Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare router portabil wifi

Plata internaționala

Problema cheie/inchidere centrali...

Casa pe structura de lemn (timber...
 In ce an ati facut scoala de sofe...

Problema masina de spalat

Achiziție lentile ochelari o...

Alegere rucsac 20 litri
 Pareri legate de tunel solar - su...

Recomandare birou copii de 6 si d...

Ieșire din indiviziune teren...

Imprimanta A4 si A3 cu scanner
 Morți stupide (Italia)

Vom ajunge la deflatie?

Partaj succesoral

IFN-urile mi-au distrus scorul FI...
 

Cer o recomandare casti strict pentru muzica

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#1
Hexius

Hexius

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.08.2020
Sunt un noob intr-ale castilor dar mi-as dori sa ascult muzica la cea mai buna calitate in banii astia. Am cumparat o pereche de Sony WH1000XM3 si am fost usor dezamagit pentru pretul de 1200+ de lei. Basul era mult prea tare si taia din inalte si medii si se auzea usor infundat si boomy. Trebuia sa intru in EQ sa modific eu ca sa imi pot asculta melodiile mele cu placere iar asta taia codecul Aptx HD cand era EQ activat. Nu am fost impresionat deloc si le-am vadut intr-o luna. Acum nu mai dispun de un buget asa mare dar as dori sa cumpar pana in 300 de lei chiar si second cea mai buna varianta de casti ca functionalitate primara fiind sunetul dupa constructia si alte detalii... daca ar fi Bluetooth ar fi un "nice to have" dar nu tin neaparat. Imi dau sema ca la Hi Fi nu ma pot astepta in acest pret dat nici alea de la Sony nu mi-au parut HI Fi pentru gusturile mele sunetul clar era obsent total in dominatia basului cand era pe APTX HD plus faptul ca trebuia sa renunt la codeul acela inalt pentru a putea fi reglate cat de cat sa se auda clar.

Multumesc frumos!

P.S. Asculta muzica comerciala, electronica dar si melodii cu multe inalte si vocale, Pop putin Rap si cam atat.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Probabil Audio-Technica de studio sau monitorizare dar, la pretentiile tale, cel mai recomandat ar fi sa le testezi

https://www.soundcre...ale-cid47_3234/

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,852
  • Înscris: 15.06.2004
Sony e cunoscuta ptr Bass. Culmea modelul asta care l-ai avut deriva dintr-unul mai vechi - s-a pastrat in mare designul - model la care au renuntat dupa 6 luni ptr ca suna prea neutru.
Pe de alta parte, Bluetooth-ul nu e prea ok ptr muzica, inca, desi daca ai LDAC e apraope la el ca pe fir - apar totusi niste compresii la transmitere. Si Sony-urile alea din cate stiu sunau foarte bine pe fir.

Din pacate nu vei gasi in banii aia care ii ai acum nimic decent. Mai ales si cu Bluetooth.

Edited by eiffel, 13 November 2020 - 11:23.


#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Dacã muzica e de pe YouTube, via Bluetooth, treaba'i clara.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,852
  • Înscris: 15.06.2004
Chiar. Nu a specificat si sursa la care se asculta...

#6
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020
Nu stiu ce ai ascultat tu, dar WH1000XM3 sigur nu au bass tare si nici nu se aud "infundat" ci foarte, foarte clar! (le-am testat de mai multe ori prin emag/mediagalaxy)

In banii aia aurvana live de noi, sh nu stiu, poate ceva sennheiser

ah, mai e brandul ala ieftinache superlux: https://www.fly-musi...ucator-superlux
multi le lauda!

#7
Hexius

Hexius

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.08.2020
Ascult de pe Youtube si Spotify Premium. M-am gandit pana acum la JBL Tune 700TB si Sennheiser HD 350BT sau ATH-SR30BT  Dar nu ma astept la cea mai mare findelitate din lume dar vad ca la banii astia Sennheiser de pe AVSTORE ar ave codecuri inalte si sunt la 300 de lei. Ascult de pe un Huawei p30 Lite care nu are LDAC din cate stiu. Nu prea fac parte din lumea asta a audiofililor inca dupa cum am si precizat nu ma pre pricep :)) Also, pot sa cumpar si de po OLX daca gasesc oferte mai bune sa scada pretul de la ceva mai inalt la 300 de lei. Ce parere aveti?

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,285
  • Înscris: 09.01.2007
Ath m50x
Cu adaptorul dedicat Fiio
Si ai si cablu si Bt

Ath m50x
Cu adaptorul dedicat Fiio
Si ai si cablu si Bt

#9
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Casti bluetooth= difuzoare, receptor bluetooth, DAC, baterie. Toate inghesuite in cupele acelor casti.

Casti cu fir = difuzoare si cam atat.

Daca vrei sa treci la nivelul urmator in materie de calitate audio, trebuie sa cumperi casti pe fir si un DAC/DAP extern.

#10
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 01.01.2014
Presupunand ca vrei casti inchise, cel mai bun raport calitate/pret are Sennheiser 569, 430 de lei la AVStore. Nu gasesti nimic nici macar pe aproape la pretul asta. Mai bune si mai ieftine ca M50x, din punctul meu de vedere.

#11
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 Hexius, on 13 noiembrie 2020 - 11:04, said:

pana in 300 de lei chiar si second cea mai buna varianta de casti ca functionalitate primara fiind sunetul dupa constructia si alte detalii...
Până-n 300 nu poţi să iei nimic de la Sennheiser, Audio-Technica sau AKG care să-şi merite banii. După cum a zis şi Korloff, opţiunile de calitate audio maximă în bugetul ăsta sunt cele de la Superlux sau Creative Aurvana Live! (nu Aurvana Live 2, nu Aurvana Gold, nu Aurvana Platinum, nu se compară):
https://www.muziker....hd662-evo-black (pe astea le am şi sunt super mulţumit, mai ales că le-am făcut şi nişte îmbunătăţiri simple)
http://www.melarox.r...f0060aa001.html

#12
Hexius

Hexius

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.08.2020

 donjoe, on 13 noiembrie 2020 - 20:38, said:

Până-n 300 nu poţi să iei nimic de la Sennheiser, Audio-Technica sau AKG care să-şi merite banii. După cum a zis şi Korloff, opţiunile de calitate audio maximă în bugetul ăsta sunt cele de la Superlux sau Creative Aurvana Live! (nu Aurvana Live 2, nu Aurvana Gold, nu Aurvana Platinum, nu se compară):

Multumesc mult pentru raspuns as putea sa imi mai maresc bugetul pana in 400 de lei deoarece sunt elev si acum am alte prioritati dar sunt pasionat de muzica si imi pot lua abonament pe TIDAL sau sa folesesc in continuare Spotify Premium? Deocamdata am un Huawei P30 Lite si un Laptop MSI62 7RD Leopard pe care il voi schimba in curand cu probabil un Macbook Pro 16 sau Dell XPS 17. Deci in conditile in care eu redau sunet de pe aceste deviceuri consideri ca asta ar fi cea mai buna solutie cu acel SuperLux? Ma refer la faptul ca am preconceptii deoarece costa 122 de lei si ar trebui sa bata casti de 300+ lei. Nu as fi daat in viata mea alea de la JBL 700Tb pe care vroiam sa dau click sa le iau astazi inainte sa pun intrebarea pe forum. Ma bazez totusi pe autoritatea voastra deoarece eu nu am minusurile mele mari momentan in aceasta arie. Vreau sa se auda ehilibrat si clar cu un bass placut deep dar care sa nu fie deranjant si sa ma pot bucra de muzica la maxim pana in 400 de lei.

Despre Sennheiser HD 4.50 BTNC ce parere aveti am vazut preturi in jur de 350 pe Olx. Alea de la Audio Technica SR30BT imi luasera ochii ca aveau autonomie de 70 de ore pe Bluetooth. Care ar fi cele mai bune de la Superlux?

Multumesc Frumos de timpul acordat!

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,285
  • Înscris: 09.01.2007
Omul a zis Superlux modelul respectiv CU MODIFICARI.

https://diyaudioheav...ux/hd662-evo-2/

#14
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 Hexius, on 14 noiembrie 2020 - 01:15, said:

imi pot lua abonament pe TIDAL sau sa folesesc in continuare Spotify Premium?
Nu cred că Tidal au colecţie la fel de mare ca Spotify, deci n-aş crede că merită mutarea. (Formatul MQA cu care se tot laudă ei e un bullshit de marketing, nu înseamnă calitate audio mai bună.)

Quote

Deocamdata am un Huawei P30 Lite si un Laptop MSI62 7RD Leopard pe care il voi schimba in curand cu probabil un Macbook Pro 16 sau Dell XPS 17. Deci in conditile in care eu redau sunet de pe aceste deviceuri consideri ca asta ar fi cea mai buna solutie cu acel SuperLux?
"Cea mai bună" e foarte greu de zis, că n-ai specificat unele chestii importante gen dacă o să vrei să asculţi la aceleaşi căşti şi pe-afară din casă, doar cu telefonul ăla, şi dacă ai nevoie să izoleze fonic bine sau nu contează. Şi n-ai zis dacă eşti dispus să iei de pe AliExpress şi să aştepţi să vină din China. Posted Image

Quote

Ma refer la faptul ca am preconceptii deoarece costa 122 de lei si ar trebui sa bata casti de 300+ lei.
Bate, mai ales după modificări. Superlux au făcut cândva producţie pentru căştile de monitorizare de studio de la austriecii AKG, şi au "furat meserie" de la ei, nu-s orice firmă chinezească random. Până ajungi să-ţi permiţi AKG-uri adevărate K371 (sau K240, mai fără sub-bas) sau gen Beyerdynamic DT770-DT880, nu prea are cu cine discuta Superlux decât cu Aurvana Live!. (Da, există recomandări intermediare de la Audio-Technica în zona dintre astea, dar nu cred că ţi se potrivesc dacă nu ţi-a plăcut basul de tip Sony, exagerat înspre medii.)

Quote

Nu as fi daat in viata mea alea de la JBL 700Tb pe care vroiam sa dau click sa le iau astazi inainte sa pun intrebarea pe forum.
Alea au acelaşi bas umflat şi lăbărţat până-n zona de medii ca Sony WH-1000XM3: https://www.rtings.c...h#9022/3992/678

Atenţie, şi Superlux HD662-Evo au bas pronunţat, doar că e în zona de sub-bas (unde se ocupă subwooferul la un sistem de boxe) şi nu calcă peste medii. Dacă asculţi la volum foarte mare se poate să ţi se pară prea mult bas şi la astea. (Eventual din modificările propuse de Solderdude pe DIYAH faci numai schimbarea de perniţe să scadă basul şi nu mai faci lipirea de bandă adezivă peste orificiile din plasticul din jurul difuzorului, că aia e ca să recuperezi basul pierdut la schimbarea perniţelor. Testezi şi vezi cum sună, nu pui banda adezivă dacă ţi se pare basul corect deja după trecerea la perniţele din velur.)

Quote

Despre Sennheiser HD 4.50 BTNC ce parere aveti am vazut preturi in jur de 350 pe Olx.
Sunetul e foarte bun la preţul ăla, aproape toate frecvenţele sunt prezentate corect de la un capăt la altul, cu vreo două gropiţe în zona de înalte pe undeva. Dar forma decupajului din perniţă e groaznic de îngustă, trebuie să stau cu urechea îndoită să încapă înăuntru, nu ştiu ce-a fost în capul lor când le-au proiectat. Şi mi s-a dezlipit pe colţul interior după cam 1 an pielea sintetică a perniţei şi acum am o crăpătură prin care se vede buretele dinăuntru. Aici care cum are noroc. În rest, viaţa bateriei excelentă, noise cancelling-ul satisfăcător, meniul OK, m-am obişnuit cu el. Puntea de peste cap putea fi îmbrăcată în mai mult burete, e cam incomodă.
Per total suferă la calitatea audio doar prin faptul că sunt foarte izolatoare şi închise. Cel mai natural sună căştile cu spate deschis. (La Superlux şi Creative n-am zis nimic de asta pentru că sunt din plastic atât de subţire că nu izolează mai nimic, aproape că au sunet de căşti deschise.)

Quote

Alea de la Audio Technica SR30BT imi luasera ochii ca aveau autonomie de 70 de ore pe Bluetooth.
Nu ştiu nimic de ATH-uri cu BT, dar 70 de ore sună a extrem de mult. Mă face să suspectez că au ocupat foarte mult loc cu bateria şi foarte puţin cu circuitele care să dea o calitate mai bună a sunetului.

Dacă insişti pe Bluetooth gata făcute, astea le-am mai văzut lăudate în forumul Head-Fi, le-am mai recomandat cuiva şi a fost mulţumit: http://www.cel.ro/ca...ro-pMio3NT0q-l/
Astea ştiu şi varianta de codec aptX-LowLatency, deci în principiu ar trebui să aibă reacţii mai rapide la jucat jocuri pe telefon (şi pe laptop dacă are cumva transmiţător BT şi ştie codecul aptX-LL).

Dar cu prioritatea pe muzică, strict în 400 de lei, tot Superlux HD662-Evo aş lua, cu modificări fizice după gust pot ajunge campioane pentru preţul lor, şi ai loc în buget să le faci şi wireless adăugând un receptor Bluetooth de calitate de la FiiO, aşa până-l mai prinzi: https://www.olx.ro/o...html#392da2248e
Sau frăţiorul mai mic BTR1k sau BTR1, dar din păcate nu se mai găseşte la AVStore, ar trebui luat din China.
Oricare din astea 3 modele BTR ţi-ar fi bune şi ca plăci de sunet externe la laptop, cu sunet probabil mai bun decât al laptop-ului (în caz că nu-ţi iei MacBook, alea cică au sunet mai bun din start).

Edited by donjoe, 15 November 2020 - 01:48.


#15
Hexius

Hexius

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.08.2020
@donjoe WOW! Multumesc mult pentru raspunsurile detaliate! Dupa mult research ma tot gandesc la Audio-Technica ATH-M40x majoritatea spun ca sunt dementiale si au un suntet exagerat neutru si echilibrat si cristalin dar in melodiile in ar predomina bassul ai putea simti simti ca ceva lipseste. Dupa cum spuneam sunt incepator, daca voi simti lipsa bassului pot sa il reglez din EQ fara distorsionari nu?

Tu ce parere ai despre aceste casti?


M-am tot gandit si pot suplienta bugetul fortat pana la 550-600 de lei dar merita? Nu am surse profesionale de redarea a sunetului momentan si de amplificator nu cred ca imi mai raman bani. Merita sa imi iau K371 sau Beyerdynamic in detrimentul lui ATH m40x. Nu ma intelege gresit imi place bassul dar cand acesta devine muddy si distorsioneaza ca la WH1000XM3 in detest. Am vazut ca mult lume se plangea de acel lucru pe forumuri. Inca nu mi-am cumparat TIDAL dar am vazut ca la pachetul HIFI redau muzica la 1411 KBPS de trei ori mai mult ca Spotify zic ei...

@donjoe am uitat sa precizez ca nu am codecuri LDAC sau APTX pe telefonul meu...

Edited by Dany_Darke, 15 November 2020 - 21:05.


#16
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 Hexius, on 15 noiembrie 2020 - 13:17, said:

daca voi simti lipsa bassului pot sa il reglez din EQ fara distorsionari nu?
Din câte văd pe graficul distorsiunilor n-au probleme mari în bas, ar trebui să răspundă OK la EQ: https://www.rtings.c.../graph#296/4029
Altă soluție testată la DIYAH pentru calmat basul e să pui pernițe din velur, model pentru căști Shure SRH840 sau 940, dar alea costă alți bani:
https://www.muziker....headphones-pair
http://www.mediafire...difications.pdf

Quote

am uitat sa precizez ca nu am codecuri LDAC sau APTX pe telefonul meu...
N-are cum, toate cu Android 8 sau mai nou tre' să aibă. Vezi în Settings > System > Developer options > Bluetooth Audio Codec.

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,285
  • Înscris: 09.01.2007
Nu lua Beyerdynamic, eu am testat, am si scris. Sunt casti strict de monitorizare studio, ATH sunt mai orientate spre auditie normala.

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,852
  • Înscris: 15.06.2004
Pai nici nu vad ce ar putea sa-si ia de la Beyer in banii aia... Doar ceva sh poate.
Si... sa stii ca merg si ptr ascultat muzica - depinde insa cu ce le imperechezi. Eu am DT1990 Pro. Nu as renunta la ele decat eventual ptr ceva planare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate