Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...
 Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror
 Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...
 Horizon: An American Saga

Programul GPU Tweak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...
 

Competiție (shootout) Panasonic TX-55HZ2000E contra (versus) LG OLED55CX3LA

- - - - -
  • Please log in to reply
212 replies to this topic

#19
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
Eu zic ca e setat prost pe wide gamutul. Frecventa setarea asta in expert 1la LG.

#20
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 04.10.2014
E pus așa intenționat (modul de noapte e cum trebuie). Știu și cine le-a dat ideea, dar mi se pare o soluție de utilitate îndoielnică.

#21
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
Ce e masurat acolo, modul de zi sau de noapte?

Încă ceva, e setat pe relative sau absolute graficul WB in calman?

#22
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 04.10.2014
Dacă te uiți pe numele fișierului grafic, vezi exact ce este. Ambele grafice sunt făcute în aceleași condiții, se pot compara 1:1. E pe absolut, ce importanță are?

#23
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
Ma uit din telefon și nu apare nimic  si are mare importanta pentru ca verdele ala mai sus arata o gama mai mica adica luminanta mai mare in zona aia si nu ascunderea detaliilor. Asta se vede și în graficul de jos cu dunga alba.
Dacă îl pui pe relative nu tine cont de luminanta si afișează doar proporția de RGB

Edited by AndreiNR, 21 November 2020 - 01:03.


#24
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 04.10.2014
Nu vreau să mai stau treaz în noaptea asta, dar voi pune mâine poze din „Hunger Games”, aceleași pe care le-ai văzut și pentru HZ, și te vei convinge singur de black crush. Mă voi asigura că fotografiez în exact aceleași condiții.
Eu știu, pentru că l-am văzut direct cu ochii pe film și la precedentul CX. Se rezolvă prin calibrare, dar scos din cutie are black crush (destul de mare, nu un pic acolo).
Verdele ăla e numai ușor în exces, nu masiv, nu-ți mărește luminanța cât crezi tu, doar îți dă pe negru o tentă verzuie cam neplăcută.

Edited by Jean-Luc_Picard, 21 November 2020 - 01:19.


#25
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
Eu nu te contrazic deloc. Incercam sa înțeleg daca mai stiu sa citesc sau nu graficele alea.

#26
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014

View PostJean-Luc_Picard, on 21 noiembrie 2020 - 00:44, said:

CX-ul pre-calibrare. Balansul de alb pe setări de fabrică este mai precis, dar avem două probleme, tracking deficitar pe culorile primare, Ă®n zona de luminozități scăzute este verdele deasupra, Ă®n cea de luminozități ridicate este roșul, apoi curba de gama scoate Ă®n relief un black crush evident Ă®n zona de Ă®nceput (curba măsurată, albă, este clar sub curba standard, galbenă). De asemenea, LG nu a renunțat nici anul acesta la suprasaturarea SDR pe modul de zi, alegere care ajută și nu prea, oricum nu e justificată parțial decât pe lumină ambientală foarte puternică.
Măsurătorile și implicit graficul sunt făcute cu spațiul de culoare pe wide?În modul zi asa e out of the box,spațiul de culoare.
Sunt curios dacă trecerea spațiului de culoare pe Auto schimba ceva față de măsurătoarea inițială.

#27
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 04.10.2014

View Postbir75, on 21 noiembrie 2020 - 03:04, said:

Sunt curios dacă trecerea spațiului de culoare pe Auto schimba ceva față de măsurătoarea inițială.
Bineînțeles că schimbă, dar nu discutăm acum despre cum se prezintă aparatele după calibrare, aceea o vom face mai târziu, acum discutăm despre cum sunt livrate, adică l-ai luat, l-ai scos din cutie, te apuci să te uiți la un program la el, ce vezi.

Edited by Jean-Luc_Picard, 21 November 2020 - 08:25.


#28
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
Atunci măsurătoarea la Panasonic trebuie in Normal cu toate mizeriile alea activate si in Eco la LG.

Altfel, corect la fiecare era modul filmmaker mode.

#29
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014

View PostJean-Luc_Picard, on 21 noiembrie 2020 - 08:15, said:


BineĂ®nțeles că schimbă, dar nu discutăm acum despre cum se prezintă aparatele după calibrare, aceea o vom face mai târziu, acum discutăm despre cum sunt livrate, adică l-ai luat, l-ai scos din cutie, te apuci să te uiți la un program la el și ce vezi.
Pentru curiozitatea mea poti te rog sa modifici gamutul pe Auto și să îi faci o noua citire ?Doar la modificarea asta mă refeream,nu dupa calibrare.

Edited by bir75, 21 November 2020 - 08:25.


#30
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 04.10.2014

View PostAndreiNR, on 21 noiembrie 2020 - 08:18, said:

Atunci măsurătoarea la Panasonic trebuie in Normal cu toate mizeriile alea activate si in Eco la LG.
N-am mers pe ipoteza că îl scoți din cutie și nu ești capabil să-i schimbi modul (și să te informezi în prealabil care ar fi cel mai potrivit).

View PostAndreiNR, on 21 noiembrie 2020 - 08:18, said:

Altfel, corect la fiecare era modul filmmaker mode.
Vrezi Filmmaker Mode. Foarte bine. Măsurăm și pozăm Filmmaker mode pe setări de fabrică. E destul de întuneric afară acum din cauza norilor, cred că pot scoate niște poze realiste și fără să aștept să se însereze.

Avantajul față de Teoh este că poți ceri sau să sugerezi ce și cum să se măsoare și ce și cum să se evalueze pe film. Posted Image Un shootout interactiv.

O ajustare trebuie totuși să fac, pentru a putea păstra aparatul foto fix pe aceleași setări și a nu induce diferențe din parametrii de fotografiere, trebuie să egalizez luminanțele maxime.

În clipa asta Filmmaker Mode este necalibrat pe ambele aparate, pe HZ am calibrat alte moduri.

Edited by Jean-Luc_Picard, 21 November 2020 - 08:32.


#31
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 04.10.2014

View Postbir75, on 21 noiembrie 2020 - 08:24, said:

Pentru curiozitatea mea poti te rog sa modifici gamutul pe Auto și să îi faci o noua citire ?Doar la modificarea asta mă refeream,nu dupa calibrare.
Fiind încă la etapa setărilor de fabrică și a efectelor acestora, nu pot să te servesc total, dar pun citiri pentru modurile de noapte. Aici parcă black crush-ul pe CX este și mai accentuat; vor urma fotografii pe film, să vedem efectul în realitate al acestor grafice.
(Ca o precizare aici, nu știu de unde vine ideea că Filmmaker diferă prin ceva legat de colorimetrie de modul ISF de noapte, dar va urma și această comparație la cererea spectatorilor. Posted Image De fapt, vom vedea că există o diferență, luminanța pe LG este aproximativ la jumătate față de modul de noapte și sub standard: 85 cd/m2!)

Attached Files


Edited by Jean-Luc_Picard, 21 November 2020 - 10:19.


#32
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014
Verdele e și mai sus la 20 Ire,chiar dacă gamutul e pe Auto.De fapt pe toată zona de jos.
Nu prea conteaza daca e pe Wide sau Auto,out of the box.
Mai ramane sa aflam cum funcționează CMS-ul!
Spor la treaba si felicitări pt.punerea în practică a competiției !


#33
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013
Contează la primarele si secundare aruncate în afara triunghiului de la măsurătoarea inițiala.

Nu stiu daca la LG nu este cumva activ autobrightnessul in filmmaker si poate de acolo și diferenta de max luminanta.

#34
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 04.10.2014
Nu e activ nimic, am verificat.

#35
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 04.10.2014
Să punem și graficele în Filmmaker mode, inițial am vrut să le pun în același timp cu pozele de pe film, dar acelea vor vei ceva mai târziu.

Attached Files



#36
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,842
  • Înscris: 04.10.2014

View PostAndreiNR, on 21 noiembrie 2020 - 14:03, said:

poate de acolo și diferenta de max luminanta.
Acum am observat, vine cu OLED Light pe 25 pe Filmmaker Mode, nicio mirare, deci.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate