Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Cumparaturi cu card din Ungaria, HUF vs EUR

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020
Ma tenteaza sa cumpar ceva de pe niste site-uri de la unguri si imi ofera pretul si in forinti si in euro la alegere... preturile in euro sunt cam cu 10% mai mari decat in huf... plata cu card visa... din cate stiu, conversia lei - huf nu se face direct ci prin euro(leu-eur eur-huf) si probabil sunt ceva comisioane la mijloc... are cineva experienta? cum e mai avantajos? banui ca nu-i mare diferenta in final , dar sunt curios...

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,046
  • Înscris: 18.12.2007
Depinde de cursul de schimb al bancii de la care ai card si daca este in lei sau euro.
La ING conversia din orice alta valuta trece prin euro si are si un curs de schimb foarte prost. La celelalte banci nu stiu sa iti spun.

P.S: ar fi mers mai bine subiectul pe aria de Banci.

#3
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 26.06.2009
CUmpara cu un card Revolut si alegi pe site-ul de unde cumperi sa platesti direct in forinti. Am patit asa la Ikea unde aveai la alegere sa platesti la POS in forinti sau euro. Bineinteles daca alegeai euro (parea mai intuitiv asa pe loc) iti facea procesatorul lor de carduri conversia HUF-EURO si apoi cardul ING facea conversia EURO-RON. Asa ca pierdeam de doua ori. Cu Revolut aleg moneda tarii si fac ei conversia direct din RON.

#4
Neali

Neali

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 14.11.2020
Daca se face conversia prin euro, e cea mai proasta afacere, indiferent de valuta. Conversia directa e ideala daca se poate.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,511
  • Înscris: 19.04.2009
Depinde ce card si ce banca ai.

Dar daca ai Curve, pune-l acolo. Eu asa am cumparat din RO cu card in PLN si-am avut costurile reduse, daca faceam conversia cu emitentul cardului (Millennium) pierdeam vreo 500 zloti.

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Recomandarea ar fi sa mergi pe monede locala, nu pe conversia (locala) euro sau lei. Indiferent de banca, ai cursul mai bun la conversia cu banca noastra decat sa converteasca ei. Am fost acum 6 ani in Ungaria si aveau, la POS, 2 valute in momentul platii: forinti sau lei (nu retin daca era si euro, doar am auzit o conversatie cu un american care ar fi vrut sa plateasca in dolari (tot cu cardul) si putea sa aleaga doar euro si forinti).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate