Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 

Diferența esențială între albine și viespi.

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,562
  • Înscris: 27.01.2012
Exista o diferenta esentiala intre albine si viespi. Viespile au mandibule puternice pentru ca-si fac cuib mestecand celuloza, ba mai sunt unele specii care mesteca si tarana impreuna cu celuloza si rezulta un fel de chirpic. Altele isi fac cuib in ramurele in care rod maduva.

Edited by subway_guru, 17 November 2020 - 23:30.


#2
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Viespile ataca fructele mai ales din a doua parte a verii, pentru ca pana atunci se hranesc cu excrementele produse de larvele din cuiburi, iar dupa ce larvele devin adulti, atunci se orienteaza catre alte surse de hrana si incep sa atace diferite fructe dulci.

#3
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 28.12.2010
Viespile sunt pradatori nenorociti dar au o mare problema. Nu tin la bautura.

#4
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,562
  • Înscris: 27.01.2012
Viespile normale nu sunt pradatori ci polenizatori, pradatori sunt viespile mici ce-si depun ouale in corpul altor gaze, per ansamblu toate sunt insecte mai degraba folositoare decat daunatoare.

Edited by subway_guru, 18 November 2020 - 00:34.


#5
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 28.12.2010
Bre eu cand eram mai ciutan am vazut cu ochii mei cum a tabarat o viespe asa din senin pe o albina si in cateva secunde a decapitat-o. dupa aia a luat trupul albinei si a plecat in zbor. Am vazut chestia asta cu ochii mei nu e inventata sau luata de pe vreun canal de YT. Acu poate viespea aia era din clanul Hornets of the might and magic  aia nu mai stiu

Edited by gabiroa, 18 November 2020 - 00:38.


#6
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,562
  • Înscris: 27.01.2012
Asa e, uneori viespile ataca albinele, mai rau e cand vor sa cucereasca un stup ca sa se infrupte din miere...pe alte plaiuri sunt si specii de albine salbatice cu astfel de obiceiuri razboinice, asa numitele killer bees.

Edited by subway_guru, 18 November 2020 - 00:53.


#7
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Stimati colegi, am mai discutat despre asta in august (pag.27), cand am confundat-o cu cea asiatica.
Viespiile care mi-au mancat perele din pom mie, sunt din specia mamut (cea mai mare din Europa) - https://en.wikipedia...ki/Mammoth_wasp
Viespiile comune sunt atrase de perele stricate, cazute sau care stau prea mult la caldura vara - https://en.wikipedia...espula_vulgaris

#8
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005
Teoria viespii... La alea mari le zice barzauni, gargauni șamd... Viespari în zona mea.
Mai e una mare, lupul... Lupul albinelor, care e altceva.
Gargaunii sunt mai maronii și ii vad toamna când dau strugurii prin mașina. Lupii sunt mai galbeni...
Mai sunt unele "slim", cu abdomen legru și care par desirate, și alea lungi de vreo 5 cm... Mai noi am auzit de la prietenii stupari ca ar fi venit și japoneze..
Plus banalele vispi comune.


Noi stam acu sa vedem care cum?
Entomologia e și ea ditamai știința, noi abia știm 3 pomi amărâți, acuma sa mai studiem atent și viespile ar fi cam mult, asa pe goagle în 5 minute toți avem senzația ca deja suntem doctori.

Și viespea comuna e capabila sa rupă și la mine în primul rand aceasta a făcut daune.
Ca a mai venit câte un viespar și lega dat o gura de ajutor, poate.. Dar nu cred ca e regula, repet, am crescut la tara, trăiesc la tara, de mic am avut de-a face cu toate bălăriile și toate orataniile, aceste insecte deși nu sunt rare totuși nu sunt atât de multe și peste tot, le vezi atunci când chiar 3 festin.

PS. Ma omoară autocorectul...e și util mai ales mie care scriu repede și des cu erori pe telefon, dar mai nou ma omoară când taie litere (i-uri și l-uri, articolul hotărât e varza) și mai ales când pune cratime acolo unde nu trebuie... Alaltăieri scrisei oltenește intr-un mesaj, văzuși, iar după ce am trimis era văzu-și...
Dupa ce ca.... Poftim, în loc de "scrisei olteneste" mi-a corectat mai sus cu "scrise oltensti".. Gata îl scot, scuze dacă ați găsit orori prin posturile mele recente... Orori gramaticale ca în rest...

Edited by parintele, 18 November 2020 - 10:20.


#9
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006

 parintele, on 18 noiembrie 2020 - 10:15, said:

Alaltăieri scrisei oltenește intr-un mesaj, văzuși, iar după ce am trimis era văzu-și...

Te-a simtit ca nu esti oltean Posted Image
Viespi din alea de 5 cm parca as vrea si eu o pereche...
Astea comune fac pagube la mine, cel putin merele golden le lasa de zici ca sunt globuri in pom, zic de fructe absolut sanatose care imi rezista pana prin martie (daca sunt suficiente, evident)

#10
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005
Nu sunt, da ma mai spurc:p
Exact ce ziceam, varietatile rare de viespi sunt ultimq probelma.

#11
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Fudulia tinuturilor nationale...
Bucovinenii nu sunt moldoveni, oltenii sunt olteni (au uitat ca au trait in bordeie pana la 1900), banatenii sun Ei, iar din ardeal nu mai stiu ca toti sunt mai fuduli decat o femeie... la fel precum covasna&harghita.
Si mai da-le dreaqu' de viespii!
Ati fiert tuica? :)

#12
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,562
  • Înscris: 27.01.2012
Daca bei adormi, daca dormi nu pacatuiesti, daca nu pacatuiesti esti sfant, deci bautura e sfanta!
:) :) :)

#13
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,562
  • Înscris: 27.01.2012
Am gasit un film despre viespi si albine din SUA, e interesant chiar daca nu e vorba despre ale noastre
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/juDwbOHN9c4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Prin august a.c. m-am speriat si eu ca ar fi astea. Nu mai stiu pe unde, cred ca in topicul de pere...
Am cautat vreo luna dupa care...
Sunt sigur.  Nu au aparut inca la noi! Au fost niste alerte prin Timis sau Dobrogea, dar erau alte viespii uriase.

#15
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postgabiroa, on 18 noiembrie 2020 - 00:37, said:

Bre eu cand eram mai ciutan am vazut cu ochii mei cum a tabarat o viespe asa din senin pe o albina si in cateva secunde a decapitat-o. dupa aia a luat trupul albinei si a plecat in zbor. Am vazut chestia asta cu ochii mei nu e inventata sau luata de pe vreun canal de YT. Acu poate viespea aia era din clanul Hornets of the might and magic  aia nu mai stiu
Era mare, mult mai mare decat o albina ?
In cazul asta, vorbim despre specia de viespi numita Lupul-albinelor.

View Postsubway_guru, on 17 noiembrie 2020 - 23:28, said:

Exista o diferenta esentiala intre albine si viespi. Viespile au mandibule puternice ...
Viespile si albinele cateodata coopereaza.
In perioada coacerii strugurilor, albinele nu pot sparge coaja boabelor de strugure la unele soiuri cu coaja mai groasa (Fragola).
Vispile in schimb sparg coaja, si albinele vin si ele si se alimenteaza.
De asemenea, cand este cules abundent tarziu pentru albine, viespile vin si se servesc cu nectar din stup.
Cu conditia sa nu se inghesuie prea multe, albinele le permit.

#16
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,562
  • Înscris: 27.01.2012
Vara asta am tot privit la florile de preerie si nu am vazut conflicte albine/viespi desi au frecventat asiduu razoarele inflorite, ba chiar am avut impresia ca au impartit amiabil tapsanul frecventand la ore diferite specii floricole diferite!
Ar fi o explicatie ca albinele prefera polenul si ca viespile cauta nectarul?

Edited by subway_guru, 15 December 2020 - 15:51.


#17
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Nici nu sunt conflicte când e hrană suficientă. Au fiecare treabă să culeagă, nu si pierd vremea să se bată intre ele.

#18
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Este cert ca viespiilor le plac perele coapte si am inteles ca si merele care-s mai dulci.
In parul pe care mi l-au atacat, pe langa viespiile alea mari (nu cea comuna, ci probabil gargaunele) nu erau decat muste (mici sau din cele mari - ambele negre). Nu am observat sa se fi certat, dar o oarecare ierarhie era. Unde manca viespea, musca (de 3 ori mai mica) nu avea ce cauta. Manca ce mai apuca.
Diferenta pe care am remarcat-o era capul viespiei si falcile care erau mult mai mari. 4 dungi galben-portocaliu pe "coada" si capetele colorate diferit (galben-portocaliu sau negru - am inteles ca-i diferenta dintre sexe).

Edited by adip1962, 15 December 2020 - 16:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate