Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

De ce este lenea un păcat capital?

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
173 replies to this topic

#19
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostFlat, on 11 noiembrie 2020 - 23:49, said:

Nu din cer, din pământ. Resursele naturale ale pământului. Și din cer, daca consideri energia solară și eoliana că își aduc aportul

Pai intinde-te frumos in gradina sub copac si asteapta cu gura deschisa resursele pamantului...

#20
optical

optical

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 31.01.2007
Lenea este vazuta de credinta ortodoxa ca un pacat capital intrucat lenesul prin atitudinea sa nesocoteste "iubirea de aproapele". In starea sa el implica pe altul sa-i rezolve problemele sau refuza sa-si ajute aproape prin starea sa de repaus. De asemenea eu as lega acest aspect si de "pilda talantilor" din Biblie. Fiecare om a fost inzestrat de Dumnezeu cu anumite daruri ( minte agera, desen, muzica, olarit, pedagogie, negustorie  etc) iar omul este dator sa foloseasca asceste daruri si sa le cultive...mai precis sa dezvolte aceste aptitudini, Prin lene omul le desconsidera, nu le pune in valoare si tocmai de aceia putem considera lenea ca un pacat capital.

#21
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Cumperi aparatele dupa devii off grid
replicator nu exista inca pentru ca nu exista imprimanta atomica in sensul real, imprimanta ce sa imbine atom cu atom.  Cu astfel de replicator poti din  pamant la propriu genera ce vrei tu

#22
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postoptical, on 12 noiembrie 2020 - 00:21, said:

Fiecare om a fost inzestrat de Dumnezeu cu anumite daruri ( minte agera, desen, muzica, olarit, pedagogie, negustorie  etc) iar omul este dator sa foloseasca asceste daruri si sa le cultive...mai precis sa dezvolte aceste aptitudini,

Interesant.
Eu am întâlnit în viață destui oameni despre care as putea sa jur că nu au fost înzestrați cu nici un dar.

De fapt cred că sunt majoritari.


Deci dacă nu ai fost înzestrat cu nimic, e ok sa lenevesti? Oricum nu poți ajuta, uneori mai rău strici. Unii oameni sunt așa împiedicați și cu doua mâini stângi.incat aportul lor la.o.activitate ar fi negativ.

#23
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Daca prin lene nu ajuti cu nimic omenirea, nu aduci nicio contributie, esti inutil. Asadar trebuie sa iesi din schema.

#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
nimeni nu poate lucra 100% la slujba ca apucatul. pauzele is necesare si ele si omul trebuie sa fie constient de necesitatea pauzelor si de necesitatea lucrului inteligent altfel ar lucra cu palmele goale ca in epoca de fier sau ceva.  e necesar sa lucrezi atat cat e nevoie ca societatea sa se mentina , sa produca si sa consume.  altfel cand te saturi de slujba e necesar sa te si relaxezi.  slujbele cu carca , fizic, vor disparea incet, pentru ca apar roboti in tot si toate.  is roboti astazi ce iti culeg viile cu struguri, recoltele , exista combine 100% pe robot si gps ce treiera, exista benzi de lucru 100% automate etc.  a disparut slujba grea
Ce ramane omului?  sa lucreze mental, sa produca inteligenta , sa creeze chestii gen circuite si centrale nucleare etc etc pana si astea vor fi preluate de roboti. Ce va fi ? Ce vrem noi.  Putem sa ne preocupam de sport, dezvoltare personala, proiecte proprii fara sa le vinzi etc.  de exemplu iti poti crea propriile circuite electrice si sa inveti electronica desi tu cumperi de la magazin aparate gata realizate.  E dezvoltare personala

o sa fie timp sa inveti ce vrei pe lumea asta.  Inclusiv cei prosti vor putea invata, pentru ca nimeni nu le va cere nimic ca toti vor avea de toate , putandu-se da prostilor niste bani si ceva roboti cat sa stea si sa invete ce vor

#25
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007
Ca sa gasesti raspunsul trebuie sa intelegi notiunea de "pacat capital".
Pacatul capital sau de capetenie este greseala care naste alte pacate mai mari.


#26
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
Mie religia insasi mi se pare irationala, dar nah avem perspective diferite Posted Image

#27
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007

View Postcriztu, on 12 noiembrie 2020 - 00:02, said:



Nu exista in Biblie asa ceva.
Mda. Nici de injectii cu cocaina nu scrie in biblie, nici de tigara, nici de laba etc. De multe nu scrie biblia.

#28
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 04.03.2020
@karax, robotii avansati sunt solutia buna pentru economie.
Sa poata produce tot ce putem si noi produce.
Ii vom intalni peste tot, probabil in 20-30 de ani.
Doar asa se va ajunge la un venit minim garantat care sa fie obtinut pe seama robotilor si leana sa nu mai fie considerata un defect.

#29
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
De asta?!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JHhuZoCkB4E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007

View PostJustXXL, on 12 noiembrie 2020 - 01:14, said:

@karax, robotii avansati sunt solutia buna pentru economie.
Sa poata produce tot ce putem si noi produce.
Ii vom intalni peste tot, probabil in 20-30 de ani.
Doar asa se va ajunge la un venit minim garantat care sa fie obtinut pe seama robotilor si leana sa nu mai fie considerata un defect.
Si banii de unde vor veni?

#31
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 04.03.2020
@dan1980_25, prin taxe si impozite aplicate companiilor care folosesc roboti.

#32
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007
Aa, ok. Eu am inteles ca vorbeai de roboti personali care vor munci in locul tau.
Dar chiar si asa, pentru a beneficia de un venit minim garantat, va trebui sa muncesti.

Edited by dan1980_25, 12 November 2020 - 01:38.


#33
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,262
  • Înscris: 24.06.2006

View PostFlat, on 11 noiembrie 2020 - 23:40, said:

Am o problemă cu acest păcat din cele 7.
bine ca ai numai cu asta

Edited by dan210, 12 November 2020 - 02:44.


#34
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostFlat, on 11 noiembrie 2020 - 23:40, said:

Am o problemă cu acest păcat din cele 7. Daca pe celelalte le mai înțeleg, includerea acestuia pe listă mi se pare irațională, ba chiar în contradictie cu celelalte păcate.

Se exemplu, lenea nu poate coexista cu lăcomia, sau cu mândria. Mie nu mi se pare nimic păcătos in a exista intr-o stare de inerție prin care nu faci rău nimănui.

Poate că acest păcat este depășit de timpuri și de evoluția tehnologică, care ne permite prin automatizare și procesare a mâncării să trăim fara prea mult efort, cu 99% asistență robotică

Este un păcat să trăiești în lene, pe spinarea unui sistem automat? De ce? Nu faci rău, doar exiști. Fericit chiar. Poți să îți canalizezi întregul timp și energie activităților plăcute sau descoperirii lui Dumnezeu, de exemplu.
Tu cred ca te referi numai la lenea fizica si de fapt este vorba de mai mult de atat. Ai intalnit oameni carora le este lene/lehamite sa gandeasca, care se bucura ca altcineva ia decizii in locul lui ?
Ti-l inchipui pe Isus spunand: Da, stiu ca aveti copilul pe moarte, dar chiar mi-e lene sa vin acum.
Si exemplele pot continua (si la un alt nivel de complexitate).
Cam despre asta este vorba. Nu ca lenevesti la TV si robotelul da cu aspiratorul prin casa.

Edited by Cr1spy, 12 November 2020 - 03:23.


#35
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018

View Postkarax, on 11 noiembrie 2020 - 23:46, said:

cumpara roboti sa iti lucreze zilnic , sa obtina ce vrei tu , sa nu foloseasca nimic de la altii si gata , robotii te ajuta pe timp nelimitat fara sa ceara nimic de la nimeni si toata lumea e fericita
acum m-am trezit de dimineata si merg sa-mi trimit robotii la lucru.revin dupa ce-i imbrac.PA

sa nu-ti trimit si tie unul sa te frece pe spate?

#36
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Lenea nu e pacat, e virtute.
(La bugetari)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate