Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Intrebare salariu IT.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Pe langa sfatul de mai sus, trebuie sa aveti incredere in voi deoarece totul se invata. Daca stii engleza, ai cat de cat logica si meniul unui televizor smart nu te sperie, in 2 ani poti fi administrator de sisteme informatice pe un salariu de minim 1000 euro in Romania. Aveti incredere in voi, ca vad atatea specimene cu IQ medicru si educatie de pe strada in domeniu, incat mi se face mila cand vad oameni buni si cu potential cum se sperie si nu incearca.

IT nu inseamna doar programare si inginerie hardware/software. Mai sunt si roluri de customer support, internal support, helpdesk, management, project, care toate sunt bine platite si iti ofera foarte multe posibilitati de dezvoltare in tara sau in afara tarii.

#56
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
Eu nu înțeleg de unde a tras colegul cu câteva posturi mai sus concluzia ca eu sunt slab. Dar dacă tot specificam, 10.2 k, dezvoltator baze de date, București.

L.E: eu ce am spus a fost pe baza experientei mele și lucrând cu oameni, de la juniori aflați la primul job la oameni cu 15-20 de ani experienta.

Edited by Gbr_smt, 23 November 2020 - 19:35.


#57
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005

View PostCatean, on 23 noiembrie 2020 - 19:19, said:

IT nu inseamna doar programare

Total de acord (dealtfel am impresia ca lucram la aceeasi firma Posted Image). Prin 2015 conduceam printre altele, o echipa de SAP, am vazut efectiv oameni care aveau un an-doi de experienta in spate si chiar stiau ce fac, oameni proveniti tot dintr-o "academie". Am avut si oameni care n-aveau nicio treaba cu domeniul si nici nu le placea ce fac, unii merg doar pe ideea de IT = bani multi si se arunca la ceva la care nu pot excela vreodata pentru ca nu exista pasiune, asta devine o problema si o sursa de frustrari atat pentru ei cat si pentru echipa/companie in final.

#58
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

Cer un pic mai mult la actuala?
Daca nu ceri tu, aproape niciodata nu-ti vor da ei din proprie initiativa.

Quote

Incerc la alte companii?
Intotdeauna e bine sa incerci si la altii, cresterile salariale cele mai mari au loc la schimbarea job-ului.

Quote

sau
E ok si ar trebui sa stau in banca mea?
Nu ai ce pierde daca ceri mai mult si/sau incerci si la altii.
La tine problema principala s-ar putea sa fie orasul, fiind probabil unul mic s-ar putea sa nu fie prea multe optiuni pe plan local, caz in care probabil nici la celelalte firme nu sunt salarii semnificativ mai mari.
Eu in locul tau as cere in prima faza o marire de salariu si apoi (indiferent de rezultat) m-as duce la interviuri la altii ca sa-mi fac o idee despre care-s salariile pt cunostintele mele.
Daca vezi ca in orasul tau salariile nu sunt conform asteptarilor tale e cazul sa te gandesti la mutare intr-un oras mare.

#59
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006

View PostGbr_smt, on 23 noiembrie 2020 - 16:27, said:

esti tu asa de sigur?
dar, de dragul conversatiei: care a fost cel mai mare salariu care ti-a fost tie personal oferit la un interviu in IT? nu auzite de la prietenii "d-aia buni"
Nu sunt sigur ca nu te cunosc.
Dar daca firmele nu iti ofera mai multi bani, probabil exista un motiv.
Iti spun pe privat cat am avut cel mai mult, ca nu vreau sa ma laud pe aici :D

#60
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017

View Postno_imagination1991, on 23 noiembrie 2020 - 17:29, said:

Oameni, legat de intrebarile mele de pe pagina 2?

tu iei salariu salar mic dude să zicem mic faţă de cât ai fi dorit ptr simplul motiv că nu ai studii de specilaitate.

#61
marele

marele

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 22.01.2007

View PostNenea Zap, on 23 noiembrie 2020 - 19:53, said:

Nu sunt sigur ca nu te cunosc.
Dar daca firmele nu iti ofera mai multi bani, probabil exista un motiv.
Iti spun pe privat cat am avut cel mai mult, ca nu vreau sa ma laud pe aici Posted Image
Lauda-te, ca mai sunt si altii curiosi. :D

#62
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017

View Postfilipxxx, on 23 noiembrie 2020 - 17:11, said:

@cipri2bau Nu mai scrie omule ca te faci de ras. Cum sa nu se faca mai multe softuri deat automobile pe banda, tu traiesti la tara fara curent? TOT ce folosesti, tot ce atingi are niste soft in spate la un moment dat. ..........
hai să nu exagerăm. Nici sursa de la PC nu are soft in dânsa. Dacă ar avea soft ar costa de 10 ori mai mult. Până nici la blockchainul de bitcoin nu se bagă atâta schimb de soft cum zici matale că atunci ar costa prea mult săl deţii, ţi-ar cere chirie minerii pe detinut btc in adrese.

Se poate trăi si face productie si echilibrat fără a sparge banii la greu pe software. Dacă ţi-ar trebui updatarea unui software ptr fiecare dată când faci pipi sau mănânci ai muri de foame si cu vezica plină la cat de nerentabil ar fi.

In fine deficientele a tot ce inglobezaă soft fără a fi nevoie se vede, astfel mergi la medic şi ăla in loc să se ocupe de corpul tău pierde 10 minute să facă update la windows si la softul de citit cartela aia dă sănătate, apoi te consultă 2 minute si te trimite la altul cu trimitere care reia procesul de citit cardul si updatat acolo softul datele şi totul siţi face o chitanţă prin care eşti obligat să plătesti consultatiile care includ vreo 70% cheltuielile cu manevrarea cardului si PC-ului de către medic licenta softului producerea intretinerea si updatarea lui.

Inglobarea de soft scump in multe aparate face ca producătorii să crească mult preturile aparatelor. Astfel un polizor de dinţi costă câteva mii de euro, medicul dentist il achizitionează si-l utilizeasză cerând nişte preturi aşa incât să-şi amortizeze cheltuiala si să facă şi profit. Apoi te miri că plomba costă 400 ron sau refacerea unei dnaturi costă 9000 euro bani pe care majoritatea nu s-i permit. Toate astea ridică preturile in societate, bona iti cere 50 euro pe zi.

Asta a fost un exemplu in care ai putea să vedeţi că softul e doar un auxiliar ce nu ar trebui să fie chiar foarte important.

Dacă era aşa util se puteau face direct autostrăzi din soft. Să se facă. De ce nu se face?

Nici măcar procesul de vot nu se poate face cu soft renuntând la cozi si stampile fizice. Nu se poate vota scanand un cod qr si să fie identificat printr--o adresă unică intr-un blockchain?

View Postno_imagination1991, on 23 noiembrie 2020 - 17:29, said:

Oameni, legat de intrebarile mele de pe pagina 2?

coleguţii îţi zic şi că nu eşti bun la ce faci, dar totuşi cu cadastrul erai probabil in cel mai bun caz pe la 2300 ron.
Tu va trebui să-ţi completezi probabil studiile in domeniul IT si să urci in ierahie. Esti probabil pe un post slab plătit, slab comparativ cu ăia la 6000 euro cât ia unul considerat bun in IT care instant produce soft ptr orice i se cere si care e asa de bogat incât se lasă de muncă şi se duce să se odihnească.

Edited by cipri2bau, 23 November 2020 - 20:40.


#63
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
^^ sursa de la PC are O GRĂMADĂ de soft în ea.

#64
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006

View Postcipri2bau, on 23 noiembrie 2020 - 20:31, said:

hai să nu exagerăm. Nici sursa de la PC nu are soft in dânsa. Dacă ar avea soft ar costa de 10 ori mai mult. Până nici la blockchainul de bitcoin nu se bagă atâta schimb de soft cum zici matale că atunci ar costa prea mult săl deţii, ţi-ar cere chirie minerii pe detinut btc in adrese.

Se poate trăi si face productie si echilibrat fără a sparge banii la greu pe software. Dacă ţi-ar trebui updatarea unui software ptr fiecare dată când faci pipi sau mănânci ai muri de foame si cu vezica plină la cat de nerentabil ar fi.

Nu are rost sa mai detaliem, pentru tine soft inseamna Windows. :) Fiind la nivelul asta nu e nevoie sa ii explici baiatului reprofilat ca developer ca pentru un junior intr-un oras unde nu e competie mare pe domeniu e normal salariul lui. Eu am scris si mai rescriu, in firma ta nu vei primi suma aia pe care ti-o doresti imediat din motivul foarte simplu ca daca acum faci o activitate care e bugetata cu 3500 de lei pe luna si este nefezabil economic sa iti mareasca salariul cu 50% ca sa faci acelasi lucru. Cand firma ta de outsourcing a luat contractul ei au facut un staffing plan, o estimare de ce au de facut si cu ce resurse. Fiind developer ma astept sa fii baiat destept, cand tu iti cresti salarul cu 50% pe ce faci acum, ce crezi ca o sa faca ceilalti din echipa ? :)

#65
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017

View Postfilipxxx, on 23 noiembrie 2020 - 21:05, said:

Nu are rost sa mai detaliem, pentru tine soft inseamna Windows. Posted Image
ptr mine windows ptr tine afacere. Corect?

Insă atunci să vă aşteptaţi să găsiţi preturile softurilor şi-n factura de preluat gunoiul.

#66
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Păi fii sigur că deja se găsește ;)

Eu primesc factura on-line, o plătesc cu cardul tot on-line, am cont la compania de gunoi, ON-LINE... Deci da, în prețul serviciilor intră și așa ceva. ;)

#67
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Dupa 2 ani, fara facultate in domeniu  3500 lei  (718E)  nu e rau dar nici grozav, esti in grafic sa spunem, mai ales ca esti intr-un oras mic, un 4000 poate te multumea altfel.
Poti incerca sa afli cat e media pe orasul tau, daca e prins in statistici, erau cateva facute pe 2019; sau vezi pe undelucram; pe cashit.ro - orientativ.

In alta ordine de idei incearca sa te evaluezi sa vezi ce livrezi, ce stii sa faci efectiv, cat de complexe sunt scripturile care le scrii, cam cate probleme din online poti rezolva,   daca te uiti pe la anunturi de angajare sau mergi la cateva interviuri acoperi mai mult de jumatate?
Prespun ca fiind in oras mai mic ca sa schimbi firma trebuie sa te muti in alt oras - aici vezi cum calculezi a.i. dupa ce scazi chiria  sa ramai cu mai mult decat netul actual, sa zici ca ai facut o afacere.

Daca nu ai curaj sa ceri drepturile la hr referitor la scutirea de impozit pot spune ca esti cam timid  iar multi vor cauta sa profite de asta, nu o sa ofere nimeni nicaieri nimic in plus daca nu ceri; cauta legea, dute la hr si discuta de ce nu primesti scutire, pe argumente. Nu te incadrezi tu sau firma? sunt 10%, adica 350 lei.

#68
crs12decoder

crs12decoder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 27.12.2005
Eu unul dupa ce am terminat facultatea oscilam intre inginerie si "programare". Am ales "programare", am aplicat la o firma mare prin recomandarea unui prieten care lucra acolo, am avut un interviu de vreo ora, am cerut un salariu mic/mediu si a doua zi am primit oferta. Lucrez de vreo 3 ani si acum am salariu de 5 ori mai mare decat aveam la inceput. Nu am cerut niciodata marire salariala si nu am negociat nimic niciodata. Salariile de care discuti acolo (8500-9000 ron) care pentru tine erau un vis nu sunt salarii mari. Sunt salarii medii in domeniu. Si mie mi se parea "oau, cum sa castigi atat de mult" initial.

Imi asumam lucruri, implementam decent, livram decent si nu puneam intrebari cretine (exceptie poate primul an). Incercam sa vad cum pot sa ajut mai mult echipa si proiectul, veneam cu idei, ofeream solutii, ma implicam activ si eram constient ca trebuie sa lucrez de asa natura incat sa nu fac nici tampenii prin proiect si nici sa nu ingreunez restul oamenilor competenti. Pe de alta parte mai aveam si clientul cu care colaboram uneori direct alteori prin intermediar. Ajunsesem ca pe un singur proiect sa ma ingreunez pe mine insumi din pacate. Ba avea clientul nevoie de ajutor, ba alti colegi.

De curand, datorita faptului ca a mai venit un proiect mamut, a trebuit sa facem angajari. Am tinut si eu cateva interviuri. Trebuia sa gasim un om cu multa experienta pentru support.
Nu o sa dau detalii dar am ramas socat cand am discutat cu oameni din piata muncii cu 6+ ani experienta si care ar fi cerut salarii de 12k ron/luna. Nu auzisera de lucruri absolut elementare din domeniu. Nu fizica cuantica. Lucruri pe care orice om care lucreaza de 3 luni in domeniul IT ar trebui sa le cunoasca. Ce naiba ca erau oameni de la business de la client care auzisera de conceptele alea... in fine... Problema era ca peste jumatate din cei cu experienta erau asa. Printre CV-uri erau si cativa junori. Am zis sa ma uit si acolo ca poate batranii sunt batrani si nu mai au ei chef sa se puna la curent cu tehnologii din ultimii 10 ani. Apoi mi-am dat seama ca junorii chiar nu sunt buni de nimic...

Dar asta este... salariile din IT sunt mai mari decat media in principal din cauza cererii/ofertei. Din pacate companiile ca sa faca fata cererii angajeaza si incompetenti care vor trage echipa in jos dealungul proiectului...

Edited by crs12decoder, 26 April 2021 - 20:39.


#69
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Ai intrebat de pointeri? Liste simplu-dublu inlantuite?

#70
Meltdown

Meltdown

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 07.02.2006
Ce mă enervează întrebările astea cu pointeri, arbori și alte nebunii din astea.
Nu am folosit în 12 ani de carieră.

Sfatul meu este să meargă mereu la interviuri și să vadă ce se cere în mod curent.

Poate să ceară si 10000 ron , dacă il vor, îi vor zice bugetul maxim.

Dacă mergi unde trebuie găsești și 200 euro pe zi. Cel puțin.

#71
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,319
  • Înscris: 15.11.2003

View PostMeltdown, on 15 mai 2021 - 19:29, said:

Ce mă enervează întrebările astea cu pointeri, arbori și alte nebunii din astea.
Nu am folosit în 12 ani de carieră.
Ai folosit doar ca nu ai habar si asta iti e nivelul.
Ca nu ai scris tu implementarea, e ceva normal in ziua de azi...dar cu siguranta se folosesc peste tot

Edited by radu103, 15 May 2021 - 21:47.


#72
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Pentru tipul care a scris primul post

Salariul tău e o reflexie a felului în care te vezi tu pe tine, a locului în care lucrezi și a orașului în care lucrezi

Dacă îți pasă de viitorul tău, ia-ți inima în dinți, bagă 20 de interviuri să-ți faci idee despre ce e pe piață, și învață câte ceva din fiecare. Și nu te uita doar la tine în zonă, vezi și în alte părți

Mă amuză maxim comentariile unora de aici. Asta cu 3000 și ceva după 2 ani e cea mai proastă glumă pe care am auzit-o. Eu după un an și ceva eram mai aproape de 10 mii decât de 5000, și asta într-o situație similară. Altă facultate, bla, bla, bla

Vă sfătuiesc să nu mai puneți botul la aberațiile unora de aici, și să înțelegeți că salariile reale în IT sunt cu mult peste media pe care o găsiți pe blogul X sau într-un post de pe Softpedia

După mine, 3500 de lei e un salariu slab. Depinde și ce știi, dar sunt mulți care nu au idee despre chestii elementare care câștigă mai mult de atât după un an sau mai puțin

Treaba unei firme este să te plătească cu atât cât e nevoie. Firma trebuie să aibă profit, ăla e rolul ei

Rolul tău e să tragi cât mai mult în sus salariul tău, că tu îți închiriezi o parte din viață ca unii să facă bani de Lamborghini, vile, și alte lucruri modeste. Nu le plânge de milă, că sigur directorii care iau sute de mii de euro anual în România nu adorm cu gândul la tine, cum ți-e ție greu să-ți iei un apartament sau să pleci la munte un weekend

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate