Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

50 de bani, garantie pentru ambalaje

* * * - - 2 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
1591 răspunsuri în acest subiect

#73
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 580
  • Înscris: 25.04.2010

View PostMembruAnonim, on 21 noiembrie 2020 - 19:38, said:

Hai sa nu fim pesimisti inca de la inceput. Posted Image
Daca baga o taca per pet fii sigur ca o sa ofere si posibilitatea colectarii peturilor in aceeasi incinta. Este ca si cum mall-ul pune la dispozitie toalete clientilor la 10km distanta. Ilogic. Cred ca la fel va fi si cu automatele de reciclare, vor fi in aceeasi incinta cu magazinul. Asa este si in vest.

Ma indoiesc, nu vor fi automate decat in supermarketurile din orasele mari, iar alea nefunctionale.
PETurile tot in rauri or sa ajunga, doar ca smecherii vor beneficia de banii de pe taxa.

Campaniile ecologiste ar trebui sa se intrepte catre autoritati, nu catre oamenii de rand.
Daca autoritatile ar pune la punct colectarea selectiva, nu s-ar fi ajuns aici.
Parerea mea e ca se pregateste o noua jegmaneala romaneasca. Va reamintesc ca paiele de baut din plastic s-au retras din Romania ca ajungeau in nasul testoaselor din oceanul Pacific si Indian.

Si inca odata, pentru cei naivi. Ambalajul e inclus deja in pretul produsul. Daca la pretul actual se restituiau banii pe ambalaj, atunci era o practica corecta, in forma propusa acum e jegmaneala pe fata.

#74
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 590
  • Înscris: 21.09.2020

View Poststrongsss, on 21 noiembrie 2020 - 19:45, said:

el plateste 46 um pe luna . tu cred ca platesti 56 un pe an.
Pe luna, cum sa platesti pe an.
Mai verifica si tu facturile sau lista de la intretinere... sa vezi cat e taxa pe cap de vita furajata din apartament. Ca taxa de gunoi se plateste lunar pe cap de vita furajata in majoritatea Romaniei urbane. De ce crezi ca lumea nu se declara la intretinere cu numarul real de persoane ce se furajeaza in apartament?

#75
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postadythekiller, on 21 noiembrie 2020 - 19:50, said:

Ma indoiesc, nu vor fi automate decat in supermarketurile din orasele mari, iar alea nefunctionale.
PETurile tot in rauri or sa ajunga, doar ca smecherii vor beneficia de banii de pe taxa.


Un aparat care recicleaza este mic, ocupa poate nici 3x2m. In fapt este un container de gunui cum avem si noi. in care pica peturile care sunt turtite de un aparat. Si mai avem partea de scaner si banda.

Editat de MembruAnonim, 21 noiembrie 2020 - 19:53.


#76
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.507
  • Înscris: 27.10.2007
mi se pare normal sa se vada pictograma. tehnic, aparatul trebuie sa recunoasca pet-ul...

Editat de strongsss, 21 noiembrie 2020 - 19:53.


#77
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.498
  • Înscris: 13.02.2006
Nu e vorba de cost sau banii pe care ii primesti la returnare, ci de impactul asupra mediului.
@gooroo, iti plac pozele astea?

Fișiere atașate



#78
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.213
  • Înscris: 05.04.2008
Noi platim undeva la 8 lei pe persoana gunoiul. Degeaba m-am chinuit o luna de zile sa il selectez ca la pubela ajunge tot cu mancare datorita unora destepti... deh, oraseni. Cum fac acum? Le adun in casa, le spal sa nu puta 3-4 zile, le bag in sac si le duc la parinti. La ei se ridica gunoiul saptamanal pe fractii, menajer, plastic/metal, hartie/carton. Ei au un tomberon de 120litri(sau cat saracia e) pentru reciclabile. Eu cel putin imi fac partea de reciclare corect dar pe stat il doar la banana sa mai aduca inca 2-3 containere...

#79
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.507
  • Înscris: 27.10.2007

View Postgooroo, on 21 noiembrie 2020 - 19:51, said:

Pe luna, cum sa platesti pe an.
Mai verifica si tu facturile sau lista de la intretinere... sa vezi cat e taxa pe cap de vita furajata din apartament. Ca taxa de gunoi se plateste lunar pe cap de vita furajata in majoritatea Romaniei urbane. De ce crezi ca lumea nu se declara la intretinere cu numarul real de persoane ce se furajeaza in apartament?

te-as ruga sa iti controlezi limbajul. nu cred ca am furajat boii impreuna, si nici la facultate nu cred ca am fost colegi.
repet, la mine in oras taxa e de 4.5 lei / persoana / luna. sub 1 euro. pana la 45 euro mai e...

Editat de strongsss, 21 noiembrie 2020 - 19:57.


#80
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 590
  • Înscris: 21.09.2020

View Postammaus, on 21 noiembrie 2020 - 19:47, said:

Cat am fost in vacanta in jermanica' am avut ocazia sa reciclez ambalaje de plastic. Treaba era simpla, plateai garantia produsului, depozitai produsul cu eticheta intacta, te duceai la orice supermarket/minimarket la robotelul tocator, stateai la coada, ajungeai la robotel, bagai ambalajul, il invartea 1-2 secunde, il arunca in spate la tocator si iti afisa cati bani ai primit. La final primeai un voucher ce se folosea la casa de marcat. Simplu ca buna ziua. Cum merge treaba in Romania? Kaufland si-a pus o hardughie de acest gen in parcare, a stat nefunctionala un an de zile(daca nu si mai bine) si cand am vrut sa duc produsele la reciclat surpriza, imi oferea un voucher reducere la inghetata napoca nici vorba de bani. Apoi eu ce drac fac cu acea inghetata atata timp timp cat nu consum acel produs? Cam asa functioneaza reciclarea in Romania si la fel va functiona. Bag mana in foc ca taxa va fi prima iar aparatele vor sosi peste 2-3 ani, vor zace inca 5, si apoi vor sta defecte pana la infinit.
PS: bani in plus la buget si cam atat, oare barajul de la bicaz va fi curat cu aceasta taxa?
Pana sa se interzica astea, erau niste automate asemanatoare puse de niste firme de colectare ce plateau la ambalaj in voucher valoric folosibil in supermarket pe orice produs. In special aveau parteneriat cu cele frantuzesti.
Aveau tarife modice, de tipul 1ban pe sticla, 3bani pe doza, 5bani pe PET, daca imi aduc aminte corect. Desigur ca niciodata nu iti recunoastea toate ambalajele introduse, iar uneori uitau sa emita si bonul. Iar daca obtineai bonul si incercai sa folosesti bonul la supermarketurile respective, era o intreaga bataie de cap, ca nu stiau casierele cum se face cu ele si procedura necesita sa vina sefa sa confirme tranzactia.
Iti dai seama acum ce panarama o sa iasa, ca vorbim de niste interese financiare mari, noua taxa fiind la nivel european, doar ca aplicata unora care nu catiga nici 1/5 din cat castiga europeanul.

#81
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.213
  • Înscris: 05.04.2008

View Postrinaldoparaipan, on 21 noiembrie 2020 - 19:54, said:

Nu e vorba de cost sau banii pe care ii primesti la returnare, ci de impactul asupra mediului.
@gooroo, iti plac pozele astea?
Si ce nu-i convine statului? De ce nu le returneaza statul in acest caz? Eu acolo vad doar bani din 2 directii! multi bani! Posted Image

#82
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 590
  • Înscris: 21.09.2020

View Postammaus, on 21 noiembrie 2020 - 19:56, said:

Noi platim undeva la 8 lei pe persoana gunoiul.

View Poststrongsss, on 21 noiembrie 2020 - 19:56, said:

repet, la mine in oras taxa e de 4.5 lei / persoana / luna. sub 1 euro. pana la 45 euro mai e...
Bucuresteni, nu?
Ca totul e subventionat in Bucuresti. Totul e mai ieftin in cel mai bogat oras din Romania... mai ieftin si decat e in cel mai mic oras din Romania.
In provincie nu prea gasesti nimic sub 3 euro/persoana ca taxa de gunoi, cel putin din ce am constatat eu.

#83
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postabac, on 21 noiembrie 2020 - 18:21, said:

Da, e ok ca se implementeaza si in cimpanzenia lucrul asta. Aici nu merge nimic cu vorba buna, romanul trebuie fortat, silit sa fie civilizat.


Nu exista parau in Romania in care sa nu vezi tone de peturi stranse gramada.

E mult mai comod sa azvarli plasticul unde iti vine decat sa te duci odata pe saptamana cu sacosa de peturi la automat. Adica e un deranj in plus. Normal ca nu o sa ii convina nimanui. Eu nu cred ca asta era un subiect care trebuia supus dezbaterii publice. E ca si cum ai intreba populatia daca e de acord sa ii mai introduci o taxa.
Pai atunci de ce nu sunt mici (foarte mici) antreprenori pe fiecare parau, care string PETuri si le duc la reciclare contra cost? Si daca nu se face asta pentru bani, atunci cine o va face de fapt? De de s-ar baga cineva la tipul asta de activitate? Iar daca nu se va baga nimeni, atunci ce se va face de fapt, ce se va alege de toata treaba asta?

#84
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 590
  • Înscris: 21.09.2020

View Postrinaldoparaipan, on 21 noiembrie 2020 - 19:54, said:

ci de impactul asupra mediului.
@gooroo, iti plac pozele astea?
A doua e cumva la Paltinu?
Daca le pasau de impactul asupra mediului le strangeau de acolo... dar nu le pasa de nici un impact, scopul e sa incaseze o noua taxa, ca maririle alea acordate bugetarilor si sporurile extra acordate bugetarilor trebuie platite din niste taxe colectate cu japca de la fraierii care muncesc pentru bani.

View Postammaus, on 21 noiembrie 2020 - 19:57, said:

Si ce nu-i convine statului? De ce nu le returneaza statul in acest caz? Eu acolo vad doar bani din 2 directii! multi bani! Posted Image
Prin noua lege acele PETuri nu mai valoreaza nimic.
Daca pe vremuri se mai duceau noaptea unii si strangeau acele PETuri din rau pe ascuns, ca daca ii vedea paza chema politia sa ii aresteze si le faceau dosare penale si primeau condamnari... acum nu se va mai duce nici dracu sa le ia, ca nu mai valoreaza nici aia 10 lei care valorau inainte daca umpleai camionul de ele.

#85
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.883
  • Înscris: 21.03.2020
E bine, poate ii mai ajuta si pe oamenii strazii sa mai faca si ei un ban cinstit...

#86
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.507
  • Înscris: 27.10.2007

View Postgooroo, on 21 noiembrie 2020 - 20:07, said:

Prin noua lege acele PETuri nu mai valoreaza nimic.
Daca pe vremuri se mai duceau noaptea unii si strangeau acele PETuri din rau pe ascuns, ca daca ii vedea paza chema politia sa ii aresteze si le faceau dosare penale si primeau condamnari... acum nu se va mai duce nici dracu sa le ia, ca nu mai valoreaza nici aia 10 lei care valorau inainte daca umpleai camionul de ele.
bati campii cu gratie.
pet-urile nemarcate se pot colecta in continuare, doar ca au un pret ff mic, cred ca 4 lei/kg se da la un centru de colectare in vederea reciclarii. bine, peturile din rau nu pot fi duse la centru, pentru ca ele au multa apa si pamant si nu pot fi reciclate.
dar repet, bati campii cu gratie, asa ca - ignore...

#87
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postgooroo, on 21 noiembrie 2020 - 18:43, said:

E doar o taxa in plus pusa degeaba, doar sa mai fure niste bani de la populatie degeaba.
Cum au facut si la tigari, alcool, combustibil, etc... stiu ca lumea nu poate trai fara astea asa ca le taxeaza de le ia naiba pe astea, ajungand ca mai mult de jumatate din pretul platit de cumparator sa fie taxe platite de populatie si irosite prin buzunarele politicienilor de la putere si interlopilor/securistilor din spatele lor.
Cum iti place tie sa dai cu capu' de pereti cu o initiativa buna, facuta in serviciul omului si al mediului impresurator...

#88
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 590
  • Înscris: 21.09.2020

View Poststrongsss, on 21 noiembrie 2020 - 20:14, said:

bati campii cu gratie.
pet-urile nemarcate se pot colecta in continuare, doar ca au un pret ff mic, cred ca 4 lei/kg se da la un centru de colectare in vederea reciclarii. bine, peturile din rau nu pot fi duse la centru, pentru ca ele au multa apa si pamant si nu pot fi reciclate.
dar repet, bati campii cu gratie, asa ca - ignore...
Bat campii, dar confirmi ca scopul lor e sa fie lasate peturile in ape si paduri... sa se adune acolo.
Daca scopul lor era ecologismul incurajau adunarea de gunoaie din ape si paduri, nu taxau suplimentar ambalajele produselor vandute in viitor care aveau mici sanse sa ajunga prin rau sau padure.

View PostDihorul Razboinic, on 21 noiembrie 2020 - 20:15, said:

Cum iti place tie sa dai cu capu' de pereti cu o initiativa buna, facuta in serviciul omului si al mediului impresurator...
Da, e in beneficiul meu sa fiu taxat degeaba in timp ce ei incurajeaza existenta si depozitarea de gunoaie in ape si paduri.

Sunt curios ce va spune Curtea Constitutionala daca va contesta cineva legea la Curtea Constitutionala... ca deja vad niste principii de baza ale constitutiei incalcate. Cum ar fi prezumtia de nevinovatie, prin legea asta ei ma prezuma direct vinovat de depozitare a deseurilor in ape si paduri si ma sanctioneaza pentru asta pana imi demonstrez nevinovatia.

#89
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 580
  • Înscris: 25.04.2010

View Postrinaldoparaipan, on 21 noiembrie 2020 - 19:54, said:

Nu e vorba de cost sau banii pe care ii primesti la returnare, ci de impactul asupra mediului.
@gooroo, iti plac pozele astea?

E vorba ca nu vor exista aparate suficiente sau functionale.
Exceptand orasele mari, multe milioane de romani traiesc in mediul rural, crezi ca aia vor avea unde duce PETurile ?

De ce nu vrei sa intelegi ca banii in plus ii vom da iar PETurile tot in natura vor ajunge, fii realist !

#90
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.662
  • Înscris: 29.09.2005
Devii unul dintre cei mai de nefrecventat indivizi de pe forum, numai conspiratii ai in cap.
Ma refeream la colegul @gooroo, transforma o idee salvatoare intr-o conspiratie dubioasa si malefica.

Editat de lil debul, 21 noiembrie 2020 - 20:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate