mic decat ce ai lua lucrand la o corporatie ( Oracle, IBM, Microsoft, Adobe etc) .Profita de experienta acumulata si incearca sa te angajezi direct la compania pt care lucrezi acum ( daca e permis, unele companii nu integreaza direct vendorii). Pe langa salariul mai mare, corporatiile ofera un pachet salarial: asigurare de sanatate, asigurare pt accidente, zile libere pt anumite evenimente, actiuni, access la sali de fitness, etc).

Edited by unknown_35, 23 November 2020 - 10:48.


#27
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,059
  • Înscris: 30.07.2006

View PostFREESH, on 23 noiembrie 2020 - 10:44, said:

Pai ma gandesc ca e si support mai back-end nu neaparat in prima linie sa lucreze probleme grave cu clienti dificili ca platesc ei X suma

Intra pe pagina lor si vezi ce gasesti.
Ideal e sa te recomande cineva dinauntru, ca sa-si ia si omul respectiv bonusul de refferal.

Toti clientii sunt dificili.
Lucrezi pe tickete de diverse severitati.
La sev 1 tb sa dai un update in maxim o ora.
La sev 4, un update la 2 zile.
Severitatea o seteaza clientul.
Unii vor sa fie sunati.

Dupa ce termini un ticket primesti nota , dupa care esti evaluat.
Trebuie sa inchizi lunar 25 de tickete.
Unele din ele s-au plimbat deja pe la N ingineri, si pe shiftul de US si pe ala de India.

Oricum nu ai acces pe mediul clientului.

Tu ii ceri loguri de aplicatie, screen-shoturi, ii dai scripturi pe care sa le ruleze pe mediul lui si pe baza la ce iti da el
ii recomanzi o solutie.
Pe care de obicei o gasesti intr-un imens repository.
Sperand ca merge Posted Image

Edited by marius.bunu, 23 November 2020 - 10:53.


#28
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
unknown_35, depinde de domeniu. In Automotive pe IT stiu o faza la o firma, unde cei de la subcontractori luau salariu net in mana mai mare decat cei de la firma mama, si mai erau si in acelasi birou.

#29
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007

View Postmarius.bunu, on 23 noiembrie 2020 - 10:48, said:

Intra pe pagina lor si vezi ce gasesti.
Ideal e sa te recomande cineva dinauntru, ca sa-si ia si omul respectiv bonusul de refferal.

Toti clientii sunt dificili.
Lucrezi pe tickete de diverse severitati.
La sev 1 tb sa dai un update in maxim o ora.
La sev 4, un update la 2 zile.
Severitatea o seteaza clientul.
Unii vor sa fie sunati.

Dupa ce termini un ticket primesti nota , dupa care esti evaluat.
Trebuie sa inchizi lunar 25 de tickete.

Oricum nu ai acces pe mediul clientului.

Tu ii ceri loguri de aplicatie, screen-shoturi, ii dai scripturi pe care sa le ruleze pe mediul lui si pe baza la ce iti da el
ii recomanzi o solutie.
Pe care de obicei o gasesti intr-un imens repository.
Sperand ca merge Posted Image

pai cam asa lucrez in prezent,doar ca fara scripturi/coding.

Edited by FREESH, 23 November 2020 - 10:53.


#30
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostFREESH, on 23 noiembrie 2020 - 10:44, said:


La brasov sunt mai multi pe domeniu IT
Avem birou si in Brasov. Oameni mai putini disponibili decat in Timisoara, salariile un pic mai mici deoarece piata de IT nu este la fel de dezvoltata ca si in Timisoara. Drept ii ca am la Brasov niste oameni din zona moldovei care sunt foarte buni.

#31
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,059
  • Înscris: 30.07.2006

View PostFREESH, on 23 noiembrie 2020 - 10:53, said:

pai cam asa lucrez in prezent,doar ca fara scripturi/coding.

Pai nu sunt facute de tine, ci de altii, si in functie ce are gigelul ala pe mediu-Linux, Aix, diverse tipuri de Unix, ii dai sa ruleze
ca sa captureze cpu. disk io, mem ,etc, ce ai tu nevoie pentru a-i recomanda o solutie

#32
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Seamana cu ce fac eu .. unii ruleaza scripturi si noi daca avem ce,le dam niste solutii,dar nu facem troubleshoot pe ele dupa un anumit punct.

#33
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020
Este foarte important sa stii sa negociezi.
Da, sumele alea sunt reale. Cunosc programatori care iau si 8k euro pe luna in Romania pe tehnologii cu multa matematica in spate pentru care nu prea gasesti programatori pentru ca cica nu-ti trebuie matematica sa faci cariera, dar iti trebuie ca sa faci multi bani.

Tu inca nu esti rau in spate, cam din anu 3/4 de munca trebuie sa incerci sa treci de 10k. O poti face lejer si intr-un an, trebuie doar sa inveti, sa vrei si sa te vinzi cum trebuie.

Intotdeauna du-te doar in locuri cu multi bani, cu abundenta si prosperitate, de unde poti lua mult si oferi mult.

Edited by gammadark81, 23 November 2020 - 11:31.


#34
no_imagination1991

no_imagination1991

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.11.2020

View Postbinox, on 23 noiembrie 2020 - 09:54, said:

Ca sa-ti evaluezi corect nivelul salariului raportat la piata muncii sunt cateva detalii care conteaza mult si pe care nu le-ai precizat:
-orasul e poate cel mai important. La Cluj nivelul e total diferit fata de Alba-Iulia sau poate chiar Brasov
- ce varsta ai? Daca ai peste 30 si ai experienta in programare doar de 2 ani , multi vor ezita sa te angajeze
- ai sau nu facultate? ce facultate? am imteles ca nu ar fi in domeniu dar pt un angajator poate conta enorm daca ai facut istorie sau electronica
Cea mai simpla metoda sa te autoevaluezi e sa aplici la job-uri in domeniu, sa te duci la interviuri si sa vezi ce oferte poti obtine.
Daca ai unele dezavantaje precum varsta sau facultate lipsa sau in domeniu umanist dar esti bazat pe ceea ce poti face ai putea incerca o astfel de abordare la negocierea salariului: ''ok, accept un salariu mai mic pe perioada de proba, dar dupa ce va arat ce pot incepem negocierea de la suma x''
In Bucuresti de exemplu 3500 de ron pt un programator cu 2 ani experienta e foarte putin.

-Orasul nu e Cluj.
-29 de ani
-Masuratori Terestre si Cadastru.
-Lucrez in total de 5 ani. Primii 3 i-am facut in domeniul meu, am lucrat ca topograf, insa mi-am dat seama ca nu-mi place deloc, de atunci, I jumped ship.

Altii au mai intrebat daca sunt scutit de acel impozit. Nu sunt. Intrebarea asta am pus-o si eu demult. Dupa ce am cautat acea lege pe-atunci, mi-a dat si mie de inteles, nu conteaza ce facultate am terminat, ar trebui sa fiu scutit. Am pus intrebarea asta la HR si management mai pe la inceput, si a zis ca nu merge cu facultatea mea. Am dat din cap si am plecat, ca un mielusel.

Mai intreba careva daca am facilitati gen asigurare in caz de accident, fitness, etc., da, sunt.
Sunt si ceva bonusuri pe performanta, dar procentul e fix pix pentru un salariu mic si nu se dau lunar. Au fost cateva luni in care am luat intre ~3800-3900.

Deci care e takeaway-ul aici? Nu-s chiar lamurit.

Cer un pic mai mult la actuala?
Incerc la alte companii? sau
E ok si ar trebui sa stau in banca mea?

#35
no_imagination1991

no_imagination1991

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.11.2020

View Postgammadark81, on 23 noiembrie 2020 - 11:33, said:

Este foarte important sa stii sa negociezi.
Da, sumele alea sunt reale. Cunosc programatori care iau si 8k euro pe luna in Romania pe tehnologii cu multa matematica in spate pentru care nu prea gasesti programatori pentru ca cica nu-ti trebuie matematica sa faci cariera, dar iti trebuie ca sa faci multi bani.

Tu inca nu esti rau in spate, cam din anu 3/4 de munca trebuie sa incerci sa treci de 10k. O poti face lejer si intr-un an, trebuie doar sa inveti, sa vrei si sa te vinzi cum trebuie.

Intotdeauna du-te doar in locuri cu multi bani, cu abundenta si prosperitate, de unde poti lua mult si oferi mult.

10k e de domeniul SF-ului pentru mine. Deocamdata vreau doar un salariu cu care sa pot sa nu-mi fac griji pentru ziua de maine.

#36
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
am 9 ani de IT si sunt la a 4 a corporatie mare (toate situate in primele 6 ca si nr de angajati din Romania) si ma minunez de unele posturi de pe acest topic.

@initiator: nu ai un salariu rau avand in vedere background-ul tau. asa cum ti-a zis un alt coleg mai sus, ca sa cresti substantial, probabil vei sari dintr-o companie in alta la 1-2-3 ani pana te vei stabili undeva.

in alta ordine de idei, am auzit ca 10k RON sunt apa de ploaie. am si eu o intrebare: cati oameni cunoasteti voi care stiti sigur (nu ca se lauda ei la bere) ca iau mai mult de atat? eu va zic din proprie experienta: oamenii care au mult mai mult de atat sunt :

1. manageri (care au responsabilitate, primesc escalari la orice ora din zi si din noapte, sunt disponibili 24/7 si nu pot sa stea fara telefonul de munca langa ei, care stiu doar cand vin la birou, nu si cand pleaca)
2. programatori cu experienta 7-8+ ani care dezvolta chestii serioase: programare orientata obiect, arhitectura de sistem etc.

as putea continua lista, dar nu are rost. nu mai credeti tot ce auziti, sunt si locuri de munca in care se castiga sume exorbitante, dar trebuie sa si oferi pe masura. in general, in Romania ce este peste 10K RON este destul de bine..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate