Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Andrei, Petru sau Luther?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
112 replies to this topic

#37
rihan

rihan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.09.2020

View Postmario_bril, on 17 noiembrie 2020 - 16:00, said:

De fapt, nu trebuie nimic, nici măcar Dumnezeu, pentru voi, ereticii.
Dar tu care biserica o consideri reala?

Nu de alta, dar zeci sau sute de mii de europeni considerati "eretici"  au fost arsi pe rug  in ultimii 1000 ani  din cauza ca au contestat  suprematia Papei care se crede vicarul lui Christos, succesorul spiritual al lui Petru  si "piatra de temelie a bisericii lui Christos".  

Nu mai spun de evrei, musulmani si de aztecii masacrati in numele catolicismului.

#38
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postrihan, on 17 noiembrie 2020 - 15:54, said:

Pentru ca vreau sa stiu care va intra garantat in rai:  catolicul, ortodoxul sau protestantul? Posted Image
Dupa conceptia crestineasca

Pai vrei sa stii, sau vrei sa imi predici tu mie care e "conceptia crestineasca" in viziunea ta?

#39
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View Postcriztu, on 17 noiembrie 2020 - 15:46, said:



Daca intelegi ca "Petre" e "piatra". cheile reprezinta si ele ceva. Sau pt tine daca auzi "chei", gata, e vorba de cheile de la biserica, iar biserica e o cotineata din beton armat.

Daca ti-as spune face to face:
"tu esti Critzu, si pe aceast critzu imi voi zidi hotelul meu. Tie iti voi da cheile tuturor camerelor, si pe oricine vei caza acolo voi fi si eu de acord si pe cine vei refuza, il voi refuza si eu."

Si apoi eu as pleca vreo 50 de ani la plinbare nu inainte de a-ti lasa bani destui ca sa-ti ajunga sa construiesti hotelul ala.
Tu ce ai intelege din toata tteaba? Nu cumva ca te-am lasat administrator al hotelului si sef peste toti eventualii angajati? Bineinteles, EU raman patronul.
Ai intelge exact ce ti-am spus sau dupa plecarea mea ai incepe sa spui: pai sa vedem... ca de fapt nu asta a vrut sa zica seful, ca de fapt, stiti, eeeuu, hac, ca sigur el e seful, ca de fapt eu nu pot, ca nu asta a vrut seful cacacaca de fapt pe toti ne-a pus acolo, deci nu, nu cred.... Etc.

View Postrihan, on 17 noiembrie 2020 - 15:54, said:



Pentru ca vreau sa stiu care va intra garantat in rai:  catolicul, ortodoxul sau protestantul? Posted Image

Nimeni nu are nici o garantie. Apartenenta la un cult nu ofera vreo garantie.
Poate doar la pocaiti unde desi sunt milioane, se ingramadesc cu totii in cele 144000 de locuri. :))

#40
rihan

rihan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.09.2020

View Postcriztu, on 17 noiembrie 2020 - 16:04, said:

Pai vrei sa stii, sau vrei sa imi predici tu mie care e "conceptia crestineasca" in viziunea ta?
Pentru catolici, ortodocsii si protestantii sunt niste eretici.

Pentru ortodocsi,  catolicii si protestantii sunt niste  eretici.  


Pentru protestanti,  catolicii sunt fratii lor intru-credinta care s-au departat de la Dumnezeu  si au devenit corupti , iar ortodocsii sunt .......niste pagani mai de la est care si ei trebuiesc indreptati si convertiti la biserica crestina asa cum era in epoca timpurie a crestinitatii.

Edited by rihan, 17 November 2020 - 16:11.


#41
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View Postrihan, on 17 noiembrie 2020 - 16:10, said:


Pentru catolici, ortodocsii si protestantii sunt niste eretici.

Pentru ortodocsi,  catolicii    si protestantii sunt niste  eretici.  


Pentru protestanti,  catolicii sunt fratii lor intru-credinta care s-au departat de la Dumnezeu  si au devenit corupti , iar ortodocsii sunt .......niste pagani mai de la est care si ei trebuiesc indreptati si convertiti la biserica crestina asa cum era in epoca timpurie a crestinitatii.
Pentru catolici, ortodocsii nu sunt eretici.


#42
rihan

rihan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.09.2020

View Postdan1980_25, on 17 noiembrie 2020 - 16:07, said:

Nimeni nu are nici o garantie. Apartenenta la un cult nu ofera vreo garantie.
Poate doar la pocaiti unde desi sunt milioane, se ingramadesc cu totii in cele 144000 de locuri. Posted Image)


Pocaitii aia, martorii lui Iehova,  stiu ca cele 144 000 de locuri de care se vorbesc in Apocalipsa lui Ioan, sunt de fapt dedicate  pentru 144 000 de evrei din toate cele 12 semintii ale lui Israel?



Quote

Capitolul 7
1. După aceasta am văzut patru îngeri, stând la cele patru unghiuri ale pământului, ţinând cele patru vânturi ale pământului, ca să nu sufle vânt pe pământ, nici peste mare, nici peste vreun copac.
2. Şi am văzut un alt înger care se ridica de la Răsăritul Soarelui şi avea pecetea Viului Dumnezeu. Îngerul a strigat cu glas puternic către cei patru îngeri, cărora li s-a dat să vatăme pământul şi marea,
3. Zicând: Nu vătămaţi pământul, nici marea, nici copacii, până ce nu vom pecetlui, pe frunţile lor, pe robii Dumnezeului nostru.
4. Şi am auzit numărul celor pecetluiţi: o sută patruzeci şi patru de mii de pecetluiţi, din toate seminţiile fiilor lui Israel:
5. Din seminţia lui Iuda, douăsprezece mii de pecetluiţi; din seminţia lui Ruben, douăsprezece mii; din seminţia lui Gad, douăsprezece mii;
6. Din seminţia lui Aşer, douăsprezece mii; din seminţia lui Neftali, douăsprezece mii; din seminţia lui Manase, douăsprezece mii;
7. Din seminţia lui Simeon, douăsprezece mii; din seminţia lui Levi, douăsprezece mii; din seminţia lui Isahar, douăsprezece mii;
8. Din seminţia lui Zabulon, douăsprezece mii; din seminţia lui Iosif, douăsprezece mii; din seminţia Veniamin, douăsprezece mii de pecetluiţi.

9. După acestea, m-am uitat şi iată mulţime multă, pe care nimeni nu putea s-o numere, din tot neamul şi seminţiile şi popoarele şi limbile, stând înaintea tronului şi înaintea Mielului, îmbrăcaţi în veşminte albe şi având în mână ramuri de finic.



Ma rog, n-are rost sa vorbim si despre  confesiuni, biserici si culte neoprotestante si restaurationiste  care s-au indepartat prea tare de la originile crestinitatii.

Edited by rihan, 17 November 2020 - 16:15.


#43
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View Postrihan, on 17 noiembrie 2020 - 16:14, said:




Pocaitii aia, martorii lui Iehova,  stiu ca cele 144 000 de locuri de care se vorbesc in Apocalipsa lui Ioan, sunt de fapt dedicate  pentru 144 000 de evrei din toate cele 12 semintii ale lui Israel?

Sper ca nu, altfel si-ar face hara-kiri in public.
Oricum, nu e rentabil acolo. 144000 de locuri sunt putine. Prefer un cult care crede ca locurile sunt fara numar. Asa as avea si eu o sansa reala :))

#44
rihan

rihan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.09.2020

View Postdan1980_25, on 17 noiembrie 2020 - 16:19, said:

Sper ca nu, altfel si-ar face hara-kiri in public.
Oricum, nu e rentabil acolo. 144000 de locuri sunt putine. Prefer un cult care crede ca locurile sunt fara numar. Asa as avea si eu o sansa reala Posted Image)

Te-ai gandit ca ceea ce descrie Ioan in Apocalipsa  e de fapt   o nava spatiala extraterestra care ii ia pe cei mai buni oameni selectati de pe Terra  pentru a popula o alta planeta ?
La Ierusalimul ceresc ma refer,  acel oras plutitor in care au locurile rezervate cei 144 000 de evrei pecetluiti, si poate cei mai puri dintre crestini,  orasul care apoi  ii va transporta spre "un cer nou si un pamant nou" unde biserica va fi mireasa lui Christos.

Asta in vreme ce gramada de pacatosi vor ramane pe Pamant sa arda, probabil de la incalzirea globala si efectul de sera declansate  de imperiul fiarei  care a poluat si a distrus planeta.

Edited by rihan, 17 November 2020 - 16:42.


#45
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postrihan, on 17 noiembrie 2020 - 16:41, said:

Te-ai gandit ca ceea ce descrie Ioan in Apocalipsa  e de fapt   o nava spatiala extraterestra

aaaa, ok, am inteles acuma

[attachment=2459158:aliens-meme-original.jpg]

#46
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 22.10.2007
Pai primul ar trebui trecut Pavel. Intemeietorul in fapt al religiei crestine.

#47
rihan

rihan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.09.2020

View Posttflorin40, on 17 noiembrie 2020 - 16:59, said:

Pai primul ar trebui trecut Pavel. Intemeietorul in fapt al religiei crestine.
Pavel nici nu l-a cunoscut pe Isus personal.

Doar a comunicat cu el din ....cer, si i-a spus ce sa faca si ce sa scrie.
E un sfant si o personalitate importanta in catolicism, dar tot Petru este personajul fondator din perspectiva catolicilor.

#48
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020
Rihan, ca sa cunosti adevarata biblie, trebuie sa o citesti in ebraica.

Iisus nu e decat o metafora astrologica a Soarelui, iar cei 12 aposotoli sunt cele 12 semne zodiacale.

Iisus s-a nascut pe 25 decembrie, la 3 zile dupa solstitiu de iarna (22 decembrie), sarbatoare a soarelui, cand cei 3 magi, adica cele 3 stele din centura lui Orion se aliniaza pe aceeasi directie cu Sirius is Soarele. Primul semn zodiacal dupa nasterea lui Iisus este Varsatorul care simbolizeaza botezul omului.

In religia ta, catolica, ca asta pare, poti observa la Vatican multe simboluri ale soarelui, iar inclusiv Iisus apare cu un soare in jurul capului, diferit fata de alte caractere bisericesti.

Edited by gammadark81, 17 November 2020 - 17:45.


#49
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 22.10.2007

View Postrihan, on 17 noiembrie 2020 - 17:19, said:

Pavel nici nu l-a cunoscut pe Isus personal.

Doar a comunicat cu el din ....cer, si i-a spus ce sa faca si ce sa scrie.
E un sfant si o personalitate importanta in catolicism, dar tot Petru este personajul fondator din perspectiva catolicilor.

Insa din perspectiva istoriei Pavel pare primul personaj real. Si in dogme e primul.

#50
rihan

rihan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.09.2020

View Postgammadark81, on 17 noiembrie 2020 - 17:44, said:

Rihan, ca sa cunosti adevarata biblie, trebuie sa o citesti in ebraica.
Iisus nu e decat o metafora astrologica a Soarelui, iar cei 12 aposotoli sunt cele 12 semne zodiacale.
Iisus s-a nascut pe 25 decembrie, la 3 zile dupa solstitiu de iarna (22 decembrie), sarbatoare a soarelui, cand cei 3 magi, adica cele 3 stele din centura lui Orion se aliniaza pe aceeasi directie cu Sirius is Soarele. Primul semn zodiacal dupa nasterea lui Iisus este Varsatorul care simbolizeaza botezul omului.
In religia ta, catolica, ca asta pare, poti observa la Vatican multe simboluri ale soarelui, iar inclusiv Iisus apare cu un soare in jurul capului, diferit fata de alte caractere bisericesti.

Unde scrie in Biblie ca Isus s-a nascut pe 25 decembrie ?
Stiu ca ziua aia a considerat Biserica crestin-timpurie, dar asta pentru ca era ziua lui Sol Invictus, o sarbatoare romana.
Isus, cat a fost in viata/pe pamant, a avut de fapt 13 apostoli, nu 12, ca Iuda s-a spanzurat, si l-a inlocuit Matia.
Pavel ar fi cel de-al 14-lea.
Eh, mai sunt si evangheliile gnostice care spun ca  Maria Magdalena era tot un apostol.
In rest, ce ai scris tu acolo sunt ineptii ezoterico-astrologice marca Zeitgeist, un documentar demult  incadrat la  "FAKE NEWS".
Poate ca ce scrie in Biblie e in mare infloreala, dar Isus chiar a existat.

View Posttflorin40, on 17 noiembrie 2020 - 17:55, said:

Insa din perspectiva istoriei Pavel pare primul personaj real. Si in dogme e primul.
Eu cred ca Isus chiar a existat ca persoana reala , fiindca in fond, cineva tot trebuia sa fi predicat invatamintele revolutionare despre iertarea pacatelor si egalitatea robului si stapanului in fata lui Dumnezeu.

Edited by rihan, 17 November 2020 - 20:07.


#51
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016

View Postrihan, on 17 noiembrie 2020 - 20:07, said:

Unde scrie in Biblie ca Isus s-a nascut pe 25 decembrie ?
Stiu ca ziua aia a considerat Biserica crestin-timpurie, dar asta pentru ca era ziua lui Sol Invictus, o sarbatoare romana.
Nu scrie nicaieri, abereaza cu astrologia aia de doi bani. Dimpotriva, astazi, majoritatea comentatorilor spun ca nu se putea naste la acea data, calendarul profetic care inseamna de fapt Sarbatorile Domnului din Levitic 23 sugereaza ca Mantuitorul este nascut in timpul sarbatorilor de toama in luna Tishrei, ori de Yom Teruah ori de Sukkot. Parerile si argumentele difera, dar in nici un caz pe 25 decembrie.

#52
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020
Dragi colegi de dezbatere,

Plecand de la:

„Iar daca S-a nascut Iisus in Bethleemul Iudeii, in zilele lui Irod regele, iata Magii de la Rasarit au venit in Ierusalim, intreband: Unde este regele Iudeilor, Cel ce S-a nascut? Caci am vazut la Rasarit steaua Lui si am venit sa ne inchinam Lui.” Pentru ca nu il gasesc in Ierusalim, Magii „au plecat si iata, steaua pe care o vazusera in Rasarit mergea inaintea lor, pana ce a venit si a stat deasupra, unde era Pruncul. Si vazand ei steaua, s-au bucurat cu bucurie mare foarte. Si intrand in casa, au vazut pe Prunc impreuna cu Maria, mama Lui…”. Matei, 2:1.
Sirius este Steaua de la Betleem.

Magii sunt stelele din centura lui orion.

Mai puteti observa ca elemente de astrologie apar in biblie, chiar daca voi le considerati bazaconii, le ignorati.

Este practic o reinterpretare a povestii egiptene despre nastera soarelui.

Voi doi cred ca nici vechiul testament nu-l stiti cu adevarat. Voi credeti ca Dumnezeu facea rau, cand de fapt evreii se foloseau de 72 de demoni ca sa arunce blesteme peste Egipt, faceau demonologie de fapt. D-asta majoritatea ignorati vechiul testament, pentru ca nu stiti adevarul despre el si va e rusine cu interpretarea acceptata de biserica, dar in realitate lucrurile au stat altfel. Dumnezeu nu se schimba asa de la o carte la alta ba baieti ca e Dumnezeu...

Edited by gammadark81, 17 November 2020 - 21:16.


#53
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016
In discutie era ziua nasterii, da ? Pai drag coleg astrolog, subiectul este foarte vast si are legatura cu Sarbatorile Domnului din Levitic 23, in traducere pentru tine, evenimentele majore cand Dumnezeu intervine in istorie au loc exact pe aceste date, care sunt fixe. Au si semnificatii istorice, dar si profetice ! De exemplu Mantuitorul a implinit 4 dintre ele in timpul primei veniri, a patra fiind coborarea Duhului Sfant la Cincizecime, promisa tot de El. Celelalte trei, in persoana. Rezulta simplu ca restul evenimentelor importante, rapirea Bisericii, a doua venire, inceputul Mileniului, nu pot avea loc decat in aceste sarbatori, in perioadele acestea  Stiu ca pare extraordinar pentru multi care aud prima oara de asta, dar de fapt e simplu si evident. Poti citi topicul meu in care am strans datele esentiale, dar daca vrei sa aprofundezi, sunt foarte multe lucrari pe tema asta. The Feasts of the Lord and prophetic meaning, bagi in google si te descurci. Dumnezeu nu se putea naste si intrupa, logic vorbind, decat in timpul uneia din aceste sarbatori. Poftim si o argumentatie plecand de la versete biblice tradusa in perioade de timp si date calendaristice. Stiu, suna aiurea, dar nu e 25 decembrie.
https://www.jewishro...abernacles.html

#54
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postrihan, on 17 noiembrie 2020 - 16:03, said:

Dar tu care biserica o consideri reala?
Există una singură, sfântă, sobornicească și apostolească. Doar una.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate