Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Andrei, Petru sau Luther?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
112 replies to this topic

#73
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,256
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 02 iulie 2022 - 06:41, said:

Cu mare greutate și fiind chiar șocat.
Bănuiam că ți-ai administrat șocuri electrice.
Într-adevăr doar așa se pot explica deraierile teologice și concluziile aiuritoare pe care le prezinți.

Vezi să nu mărești voltajul la maximum!

#74
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Coleg drag, și... elevul meu Jake, înainte de a studia biblia cu mine, la modul serios (am început cursurile în octombrie, anul trecut, de atunci, ai avansat foarte mult, ceea ce mă bucură!), tu credeai că Petru a fost capul bisericii creștine, din mai multe motive: era apostol, fusese numit de Isus ”piatra” pe care urma să-și fondeze Biserica, i s-a spus, după înviere, de către Isus, să ”pască oițele lui [Isus]”, era în vârstă, căsătorit. Totuși, Petru tremura de frică, ca un subaltern, așa cum tremurai tu când te chemau în biroul lui Pavel Rivis Tipei, în fața... lui Iacov, fratele Domnului, apostol, dar... nu unul din cei 12. :huh:
Curios lucru, cum a ajuns acest frate al lui Isus, peste toți ceilalți?! Biblia NU NE SPUNE. Mulți nici nu știu asta! Nici tu nu știai, dar acum știi! Și mai cunoști faptul că Iacov cel drept ȚINEA LEGEA, exact ca un iudeu și că Pavel îl ura pentru asta, îl invidia, îi voia locul și-l ponegrea cât putea în epistolele sale, dar nu la modul direct ci așa, printre rânduri (după cum este scris: cine citește, să înțeleagă!) Posted Image

#75
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,256
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 02 iulie 2022 - 09:43, said:

Petru tremura de frică, ca un subaltern, așa cum tremurai tu când te chemau în biroul lui Pavel Rivis Tipei, în fața... lui Iacov
Iacov cel drept ȚINEA LEGEA, exact ca un iudeu și că Pavel îl ura pentru asta, îl invidia, îi voia locul și-l ponegrea cât putea în epistolele sale
Ai dat curentul dincolo de 220V.
Gândește-te că e periculos, traba ta! :rolleyes:

#76
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,256
  • Înscris: 26.01.2007
Nu cred că este vreun pasaj biblic din care să reiasă  cu claritate că Iacov era conducătorul Bisericii din Ierusalim.
Nu scrie nicăieri și nu rezultă din niciun verset cunoscut de mine concluzia că Iacov era superiorul lui Petru :nonobad:

Așadar întrebarea este:

- Unde scrie în Biblie că Iacov era liderul Bisericii și șeful lui Petru?


Aștept!

#77
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 02 iulie 2022 - 12:43, said:

Așadar întrebarea este:

- Unde scrie în Biblie că Iacov era liderul Bisericii și șeful lui Petru?


Aștept!

Gal 2:12. In adevar, inainte de venirea unora de la Iacov, el manca impreuna cu Neamurile; dar, cand au venit ei, s-a ferit si a stat deoparte, de teama celor taiati imprejur.
13. Impreuna cu el au inceput sa se prefaca si ceilalti iudei, asa ca pana si Barnaba a fost prins in latul fatarniciei lor.

La fel și cu tine, când venea Pavel Riviș Tipei, imediat pitulai revistele Turnu de veghe, din care te inspirai, pentru a realiza o predică mai interesantă pentru duminică, tu fiind pastor la penticostali, dar foarte interesat de articolele din Turnu de veghe, fiindcă acolo găseai chestii care ridicau cu mult nivelul predicilor rostite în cultul penticostal!Posted Image

#78
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,256
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 02 iulie 2022 - 12:48, said:

tu fiind pastor la penticostali, dar foarte interesat de articolele din Turnu de veghe
Te-am îmbătat și ai dat curentul la maximum :no:
Măcar nu-ți mai face șocuri singur!

#79
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Crezi că nu știu că citești pe furiș, toate edițiile Turnu de veghe, pentru a conspecta de acolo chestii interesante? :) Nu m-am născut ieri! :)

#80
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,256
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 02 iulie 2022 - 12:48, said:

Gal 2:12. In adevar, inainte de venirea unora de la Iacov, el manca impreuna cu Neamurile; dar, cand au venit ei, s-a ferit si a stat deoparte, de teama celor taiati imprejur.
13. Impreuna cu el au inceput sa se prefaca si ceilalti iudei, asa ca pana si Barnaba a fost prins in latul fatarniciei lor.
Versetul ăsta nu spune că Iacov era șeful lui Petru ci invers: Petru era responsabil ca Iacov să rămână pe calea credinței. Petru era pastorul lui Iacov și avea grijă de el.
E clar că Petru a vrut să-l menajeze pe Iacov, ca pe unul venit mai nou la credință și pe care vrei să-l ajuți să nu se poticnească.

Și era și normal să fie așa!

#81
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Acolo scrie de ”emisarii” lui Iacov, adică unii care veneau și controlau.Posted Image  Petru nu dispunea de așa ceva!Posted Image  Acești emisari ai lui Iacov erau numiți de Pavel, ”frați mincinoși”, care erau... ”furisati si strecurati printre noi ca sa pandeasca slobozenia pe care o avem in Hristos Isus, cu gand sa ne aduca la robie”

Când Pavel vine la Ierusalim, cine este Persoana la care merge? La Iacov.

Fapte 21:
17. Cand am ajuns la Ierusalim, fratii ne-au primit cu bucurie.
18. A doua zi, Pavel a mers cu noi la Iacov, si toti prezbiterii s-au adunat acolo.


Cine l-a provocat pe Pavel la un test de fidelitate față de Lege? Iacov. Și Pavel imediat s-a conformat! Nu a comentat. Nu a crâcnit.Posted Image
Însă cu Petru, s-a luat în gură, după propriile lui declarații și l-a făcut de râs!

Cand i-am vazut eu ca nu umbla drept dupa adevarul Evangheliei, am spus lui Chifa in fata tuturor: "Daca tu, care esti iudeu, traiesti ca Neamurile, si nu ca iudeii, cum silesti pe Neamuri sa traiasca in felul iudeilor?" (Gal.2:14)

#82
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,256
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 02 iulie 2022 - 13:01, said:

Acolo scrie de ”emisarii” lui Iacov, adică unii care veneau și controlau.Posted Image
Scrie de "polițiștii" lui Iacov...
"Mercenarii", "mafioții", "recuperatorii" lui Iacov.

Așa scrie!

View Postdark, on 02 iulie 2022 - 13:01, said:

Acești emisari ai lui Iacov erau numiți de Pavel, ”frați mincinoși”, care erau... ”furisati si strecurati printre noi ca sa pandeasca slobozenia pe care o avem in Hristos Isus, cu gand sa ne aduca la robie”
Sunt numiți si sataniști.
Ba chiar și despre Iacov a zis Pavel că-i satanist.
Nu asta zic viermecșii și matracucele jemetiste?


Doar că eu vorbeam despre Biblie, bah Darkule!

View Postdark, on 02 iulie 2022 - 13:01, said:

Cine l-a provocat pe Pavel la un test de fidelitate față de Lege? Iacov. Și Pavel imediat s-a conformat! Nu a comentat. Nu a crâcnit.Posted Image
Însă cu Petru, s-a luat în gură, după propriile lui declarații și l-a făcut de râs!

Din ce motiv? Asta e important. Iar Biblia nu scrie.
Tu fiind mai fricos și mai slugarnic față de șefi, crezi că de frică  față de lideri făcea Pavel asta.
Eu cred că motivația lui Pavel era grija față de Iacov, care era mai nou în credință în raport cu Petru.

Adică eu sunt înclinat să menajezi oamenii mai slabi dar să-i confrunt pe lideri.
Cu liderii poți lucra mai în forță pentru că ei pot duce. Cu cei mai slabi, te dai după ei, nu-i confrunți cu asprime.

#83
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 02 iulie 2022 - 13:01, said:

Acolo scrie de ”emisarii” lui Iacov, adică unii care veneau și controlau.Posted Image  Petru nu dispunea de așa ceva!Posted Image  Acești emisari ai lui Iacov erau numiți de Pavel, ”frați mincinoși”,
Faptul ca Pavel ii eticheteaza "frati mincinosi" spune totul.
Cu alta ocazie Petru se ferea sa manance cu neamurile. Un fatzarnic Petru asta, si cica avea "duhul sfant".
Licheaua asta de Petru a ingrozit de frica pe cei doi batrani, Anania si Safira, pana au murit , sarmanii. In loc sa le mutumeasca pentru dar, ce face licheaua de Petru ? ii ia la bani marunti . Bineinteles ca oamenii au ascuns o parte findca erau batrani si s-au gandit "daca astia sunt niste inselatori ? Noi din ce mai traim ? ".
Deci Petru e un inselator care nu si-a dat seama ca din cauza vorbelor si cruzimii sale au decedat cei doi.

#84
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 02 iulie 2022 - 13:44, said:

Adică eu sunt înclinat să menajezi oamenii mai slabi

Petru ține un discurs la Conciliul de la Ierusalim, anul 50 e.n., însă rezoluția finală o dă Iacov, episcopul de Ierusalim. Acolo era centrul. Ierusalimul. Iacov, episcop de Ierusalim! Acum ai înțeles? Petru, un colaborator, un ajutor al lui Iacov, un ... prezbiter și atât. Da, unul din cei 12 apostoli însă fără a avea influența lui Iacov!

In urma S-a aratat lui Iacov, apoi tuturor apostolilor. (1Cor.15:7)

Vezi, Iacov, menționat separat.

Dar n-am vazut pe niciun altul dintre apostoli decat pe Iacov, fratele Domnului. (Gal.1:19)

Oricum, avem literatura scrisă de Flavius Josephus care spune cât se poate de clar că Iacov era episcopul nr.1, fiindcă conducea Biserica mamă de la Centru. Nu Petru era episcopul de Ierusalim, deși, alături de Ioan și Iacov, acolo își ducea activitatea, la Ierusalim. Posted Image

#85
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 02 iulie 2022 - 15:07, said:

Oricum, avem literatura scrisă de Flavius Josephus care spune cât se poate de clar că Iacov era episcopul nr.1, fiindcă conducea Biserica mamă de la Centru. Nu Petru era episcopul de Ierusalim, deși, alături de Ioan și Iacov, acolo își ducea activitatea, la Ierusalim. Posted Image
Cine e acest Flavius Josephus asta de zici ca a consemnat despre iacov ca era episcop de ierusalim ?

Edited by Paco_ste1, 02 July 2022 - 15:15.


#86
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Un scriitor evreu (istoric) din acele timpuri, fost fariseu și chiar preot la Templu.

#87
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,256
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 02 iulie 2022 - 15:07, said:

In urmă S-a aratat lui Iacov, apoi tuturor apostolilor. (1Cor.15:7)
Vezi, Iacov, menționat separat.
Aia cu "în urmă" tu o citești ca "înainte de toți", așa-i?
În stil jemetist inversionst.

În urmă înseamnă ÎN URMĂ, bah!
Știi cumva cui i s-a arătat întâi?

Hint:

V-am învăţat înainte de toate, aşa cum am primit şi eu, că Hristos a murit pentru păcatele noastre, după Scripturi, că a fost îngropat şi a înviat a treia zi, după Scripturi, şi că S-a arătat lui Chifa



#88
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Păi nu ai zis tu că întâi trebuie întâriți cei mai slabi, că cei puternici pot duce mai mult și pot fi lăsați mai pe urmă? :facepalm:

#89
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,256
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 02 iulie 2022 - 15:07, said:

Dar n-am vazut pe niciun altul dintre apostoli decat pe Iacov, fratele Domnului. (Gal.1:19)
Pentru că apostolii mai importanți, Petru și Ioan, nr.1 și 2 erau prea ocupați cu slujirea. Erau în misiune.
Nu era decât Iacov. În lipsa altora, era bun și el. :)

View Postdark, on 02 iulie 2022 - 15:24, said:

Păi nu ai zis tu că întâi trebuie întâriți cei mai slabi, că cei puternici pot duce mai mult și pot fi lăsați mai pe urmă? Posted Image
Nu.

#90
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 02 iulie 2022 - 15:23, said:

Un scriitor evreu (istoric) din acele timpuri, fost fariseu și chiar preot la Templu.
Si acest scriitor consemenaza si despre isus fratele lui iacov ?
Te intreb ca sa vedem daca isus e chiar fictiune si nu cumva l-a inventat ori iacov, ori acest Flavius Josephus.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate