Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

De ce este lenea un păcat capital?

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
173 replies to this topic

#163
Clio1973

Clio1973

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 30.01.2017
Deoarece Dumnezeu ,,lucrează" și dorește ca oamenii să fie ca El ,nu poate admite lenea.
Cel puțin așa susține creștinismul.

#164
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Precum spunea Pavel către Tesalonicieni:
Căci şi când ne aflam la voi, v-am dat porunca aceasta: dacă cineva nu vrea să lucreze, acela nici să nu mănânce.

#165
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostClio1973, on 23 ianuarie 2021 - 21:27, said:

Deoarece Dumnezeu ,,lucrează" și dorește ca oamenii să fie ca El ,nu poate admite lenea.
Cel puțin așa susține creștinismul.
Aiurea: Dumnezeu vrea să trândăvească pe tron și corul celor nepăcătoși să-i cânte.
Din câte am auzit, aceasta a fost scopul creației.

#166
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Ideea de evolutie nu prea are sens decat daca se definesc clar niste parametri.
Din pacate evolutie spirituala s ar putea sa fie un non sens.
Inainte de orice trebuie inteleasa cumva notiunea de a intelege , notiune care i foarte alunecoasa , ca fiind un echilibru intre cunoastere si experienta .
Nu e necesar ca omul sa si faca probleme daca i bine sa fie generos , milos ,amabil , muncitor , energic ,pane in momentul in care nu se cunoaste pe el suficient de bine asa cum e in acest moment si pana nu si defineste care sunt lucrurile esentiale de facut in viata.
In acest context , lenea are N aspecte.
Ea poate fi si nociva si folositoare in acelasi timp , depinde doar de ce intentioneaza omul sa faca.

Chiar daca lucrurile sunt extrem de complicate ,ca sa putem avea o imagine cat de cat ar fi necesar ca omul sa gaseasca o modalitate prin care sa si defineasca ce vrea sa faca in viata , care e lucrul cel mai important pentru el si in functie de acest lucru sa si defineasca prioritatile.

Lenea , in forma ei bruta , ea dispare in momentul in care ai gasit motivatia speciala care te face sa actionezi.

Din pacate pentru oamenii care incearca sa inteleaga mai in profunzime lucrurile , aceasta motivatie este foarte greu de gasit.

Cei care si gasesc repede o motivatie deosebita si asta i face foarte activi sa dobandeasca fericire , bogatie , sanatate si chiar se simt bine cu aceasta abordare , se pacalesc grav.

#167
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostFlat, on 11 noiembrie 2020 - 23:40, said:

Am o problemă cu acest păcat din cele 7. Daca pe celelalte le mai înțeleg, includerea acestuia pe listă mi se pare irațională, ba chiar în contradictie cu celelalte păcate.

Se exemplu, lenea nu poate coexista cu lăcomia, sau cu mândria. Mie nu mi se pare nimic păcătos in a exista intr-o stare de inerție prin care nu faci rău nimănui.

Poate că acest păcat este depășit de timpuri și de evoluția tehnologică, care ne permite prin automatizare și procesare a mâncării să trăim fara prea mult efort, cu 99% asistență robotică

Este un păcat să trăiești în lene, pe spinarea unui sistem automat? De ce? Nu faci rău, doar exiști. Fericit chiar. Poți să îți canalizezi întregul timp și energie activităților plăcute sau descoperirii lui Dumnezeu, de exemplu.
lenea nu este un pacat ci este o virtute.
in general religia crestina e antiumana si multe lucruri naturale sunt condamnate de biserica crestina, printre ele fiind lenea. de ce? pentru ca daca esti lenes nu esti predispus sa muncesti ca sa tii prin munca ta trantorii din bor sau alta biserica.
in alta ordine de idei in general oamenii lenesi sunt mai inteligenti decat media, trandavitul iti permite sa gandesti, sa cugeti, fapt care te scoate din asa zisa normalitate, tu ne mai acceptand minciuna autoritatii religioase sau politice.
are cineva impresia ca filozofii si oamenii de stiinta au fost harnici? nici din greseala. majoritatea descoperirilor stiintifice se datoreaza lenesilor care au cautat tot timpul sa-si usureze munca.

View Postwaterman, on 11 noiembrie 2020 - 23:45, said:

Lenea e când zaci ca lepra
Dacă faci activități nu mai e lene
prin natura noastra nu putem zace ca lepra, dar cautam activitati placute nu unele deprimante cum ar fi munca.

#168
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Eh, lenea asta e subiectivă, de multe ori.

#169
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Lenea este o piedică în drumul spre evoluția spirituală religioasă.

#170
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Mda. Chiar am auzit ca marii filosofi ai omenirii lucrau in mina. Precum "Luceafarul Huilei".

#171
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016
Lenesii sunt prieteni cu dracu. Si acesta chiar este un pacat capital.

#172
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postlost_in_a_dream, on 25 februarie 2021 - 20:28, said:

Mda. Chiar am auzit ca marii filosofi ai omenirii lucrau in mina. Precum "Luceafarul Huilei".
Ăsta este un guru.
În mină avea revelația poeziei.

View Postbarbu78, on 10 februarie 2021 - 11:40, said:

Lenea este o piedică în drumul spre evoluția spirituală religioasă.
Completez: Duhul Sfânt te îndeamnă să faci anumite lucruri (ex: rugăciunea). Dacă nu o faci în acel moment, ai pierdut legătura cu Duhul Sfânt.

#173
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostFlat, on 11 noiembrie 2020 - 23:40, said:

Am o problemă cu acest păcat din cele 7. Daca pe celelalte le mai înțeleg, includerea acestuia pe listă mi se pare irațională, ba chiar în contradictie cu celelalte păcate.

Se exemplu, lenea nu poate coexista cu lăcomia, sau cu mândria. Mie nu mi se pare nimic păcătos in a exista intr-o stare de inerție prin care nu faci rău nimănui.

Poate că acest păcat este depășit de timpuri și de evoluția tehnologică, care ne permite prin automatizare și procesare a mâncării să trăim fara prea mult efort, cu 99% asistență robotică

Este un păcat să trăiești în lene, pe spinarea unui sistem automat? De ce? Nu faci rău, doar exiști. Fericit chiar. Poți să îți canalizezi întregul timp și energie activităților plăcute sau descoperirii lui Dumnezeu, de exemplu.
- N-o sa ma mai leg de problematica, sa zic asa- psihica, ma leg numai de cea fizica.
Iata, dupa aprox. 55 de ani , ma lovit aritmia/cardiaca.
De ce?
Intrucat, nu am facut suficient efort fizic necesar inimii. Ca recomandare e fost, inotul, bicicleta sau mers alert (deci pt. inima, nu e suficient orice tip de miscare!).

- Ce ma surprinde pe mine in cadrul spiritualitatii, religiilor (etc), e evidentierea, din interese de politica de tagma desigur, numai a unuia dintre aspecte, numai a unei "fatete dintre cele doua ale monezii", lenea/trandavia e trecuta la pacate/negative, dar harnicia/sarguinta cam e trecuta la virtuti; la fel si invers: compasiunea versus necompasiune.
Tot ceea ce e in exces duce la compulsiune, ori asta e patima/viciu, inclusiv deci compasiunea/mila, harnicia, iubirea etc.

#174
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postaltnume, on 19 iulie 2021 - 08:36, said:

- N-o sa ma mai leg de problematica, sa zic asa- psihica, ma leg numai de cea fizica.
Iata, dupa aprox. 55 de ani , ma lovit aritmia/cardiaca.
De ce?
Intrucat, nu am facut suficient efort fizic necesar inimii. Ca recomandare e fost, inotul, bicicleta sau mers alert (deci pt. inima, nu e suficient orice tip de miscare!).

- Ce ma surprinde pe mine in cadrul spiritualitatii, religiilor (etc), e evidentierea, din interese de politica de tagma desigur, numai a unuia dintre aspecte, numai a unei "fatete dintre cele doua ale monezii", lenea/trandavia e trecuta la pacate/negative, dar harnicia/sarguinta cam e trecuta la virtuti; la fel si invers: compasiunea versus necompasiune.
Tot ceea ce e in exces duce la compulsiune, ori asta e patima/viciu, inclusiv deci compasiunea/mila, harnicia, iubirea etc.

Nu cred ca Marta a fost considerata virtuoasa de catre Hristos, cand a certat-o ca ”pentru multe te silesti”.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate