Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Diferența esențială între albine și viespi.

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 28.12.2010
Lupul Albinelor
Nume romanesc: Lupul Albinelor
Denumire stiintifica: Philanthus triangulum(cel specializat in vanarea albinelor)
Lupul Albinelor / European beewolf / Philanthus triangulum
Larvele sale sunt carnivore insa adultii se hranesc cu nectar din flori(pe care il pot fura si de la albinele capturate)
Captureaza albinele pe care le inteapa, prinzandu-le din zbor astfel incat acestea la randul lor sa nu poata intepa, apoi le vor folosi pentru ca in corpul lor, al albinelor capturate, femela sa depuna oua. Larvele se vor hrani cu aceste albine.

Asta pare sa fie intr-adevar cica nu ar fi una si aceeasi cu gargaunele

Attached Files


Edited by gabiroa, 15 December 2020 - 16:40.


#20
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,562
  • Înscris: 27.01.2012
Atacul la perele tomnatice eu mi-l explic prin foamea de zaharicale ca pregatire de iarna, nu am constatat nici pe departe aceeasi disperare la perele varatice sau la piersici.

#21
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Pai este vorba de pere de vara. Atacul a fost dat incepand cu jumatatea lui august. Eu nu puteam culege perele ca eram inperioada de pauza dupa ultimul tratament impotriva ruginii si Psylla Peri.
Din septembrie le-am vazut mult mai rar. Ce-i drept nici nu mai aveau alte pere decat cure. Si erau cam prea tari si nu prea dulci...
Am mai scris asta in topicul despre par. Pagina 25, cred.
@Gabiroa, citeste http://www.blog.mybe...elor-la-romani/

Edited by adip1962, 15 December 2020 - 16:57.


#22
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Vara sunt o grămadă de flori, de ce si ar bate capul să ronțăie la pere sau la piersici ?

#23
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Pai, nu am raspuns.
Eu doar am scris ce-am vazut. Naspa a fost ca prima oara, am crezut ca-i mizeria aia din Japonia, datorita marimii foarte mari (cam 4 cm) si capului supradimensionat. A durat o luna sa vad diferentele.
Apoi am crezut ca-i asta: https://en.wikipedia...ki/Mammoth_wasp
Dipa ce-am marit pozele facute am vazut ca dungile transversale sunt mai multe, nu doar doua.
Dar tot nu stiu ce a fost. Si asta pentru ca viespea europeana (Vespa Crabro sau gargaunele) desi este mai mare decat viespea comuna nu seamana cu ce-am vazut/pozat eu.
Iar, lupul albinelor nu poate fi ca ala are 6 dungi transversale si iarasi, nu-i asa mare.
Singurul lucru cert este ca cei din zona ii spun gargaune (desi nu e) sau barzaune si se feresc ca de dracu sa fie intepati.

Edited by adip1962, 15 December 2020 - 17:23.


#24
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

View Postsubway_guru, on 15 decembrie 2020 - 16:47, said:

Atacul la perele tomnatice eu mi-l explic prin foamea de zaharicale ca pregatire de iarna, nu am constatat nici pe departe aceeasi disperare la perele varatice sau la piersici.

Explicatia ar fi aceea ca in prima parte a verii viespile isi hranesc larvele cu afide, omizi, larve si alte carnuri, iar larvele din cuiburile lor ofera la schimb excrementele, care sunt foarte dulci si hranitoare pentru ele. Dupa ce larvele devin adulti, sursa interna de hrana dispare si atunci viespile se vor orienta catre sursele externe cam de prin luna august, surse care vor fi reprezentate de fructele dulci.

Articolul aici: https://www.paradisv...e-ele-cand-nu-0

Deci nu este vorba despre pregatirea pentru iarna, ci de sursa de unde isi procura hrana.

Edited by Vincentiu_1981, 15 December 2020 - 20:08.


#25
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Numai sa le gasesti cuiburile... De regula nu-s la tine-n curte.
De ex. eu le-am cautat. Si asta pentru ca am avut destul de multe, ce-i drept facute de viespea comuna si nu de cele care mi-au mancat perele. Oricum erau enervante si desi sunt, cat pot de mult ecologist, tot le-am dat cu insecticid, ba si cu oarecare satisfactie. Dar nu am vazut niciodata cuiburi sau cum le-o zice de viespii mari.
Este complicat cand in jurul tau exista terenuri nelucrate/nefolosite/nelocuite.
Iar stropitul cu insecticid al pomilor, mai ales cand fructele-s coapte si oricum le-ai lasat prea mult ca nu le puteai recolta...
Sunt curios ce-o sa fie la anul.
Post edit. Acum mi-am dat seama. Perii aia fusesera stropiti su score si mospilan cu 2-3 saptamani in urma. Mospilan e totusi insecticid, dar nu a avut niciun efect asupra viespiilor/mustelor.
Apoi, inteleg ca viespiile au mancat pulpa, dar in fructele goale nu am gasit nici macar semintele. Pe alea cum le-au mancat?

Edited by adip1962, 15 December 2020 - 20:33.


#26
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Nu ai cum sa gasesti cuiburile viespilor care vin la tine in curte si iti mananca fructele, pentru ca ele nu vin dintr-un singur loc, ci vin de oriunde din jur de pe o raza de cativa km.

E ca si cum ai vrea sa gasesti unde sunt stupii albinelor care iti polenizeaza pomii primavara si chiar daca gasesti niste stupi, asta nu inseamna ca albinele vor veni numai de la acei stupi, pentru ca vor veni si de la altii, vor veni si albine salbatice care nu sunt crescute de om etc.

Edited by Vincentiu_1981, 15 December 2020 - 20:40.


#27
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postsubway_guru, on 15 decembrie 2020 - 15:48, said:

Ar fi o explicatie ca albinele prefera polenul si ca viespile cauta nectarul?
Nu stiu daca explicatia ii corecta, fiindca viespile sunt carnivore dar consuma si nectar.
Si da, vara tarziu si la inceput de toamna albinele cauta in special polen ca sa-si faca rezerve pentru corpul gras.
Dar asta nu inseamna ca daca au o sursa de nectar n-o valorifica.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate