Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Segregare stalpi beton

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

 Vlad0943656, on 31 mai 2021 - 13:06, said:

Bună ziua, va rog frumos să-mi ziceți și mie se mai pot repara?? IMG-20210529-WA0001.jpg

Prima poza e deosebita, in sensul prost...Cum au bagat buiandrugul acela in stalp 🧐?

#20
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 12.09.2013
Se pot repara.Sunt solutii de reparare, mortare de reparatii...de la diversi producatori.Dar trebuie sa o accepte proiectantul, daca nu se pricepe el, sa i-o dea cineva.
    In concluzie, toate pozele pe care le-ai pus au solutii de reparare....dar costurile sa le suporte constructorul ....daca e regie proprie le suporti tu

Edited by raducut123, 31 May 2021 - 19:04.


#21
vintage

vintage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 28.06.2008
Și eu am făcut niște reparații cu Sika grout la baza a 2 stâlpi unde am avut segregari mari, pe aproape jumătate din secțiunea stâlpului. Dacă ne luam după fisa tehnica a produsului (Sika Grout 340 am folosit eu), acesta este clasa R4 și adera la betonul existent fără a face rost iar rezistenta după 28 de zile la compresiune ar trebui sa fie de 98Mpa. Iarăși produsul e promovat pt reparații structurale  la poduri, structuri masive... Deci pt o casă ar trebui sa fie mega suficient.
Acum dacă te iei după standardele mai vechi, în cazul unor defecte sau segregari pe o suprafață mare, elementele trebuie demolate. As vrea sa aud o părere avizata și bazata pe experiență, dar cum aceste grout uri au apărut în ultimii 20 de ani iar în România nu au mai fost cutremure mari de peste 30 de ani, nu putem știi cum se vor comporta zonele reparate.


Într adevăr, boiandrug ul acela în stâlp e o performanta negativa, dar după ce am trecut și eu prin construcția unei case, nu ma mai miră..

Într adevăr, boiandrug ul acela în stâlp e o performanta negativa, dar după ce am trecut și eu prin construcția unei case, nu ma mai miră..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate