Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

De ce este lenea un păcat capital?

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
173 replies to this topic

#1
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Am o problemă cu acest păcat din cele 7. Daca pe celelalte le mai înțeleg, includerea acestuia pe listă mi se pare irațională, ba chiar în contradictie cu celelalte păcate.

Se exemplu, lenea nu poate coexista cu lăcomia, sau cu mândria. Mie nu mi se pare nimic păcătos in a exista intr-o stare de inerție prin care nu faci rău nimănui.

Poate că acest păcat este depășit de timpuri și de evoluția tehnologică, care ne permite prin automatizare și procesare a mâncării să trăim fara prea mult efort, cu 99% asistență robotică

Este un păcat să trăiești în lene, pe spinarea unui sistem automat? De ce? Nu faci rău, doar exiști. Fericit chiar. Poți să îți canalizezi întregul timp și energie activităților plăcute sau descoperirii lui Dumnezeu, de exemplu.

#2
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009
pentru ca lenea aia pana la urma e platita de cineva. cineva il duce pe lenes in spinare. vorba aia.. muieti is posmagii?

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Flat, on 11 noiembrie 2020 - 23:40, said:



Este un păcat să trăiești în lene, pe spinarea unui sistem automat? De ce? Nu faci rău, doar exiști. Fericit chiar. Poți să îți canalizezi întregul timp și energie activităților plăcute sau descoperirii lui Dumnezeu, de exemplu.

Te contrazici

Lenea e când zaci ca lepra
Dacă faci activități nu mai e lene

#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
cumpara roboti sa iti lucreze zilnic , sa obtina ce vrei tu , sa nu foloseasca nimic de la altii si gata , robotii te ajuta pe timp nelimitat fara sa ceara nimic de la nimeni si toata lumea e fericita

#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

 Flat, on 11 noiembrie 2020 - 23:40, said:

Este un păcat să trăiești în lene, pe spinarea unui sistem automat?
Deci tu privesti lumea ca si cum ar fi o simbioza intre un lenes si un router cu leduri.
Lenesul sta si se uita la router cum lucreaza, in timpul asta ploua cu tot felul de bunatati din cer.

#6
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
sa zicem ca robotii s-ar repara si ar umple bateriile  cu energie fiecare la celalalt , nu ar avea nevoie de nimeni
ar produce sa zicem si  tablele si fierul din care sa se repare
off grid total

#7
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Nu din cer, din pământ. Resursele naturale ale pământului. Și din cer, daca consideri energia solară și eoliana că își aduc aportul

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
din pamant cand se va reusi splituirea atomilor ca sa realizezi alta materie
de fapt si astazi se poate asta, iti creezi ceva atom smasher mic , generezi energie cu panouri solare si eoliene pentru atom smasherul ala si obtii n materie pentru ce vrei tu.  doar ca procesul nu e inteligent si astfel pana o sa fie materie in cantitate extrem de mare din ce vrei tu o sa fie ceva timp

#9
schismatrix

schismatrix

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 266
  • Înscris: 30.09.2020
Aproape mereu la ore tarzii v-apuca dileme existentiale din astea ?

#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
rezolva asta si obtii off grid 100%

#11
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009

 Flat, on 11 noiembrie 2020 - 23:49, said:

Nu din cer, din pământ. Resursele naturale ale pământului. Și din cer, daca consideri energia solară și eoliana că își aduc aportul

mancarea pe care o pui pe masa, laptopul de pe care scrii acuma vine din cer sau pentru ca cineva o muncit la ele?

#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
se rezolva si asta cu imprimator propriu de circuite

#13
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 maccip, on 11 noiembrie 2020 - 23:48, said:


Deci tu privesti lumea ca si cum ar fi o simbioza intre un lenes si un router cu leduri.
Lenesul sta si se uita la router cum lucreaza, in timpul asta ploua cu tot felul de bunatati din cer.

Da
Este lumea ideala

Am un robot din asta care face curățenie singur. Eu stau pe.canaoea și lenevesc in timp ce el zumzaieste de zor prin toată casa.

#14
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,665
  • Înscris: 21.03.2020
Eu vad lucrurile dintr-o perspectiva opusa. Lenea este calea catre progres de fapt... Majoritatea inventiilor sunt o consecinta a lenii

#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
teoretic se poate, real vorbind trebuie sa se maturizeze tehnologiile astea, sa apara sortatoare de atomi inteligente si imprimatoare de circuite performante si gata

#16
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Flat, on 11 noiembrie 2020 - 23:40, said:

Am o problemă cu acest păcat din cele 7. Daca pe celelalte le mai înțeleg, includerea acestuia pe listă mi se pare

Nu exista in Biblie asa ceva.

#17
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

 Flat, on 11 noiembrie 2020 - 23:57, said:

Da
Este lumea ideala

Am un robot din asta care face curățenie singur. Eu stau pe.canaoea și lenevesc in timp ce el zumzaieste de zor prin toată casa.
Minunat!

Tehnologia lucreaza in primul rand pentru cel care o concepe, apoi pentru cel care o produce, apoi pentru cel care o cumpara si in final pentru cel care o intelege si o opereaza.
Dar in esenta e tot o unealta care face niste chestii.
Daca operezi televizorul si smartfonul, poti beneficia de tot ce-ti poate produce acele doua terminale minunate de tehnologie.
Adica te uiti la teveu si stingi lumina din baie cu smartfonul.
Daca ai deja si robot de curatenie, si mai misto.
Dupa ce ai platit facturile aferente acelor terminale care lucreaza intr-o retea mai larga, operata de catre altii. Ca deh.. trebuie si aia sa beneficieze de tehnologia pe care o opereaza, nu numai tu.
De mancare, poti inventa o alta piesa minunata de tehnologie care n-a fost inventata, dar a fost sugerata: replicatorul din StarTrek. Si poti programa acel replicator, daca tot face mancare, sa goleasca si sacul robotului.
Si ca factura la curent sa nu fie prea mare, ca deh, sa fabrici 1kg de mancare, trebuie mc2 energie, dar o poti recupera din ce rezulta, adica mai eufemistic spus, poti sa te caci in replicator. Karax am dreptate ce zic?

#18
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Flat said:

1605130846[/url]' post='27120647']
Am o problemă cu acest păcat din cele 7. Daca pe celelalte le mai înțeleg, includerea acestuia pe listă mi se pare irațională, ba chiar în contradictie cu celelalte

simplu:

Niste baieti isteti doreau sa ii controleze pe altii mai putini isteti si inventeaza povestea cu religia si viata buna de apoi.

Aia pun botul la vrajeala dar apare o problema: daca aia cred in viata minunata de apoi, in sanul lui Avraam cu cele 77 de virgine , apoi o sa se cam lase de munca pe aici, asteptand viata mai buna de dincolo.

Asta e contra-productiv pentru tine, capusa ce vinde salvare spirituala, ca ajungi sa manaci radacini alaturi de ‘oile’ tale. Asa ca o bagi pe aia cu lenea e pacat capital si ca trebuie sa dai zeciuiala pentru biserica si ai trecut de la mancat scoarta de copac la friptura de capra....

Edited by StefanSC, 12 November 2020 - 00:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate